Постанова від 22.07.2025 по справі 592/11370/25

Справа № 592/11370/25

Провадження № 3/592/2461/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Катрич Ольга Михайлівна, за участю прокурора Окружної прокуратури м. Суми Чухна А.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , колишнього інспектора сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції України,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №24-2025 від 11.07.2025 року вбачається, інспектор сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_1 , будучи особою, яка відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб'єктом відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за після звільнення за 2024 рік, що передбачено абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015, поліцейським є громадянин України, який відповідно до цього Закону склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Також відповідно до ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції визначається, як державна служба особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень та згідно ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження визначені Законом України «Про запобігання корупції».

13.06.2022 ОСОБА_1 склав Присягу працівника поліції.

Відповідно до наказу ГУНП в Сумській області № 321 о/с від 05.03.2022 ОСОБА_2 присвоєно спеціальне звання «лейтенант поліції».

Відповідно до витягу з наказу № 447 о/с від 26.10.2023, лейтенанта поліції Василенка P.O. призначено на посаду інспектора сектору протидії домашньому насильству відділу превенцїї Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області з 26.10.2023.

Відповідно до Положення п. 1 Розділу II Наказу № 1179 МВС України «Про затвердження Правил етичної поведінки поліцейських» від 09.11.2016 зазначено, що під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен неухильно дотримуватись антикорупційного законодавства України, обмежень, пов'язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законами України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції» та іншими актами законодавства України.

Відповідно до Наказу 23.07.2021 № 448/21 Національного агентства з питань запобігання корупції затверджений «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 за № 986/36608.

Декларація подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - поліцейські.

Виходячи з викладеного, ОСОБА_3 є суб'єктом декларування відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією і зобов'язаний подати відповідну декларацію.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 13.11.2024 № 518 о/с, лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 6 (у зв'язку із реалізаціє дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служб, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», з 13.11.2024.

ОСОБА_3 був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та добре усвідомлював, що він є суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язаний подати електронну щорічну декларацію, до 1 квітня наступного року після припинення діяльності за минулий рік, тобто за 2024 рік. Останнім днем подання щорічної декларації після звільнення була дата 31.03.2025.

Так, ОСОБА_3 при проходженні служби в поліції ознайомлювався та власноручно підписував зобов'язання, пам'ятки, рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі і вимоги абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», щодо осіб, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до 1 квітня наступного року після припинення діяльності за минулий рік.

Підтвердженням несвоєчасного подання електронної декларації ОСОБА_4 є витяг з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та лист НАЗК № 47-06/55925-25 від 26.06.2025 з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_3 . Так, ОСОБА_3 зареєструвався в Реєстрі 22.02.2022 та до останнього часу попередні електронні декларації подавав вчасно, крім декларації після звільнення.

Розуміючи про необхідність подання електронної декларації особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, ОСОБА_3 своїми умисними діями зайшов в особистий кабінет Реєстру електронних декларацій лише у червні 2025 року. За даними послідовності дій користувача ОСОБА_4 в Реєстрі в період часу з 01.01.2025 по 07.06.2025, його щорічна декларація після припинення діяльності за 2024 рік зареєстрована 06.06.2025 о 12:05, як фактично подана. Для подачі щорічної декларації після звільнення за 2024 рік ОСОБА_3 в Реєстр зайшов 06.06.2025 та о 11:47 натиснув кнопку «Нова декларація на основі цієї» При цьому вчиняв дії із заповнення, перегляду, перевірки повноти та достовірності зазначеної інформації. О 12:05 натиснув кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису». О 12:05 «Подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано».

Про технічну справність Реєстру та можливість подання електронних декларацій, свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.07.2025 № 47-06/58160-25.

Таким чином, інспектор сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_1 , після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а подав вказану декларацію 06.06.2025 (останнім днем подання була дата 31.03.2025), що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Прокурор - Чухно А.В. надав до суду висновок, в якому вважає, що дії ОСОБА_1 необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення підтримав і просить суд призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , який вину у вчиненому визнав, повідомив, що умислу на вчинення правопорушення не було, та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абзацу другого частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» вказано, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Із матеріалів справи вбачається, що 13.06.2022 ОСОБА_1 склав Присягу працівника поліції (а.с.23).

Відповідно до наказу ГУНП в Сумській області № 321 о/с від 05.03.2022 ОСОБА_2 присвоєно спеціальне звання «лейтенант поліції» (а.с.24).

Відповідно до витягу з наказу № 447 о/с від 26.10.2023, лейтенанта поліції Василенка P.O. призначено на посаду інспектора сектору протидії домашньому насильству відділу превенцїї Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області з 26.10.2023 (а.с.25).

Згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 13.11.2024 № 518 о/с, лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 6 (у зв'язку із реалізаціє дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служб, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», з 13.11.2024 (а.с.26).

Як вбачається з пам'ятки-ознайомлення поліцейських при прийнятті на службу та проходження служби в поліції ОСОБА_1 був ознайомлений з обов'язком щодо подання декларації про, що свідчить його підпис (а.с.33).

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2024 рік лише 06.06.2025 року, а повинен був до 31.03.2025, тобто відбулася несвоєчасна декларація без поважних причин.

Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

Окрім того, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ч.1 ст. 172-6, ст. 247 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172- 6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.М. Катрич