Постанова від 14.07.2025 по справі 904/537/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2025 року м. Дніпро Справа № 904/537/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Кощеєва І.М., Мороза В.Ф.,

при секретарі судового засідання: Кишкань М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі"

на рішення Господарського суду Дніпропетровської області (суддя Юзіков С.Г.) від 05.12.2024р. у справі № 904/537/24

за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі"

про стягнення боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 06.08.2024) просить стягнути 7 906 964,17 грн. - боргу за послуги з передачі електричної енергії, 249 006,64 грн. - 3 % річних, 440 009,86 грн. - індексу інфляції та 98 766,46 грн. - судових витрат.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2024р. у справі № 904/537/24:

- позов задоволено;

- стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" 7 906 964,17 грн. - основний борг, 440 009,86 грн. - індексу інфляції, 249 006,64 грн. - 3 % річних, 103 151,77 грн. - судового збору;

- стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в дохід Державного бюджету України 15 526,07 грн. - судового збору.

Рішення мотивовано обставинами неналежного виконання відповідачем зобов'язань за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 від 03.06.2019 щодо своєчасної та повної оплати послуг; інфляційні втрати та 3% річних нараховані на підставі ст. 625 ЦК України.

До Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі", в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2024р. у справі № 904/537/24 та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається, що судом не встановлено наявності факту та обсягу надання послуг з передачі електричної енергії відповідачу.

Також не дослідженні факти щодо передачі мережами ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" електроенергії в суміжні області, що є обов'язком позивача, як оператора системи передачі електроенергії (ОСП), а не відповідача, як оператора системи розподілу (ОСР).

Сам по собі факт створення позивачем первинних документів та направлення їх відповідачу не підтверджує факт надання таких послуг.

Відповідач заявляв, а суд не прийняв до уваги, що відповідач оплатив у повному обсязі за реально отримані послуги від ПрАТ "НЕК Укренерго" за спірний період.

В матеріалах справи містяться листи відповідача із запереченнями на акти коригування та виправлені акти коригування з обсягами, які відповідач вважає вірними, а також докази направлення таких листів на адресу позивача. Але суд першої інстанції взагалі не прийняв такі докази Відповідача до уваги.

Строк, в який надані заперечення на акти врегулювання та рахунок, з урахуванням конкретних обставин (відсутності даних та необхідністю самостійно визначити підстави коригування) та ситуації у країні в цілому (тривоги, відключення світла, мобілізація працівників), є розумним, а відхилення таких заперечень лише з формальних підстав є стратегією Позивача для безпідставного покладення власних втрат на втрати ОСР.

Судом першої інстанції не було встановлено та досліджено на підставі яких даних позивач сформував суму заборгованості та який об'єм послуг заклав в акт корегування.

ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" посилається, що частина електричної енергії, яка покладена позивачем до обсягів відповідача не отримувалась відповідачем, а користування позивачем мережами відповідача, призвело до транзитних втрат в мережах ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі".

В процесі здійснення своєї господарської діяльності відповідачем виявлено, що розподіл мережами ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" фактично зменшився, але в той же час надходження (транзит, передача) електричної енергії мережами відповідача збільшилося. Це сталося внаслідок того, що позивач не виконує зобов'язання щодо ремонту (відновлення пошкоджених) власних мереж.

Внаслідок чого, відповідачу довелося створювати транзитні ліній 110 кВ у тому числі своїми мережами, задля відновлення живлення споживачів Донецької та суміжних областей. Після створення таких ліній, саме мережами відповідача позивач продовжував і продовжує передавати електричну енергію в суміжні області, не здійснюючи жодних заходів з ремонту своїх мереж. Тобто, позивач здійснює передачу та транспортування електричної енергії (власну господарську діяльність) використовуючи мережі ОСР та покладаючи всі втрати, які виникають під час передачі електричної енергії на відповідача.

Високі транзитні перетоки електричної енергії створюють додаткові обсяги втрат електричної енергії від обсягів надходження електричної електроенергії в мережу ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі". Тобто позивач включає свої обсяги електричної енергії, які проходять мережами відповідача, у зв'язку із пошкодженням власних мереж, в обсяги фактично відпущені відповідачу.

