Дата документу 22.07.2025
Справа № 334/4249/25
Провадження № 2/334/2583/25
22 липня 2025 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Фетісова М.В., за участі секретаря судового засідання Засько О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу,
встановив:
представник позивача Рибалко Є.С. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на користь позивача вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу в сумі 113 050,14 гривень.
Позов обґрунтовує тим, що на момент виявлення порушення, об'єкт споживання відповідачки забезпечений вузлом обліку Самгаз G-4 № 2456320, який належить споживачу. Лічильник встановлено та прийнято до експлуатації у 2012 році. Споживач взяв на себе відповідальність забезпечити експлуатацію лічильника відповідно до вимог заводу-виробника на даний тип лічильника і Правилам безпеки систем газопостачання. У відповідності до пункту 23 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, відповідальність за збереження і цілість встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач. З урахуванням виявлених порушень на місці їх виявлення представниками Оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення № 000647 від 04.05.2022, який підписано працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем. 04.05.2022 лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 001955. Після зняття ЗВТ запаковано в пакет та опломбовано пломбою № А0035607. Факт доставки в належному стані демонтованого ЗВТ для проведення експертизи підтверджується актом експертизи лічильника газу № 0245 від 29.06.2022, де зазначено, що за результатами зовнішнього огляду (обстеження) пакувального пакету (тари), в якій запаковано ЗВТ та/або пломбу комісія вирішила: пакувальна тара (пакет) знаходиться у належному стані, пломба/сейф-пакет № А0035607 не пошкоджена. Споживач зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім на засіданні споживач має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. За результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R34704861, повернений споживачу. Результати експертизи викладені в акті №0245 експертизи лічильника газу від 29.06.2022. Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації. Так у відповідності до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0,042 м3/год складає - (мінус) 100%. Тобто лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. В даному випадку протокол повірки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОПЯ» від 29.06.2022 № 0245 та довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОПЯ» від 29.06.2022 № 3-0160-22 є належними та допустимими доказами, які підтверджують викривлення даних обліку природного газу внаслідок несанкціонованого втручання. З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 000647 від 04.05.2022, що відображено у протоколі № 531 від 01.07.2022. Відповідачці здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 04.05.2021 по 03.05.2022 з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., котел - 1 шт.), зареєстрованих осіб (зареєстрована - 2 особа) та опалювальної площі (59,7 м2). Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 113 050,14 гривень. 14.09.2022 AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу відповідачки рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день борг не сплачено.
Відповідачка відзив на позов не подала.
Ухвалою про відкриття провадження у справі від 30.05.2025 відкрите провадження у справі, яка визнана судом малозначною та її розгляд призначено у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена позивачу в його електронний кабінет та отримана ним 30.05.2025 о 12.04 годині. Отже відповідно до пункту 2 частини шостої статті 272 ЦПК України позивач є належним чином повідомленим про розгляд справи. Також ухвала про відкриття провадження у справі надсилалась відповідачці рекомендованим листом з повідомленням про вручення за зареєстрованим у встановленому законом порядку її місцем проживання. Рекомендований лист повернувся до суду з відміткою про відсутність відповідачки за адресою місцезнаходження від 07.06.2025. Таким чином відповідно до пункту 5 частини шостої статті 272 ЦПК України відповідачка є належним чином повідомленою про розгляд справи.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено частиною другою статті 247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
04.05.2022 представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в присутності ОСОБА_1 складено акт про порушення № ZP000647, відповідно до якого за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) та пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Відповідачка була ознайомлена з Актом та отримала його копію.
Того ж дня демонтовано лічильник газу G4 Самгаз RS/2001-1 LA № 2456320, ОСОБА_1 запрошена для проведення експертизи ЗВТ за адресою: м. Запоріжжя, Південне шосе, 52, каб. 4, що підтверджується протоколом демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи № 001955.
Листом від 24.06.2022 на адресу відповідачки направлено примірник акту про порушення, протокол про демонтаж лічильника та запрошено її на засідання комісії з розгляду акту про порушення, яке було перенесено на 29.06.2022. Також запропоновано відповідачці бути присутньою на засіданні комісії з розгляду актів про порушення за адресою: м. Запоріжжя, Південне шосе, буд. 52, каб. 202, 01.07.2022 з 09.00 години до 15.00 години.
Згідно з актом експертизи лічильника газу № 0245 від 29.06.2022 виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R34704861, повернений споживачу. У Акті ОСОБА_1 зазначила окрему думку з приводу експертизи члена комісії, про те, що всередину лічильника вона не проникала, нічого не порушувала, сплачувала вчасно, сума приблизно була однакова.
Відповідно до Протоколу повірки № 0245 лічильник газу G4 Самгаз RS/2001-1 LA № 2456320, 2004 року відносна похибка не відповідає встановленим вимогам.
У довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0160-22 від 29.06.2022 зазначено, що лічильник газу G4 Самгаз RS/2001-1 LA № 2456320 не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Відносна похибка лічильника перевищує допустиму.
Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» № 531 від 01.07.2022 комісією з розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ розглянуто Акт про порушення № ZP 000647 від 04.05.2022 та встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованим заходом. На засіданні ОСОБА_1 присутня не була. Акт задоволено частково в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ прихованим заходом.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначені Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРС).
