22 липня 2025 рокусправа № 380/4415/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295057), за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 913060809127 від 06.11.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплачувати мені пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, виходячи із 90% від загальної суми заробітної плати, зазначеної у довідках № 14/24 від 16.10.2024 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 15/24 від 16.10.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, з часу звернення за перерахунком пенсії, а саме - з 29.10.2024 року, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 15.04.2024 її переведено на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яку отримує станом на даний час. 29.10.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та проведення перерахунку пенсії виходячи із 90% загальної суми заробітної плати, зазначеної в довідках №14/24 від 16.10.2024 та № 15/24 від 16.10.2024.
ГУ ПФУ в Херсонській області, розглянувши заяву позивача від 29.10.2024 за принципом екстериторіальності, прийняло рішення від 06.11.2024 №913060809127 про відмову в перерахунку пенсії позивача, мотивуючи рішення тим, що позивачу вже призначалась пенсія згідно Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, позивач у період з 26.07.2009 по 28.02.2021 та з 25.01.2023 по 29.01.2024 отримувала пенсію за віком відповідно до вказаного закону, а після набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VIII не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.
Позивач не погоджується з цим рішенням, вважає його безпідставним та необґрунтованим, що стало підставою для звернення із даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 11.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 КАС України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Відповідач належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою від 13.03.2025 про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача.
За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представником третьої особи подано до суду пояснення, у яких просить відмовити у задоволенні позову. Свою позицію обґрунтовує тим, що за матеріалами електронної пенсійної справи позивач в період з 26.07.2009 по 28.02.2021 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону № 3723. З 01.03.2021 по 24.01.2023 перебувала на пенсії за віком відповідно до Закону № 1058. З 25.01.2024 по 29.01.2024 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону № 3723 за матеріалами пенсійної справи. З 30.01.2024 по 14.04.2024 отримувала пенсію за віком згідно Закону № 1058. З 15.04.2024 отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до ст..36 Закону №1058. Вважає, що фактично позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням підвищеного розміру заробітку працюючих державних службовців.
Зауважує, що підстави для обчислення пенсії державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» із загальної суми заробітної плати, зазначеної у довідках № 14/24 від 16.10.2024 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 15/24 від 16.10.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України відсутні, оскільки чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Крім цього, за записами трудової книжки стаж позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 складає 10 років 2 місяці 21 день за період роботи з 06.05.1999 по 27.07.2009 у Львівському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України.
Вважає, що станом на дату набрання чинності Закону № 889 (на 01.05.2016) у позивачки відсутні 20 років стажу, на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та заявниця не займає посаду державного службовця, визначену ст. 25 Закону № 3723, тобто не виконані вимоги п. 10, 12 розділу XI Прикінцевих положень Закону №889.
У додаткових поясненнях представник позивача заперечила проти аргументів третьої особи. Зазначає, що, як вбачається з матеріалів пенсійної справи, копії яких були долучені позивачкою до позовної заяви, зокрема, з розрахунку стажу вбачається, що в трудовий стаж держслужби врахований науковий стаж з 01.04.1989 по 05.05.1999 - 10 років 1 місяць 5 днів. Таким чином, стаж державної служби позивачки складає 20 років 3 місяці 26 днів.
У довідці № 14/24 від 16.10.2024 р. Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України вказано, що у позивачки є стаж державної служби понад 20 років. Тобто необхідний стаж для отримання пенсії за Законом №3723-ХІІ у позивачки наявний.
Зауважує, що ані Прикінцеві та перехідні положення Закону №8894/111, ані стаття 37 Закону №3723-ХІІ не містять обмеження щодо неможливості призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ особам, яким до 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону №8894/111) призначалась пенсія відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Оскільки на час звернення до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІУ на пенсію держаного службовця відповідно до Закону №3723-ХІІ ОСОБА_1 досягнула 70 років, мала загального стажу 38 років 20 днів (зараховано по 31.03.2015) та стажу держслужбовця 20 років 3 місяці 26 днів, тобто на день набрання чинності Законом № 889-VIII мала понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, то вона має право на переведення її на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 15.04.2024 отримує пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 47).
Відповідно до матеріалів справи, з 26.07.2009 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1992 №3723-XII (а.с. 36-38).
З 01.03.2021 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 39-43).
З 25.01.2023 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1992 №3723-XII (а.с. 44-46).
З 30.01.2024 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 53-59).
29.10.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та проведення перерахунку пенсії виходячи із 90% загальної суми заробітної плати, зазначеної в довідках №14/24 від 16.10.2024 та № 15/24 від 16.10.2024, виданих Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.
За принципом екстериторіальності заяву позивача від 29.10.2024 було розглянуто ГУ ПФУ в Херсонській області.