Щодо віднесення об'ємів КП "Компанія "Вода Донбасу" на відповідача останній не погоджується з посиланням суду на постанову НКРЕКП від 08.08.2023 №1475, яка стосується іншого періоду та не є обов'язковою для суду. Дії НЕК "Укренерго", щодо покладення обсягів Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на втрати ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" є незаконними.

Для встановлення об'єктивної істини у справі відповідач у суді першої інстанції заявляв клопотання, а саме про залучення КП "Компанія Вода Донбасу" у якості третьої особи та про зупинення провадження у справі до вирішення справи 910/6820/24, які були відхилені судом, що свідчить про незацікавленість суду у встановленні всіх обставин справи.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2025 для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: головуючого судді Чередка А.Є., суддів - Іванова О.Г., Мороза В.Ф.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою, розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 20.05.2025р.

16.05.2025 від відповідача надійшло клопотання до якого долучено докази оплати боргу після винесення рішення у справі.

У судовому засіданні по справі 20.05.2025 оголошено перерву до 14.07.2025.

14.07.2025 у зв'язку з перебуванням у відпустці судді Іванова О.Г. розпорядженням керівника суду № 321/25 призначено автоматичну зміну складу колегії суддів у справі, за результатами якої для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: головуючого судді Чередка А.Є., суддів - Кощеєва І.М., Мороза В.Ф.

Представник апелянта у судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримала у повному обсягу та просила її задовольнити.

Представник позивача у відзиві на апеляційну скаргу та в судовому засіданні проти задоволення скарги заперечує та зазначає, що Порядок врегулювання спорів, що виникають між суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг затверджений Постановою НКРЕКП від 05.02.2019 № 156. Відповідач не звертався до Регулятора про відкриття суперечки щодо даних комерційного обліку за актами та актами коригувань до них. Суд першої інстанції справедливо дійшов висновку щодо доведеності позовних вимог, оскільки наголошувалося, що відповідачем порушено строк для звернення із запереченнями, протягом 5 робочих днів з дня отримання актів, а ініціювання спору щодо послуг, з врахуванням передбачених процедур оскарження відповідачем не проводилося.

Щодо посилання на обсяги КП "Компанія "Вода Донбасу" позивач зазначає, що відповідачем не було виконано вимоги постанови НКРЕКП від 08.08.2023 №1475 та спір з вказаного приводу за процедурою досудового врегулювання перебуває на розгляді Регулятора.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, 03.06.2019 Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (оператор системи передач, ОСП) з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (користувач) уклали договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 (далі Договір), за п.1.1 якого (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) Оператор системи передачі (ОСП) зобов'язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга) відповідно до умов цього договору, а Користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов договору.

Згідно з п. 1.2 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.

Планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (регулятором) та оприлюднюється ОСП на офіційному веб-сайті (п.3.1 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021).

Відповідач (електропостачальник) зобов'язаний подавати ОСП планові обсяги передачі електричної енергії до 25 числа місяця, що передує розрахунковому місяцю. (пункт 4.2 договору).

Таким чином, використання планових обсягів, їх погодження з ОСП є обов'язком користувача за договором про надання послуг.

У свою чергу фактичний обсяг послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі. (пункт 4.1 договору в редакції додаткової угоди).

Відповідно до п. 5.1 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць.

Пунктом 5.2 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) передбачено, що користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП таким чином:

1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 3 цього Договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 3, у кожен з наступних періодів:

2 платіж - до 10 числа розрахункового місяця;

3 платіж - до 15 числа розрахункового місяця;

4 платіж - до 20 числа розрахункового місяця;

5 платіж - до 25 числа розрахункового місяця.

Згідно з п. 5.5 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з дати та на підставі отриманого акта приймання-передачі Послуги, який ОСП надає користувачу протягом 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата здійснюється на підставі рахунків, наданих (ОСП) або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - СУР), або з використанням електронного підпису тієї особи, яка уповноважена на підписання документів в електронному вигляді. Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку (далі - АКО). Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється згідно з Правилами ринку. Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє Користувачу. Користувач здійснює підписання акта коригування наданої Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 календарних днів та повертає один примірник підписаного акта ОСП. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює протягом 3 банківських днів з дня отримання акта.

Відповідно до п. 5.6 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги Користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акту. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акту приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей.

Пунктом 6.1 Договору визначено, що розрахунковим періодом за договором є один календарний місяць.

