21 липня 2025 року Справа № 280/8829/23
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача, подану в порядку статей 382, 383 КАС України по адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала справа №280/8829/23 (головуючий суддя Сіпака А.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.12.2023 у справі №280/8829/23, яке набрало законної сили 14.02.2024, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 25.08.2023 №33/28-4483 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 18.09.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» від 25.08.2023 №33/28-4483, з урахуванням раніше виплачених сум;
в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
21.07.2025 до суду надійшла заява від позивача, в порядку статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України (по тексту - КАС України), в якій він просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо внесення до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №642263, нарахованої пенсії в сумі 52581,52 грн за період з 18.09.2023 по 29.02.2024 на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, яка втратила чинність 23.04.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати в десятиденний строк звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.12.2023 у справі №280/8829/23 про підтвердження його дій, спрямованих на виконання судового рішення в частині виплати нарахованої пенсії за період з 18.09.2023 по 13.02.2024, внесеної до Реєстру №642263;
- визнати протиправними бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо невиплати нарахованої пенсії за період з 14.02.2024 по 29.02.2024 в сумі 5339,36 грн, після набрання 14.02.2024 законної сили рішення суду від 20.12.2023 у справі №280/8829/23;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати звіт в строк десятиденний про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.12.2023 у справі №280/8829/23 в частині виплати ОСОБА_1 нарахованої пенсії в сумі 5339,36 грн за період з 14.02.2024 по 29.02.2024 після набрання рішення суду законної сили 14.02.2024.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що на виконання рішення суду по справі №280/8829/23 відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 18.09.2023, донарахував суму пенсії у розмірі 52581,52 грн (за період з 18.09.2023 по 29.02.2024), проте не виплатив суму вказаної заборгованості, натомість протиправно вніс її до Реєстру судових рішень, виконання яких гарантовано державою. Зазначає, що такі неправомірні дії пенсійного органу надають право позивачу для звернення до суду із заявою у порядку статті 383 КАС України з оскарження протиправних дій ГУ ПФУ в Запорізькій області. Також по тексту заяви ОСОБА_2 просить встановити судовий контроль, передбачений статтею 382 КАС України з метою забезпечення виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, яке залишається невиконаним у частині виплати пенсії з лютого 2024 року у сумі 5339,36 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.07.2025 додаткові матеріали справи №280/8829/23 передано на розгляд раніше визначеному складу суду, головуючому судді Сіпаці А.В.
Розпорядженням керівника апарату Запорізького окружного адміністративного суду від 21.07.2025 № 39 призначено повторний автоматизований розподіл додаткових матеріалів справи №280/8829/23 у зв'язку з перебуванням судді Сіпаки А.В. у відпустці, що унеможливлює розгляд ним зазначеної вище заяви.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.07.2025 додаткові матеріали справи №280/8829/23 передано на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Мінаєвій К.В.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку про її повернення позивачу, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною другою статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду врегульований статтею 383 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно із частиною другою та третьою статті 383 КАС України, у такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Відповідно до частини четвертої статті 383 КАС України заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
У разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам, а також у разі подання заяви особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, така заява ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена (частина п'ята статті 383 КАС України).
Таким чином, наведеними нормами КАС України законодавець виділив у окремі статті різні види судового контролю за виконанням судового рішення:
- зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (стаття 382 КАС України);
- визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України).
Розмежовуючи види судового контролю за виконанням судового рішення, розділено і види заяв, з якими може звертатися позивач до суду та, відповідно, - наявність чи відсутність вимог до оформлення кожної з них. Крім того, суд звертає увагу на те, що статтями 382 та 383 КАС України передбачено різні процедури розгляду заяв та різні правові наслідки за наслідками розгляду таких заяв відповідно до вказаних норм КАС України.
Такий висновок сформував Верховний Суд у постанові від 16.10.2018 у справі №556/2081/17.
Таким чином, заяви подані в порядку статей 382, 383 КАС України не можуть розглядатися та вирішуватися сумісно, оскільки такі види судового контролю мають розглядатися та вирішуватися окремо, з ухваленням окремих судових рішень за наслідками розгляду таких заяв.
Згідно з частиною другою статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи викладене, з огляду на об'єктивну наявність підстав для неможливості розгляду в одному провадженні заяви, що подана одночасно в межах статті 382 КАС України та статті 383 КАС України, враховуючи процесуальні вимоги статей 382, 383 КАС України та частини другої статті 167 КАС України, суд дійшов висновку про повернення цієї заяви без розгляду заявнику.
Водночас такі дії суду не позбавляють права позивача звернутися до суду із заявою в разі його бажання встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт в порядку статті 382 КАС України, або визначитися із необхідністю подання заяви в порядку статті 383 КАС України.
Керуючись статтями 167, 241, 243, 248, 256, 294, 295, 382, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статей 382, 383 КАС України по адміністративній справі №280/8829/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі.
Ухвала виготовлена у повному обсязі та підписана 21.07.2025.
Суддя К.В.Мінаєва