про залишення позовної заяви без руху
22 липня 2025 року Київ № 320/35196/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ-151, вул. Святослава Хороброго, буд. 5а, код ЄДРПОУ 44096797), в якому просить суд:
- визнати неправомірними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329104-2407-1023-UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 120 929,64 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року № 1329105-2407- 1023-UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 10 572,60 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року № 1329106-2407 1023-UА32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 20 473,86 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329107-2407- 1023 UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 75 479,52 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329108-2407-1023 UА32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 117 942,78 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329109-2407-1023 UА32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 164 281,32 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329112-2407- 1023 UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 22 584.36 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329116-2407-1023-UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 178 463,88 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329117-2407-1023-UА32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 67 367,16 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329118-2407- 1023-UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 132 253,98 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329119-2407 1023-UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 25 116,96 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329120-2407-1023 UА32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 51 532,38 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329121-2407- 1023 UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 160 269,36 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329122-2407-1023 UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 125 174,76 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року № 1329123-2407-1023 UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 73 204,20 грн., форми «Ф» від 17 червня 2024 року №1329125-2407- 1023 UA32020210000064694 про визначення зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010300) в сумі 62 289,90 грн.;
- судові витрати у справі покласти на відповідача.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/35196/25 передана до розгляду судді Парненко В.С.
Відповідно до пунктів 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Отже, позивач може звернутися до адміністративного суду з вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень в межах строку, встановленого частиною другої статті 122 КАС України, у якій передбачено загальний шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01.04.2020 по справі №9901/601/19 (11-49заі20) висловила наступні правові висновки, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що право на звернення до суду не є абсолютним чи безмежним, а може бути регламентованим. Поважними визнаються обставини, які об'єктивно є непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
В позовній заяві позивач стверджує, що отримав оскаржувані податкові повідомлення-рішення від відповідача 29.06.2024 року, досудовий порядок врегулювання спору не здійснювався.
Водночас, позивач звернувся з позовною заявою до суду 09.07.2025 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з даним позовом.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, суд доходить висновку, що для запобігання обмеження права позивача на звернення до суду, останньому необхідно надати обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частин 1, 2 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі викладеного, суд залишає подану заяву без руху та надає позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом надання до суду:
- клопотання про поновлення строку звернення до суду з належними доказами на підтвердження поважності пропуску, з урахуванням правової позиції суду.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 169, 171, 248, 256 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом надання до суду:
- клопотання про поновлення строку звернення до суду з належними доказами на підтвердження поважності пропуску, з урахуванням правової позиції суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Парненко В.С.