За даними Позивача на виконання умов Договору в 2023 році ПАТ "НЕК "Укренерго" надавало ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" послуги з передачі електричної енергії, що підтверджується актами надання послуг та актами коригування до актів надання послуг:

- актом приймання-передачі Послуг від 30.09.2023 за вересень зафіксовано обсяг передачі 2043,781 МВт*год. на загальну суму 1 189 725,79 грн. Актом коригування від 30.01.2024 до Акту приймання-передачі Послуг від 30.03.2023 ОСП скориговано надані послуг;

- актом приймання-передачі Послуг від 31.10.2023 ОСП за жовтень 2023 зафіксовано обсяг передачі 1574,330 МВт*год. на загальну вартість 916 448,98 грн.;

- актом приймання-передачі Послуг від 30.11.2023 ОСП зафіксовано обсяг передачі 1835,718 МВт*год. на загальну вартість 1 068 608,16 грн.;

- актом приймання-передачі Послуг від 31.12.2023 ОСП за грудень 2023 зафіксовано обсяг передачі 1 907,366 МВт*год. на загальну вартість 1 110 315,90 грн.;

- актом коригування від 17.07.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за вересень 2023 скориговано обсяг за квітень 2023. Даним Актом скориговані дані - 204 207,47 грн.;

- актом коригування від 20.10.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за червень 2023 проведено коригування обсягів за червень 2023. Даним Актом донараховано 247 302,02 грн.;

- актом коригування від 17.11.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за Липень 2023 скориговано обсяг за липень 2023. Даним Актом донараховано 269 002,89 грн.;

- актом коригування від 27.12.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за серпень 2023 скориговано обсяг за серпень 2023. Даним Актом донараховано 327 554,27 грн.;

- актом коригування від 30.01.2024 до Акту приймання-передачі Послуг за вересень 2023 скориговано обсяг за серпень 2023. Даним Актом донараховано 277 711,42 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003432 від 03.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30 квітня 2023р. (з урахуванням акту коригування від 17 липня 2023р.). Даним Актом донараховано 351 087,61 грн.;

- актом коригування від 18.08.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за вересень 2023 скориговано обсяг за травень 2023. Даним Актом донараховано 246 597,26 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0001732 від 13.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.10.2023р. Даним Актом донараховано 482 193,28 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0001732 від 13.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.10.2023р. Даним Актом донараховано 482 193,28 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0002293 від 21.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.11.2023р. Даним Актом донараховано 578 180,22 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0002293 від 21.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.11.2023р. Даним Актом донараховано 578 180,22 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0002896 від 28.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.12.2023р. Даним Актом донараховано 343 027,01 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0002896 від 28.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.12.2023р. Даним Актом донараховано 343 027,01 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003508 від 07.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31 травня 2023р. (з урахуванням акту коригування від 18 серпня 2023р.). Даним Актом донараховано 330 597,73 грн.;

- актом коригування від 20.10.2023 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. Даним Актом донараховано 247 302,02 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003576 від 08.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023р.). Даним Актом скориговано дані - 333,54 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003631 від 13.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 03.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023р.). Даним Актом скориговано дані - 256,14 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003693 від 22.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 03.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023р.). Даним Актом скориговано дані - 192,10 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-00035740 від 24.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.09.2023р. (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023р.). Даним Актом скориговано дані - 241,01 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003693 від 22.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.08.2023р. (з урахуванням акту коригування від 27.12.2023р.). Даним Актом скориговані дані - 192,10 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003740 від 24.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.09.2023р. (з урахуванням акту коригування від 30.01.2024р.). Даним Актом скориговані дані - 241,01 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003432 від 03.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.04.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.07.2023р.). Даним Актом донараховано 351 087,61 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003631 від 13.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.07.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023р.). Даним Актом скориговані дані - 256,14 грн.;

- актом коригування від 17.07.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.04.2023р. Даним Актом скориговані дані - 1 177 095,85 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003576 від 08.05.20243 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023р.). Даним Актом скориговані дані - 333,54 грн.;

- актом коригування № ПРА_К-0003508 від 07.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.05.2023р. (з урахуванням акту коригування від 18.08.2023р.). Даним Актом донараховано 330 597,73 грн.;

- актом коригування від 20.10.2023 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. Даним Актом донараховано 247 302,02 грн.;

- актом коригування від 18.08.2023 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.05.2023р. Даним Актом донараховано 246 597,26 грн.;

- акт коригування № ПРАК-0004390 від 05.06.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.10.2023р. (з урахуванням акту коригування від 13.03.2023р.) Даним актом скориговано дані - 370,33 грн.;

- акт коригування № ПРАК-0005125 від 20.06.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 28 лютого 2023р. (з урахуванням акту коригування від 19 травня 2023р.) Даним актом донараховано 12 971,81 грн.;

- акт коригування № ПРАК-0005779 від 02.07.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31 березня 2023р. (з урахуванням акту коригування від 16 червня 2023р.) Даним актом донараховано 404 303,66 грн.

