Постанова від 22.07.2025 по справі 521/6663/25

Справа № 521/6663/25

Провадження № 3/521/3179/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 року Суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси Мазун І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, яка місце роботи не повідомила, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наданих до суду матеріалів справи 15.04.2025р. 21.24 год. ОСОБА_1 в м. Одесі по вул.Святослава Ріхтера,20, керувала т/з - Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_2 , у стані алкогольного сп'яніння згідно висновку КНП «ООМЦПЗ» ООР №000913 від 15.04.2025р., чим порушила вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, тобто вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Галайчук Г.С. в судовому засіданні зазначала, що ОСОБА_1 на даний час, а також на час складання протоколу про адміністративне правопорушення, перебуває на військовій службі в Збройних Силах України у військовій частині НОМЕР_3 , отже в її діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.170-20 КУпАП. Таким чином дія ч.1 ст.130 КУпАП не може бути до неї застосована і оскільки працівники патрульної поліції не дотрималися вимог ст.266-1 КУпАП, провадження підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення..

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника ОСОБА_1 - адвоката Галайчук Г.С., оглянувши наданий відеозапис, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.

Визначення терміну «керування транспортним засобом» було наведено в п. 27 Пленуму ВСУ від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспортні», за яким керування транспортним засобом- виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора водія під час навчання учнів водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.

Крім того, в постанові Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 404/4467/16-а зазначено, що «само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування.

Отже, керування транспортним засобом це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху для зміни напрямку руху та/чи швидкості і транспортного засобу.

Згідно п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

Згідно з ч. 2,3,4 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.

З доданого до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапису вбачається, що 15.04.2025р. о 21.24 год. ОСОБА_1 в м. Одесі по вул.Святослава Ріхтера,20, керувала т/з - Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 та була зупинена працівниками патрульної поліції за порушення прави дорожнього руху - а саме за проїзд на червоний сигнал світлофору, за що на неї було складено постанову за ч.2 ст.122 КУпАП. З приводу руху транспортного засобу суд зазначає, що ОСОБА_1 підтвердила, що вона рухалася та її було зупинено працівниками патрульної поліції. (ПВР №473746 21:47:50). Крім того, патрульним поліцейським їй було пред'явлено запис з відеореєстратора про порушення Правил дорожнього руху.

При спілкування патрульних поліцейських з ОСОБА_1 у останньої були виявлені ознаки алкогольного спяніння, а саме - характерний запах алкоголю та було запропоновано пройти огляд за допомогою приладу «Alcotest Drager» або проїхати до медичної установи для проходження огляду на стан сп'яніння, на що вона виявила бажання проїхати до медичної установи та там пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Продувши в медичному закладі прилад «Alcotest Drager» у ОСОБА_1 було виявлено 1.11% алкоголю. Також нею було здано сечу на аналіз.

Згідно висновку КНП «ООМЦПЗ» ООР №000913 від 15.04.2025р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває в стані алкогольного сп'яніння.

Патрульними поліцейськими були роз'яснені ОСОБА_1 її права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. (ПВР 473746 23:35:20)

Щодо посилань представника ОСОБА_1 - адвоката Галайчук Г.С. в частині проведення огляду неуповноваженими особами, слід зазначити наступне.

Положеннями ст. 266-1 КУпАП, на яку безпосередньо посилається представник ОСОБА_1 , встановлює порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Відповідно до положень вказаної норми військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Відповідно до п. 3 Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від №32 12.01.2024 року, огляду підлягають військовослужбовці/ військовозобов'язані, щодо яких є підстави вважати, що вони виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин (установ, закладів) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння).

Згідно із ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992р. військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Наявним у матеріалах справи відеозаписом підтверджується те, що ОСОБА_1 керувала транспортним засобомVolkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 , який не є транспортним засобом Збройних Сил України, про виконання будь-яких військових обов'язків та несення служби (перебування у відрядженні, виконання наказу, виконання державних обов'язків тощо) або ж прямування зі служби/на службу або повернення до місця служби на той час, як була зупинена, працівникам поліції не повідомляла. Доказів виконання обов'язків військової служби на час зупинення працівниками поліції не надано.

Факт перебування ОСОБА_1 у якості військовослужбовця не впливає на кваліфікацію правопорушення та необхідності проведення огляду в особливому порядку, оскільки в даному випадку ОСОБА_1 , як суб'єкт правопорушення, є саме водієм, а тому огляд на стан сп'яніння обґрунтовано проведений відповідно до вимог ст. 266 КУпАП та протокол складено відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.

Аналізуючи зазначені докази, суд приходить до висновку, що зібрані інспектором патрульної поліції і досліджені в судовому засіданні докази підтверджують той факт, що ОСОБА_1 керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, тобто порушила п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху про заборону водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, тобто скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП..

Приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, суд вважає необхідним та достатнім застосувати до неї передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 9-11, 130, 221, 252, 283, 284 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

На підставі п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд міста Одеси особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

Термін пред'явлення постанови до виконання три місяці.

Суддя І.А. Мазун