Постанова від 22.07.2025 по справі 211/3101/25

Справа № 211/3101/25

Провадження № 3/211/1683/25

ПОСТАНОВА

іменем України

22 липня 2025 року суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Юзефович І.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Бахмутського районного відділення поліції ГУНП В Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовець, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за частиною 1 статті 130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 21.03.2025 серії ЕПР1 №277555 (дата складання протоколу 21.03.2025 14:20:00), 21 березня 2025 року о 13 год. 04 хв. в Донецькій області, м. Дружківка, вул. Космонавтів, біля буд. 1, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21013, д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6810 та медичного огляду в закладі охорони здоров'я м. Краматорськ відмовився. Від керування таким транспортним засобом відсторонений шляхом передачі тверезому водію.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином.

11 травня 2025 року через систему «Електронний суд» представником ОСОБА_1 - адвокатом Трубановою В.Г. скеровано заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП. Зазначила, що ОСОБА_1 є військовим, перебував на завданні та виконував накази командування. Працівники поліції не пропонували ОСОБА_1 перевірити стан сп'яніння на драгер, як то зазначено в протоколі, а тільки було запропоновано поїхати до іншого міста, а це з Дружківки де він був на виконанні свої обов'язків до міста Краматорськ. Тому їхати до медичного закладу не було змоги. В свою чергу працівники поліції повинні були викликати на місце командування та ВСП для фіксування даного правопорушення, але цього не було зроблено. У зв'язку з чим, ОСОБА_1 звернувся до свого командування сам та йому було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується актом №5974 від 21.03.2025. Відповідно до даного акту, вміст алкоголю було перевірено за допомогою газоаналізатора «АлКонт-М» №00255 за підписом свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та старшого лейтенанта ОСОБА_4 та результат склав 0,00 проміле. Роздруківка результату тесту від 21.03.2025 о 16 год. 16 хв. було проведено тест. Крім того, згідно з п. 3,4 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджених наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота). Отже, зазначене в протоколі про запах з порожнини роту не є ознакою виявлення стану сп'яніння, інших ознак працівниками поліції не було виявлено. В свою чергу, водій ОСОБА_1 всі необхідні дії вжив, для захисту своїх прав, а саме на протязі двох годин перевірив вміст алкоголю на приладі, де і було виявлено 0,00 проміле. Вважає, що в протоколі не було відображено дійсності подій, що сталися, не було наведено фактів, які б підтверджували винуватість, а також не було додано жодних доказів наявності в його діях складу адміністративного правопорушення. У зв'язку з чим, просить суд справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, суд вважає, що згідно положень ст.ст. 268, 277 КУпАП, суд, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши відеозапис та письмові матеріали, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

У відповідності до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Згідно статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Вимогами статті 252 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Законом України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII, чітко визначені підстави, межі та спосіб обмеження вільного пересування громадян. Так, у статті 35 цього Закону встановлено, що поліцейський може зупиняти транспортні засоби, поінформувавши водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.

Підстави, умови та порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння визначені ст.266 КУпАП, п.2.5 ПДР України та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735 (в подальшому «Інструкція»).

За змістом цих нормативних документів водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння. Відповідно до п.2 Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Наведене дає підстави стверджувати те, що у ході провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою ст.130 КУпАП, яке проявилось у відмові від проходження огляду на стан сп'яніння підлягає доведенню факт керування особою транспортним засобом, наявність ознак сп'яніння, пропозиція/вимога пройти огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та факт відмови водія від проходження зазначеного огляду. Відмова особи від проходження огляду на стан сп'яніння повинна бути чіткою, зрозумілою, такою, яка не викликає сумнівів чи неоднозначного її тлумачення, та яка не залежить від будь-яких зовнішніх факторів, у тому числі і дій чи намірів інших осіб.

Крім того, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони за ст. 130 КУпАП є саме керування особою транспортним засобом, при цьому не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.

Під керуванням транспортним засобом розуміється вчинення технічних дій, пов'язаних з приведенням транспортного засобу в рух, зворушенням з місця, процесом самого руху аж до зупинки, відповідно до призначення і технічних можливостей транспортного засобу. Однак матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 , як водієм, були вчинені дії, пов'язані з приведенням транспортного засобу в рух відповідно до призначення і технічних можливостей транспортного засобу.

При перегляді відеозапису, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення та міститься в матеріалах справи, встановлено, що останній не містить фіксації факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом, тобто з відеозапису не вбачається, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом, оскільки долучений працівниками поліції відеозапис містить два файли. Перший відеозапис містить лише фрагмент пересування автомобіля ВАЗ 21013, однак хто саме керував даним транспортним засобом не зафіксовано. Другий відеозапис починається з того, що громадянин ОСОБА_1 стоїть поряд з автомобілем ВАЗ 21013, який перебуває з вимкненим двигуном.

Таким чином, обставини, визначені законом, які давали поліцейському право вимагати від водія ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, були відсутні.

Крім того, адвокатом Трубановою В.Г., які діє від імені та в інтересах ОСОБА_1 долучено до матеріалів справи акт №5974 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу. Відповідно до наданого акту, який було проведено за допомогою аналізатора вмісту парів алкоголю «АлКонт-М», тест №5974, дата проведення тесту 21.03.2025, час проведення тесту 16:16, результат тесту - 0,00% проміле.

Склад правопорушення це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.

В силу частини другої статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно вимог статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Оцінивши наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення докази в їх сукупності з урахуванням того, що всі виявлені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення недоліки та сумніви мають застосовуватись на користь особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, а суд не наділений повноваженням збирати докази винуватості чи невинуватості особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, тому суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.

За таких обставин суд вважає, що справу слід закрити у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Керуючись ст.ст. 130, 247, 251, 252, 266 КпАП України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

провадження по справі відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП - закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду в десятиденний строк з дня винесення постанови.

Суддя: І. О. Юзефович