Акти приймання-передачі наданих послуг та акти коригування направлялися відповідачеві електронною поштою через систему електронного документообігу АСКОД (скріншоти додані до матеріалів справи).

Відповідач за надані послуги розрахувався не в повному обсязі, внаслідок чого у нього перед позивачем утворився борг у розмірі 7 906 964,17 грн. У зв'язку з порушенням відповідачем своїх зобов'язань в частині повної оплати за послуги, позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних у розмірі 249 006,64 грн. та інфляційні втрати в розмірі 440 009,86 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

За приписами ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 525 та 526 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином, вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" НЕК "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

За визначенням термінів, наведених в ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" на оператора системи передачі покладені функції адміністратора розрахунків. Адміністратор розрахунків відповідно до правил ринку розраховує платежі за електричну енергію оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування, ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки.

Згідно ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Місцевим господарським судом встановлено, що позивач у спірний період надав відповідачу послуги з передачі електричної енергії, що підтверджується наявною в матеріалах справи первинною документацією.

Сторони у розділі 5 Договору (в редакції додаткової угоди від 17.09.2021) погодили порядок та строки розрахунків, зокрема при розрахунку за послуги з передачі електричної енергії користувач та ОСП зобов'язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов'язані та не замінюють один одного, тобто у користувача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи за фактичний обсяг. Користувач зобов'язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця (до надання інформації про фактичний обсяг), та сплатити фактичний обсяг послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць.

Пунктом 5.5. Договору в редакції Додаткової угоди № 3 встановлено, що Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги протягом 3-х банківських днів з дати отримання та на підставі Акта приймання-передачі послуг, який ОСП надає користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим.

З урахуванням наведених вище умов договору, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що строк виконання зобов'язання з оплати вартості послуг з передачі електричної енергії є таким, що настав.

Проте, відповідач розрахувався не в повному обсязі за послуги з передачі електричної енергії, внаслідок чого у нього перед позивачем утворився борг у розмірі 7 906 964,17 грн., який підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до положень ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З огляду на наявність прострочення виконання грошового зобов'язання, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення 3 % річних за загальний період з 05.09.2023 по 06.08.2024 у розмірі 249 006,64 грн. та інфляційних втрат із застосуванням індексів інфляції за вересень 2023 року -червень 2024 року в розмірі 440 009,86 грн. Правильність розрахунків в апеляційному порядку відповідачем не оскаржується.

Щодо обсягів наданих послуг колегія суддів зазначає наступне.

Як правильно встановлено місцевим господарським судом, за умовами укладеного між сторонами договору, вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку (АКО).

Відповідно до п. 2.1.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 зі змінами (далі - Кодекс), комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується АКО та здійснюється ППКО відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку.

Згідно з п. 2.1.2. Кодексу метою організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії є надання учасникам ринку повної та достовірної інформації про обсяги виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, імпортованої та експортованої, а також спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу для її подальшого використання та здійснення розрахунків між учасниками ринку.

Забезпечення комерційного обліку відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії віднесено до функцій оператора системи розподілу (п. 8 ч. 1 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Підпунктом 6 п. 2.3.1. Кодексу визначено, що ППКО зобов'язані формувати та передавати АКО, а також іншим учасникам ринку та ППКО електронні документи з даними комерційного обліку згідно з цим Кодексом, Правилами ринку та Правилами роздрібного ринку.

Відповідно до п. 2.5. Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - Порядок) оператори обліку (оператори мереж та виробники електроенергії) до 10:00 у D+1 3 завантажують в систему MMS погодинні валідовані дані комерційного обліку електричної енергії та мають можливість до 13:30 у D+1 надати скориговані дані комерційного обліку (п. 2.9 Порядку).

