Рішення від 21.07.2025 по справі 200/3744/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2025 року Справа№200/3744/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22.05.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дій відповідача по взяттю на військовий облік;

- зобов'язати відповідача виключити з військового обліку.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 27.07.2017 його взято на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 . 16.05.2022 отримав акт дослідження стану здоров'я №204, за яким встановлено діагноз, а рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 визнано непридатним до військової служби (ст. 67 А графи 2 розкладу хвороб, графи 1-7 ТДВ наказу МОУ від 14.08.2008 №402) з виключенням з військового обліку. Згодом стало відомо про зміну статусу на «військовозобов'язаний».

Дії відповідача по взяттю його облік протиправними позивач вважає протиправними, оскільки не приймав участь на засіданні ВЛК, яке відбулося 13.02.2024 та за результатом якого його визнано придатним до військової служби.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку. Зобов'язано відповідача надати суду у строк до 05.06.2025: рішення лікарської комісії від 13.02.2024 про придатністю ОСОБА_1 до військової служби (в т.ч. повідомлення позивача про проведення лікарської комісії); рішення про взяття на облік ОСОБА_1 .

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

03.06.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що 29.11.2023 слідчим управлінням ГУНП Донецької області в ході обшуку в рамках досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за номером 12023050000000557 від 06.09.2023, особиста справа на ім'я ОСОБА_1 була вилучена і на теперішній час знаходиться в матеріалах вказаного кримінального провадження.

В ході розслідування вказаного кримінального провадження було встановлено, що позивача було виключено як офіцера запасу з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» неправомірно, так як рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку від 16.05.2022 було оформлено всупереч законодавству України довідкою ВЛК № 7.

Відповідач зазначає, що згідно пункту 22.5. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 № 402, яке діяло на період проходження військовозобов'язаним ОСОБА_1 медичного огляду, тобто станом на 16.05.2022, під час дії воєнного часу на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням, постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність оформлювалися свідоцтвом про хворобу.

У даному випадку довідка ВЛК не може бути підставою для виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я, так як постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно п. 3.8 Положення повинна бути оформлена свідоцтвом про хворобу, яке в подальшому затверджується штатними ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово- лікарської експертизи.

Крім того встановлено, що під час розслідування вищевказаного кримінального провадження за запитом старшого слідчого ГУНП України в Донецькій області Центральною військово-лікарською комісією за наданими медичними документами було розглянуто матеріали військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , в тому числу, відносно офіцера запасу ОСОБА_1 . Відповідно до вимог пунктів 2.3.1, 2.3.4, 2.10.2 глави 2 розділу I та пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську комісію в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України, враховуючи порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення вищевказана постанова військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.05.2022 № 7 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 : «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» була скасована.

Також на підставі даного рішення ЦВЛК ЗС України ІНФОРМАЦІЯ_6 були внесені відповідні зміни в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зміни ступеня придатності військовозобов'язаного ОСОБА_1 з «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» на попередній: «придатний до військової служби», тобто позивача було поновлено на військовий облік військовозобов'язаних з метою направлення останнього на повторний медичний огляд, так як таке направлення невійськовозобов'язаних не передбачено Положенням.

Таким чином, для визначення придатності до військової служби заявнику необхідно отримати направлення на проходження повторного медичного огляду ВЛК.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

27.07.2017 позивача взято на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 .

16.05.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідач) позивачем було пройдено військово-лікарську комісію для встановлення ступеня придатності до військової служби та за встановленим діагнозом: “Аномалія розвитку. Повне подвоєння обох нирок. Гідронефроз в/половини лівої нирки. Гідроуретер ліворуч. СКХ. Стан післяопераційного лікування», та постановлено: на підставі ст. 67А графи ІІ Розкладу хвороб 1-7 ТДВ наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 визнаний непридатним з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії № 7.

13.02.2024 засіданням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України було скасовано постанову ІНФОРМАЦІЯ_8 , що оформлена довідкою ВЛК від 16.05.2022 № 7 про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку, у зв'язку із порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську комісію в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, що підтверджується витягом з протоколу № 575.

20.03.2024 супровідним листом Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України № 598/4/5961 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_8 витяг з протоколу засіданням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 13.02.2024 № 575 про скасування постанову ІНФОРМАЦІЯ_8 від 16.05.2022 № 7.

31.03.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив повідомити на підставі яких документів його було взято на військовий облік, надати рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 13.02.2024 про придатність до військової служби та рішення про взяття на військовий облік.

Листом відповідача від 09.04.2025 № 14/2232 позивача повідомлено, що про те, що згідно пункту 22.5. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 № 402, яке діяло на період проходження військовозобов'язаним ОСОБА_1 медичного огляду, тобто станом на 16.05.2022, під час дії воєнного часу на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням, постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність оформлювалися свідоцтвом про хворобу. Довідка ВЛК не може бути підставою для виключення з військового обліку за станом здоров'я, так як постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно п. 3.8 Положення повинна бути оформлена свідоцтвом про хворобу, яке в подальшому затверджується штатними ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово- лікарської експертизи.

Вважаючи дії відповідача по взяттю його облік протиправними позивач звернувся до суду із цим позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.92 № 2232-XII (далі-Закон № 2232-XII) (в редакції чинній на момент проходження позивачем військово-лікарської комісії 16.05.2022).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч. 2 та 3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII).

Відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону № 2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначено Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ) (в редакції чинній на момент проходження позивачем військово-лікарської комісії 16.05.2022).

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Військовозобов'язані та резервісти, які перебувають на зборах, у разі оголошення мобілізації продовжують перебувати на зборах. За необхідності зазначені особи призиваються на військову службу командирами відповідних військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних Сил України.

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402) (в редакції чинній на момент проходження позивачем військово-лікарської комісії 16.05.2022).

Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я; перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і лікувальних закладах Міністерства оборони України; контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України; проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (абзац 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402).

З матеріалів справи судом встановлено, що позивача визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку та оформлено довідку ВЛК від 16.05.2022 № 7.

13.02.2024 засіданням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України було скасовано постанову ІНФОРМАЦІЯ_8 , що оформлена довідкою ВЛК від 16.05.2022 № 7 про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку, у зв'язку із порушення вимог пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську комісію в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, що підтверджується витягом з протоколу № 575.

Отже, відповідач на виконання протоколу Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 13.02.2024 № 575 вніс зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ступеня придатності військовозобов'язаного ОСОБА_1 з «непридатного до військової служби з виключенням з військового обліку» на попередній «придатний до військової служби».

При цьому суд зазначає, що відновлення попереднього запису «придатний до військової служби» є тимчасовим, а остаточний статус буде встановлено після повторної ВЛК на підставі нового медичного висновку.

Таким чином, станом на день звернення до суду із цим позовом, позивач не є таким, що визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, оскільки довідка ВЛК від 16.05.2022 № 7 скасована Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України.

Суд зазначає, що витяг з протоколу засіданням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 13.02.2024 № 575 є чинним. Доказів оскарження вказаного протоколу позивачем не надано, а отже у відповідача відсутні підстави для внесення змін в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ступеня придатності військовозобов'язаного ОСОБА_1 з «придатного до військової служби» на «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

При цьому суд не досліджує правомірність прийняття протоколу засіданням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 13.02.2024 № 575, оскільки такий не є предметом розгляду цієї справи.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Розподіл судового збору не здійснюється у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Повний текст рішення складено та підписано 21 липня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.О. Кошкош