Постанова від 22.07.2025 по справі 588/1014/25

Справа № 588/1014/25

Провадження № 3/588/388/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 року м. Тростянець

Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Огієнко О.О., за участю: секретаря судового засідання Колісник Г.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, що з надійшли з Гетьманського національного природного парку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Охтирка Сумської області, громадянина України, з повною вищою освітою, працюючого керуючим дільниці виробництва ПрАТ «Монделіс Україна», одруженого, проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за статтею 91 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АА № 000242 від 08.06.2025 ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що 08.06.2025 о 09 год. 45 хв.у с. Боголюбове, 50 м від вулиці Лугова на р. Ворскла пересувався на плавзасобі, а саме на човні зеленого кольору ПВХ з електродвигуном чорного кольору марки «SAKUMA», чим порушив охоронний режим Гетьманського НПП, а саме режим «До розвитку рибного господарства» п. 3.9.3 та пункт «е» статті 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

Указане діяння майстром з охорони природно-заповідного фонду Гетьманського національного природного парку ОСОБА_2 кваліфіковано за ст. 91 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення за обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення не визнав та пояснив, що він рибалив у зоні регульованої рекреації. До кожної з таких зон існують свої вимоги використання. Він пересувався на гумовому човні за допомогою весел. Електродвигуном він не користувався. Термін навігації сплинув. При складанні протоколу не надано доказів його вини. Витяг з «Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів» затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31.12.2013 року № 562, що міститься на офіційному сайті Гетьманського національного природного парку не містить положень про заборону використання плавзасобів обладнаних електромоторами.

Допитаний у судовому засіданні майстер з охорони природно-заповідного фонду Гетьманського національного природного парку ОСОБА_2 пояснив, що 08.06.2025 надійшло повідомлення про те, що якась особа переміщується по р. Ворскла на човні з двигуном. Вони поплили за цим човном та виявили ОСОБА_1 . Відносно ОСОБА_1 ним було складено протокол за порушення заходів щодо розвитку рибного господарства, а саме п. 3.9.3 Проекту організації території Гетьманського національного природного парку. На цій ділянці не можна пересуватись на човні з двигуном. Він не може точно сказати, чи пересувався ОСОБА_1 на човні за допомогою двигуна. Коли вони підпливали до ОСОБА_1 , то останній не рухався. Витяг з проекту організації Гетьманського національного природного, який він застосовує у своїй діяльності, йому видало керівництво. Чому немає на офіційному сайті відповідного витягу, йому невідомо.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення майстра з охорони природно-заповідного фонду Гетьманського національного природного парку, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 91 КУпАП, не була доведена поза розумним сумнівом, тому провадження у справі необхідно закрити, виходячи з таких мотивів.

Згідно із статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Положення частин 1, 2 статті 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

За змістом статті 91 КУпАП відповідальність за цією нормою закону настає за здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.

Відповідно до положень п. е ч. 2 ст. 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд» відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд несуть особи, винні у порушенні вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно витягу з «Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів» затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31.12.2013 року № 562 (зі змінами відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.08.2018 року № 312) «Режим використання водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства в межах Гетьманського національного природного парку», що розміщений на офіційному сайті Гетьманського національного природного парку в розділі «До відома рибалок»:

п. 1.1. Любительський і спортивний лов риби і водних безхребетних для власних потреб дозволяється всім громадянам України, іноземцям, а також особам без громадянства в межах зони регульованої та стаціонарної рекреації та господарської зони відповідно до режиму використання водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства в межах Гетьманського національного природного парку (режим використання);

п. 1.7 Забороняється:

- застосовувати нові знаряддя та способи лову, які не передбачені цим режимом використання;

- перебувати на водоймі або поблизу її з вибуховими та отруйними речовинами, та знаряддями лову, застосування яких у даний час і в цьому місці заборонено, а також зберігати заборонені знаряддя лову на водоймах або поблизу їх;

- продаж фізичними та юридичними особами, які не мають на це дозволу, сіткових матеріалів, знарядь лову і пристосувань до них, застосування яких заборонено правилами рибальства;

- продаж або скуповування риби, ікри і водних безхребетних та продуктів їх переробки без наявності документа, який підтверджує законність їх придбання, та сертифіката якості;

- миття у рибогосподарських водоймах або в їх прибережних смугах транспортних засобів, а також проведення робіт, які негативно впливають на стан водойм;

- організація змагань з рибальства в період нересту риби;

- пересування автотранспортних засобів, крім тих, що належать природоохоронним та правоохоронним органам по кризі у період льодоставу;

- пересування будь яких плавзасобів у заборонених для рибальства зонах, нерестовищах та в період нересту, поза терміну навігації (термін навігації: з 1 травня по 15 жовтня кожного року (відповідно до абз.3, пункту 3.9.3, розділу 3, Книги ІІ «Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів» затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31.12.2013 року № 562)), крім суден Парку та спеціально уповноважених органів, за винятком аварійних ситуацій та проведення рятувально-пошукових заходів;

- виловлювання риби та інших водних живих ресурсів, занесених до Червоної книги України;

- вивезення (винесення) риби, раків та інших водних живих ресурсів в будь якому вигляді у кількості, що перевищує добову норму лову, незалежно від часу перебування на водоймі за винятком випадків, коли вага однієї рибини перевищує встановлену норму вилову.

- вилучення із води знарядь лову, які належать іншим особам, та об'єктів лову, які є в цих знаряддях тощо.