Згідно з п. 3.1 Порядку оператори обліку, за необхідності, можуть надати скориговані дані комерційного обліку за будь-який день розрахункової декади до 00:00 у 010+3. Всі без виключень Оператори обліку (оператори мереж, оператори системи розподілу та виробники електроенергії) мають обов'язково завантажити в систему MMS погодинні валідовані дані комерційного обліку електричної енергії.

Як вказано вище, відповідно до п. 5.5. Договору Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги протягом 3-х банківських днів з дати та на підставі Акта приймання-передачі послуги, який ОСП надає Користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим.

Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - Сервіс), з використанням кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.

Як зазначалося вище, та встановлено судом всі первинні документи, самостійно сформовані в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" та направлялися ОСП на електронну адресу Користувача з використанням кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, що відповідає умовам погодженого між сторонами п. 5.5. Договору.

Згідно з п. 6.6 Договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць Актом приймання-передачі послуги Користувач має право оскаржити зазначену в Акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта.

Процедура оскарження не звільняє Користувача від платіжного зобов'язання у встановлений Договором термін.

Якщо Користувач протягом 5 днів з моменту отримання акту не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей.

Акти приймання-передачі послуг та коригування отримані відповідачем, однак в установлений термін повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей на адресу позивача не надходило, тому вважається, що ці акти прийнято відповідачем.

Главою 10.2. розділу X Кодексу врегульовано порядок вирішення суперечок АКО.

У відповідності до положень цієї глави АКО розглядаються суперечки, що попередньо розглядались сторонами та щодо яких не було досягнуто згоди.

Розгляд такої суперечки може бути ініційовано будь-якою зі сторін шляхом відповідного звернення до АКО. У зверненні можуть також міститись вимоги щодо улаштування ЗКО та вузлів обліку, перегляду або виправлення будь-якого результату та значення даних комерційного обліку електричної енергії, проведення повторних обчислень і, за умови виявлення помилок, проведення заміни відповідних даних комерційного обліку електричної енергії.

У разі отримання ППКО (у ролі ОДКО) вимоги АКО щодо перевірки результатів вимірювання в точці вимірювання, валідованих даних та/або процедур, що використовувалися при формуванні валідованих даних комерційного обліку, ППКО (у ролі ОДКО) повинен провести зазначену перевірку та повідомити АКО про її результати протягом 10 робочих днів від дня отримання відповідної вимоги.

За результатами перевірки ППКО (у ролі ОДКО) надає висновки АКО щодо необхідності залишити незмінними або замінити спірні дані комерційного обліку та у разі відсутності даних або необхідності їх заміни надає висновки щодо причин, які призвели до цього.

Після отримання від ППКО (у ролі ОДКО) звіту про перевірку інформації щодо суперечки АКО протягом п'яти робочих днів проводить аналіз отриманих даних щодо суперечки та готує рішення.

АКО за результатами підготовленого ППКО (у ролі ОДКО) звіту про суперечку надає відповідь сторонам суперечки.

Якщо вирішення суперечки передбачає зміну даних, АКО повинен провести нове формування сертифікованих даних для відповідних учасників ринку та передати ці дані АР та учасникам ринку для здійснення перерахунку платежів.

Відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" та Кодексу комерційного обліку електричної енергії АКО в частині проведення контролю та врегулювання суперечок щодо комерційного обліку здійснює наступні функції: забезпечує контроль за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог цього Кодексу; здійснює нагляд та приймає рішення щодо відповідності стану комерційного обліку на ринку електричної енергії вимогам цього Кодексу; забезпечує вирішення спірних питань щодо організації та здійснення комерційного обліку в межах своєї компетенції; перевіряє спроможність заявників виконувати функції ППКО відповідного рівня; розглядає та вирішує суперечки щодо комерційного обліку, по яким сторони суперечки не дійшли згоди.

Будь-яка суперечка між двома або більше сторонами, яка виникає у зв'язку з виконанням Кодексу та нормативних документів, що розроблені АКО, повинна бути розглянута керівництвом або уповноваженими представниками сторін після отримання письмової вимоги будь-якої зі сторін (п.п. 10.1.1. глави 10.1. розділу Х Кодексу).

У разі недосягнення сторонами згоди вирішення зазначених суперечок проводиться АКО, Регулятором або в судовому порядку ( п. 10.1.4 Кодексу).

