Справа № 954/1117/25
Номер провадження 3/954/143/25
22 липня 2025 року с-ще Нововоронцовка
Суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області Олійник В. М.,
за участю секретаря судового засідання Дудки А. О.,
особи, яка притягаються до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
прокурора Василенка Д. А.
розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
Відповідно до рішення І сесії Каховської районної ради Херсонської області VIII скликання від 20.11.2020 №1 «Про інформацію Каховської районної територіальної виборчої комісії про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Каховської районної ради 1 скликання», розпочаті повноваження депутата Каховської районної ради Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 .
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону. Таким чином, депутат Каховської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до п. 2-7. Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Таким чином, депутат Каховської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за 2022 рік не пізніше 23:59 годин 31.01.2024.
Разом з тим, ОСОБА_1 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік 07.03.2025 о 10:27, тобто несвоєчасно.
Вона ж подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік 07.03.2025 об 11:09, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Каховської районної ради Херсонської області, місцезнаходження: 74800, Херсонська область, місто Каховка, вулиця Велика Куликовська, будинок 103, допустила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подавши декларацію 07.03.2025 о 10:27.
Також, ОСОБА_1 будучи депутатом Каховської районної ради Херсонської області, місцезнаходження: 74800, Херсонська область, місто Каховка, вулиця Велика Куликовська, будинок 103, допустила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, подавши декларацію 07.03.2025 об 11:09.
Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що вона дійсно є депутатом Каховської районної ради Херсонської області. Після окупації м. Каховка вона з двома дітьми евакуювалася до м. Одеса та займалася організацією побуту та захистом життя дітей. З огляду, що Каховська районна рада припинила (тимчасово) свою діяльність, вона вважала, що її обов'язок подавати щорічні декларації також тимчасово відсутній. Разом з тим, виявивши, що зобов'язана була подавати декларацію, негайно усунула порушення. Просила врахувати, що:
- має на утриманні двох дітей,
- є ВПО,
- жодних негативних наслідків її правопорушення не спричило,
- відомості, які б вказували на намір приховати інформацію не виявлено;
- раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності;
- усунула порушення;
- не отримувала жодної вигоди в результаті несвоєчасного прийняття декларації.
Просила визнати правопорушення малозначним, звільнити її від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежитися усним зауваженням.
Позиція прокурора Василенка Д. А.
У судовому засіданні ОСОБА_3 зазначив, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є повністю доведеною зібраними доказами. Просив визнати останню винною у вчинені вказаних адміністративних правопорушень, застосувати стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Докази на підтвердження встановлених судом обставин.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується наступними доказами:
-рішенням І сесії Каховської районної ради Херсонської області VIII скликання від 20.11.2020 №1 «Про інформацію Каховської районної територіальної виборчої комісії про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Каховської районної ради 1 скликання», за яким ОСОБА_1 є депутатом (а. с. 23-24);
-протоколом 1 сесії Каховської районної ради І скликання від 20.11.2020 (а. с. 25-30);
-протоколом 2 сесії Каховської районної ради І скликання від 15.12.2020 (а. с. 31-26);
-протоколом 4 сесії Каховської районної ради І скликання від 23.03.2021 (а. с. 37-51);
-відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за якими декларація ОСОБА_1 за 2021 рік подана 07.03.2025 10:27 (а. с. 14-18);
-відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за якими декларація ОСОБА_1 за 2022 рік подана 07.03.2025 11:09 (а. с. 95-98).
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення.
Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради, відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та селищних, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обтяження, встановлені антикорупційним законодавством.
Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Статтею 1 вищевказаного Закону визначено, що корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до п. 2-7. Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночаснорозглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Кваліфікація дій ОСОБА_1 .
Дії ОСОБА_1 за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дії ОСОБА_1 за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставини, які враховані при призначенні покарання.
Призначаючи покарання за вчинене адміністративне правопорушення, суддею враховано:
- умисне вчинення протиправних дій ОСОБА_1 ;
- відсутність обставин, що обтяжують відповідальність;
- наявність обставини, що пом'якшує відповідальність - щире каяття;
- характер вчиненого адміністративного правопорушення, а саме те, що забезпечення дотримання антикорупційного законодавства шляхом своєчасного декларування майна та фінансових інтересів є ключовим компонентом прозорості та підзвітності особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,для підтримки доброчесності представників органу місцевого самоврядування;
- усунення наслідків адміністративного правопорушення;
- наявність на утриманні двох неповнолітніх дітей.
З урахуванням вказаного, суддею прийнято рішення застосувати до ОСОБА_1 мінімальний розмір штрафу, визначений санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Інші питання, які вирішуються під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, який відповідно до ст. 40-1 КУпАП, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Враховуючи, що підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору не встановлено, тому з останньої необхідно стягнути вказану суму судового збору.
Керуючись ст. 172-6, 221, 268, 280, 283, 287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-2 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф підлягає сплаті за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Херсон обл/Берисл р-н/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959517; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA648999980313050106000021039; код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення платежу - штраф суду.
Стягнути із ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок), який підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а у разі оскарження постанови перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
Суддя В.М. Олійник