Рішенням відповідача від 06.11.2024 №913060809127 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішення обґрунтоване тим, що:
- довідки про складові заробітної плати за останньою займаною посадою державної служби, видані Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, які не відповідають вимогам п. 42 Постанови № 823, а саме: - довідка №14/24 від 16.10.2024 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видана станом на жовтень 2024 року; довідка №15/24 від 16.10.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби видана за вересень 2024 року. Також, в довідці вбачається, що розмір виплат визначено не в середніх розмірах;
- Законом №889-VIII не передбачено можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям. Статтею 90 цього Закону, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 року Законом №889-VIII по-іншому врегульовано правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців. Після набрання чинності Закону № №889-VIII не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям;
- заявниця використала право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ в 2009 році, тому підстав, для врахування складових заробітної плати в розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII на підставі наданих довідок від 16.10.2024 №14/24 та №15/24 та які не відповідають вимогам п. 42 Постанови №823, відсутні;
- за записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 10.09.1976 стаж гр. ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3727-ХІІ складає 10 років 2 місяці 21 день за період роботи з 06.05.1999 по 27.07.2009 у Львівському обласному територіальному відділені Антимонопольного комітету України. Отже станом на дату набрання чинності Закону №889-VIII (на 01.05.2016 року) у гр. ОСОБА_1 відсутні 20 років стажу, на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3727-ХІІ та заявниця не займає посаду державного службовця, визначену статтею 25 цього ж Закону, тобто не виконані вимоги п. 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIlI.
Вважаючи протиправним вказане рішення відповідача, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
01.05.2016 набрав чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Одночасно втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон №3723-XII), що передбачав особливості пенсійного забезпечення державних службовців.
Статтею 90 Закону № 889-VIII визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 10 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно п. 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII визначали, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом № 889-VIII) певного стажу держслужби (10 років для осіб, що станом на цю дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622), який врегульовує призначення пенсій державним службовцям.
Відповідно до абз. 1 п. 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З матеріалів справи суд встановив, що з 26.07.2009 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1992 №3723-XII.
З 01.03.2021 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; з 25.01.2023 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1992 №3723-XII; з 30.01.2024 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; з 15.04.2024 позивача переведено на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
29.10.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та проведення перерахунку пенсії виходячи із 90% загальної суми заробітної плати, зазначеної в довідках №14/24 від 16.10.2024 та № 15/24 від 16.10.2024, виданих Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.
Рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області від 06.11.2024 №913060809127 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до оскаржуваного рішення, підставами відмови у переведенні позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», зокрема, є те, що позивачу вже призначалася пенсія згідно із Законом України «Про державну службу», а після набрання чинності Закону № №889-VIII не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям; заявниця використала право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ в 2009 році, тому підстав, для врахування складових заробітної плати в розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII.
Суд зазначає, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, пенсія держслужбовця), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення та поняттям переведення пенсії з виду на вид, яким є всі подальші зміни виду пенсії.
Тому, хибними є висновки відповідача про те, що у позивача відсутнє право на переведення її на пенсію держслужбовця, оскільки вона вже раніше використала право на призначення та отримання такої пенсії. Той факт, що позивач раніше отримувала пенсію держслужбовця згідно Закону №3223-ХІІ, не позбавляє її права перейти на пенсію держслужбовця за нормами Закону № 889-VIІ.
Отже, рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 06.11.2024 №913060809127 про відмову позивачу в перерахунку пенсії - слід скасувати як протиправне.
Як наслідок, відповідача слід зобов'язати перевести позивача з 01.11.2024 (з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява від 29.10.2024) з пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Щодо позовних вимог в частині перерахунку пенсії позивача, виходячи із 90% від загальної суми заробітної плати, зазначеної у довідках № 14/24 від 16.10.2024 та № 15/24 від 16.10.2024, суд зазначає наступне.
Згідно абз 2 п. 4-7 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі ) особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Відповідно до п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
Аналіз наведених норм дозволяє зробити висновок, що при «поверненні» особи (якій раніше вже було призначено такий вид пенсії) з пенсії у разі втрати годувальника на підставі Закону №1058 на пенсію державного службовця на підставі Закону №3723-ХІІ, її розмір не обчислюється «по новому» на підставі про відомостей про заробіток за відповідною посадою станом на дату «повернення» (довідок № 14/24 від 16.10.2024 та № 15/24 від 16.10.2024), а встановлюється розмір пенсії, отримуваний до такого переведення (з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява).
Таким чином, наслідком задоволення заяви позивача від 29.10.2024 є поновлення виплати пенсії державного службовця в розмірі, який було встановлено при її попередньому призначенні, тобто до моменту переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
За наведених обставин суд робить висновок, що позовні вимоги в частині перерахунку пенсії позивача, виходячи із 90% від загальної суми заробітної плати, зазначеної у довідках №14/24 від 16.10.2024 та № 15/24 від 16.10.2024 є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У даній справі для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Херсонській області, яке прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії. Тому дії щодо переведення з пенсії у разі втрати годувальника на підставі Закону № 1058 на пенсію за віком на підставі Закону «Про державну службу» має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що прийняв оскаржуване рішення, у цій справі - ГУ ПФУ в Херсонській області.
Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову частково.
Зважаючи на часткове задоволення позову, суд, керуючись ст. 139 КАС України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 605,60 грн. пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295057) про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в перерахунку пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295057)перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.11.2024 (з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява від 29.10.2024) з пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295057) судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 22.07.2025 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович