Рішення від 22.07.2025 по справі 520/7962/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 липня 2025 року № 520/7962/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд:

-визнати протиправним та скасувати наказ № 591 від 03.12.2024р. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 / АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 / № 591 від 03.12.2024р. про призов військовозобов'язаних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /паспорт НОМЕР_4 , орган, що видав 6321; 24.04. 2019 року; РНОКПП НОМЕР_5 ; адреса місця реєстрації та місця проживання: АДРЕСА_4 , в частині призову на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_6 .

-стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був затриманий працівниками відповідача 03.12.2024р. Б

Позивач вважає, що були порошині його права, так як не була надана або надіслана повістка для проходження ВЛК, а потім після проходження ВЛК, якщо позивач був би придатний, відповідач зобов'язаний був надати повістку для явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 для відправки до проходження військової служби згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Надалі, примусово був привезений до ІНФОРМАЦІЯ_3 , повістка надана не була. Відповідач за скорочений час вимусив пройти ВЛК під доглядом свого працівника, після чого примусово надіслали до військової частини НОМЕР_6 .

Також, позивачу не надали можливість надати інші медичні висновки визнавши придатним.

Позивач має довідку, котра надана ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно якої ОСОБА_1 районною призивною комісією був визнаний не придатним до військової служби у 2019р.

Позивач вважає вказані дії протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами) в Україні введено воєнний стан, який діє по теперішній час, також Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (зі змінами), на території України оголошено та продовжено по теперішній час, загальну мобілізацію.

На виконання завдань та функцій покладених на ІНФОРМАЦІЯ_3 , зокрема.: - здійснення заходів оповіщення та призову громадян: на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Також пунктом 3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560) встановлено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Відповідно до абз. 5 п. 6 цього-ж Порядку, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Цим же Порядком №560 визначений порядок надання відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період.

Пунктом 2 Порядку №560 встановлено, зокрема: на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування). Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», "Про військовий обов'язок і військову службу" та цим Порядком.

Суд вказує, що відповідно до п.2 ч.І ст.23"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії), а не як заявлено в позовній заяві, мають психічні захворювання.

Розділом II Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності, та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Матеріалами справи підтверджено, що 03.12.2024, під час перевірки відомостей (персональних та службових даних) узагальнених в облікових документах та внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, було встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не має, не заброньований на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, останній медичний огляд проходив 22.11.2019 році (будучі призовником) в зв'язку з чим, представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 було видане направлення №12887 на проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення придатності до військової служби.

В подальшому за результатами проведеного медичного огляду рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 був визнаний придатним до проходження військової служби, (довідка №306А/7714 від 03.12.2024року)

Враховуючи, що в Україні Указом Президента оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться по теперішній час, з метою забезпечення обороноздатності України, зокрема комплектування її збройних сил, на які відповідно до ч. 2 ст. 17 Конституції України покладаються найважливіші функції: оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності), військовозобов'язаний ОСОБА_1 будучи придатним до військової служби, не маючи права та оформленої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, з підстав визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», був призначений до складу команди в/ч НОМЕР_6 .

Після визначення та призначення на воєнний час до команди, 03.12.2024 військовозобов'язаному запасу ОСОБА_1 було виписано призовний документ (повістку на відправку №2380) та в подальшому відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.12.2024 №591 ОСОБА_1 було призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації до в/ч НОМЕР_6 .

Суд вважає за необхідним вказати, що Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800) затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (надалі - Положення № 402).

В пункті 1.2 глави 1 розділу І Положення N»402 визначено, що військово- лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров4 я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК (військово-лікарськими комісіями), зокрема, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово- лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Підпункт 2.5.1. пункту 2.1 розділу І Положення №402 визначено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК;ЛЛК;ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України;

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі.) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Підпункт 3.3 пункту 3 глави 3 розділу І Положення №402 вказує, що штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) визначено, зокрема: - скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення»; - скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим; - дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Пунктом 2.3 підпунктом 2.3.1. розділу І Положення № 402 визначено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Так, пунктом 2.3 підпунктом 2.3.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральні ВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Згідно із пунктом 2.3 підпунктом 2.3.4 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

З урахуванням вищезазначеного, відповідно до законодавчих, нормативних та керівних документів, військово-лікарські комісії (штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі)) мають свої окремі структурні підрозділи, штат, порядок формування, підпорядкованість та підзвітність.

Суд вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до законодавчих, нормативно-правових актів та керівних документів - не наділений повноваженнями втручатись у робочу діяльність військово-лікарської комісії, здійснювати контроль, керівництво над будь-якою ВЛК, а також надавати оцінку висновкам, діям чи бездіяльності членів військово-лікарської комісії.

Отже, у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку, щодо його придатності, проведення повторного або контрольного медичного огляду - позивач має право звернутись до вищої штатної ВЛК (ВЛК регіонів, або Центральної військово-лікарської комісії) для перегляду відповідного висновку, оскільки постанова військово-лікарської комісії (ВЛК) регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК, а постанови Центральної військово-лікарської комісії (ЦВЛК) можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Таким чином, позивач, вважаючи неправильними висновки лікарів про його придатність до військової служби, вправі ініціювати їх перегляд відповідними штатними ВЛК, оскільки виключно на військово-лікарські комісії покладений обов'язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначання придатності за станом здоров'я 'до військової служби військовослужбовців та військовозобов' язаних.

Оскільки позивач не звертався до вищої штатної ВЛК (ВЛК регіонів, ЦВЛК) для перегляду висновку ВЛК та не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби, що підтверджується безпосередньо за текстом позову, то підстав вважати рішення ВЛК протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття - підстав не вбачається.

Як висновок, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до покладених завдань та функцій діє в рамках правового поля, в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, а тому наказ відповідача, що оскаржується винесено законно та у спосіб, передбачений законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд висновує, що адміністративний позов позивача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що позивачу було відмовлено у задоволені позовних вимог, а отже відповідно до ст.139 КАС України сума сплаченого судового збору останньому не повертається.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу- відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.