Також, згідно витягу з «Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів» затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 31.12.2013 року № 562 «Режим використання охорони та відтворення природних ресурсів у межах функціональних зон», що розміщений на офіційному сайті Гетьманського національного природного парку в розділі «Функціональне зонування території та режим охорони»:

Гетьманський НПП входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворювання та використання.

Парк у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України “Про охорону навколишнього природного середовища», “Про природно-заповідний фонд України», іншими законами України, підзаконними актами та “Положенням про Гетьманський НПП».

Зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць. У цій зоні дозволяється:

- регульований збір грибів, ягід, плодів дикорослих плодових рослин із дотриманням природоохоронного та лісового законодавства;

- обладнання туристських маршрутів та еколого-пізнавальних стежок, організація природоохоронної пропаганди, короткотривалі туристські екскурсії й відпочинок населення;

- регулювання чисельності диких тварин до оптимальної шляхом відлову з наступним переселенням та селекційний відстріл у встановленому порядку;

- в установленому порядку використання природних ресурсів для задоволення потреб Парку та місцевих громад, у сінокосах, випасах та паливі в межах ліміту;

- любительське і спортивне рибальство, згідно встановленого Проектом режиму, під наглядом служби охорони Парку;

- проведення усіх видів рубок догляду та санітарно-оздоровчих заходів, пов'язаних з збереженням цінних природних комплексів відповідно до Проекту організації території Гетьманського НПП;

На території зони регульованої рекреації забороняється :

- рубки лісу головного користування, промислове рибальство, мисливство, промислова заготівля лікарських рослин;

- застосування хімічних засобів боротьби з шкідниками та хворобами рослин та лісу;

- будівництво та розташування будь яких промислових, господарських, житлових об'єктів та споруд, (вагончиків, причепів, тощо) не пов'язаних з діяльністю Парку;

- розробка корисних копалин, кар'єрів, порушення ґрунтового покриву (випалювання, зняття родючого шару, розорювання, тощо);

- проїзд та стоянка, поза межами доріг загального користування, всіх видів механізованого та гужового транспорту, крім службового транспорту Парку землекористувачів, перевіряючих, контролюючих органів та пожежних машин, поза межами спеціально відведених ділянок або не погоджених з адміністрацією Парку;

- організація спортивних, культурних та туристських заходів, розміщення наметових таборів, човнових станцій, поза межами спеціально відведених ділянок або не погоджених з адміністрацією Парку;

- розведення вогнищ поза відведеними для цього місцями;

- інші види діяльності, що порушують природні комплекси Гетьманського НПП або знижують природну екологічну чи рекреаційну цінність його території і можуть негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів суміжної заповідної зони.

Разом з тим, вказаний витяг з «Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів» не містить положень про повну заборону використання моторних плавзасобів на всій території Гетьманського національного природного парку.

У судовому засіданні не вдалося установити місце розміщення в засобах масової інформації або в мережі інтернет, опублікованого та доведеного до відома громадян повного тексту «Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів» посилання на п. 3.9.3 якого міститься у протоколі про адміністративне правопорушення та в порушенні якого звинувачується ОСОБА_1 .

Відповідно до положень ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Презумпція знання законодавства полягає в тому, що кожен вважається таким, що знає закони. Однак презумпція знання законодавства поширюється тільки на закони та інші нормативно-правові акти, які доведені до відома населення у порядку встановленому законом.

Згідно ч. 3 ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Відтак, будь-яка особа не може нести відповідальність за порушення вимог нормативно-правового акту, який не доведено до відома населення.

Згідно п. 4.3 Положення про Гетьманський національний природний парк, на території Парку відповідно до природоохоронного законодавства виділяються такі зони: заповідна; регульованої рекреації; стаціонарної рекреації; господарська.

Відповідно до п. 4.3.2 Положення про Гетьманський національний природний парк, зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць. На території цієї зони забороняється: проведення рубок головного користування, прохідних рубок, суцільних санітарних рубок; будь-яке будівництво, не пов'язане з діяльністю Парку, у тому числі промислових, господарських та житлових об'єктів; розробка корисних копалин, кар'єрів, порушення грунтового покриву, промислове рибальство, мисливство, промислова заготівля лікарських рослин; проїзд та стоянка автомобільного та гужового транспорту поза дорогами загального користування, крім службового при виконанні своїх обов'язків; організація масових спортивних та туристичних заходів, розміщення наметових таборів, човнових станцій, які не погоджені адміністрацією Парку; розведення вогнищ поза межами відведених для цього місць; застосування хімічних засобів боротьби з шкідниками та хворобами дикорослих рослин і лісу без відповідного наукового обгрунтування; порушення режиму прибережних захисних смуг та водоохоронних зон; використання плавзасобів, обладнаних двигунами внутрішнього згоряння, за виключенням плавзасобів, які використовуються Державною екологічною інспекцією України, адміністрацією Парку, рятувальними та іншими службами під час виконання своїх службових обов'язків; інша діяльність, що може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів або зменшити природну екологічну чи рекреаційну цінність території Парку.

Отже Положенням про Гетьманський національний природний парк забороняється в межах зони регульованої рекреації використання плавзасобів, обладнаних двигунами внутрішнього згоряння. Однак, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 пересувався на плавзасобі з електродвигуном.

Статтею 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.

У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».

Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Зважаючи на те, що у справі відсутні належні, допустимі та достатні докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП, суд приходить до висновку про відсутність в його діях складу вказаного правопорушення, у зв'язку з чим провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Керуючись статтями 7, 91, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 91 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Повний текст постанови складено та оголошено 23 липня 2025 року

Суддя О. О. Огієнко