Відповідно до приписів законодавства з 01 липня 2015 року Акціонерне товариство «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» (до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі Оператор ГРМ).
Частиною першою статті 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Функціонування ринку природного газу в Україні врегульовано положеннями Закону України від 09.04.2015 № 329-VIII «Про ринок природного газу» (далі - Закон № 329-VIII) та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРС).
Відповідно до частин другої та третьої статті 18 Закону № 329-VIII приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Статтею 13 Закону № 329-VIII визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону № 329-VIII суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пунктів 17, 23, 33, 35, 37, 39 частини першої статті 1 Закону № 329-VIII оператором газорозподільної системи є суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). Побутовий споживач - це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність. Ринок природного газу - це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG. Розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу. Споживачем є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини. Суб'єкт ринку природного газу - це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРС дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу належать: (1) наявність несанкціонованого газопроводу; (2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; (3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); (4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; (5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); (6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС склад порушення може мати місце за наявності складових, а саме: наявність дій про втручання в роботу або конструкцію чи складові лічильника газу; наявність обставин того, що комерційним вузлом обліку не обліковується витрата природного газу, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; наявність причинно-наслідкового зв'язку між діями з втручання в роботу або конструкцію лічильника та обставинами того, що комерційним вузлом обліку не обліковується природного газу.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 329-VIII споживач зобов'язаний, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом (частина третя статті 13 Закону № 329-VIII).
Власником газового лічильника G4 Самгаз № 2456320 RS/2001-1 LA, 2004 року випуску, є відповідачка ОСОБА_1 ЗВТ був демонтований АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» для направлення на експертизу в результаті виявлених порушень, що підтверджується протоколом демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи № 001955 від 04.05.2022.
За результатами проведення перевірки об'єкта споживача представниками оператора ГРМ складено акт про порушення № ZP000647, в якому вказано про виявленні порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) та підпункту 12 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Відповідачка була ознайомлена з Актом та отримала його копію.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Згідно з пунктами 4, 5 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
Згідно з положеннями пункту 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Дії працівника АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» відповідають вимогам Кодексу ГРС, оскільки в Акті про порушення зазначено прізвище, ім'я, по батькові особи, яка підписала акт про порушення та зазначені дані номеру посвідчення особи (№ 555).
Відповідно до Протоколу № 001955 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи від 04.05.2022 ЗВТ відповідачки був направлений на експертизу до АТ «ЗАПОРІЖГАЗ».
Згідно з пунктом 3 глави 10 розділу X Кодексу ГРС експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
29.06.2022 за результатами проведеної експертизи складено Акт № 0245 від 29.06.2022 експертизи лічильника газу (далі - Акт експертизи), відповідно до якого комісією виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R34704861, повернений споживачу. У Акті ОСОБА_1 зазначила окрему думку з приводу експертизи члена комісії, про те, що всередину лічильника вона не проникала, нічого не порушувала, сплачувала вчасно, сума приблизно була однакова.
Відповідно до Протоколу повірки № 0245 лічильник газу G4 Самгаз № 2456320 RS/2001-1 LA, 2004 року відносна похибка не відповідає вимогам до ЗВТ, а отже він є непридатним до використання.
Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі
Відповідно до пункту 11 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» за відсутності споживача ОСОБА_1 були розглянуті обставини порушення та частково задоволений Акт про порушення в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ прихованим заходом, що підтверджується Протоколом № 531 засідання комісії АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 01.07.2022.
Відповідно до абзаці 3 пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, рахунком на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за виявлене порушення - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача у розмірі 113 050,14 гривень.
Згідно з розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за виявлене порушення, а саме втручання в роботу ЗВТ здійснене шляхом прихованих заходів за адресою: АДРЕСА_1 за виявлене порушення нараховано за граничними об'ємами за період з 04.05.2021 по 03.05.2022 з урахуванням підключених газових приладів (плита газова - 1 шт., котел - 1 шт.). Опалювальна площа становить 59,7 м2, кількість зареєстрованих осіб - 2.
Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
16.09.2022 AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням був направлений лист АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 14.09.2022 № 690-Сп-10699-0922 разом із Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та рахунком на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу, які були отримані відповідачкою 26.09.2022, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом пошкодження на них пломб, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства). Пошкодження пломб - це відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів); що передбачено пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС.
Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Суд дійшов висновку про те, що у даному випадку мало місце несанкціоноване втручання відповідачкою в роботу ЗВТ прихованими заходами шляхом пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - у вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі).
Суд встановив, що дії позивача по складанню Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, рахунку на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за виявлене порушення на загальну суму 113 050,14 гривень за адресою: АДРЕСА_1 , споживач ОСОБА_1 , є правомірним.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позов необхідно задовольнити повністю та стягнути з відповідачки на користь позивача вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу в сумі 113 050,14 гривень.
Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 3 028 гривень.
Керуючись статтями 3 - 5, 10 - 13, 76 - 81, 89, 141, 263 - 265, 268, 279 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу в сумі 113 050 (сто тринадцять тисяч п'ятдесят) гривень 14 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» судовий збір у сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Реквізити учасників справи:
позивач - Акціонерне товариство «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ», місцезнаходження: вул. Заводська, буд. 7, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 03345716,
відповідачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя М.В. Фетісов