Провадження №3/748/774/25
Єдиний унікальний № 748/1455/25
23 липня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Майбороди С.М.,
при секретарі Пасько К.П.,
з участю захисника - адвоката Похилько С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові об"єднану справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 130 КУпАП,
Відносно ОСОБА_1 складено два протоколи у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до здійсненого авторозподілу судових проваджень зазначені протоколи отримані головуючим суддею Меженніковою С.П..
Постановою суду від 04 липня 2025 року справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП об'єднані в одне провадження суддею Меженніковою С.П..
Згідно розпорядження керівника Чернігівського районного суду Чернігівської області ОСОБА_2 № 01-12/63 від 17.07.2025 року, призначено повторний авторозподіл даної заяви, оскільки, 15.07.2025 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення у відставку ОСОБА_3 з посади судді Чернігівського районного суду Чернігівської області, в зв'зку з чим суддя Меженнікова С.М. не може продовжувати розгляд справи.
Відповідно до повторного здійсненого авторозподілу судових проваджень зазначене клопотання отримане головуючою суддею Майбородою С.М.
Під час судового засідання захисник особи, що притягається до адміністративної відповідальності вказав, що складені протоколи є нечитаємі, з них неможливо зрозуміти суть вчиненого правопорушення. Також протокол містить незастережні виправлення.
Згідно ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані окрім іншого встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення.
Зі змісту ч.1 ст.256 КУпАП випливає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п.6, п.7 розділу І «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1376 від 06.11.2015 року, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою; не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Судовий розгляд повинен провадитися в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Однак, всупереч діючому законодавству протоколи про адміністративне правопорушення №306660 та № 306714 містять засвітлені або нечітки ділянки тексту, з наданих протоколів неможливо розібрати, які ж дії вчинив ОСОБА_1 , які в свою чергу є елементами об'єктивної сторони складу про адміністративне правопорушення та мають бути встановлені судом для належного розгляду справи. При цьому суд має оголосити зміст протоколів. Також протокол №306660 містить незастережні виправлення кульковою ручкою.
Оскільки вказані обставини перешкоджають суду належним чином розглянути справу, та враховуючи вищезазначене, матеріали про адміністративне правопорушення підлягають поверненню начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків, а саме приведення протоколів про адміністративне правопорушення у відповідність до норм ч.1 ст.256 КУпАП з урахуванням вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.245, 251, 256, 268, 283 КУпАП, суд, -
Протоколи №306660 та № 306714 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП складені відносно ОСОБА_1 та додані до них матеріали - повернути начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Майборода