Рішення від 22.07.2025 по справі 420/9513/25

Справа № 420/9513/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (зареєстрований згідно з паспортом за адресою АДРЕСА_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в місті Києві (філія ГСЦ МВС) (вул. Арсенальна,9/11,м. Київ, 01011) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

о Одеського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в місті Києві (філія ГСЦ МВС), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови виготовити довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по посаді позивача для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії Позивача відповідно до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ;

- зобов'язати відповідача виготовити довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по посаді Позивача для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії Позивача відповідно до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ.

Позивач у позові зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію, відповідно до Закону України від 09.04.92 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-XII).

Позивач вказує, що відповідно до наявної інформації грошове забезпечення поліцейських щорічно підіймається, але це ніяк не впливає на його пенсійне забезпечення, яке є незмінне з моменту перерахунку йому пенсії відповідно до рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року справа № 540/5759/21 відповідно до довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року по останній займаній посаді.

З метою врегулювання даного питання він звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) з проханням виготовити довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по посаді позивача для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії, проте отримав відповідь від 31.01.2025 № 31/26/10/А-6-350-2025 року, якою відмовлено в видачі довідки про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року.

Позивач вважає дії відповідача протиправними.

Посилаючись на ст.ст.43,63,64 Закону України № 2262-ХІІ, Постанову КМУ № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", позивач просить задовольнити позовні вимоги. є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2003 року та йому призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України від 09.04.92 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-XII).

Представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та вказує на те, що згідно переданих архівних даних ОСОБА_1 на день звільнення займав посаду «Старший дільничний інспектор міліції Комсомольського РВ ХМВ УМВС». На посаду позивача не поширюється постанова КМУ №704.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Представник вказує, що з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019 року, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, при цьому інших нормативних актів, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.

На регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) покладено функції на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення лише за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та № 826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди.

Збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення поліцейських на підставі розпорядчих документів керівників органів, закладів та установ Національної поліції України, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому. Такий правовий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 14.03.2023 у справі № 380/15276/21, від 10.01.2024 у справі № 380/5573/22.

У Позивача не виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2024, оскільки не було підвищено розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення поліцейських на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Позивачем також не доведено того факту, що з 01.01.2023 виникли обставини, які відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ зумовлювали зміну розміру його пенсії та покладали б на МВС України, як неналежного відповідача, обов'язок по виготовленню довідки про розмір грошового забезпечення Позивачу станом на 01.01.2023.

Представник ГУ ПФУ подав до суду пояснення, в яких зазначив про необґрунтованість позовних вимог, оскільки визначену процедуру Порядком №45 дотримано не було, підстави для видачі довідки Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) відсутні. Підвищення грошового забезпечення поліцейських відбулося з 01 січня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Разом з тим, 19.11.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 по справі № 826/12704/18, яким було визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови № 103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах.

Справа розглянута в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія як поліцейському за Законом України №2262-ХІІ, що не оспорюється сторонами.

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Позивач вважаючи, що з набранням законної сили судовими рішенням у справах № 826/3858/18, №826/12704/18 повинно бути поновлено його право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 19 листопада 2019 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Позивачу виготовлена довідка ід 07.06.2021 року № 33/42-А-23о/п про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року та направлена до ГУ ПФУ для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу.

Позивач звернувся до суду та рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 року по справі №540/5759/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України № 2262-ХІІ на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" про розмір грошового забезпечення №33/42-А-23о/п від 07.06.2021 року, починаючи з 01.12.2019 року та здійснити виплату недоотриманих з 01.12.2019р. сум.

Між тим, позивач вважаючи, що йому повинна бути перерахована пенсія з 01.02.2023 року звернувся до відповідача про виготовлення йому довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року на відповідній посаді.

Листом від 31.01.2025 № 31/26/10/А-6-350-2025 відповідач відмовив йому у виготовленні довідки.

Позивач не погоджується с кою відмовою та звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини виникли з підстав наявності у позивача як пенсіонера МВС на отримання довідки про грошове забезпечення за посадою з якою він звільнений станом на на 01.01.2023 з урахуванням середньої заробітної плати по посаді позивача для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії.

Дослідивши заяви по суті та докази надані учасниками справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч.3 ст.43 та ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ.

Відповідно до частин 1,2,4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсій є підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

29.12.2015 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей від 23.12.2015 № 900-VIII, яким статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) повинні мистити: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.

Будь-яких постанов Кабінет Міністрів України щодо зміни посадових окладів працівників поліції після постанови КМУ №103 не приймав.

Довідки видавались лише пенсіонерам, які отримують пенсію за Законом № 2262-XII з урахуванням постанови КМУ №704.

Пунктом 1 Постанови №704 затверджено тарифну сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, в яких відсутні поліцейські.

У вказаній постанові та додатках до неї Кабінет Міністрів України вказав чіткий перелік військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, яких стосується зміна розміру грошового забезпечення, а саме: військовослужбовців, з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту; осіб офіцерського складу Управління державної охорони; офіцерського складу Служби безпеки; осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту; осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації; осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби; осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби; осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м.Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби; осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби; військовослужбовців строкової військової служби; курсантів вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання) та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів вищої освіти Міністерства фінансів, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, ліцеїстів військових ліцеїв, військово-морських ліцеїв, ліцеїв-інтернатів, ліцеїв цивільного захисту, ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою та ліцеїв з військово-спортивною підготовкою з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Позивач може мати право на виготовлення довідки про грошове забезпечення відповідно до постанови №988 лише при прийнятті постановою КМУ рішення про збільшення грошового забезпечення поліцейських.

Постанова № 704 не містить норм щодо зміни розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського, а тому позивач позовні вимоги позивача не ґрунтуються на положеннях законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстрований згідно з паспортом за адресою АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в місті Києві (філія ГСЦ МВС) (вул. Арсенальна,9/11,м. Київ, 01011) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.