Справа №592/11742/25
Провадження №3/592/2544/25
22 липня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Литовченко Олександр Володимирович, розглянув матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,
за ст.124 КУпАП,
встановив:
18.07.2025 до Ковпаківського районного суду надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 щодо вчинення ним правопорушення, передбаченого ст. 172-20 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення А5002 №241 від 13.07.2025, 12 липня 2025р. солдат ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2 , ІПН НОМЕР_3 ), старший оператор апаратної 2 взводу зв'язку роти зв'язку тилового командного пункту польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , знаходився в стані алкогольного сп'яніння, мав характерний запах з ротової порожнини, невпевнену ходу, нечітку мову. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди солдата, у встановленому законом порядку, проводився у м. Суми о 00 год. 12 хв. із застосуванням приладу №83014093, тест №00000303. Результат 1,052 проміле. В ході огляду встановлено, що солдат ОСОБА_1 станом на 00 год. 12 хв. перебував в стані алкогольного сп'яніння (1,052 проміле). Огляд на стан алкогольного сп'яніння робив командир роти зв'язку командного пункту польового вузла зв'язку, лейтенант ОСОБА_3 . Військовослужбовець ОСОБА_1 безпосередньо виконував обов'язки військової служби і усвідомлював протиправний характер своїх дій. Таким чином, солдат ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За загальним правилом ч.1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Як вбачається з матеріалів справи за ст.172-20 КУпАП, місце вчинення правопорушення сталося м. Суми без зазначення адреси (хоча б назву вулиці).
Згідно п.14 ст.255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати: командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення не додано доказів, що заступник командира роти зв'язку командного пункту з психологічної підтримки персоналу польового вузла зв'язку ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_4 має право на складання відповідних протоколів про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Наведені вище обставини мають суттєве значення для правильного вирішення справи, оскільки недотримання встановленого порядку складання матеріалів у справі про адмністративне правопорушення та неправильне їх оформлення, унеможливлює визнання судом, здобутих по справі доказів, належними та допустимими, в розумінні вимог ст.251 КУпАП.
Тому справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до Військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.
Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Керуючись ст.ст.276, 278 КУпАП,-
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 щодо вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП - повернути до Військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Литовченко