Доказів оскарження відповідачем даних комерційного обліку з якими він не погоджується та неправомірного використання АКО даних комерційного обліку на підставі яких сформовано первинну документацію щодо обсягу наданих відповідачу послуг за Договором матеріали справи не містять.

За змістом пункту 6.2.8 ПРРЕЕ у редакції, чинній на момент початку спірного періоду за договором, постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи. У разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії", обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи.

Водночас, відповідно до пункту 1 постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" зобов'язано припинити порушення абзацу 3 пункту 6.2.8 глави 6.2 розділу VI ПРРЕЕ шляхом передачі адміністратору комерційного обліку (ПрАТ "НЕК "Укренерго") у строк до 01.09.2023 валідованих даних комерційного обліку за точками комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 до 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" в зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати в подальшому такого порушення.

Крім того, пунктом 2 постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 зобов'язано ПрАТ "НЕК "Укренерго" припинити порушення абзацу 15 підпункту 6 пункту 1 постанови НКРЕКП від 31.05.2022 № 555 "Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану" шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у строк до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу II Кодексу комерційного обліку за точками комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 до 28.02.2023, після отримання таких даних комерційного обліку в тому числі від ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі", відповідно до пункту 1 цієї постанови, надати сертифіковані дані комерційного обліку адміністратору розрахунків для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків та не допускати в подальшому такого порушення.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів виконання відповідачем зазначених вимог.

При цьому апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення господарського суду першої інстанції в апеляційному порядку, відхиляє доводи відповідача про невиконання ПрАТ "НЕК "Укренерго" приписів постанови НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475 та зазначає, що ПрАТ "НЕК "Укренерго" має забезпечити припинення порушення абзацу 15 підпункту 6 пункту 1 постанови НКРЕКП від 31.05.2022 № 555 "Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану" шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у строк до 01.09.2023 згідно з пунктом 2.2.2 глави 2.2 розділу II Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01.01.2022 до 28.02.2023, після отримання таких даних комерційного обліку, в тому числі від ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі".

За таких обставин скаржник не довів необхідності застосування до спірних правовідносин пункту 6.2.8 ПРРЕЕ, абзацу 3 частини 1 Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1209 (зі змінами від 05.07.2019), та наказу Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148 "Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану".

Також, апеляційний суд відхиляє решту доводів відповідача, викладених в апеляційній скарзі.

Подані у суді апеляційної інстанції докази часткової оплати боргу не приймаються судом апеляційної інстанції, оскільки були здійснені після винесення судом першої інстанції рішення у справі. Оплати, здійснені під час апеляційного перегляду, не є підставою для скасування рішення суду першої інстанції. Апеляційний перегляд полягає у перевірці законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції на основі доводів, викладених в апеляційній скарзі, та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Добровільна сплата боргу після прийняття рішення суду може бути врахована у виконавчому провадженні.

Скаржник наголошує на тому, що відповідач подавав до господарського суду першої інстанції клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи КП "Компанія "Вода Донбасу" та зупинення провадження у справі до вирішення справи 910/6820/24. Проте зазначені клопотання відповідача були відхилені господарським судом першої інстанції.

З матеріалів справи вбачається, що в ухвалах господарського суду першої інстанції від 05.06.2024 та від 15.10.2024 відмовлено у задоволення вказаних клопотань та наведено відповідне правове обґрунтування такої відмови.

Разом з тим скаржник не зазначає, які саме фактичні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, могли би бути встановлені у разі задоволення клопотань відповідача та у чому полягає безпідставність відмови судом у задоволенні вказаних клопотань.

Отже, апеляційний суд не вбачає порушень процесуальних норм, які є обов'язковою підставою для скасування рішення суду, пов'язаних з розглядом зазначених клопотань відповідача.

З огляду на усе вищевикладене, судова колегія апеляційного суду вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, а оскаржуване рішення таким, що відповідає фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, тому підстави, передбачені ст. 277 ГПК України, для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2024р. у справі № 904/537/24 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2024р. у справі № 904/537/24 - залишити без змін.

Витрати з оплати судового збору, понесені у суді апеляційної інстанції, віднести на Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі".

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови.

Повна постанова складена та підписана 23.07.2025р.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя І.М. Кощеєв

Суддя В.Ф. Мороз