Рішення від 15.07.2025 по справі 908/1427/25

номер провадження справи 17/61/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.07.2025 Справа № 908/1427/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсуна В.Л., при секретарі судового засідання Станіщуку Д.М., розглянувши матеріали справи №908/1427/25

за позовною заявою: приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25

до відповідача: акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14

про стягнення 36 520,63 грн

За участю представників сторін:

від позивача: Батовська Т.І., довіреність від 20.05.25 № 20/11-24

від відповідача: Капуста А.В., довіреність від 20.05.25 № 209

СУТЬ СПОРУ:

13.05.25 до Господарського суду Запорізької області в системі "Електронний суд" надійшла позовна заява за вих. від 13.05.25 з вимогами приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі ПрАТ "НЕК "Укренерго") до публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (надалі ПАТ "Запоріжжяобленерго") про стягнення заборгованості у розмірі 36 520,63 грн, яка складається з 36 439,76 грн основного боргу та 80,87 грн 3% річних.

13.05.25 автоматизованою системою документообігу Господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу № 908/1427/25 передано на розгляд судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 16.05.25 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1427/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) учасників справи.

02.06.25 до суду в системі "Електронний суд" надійшов відзив за вих. від 02.06.25 на позовну заяву, в якій представник відповідача заперечив проти позовних вимог у повному обсязі та просив суд: зупинити провадження у справі № 908/1427/25 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 910/16256/24, а також відмовити в задоволені позову.

12.06.25 до суду в системі "Електронний суд" надійшла відповідь за вих. від 12.06.25 на відзив, в якій представник позивача заперечив проти доводів відповідача викладених у відзиві та просив суд відмовити відповідачу в задоволені клопотання про зупинення провадження у справі № 908/1427/25 до розгляду справи № 910/16256/24 і задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою від 17.06.25 судом призначено розгляд справи № 908/1427/25 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 25.06.25 о 12 год. 30 хв.

19.06.25 до суду в системі "Електронний суд" від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.

20.06.25 до суду в системі "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання, в якому остання просила суд перенести розгляд справи № 908/1427/25 на іншу дату, у зв'язку із зайнятістю представника позивача у цій справі - Батовської Т.І. в іншому судовому процесі. Судом задоволено вказане клопотання.

Ухвалою від 25.06.25 судом відкладено судове засідання у справі № 908/1427/25 на 25.06.25 об 10 год. 00 хв.

04.07.25 до суду в системі "Електронний суд" від відповідача надійшли пояснення в порядку ст. 42 ГПК України щодо подання відзиву 02.06.25 в межах встановленого судом строку.

В засіданні 09.07.25 судом прийнято до розгляду відзив на позовну заяву.

Представники сторін надали усні пояснення на запитання суду (головуючого), які виникли в судовому засіданні. Представник позивача оголосила про потребу надання часу для подачі розрахунків.

В судовому засіданні 09.07.25 оголошено перерву до 15.07.25 об 11 год. 30 хв.

В судовому засідання 15.07.25 продовжено розгляд справи по суті. Представник відповідача підтримав клопотання про зупинення провадження у справі, яке викладене у п. 1 прохальної частини відзиву. Представник позивача проти задоволення клопотання заперечила.

В судовому засіданні, розпочатому 15.07.25 об 11 год. 30 хв., оголошено перерву до 15.07.25 об 14 год. 05 хв.

Після оголошення перерви продовжено слухання справи. Представники сторін надали усні пояснення на запитання суду (головуючого), які виникли в судовому засіданні.

В судовому засіданні, розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі № 908/1427/25 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 910/16256/24, судом відмовлено у його задоволенні через необґрунтованість.

Клопотання відповідача обґрунтоване тим, що період заборгованості по даній позовній заяві пред'явлений за квітень 2023 року, однак, на даний час між сторонами існує спір щодо обсягів наданих послуг за квітень 2023 за Договором від 27.05.2019 № 0503-03041. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.01.25 відкрито провадження у справі 910/16256/24, предметом розгляду якої і акт за спірний період на суму 36 439,76 грн.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені у цьому процесі, проте які мають значення для справи, провадження у якій зупинено. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з'ясовувати чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

По суті, зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

Під неможливістю розгляду справи необхідно розуміти неможливість господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Враховуючи приписи п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України, суд не може посилатись на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Таким чином, зупинення провадження у справі процесуальний закон пов'язує із неможливістю розгляду справи, що розглядається, до вирішення іншої справи, в даному випадку суд визнає можливим розгляд даної справи за наявними матеріалами.

Разом з тим, згідно із положеннями ГПК України, сторона не позбавлена права подати до суду заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, за наявності відповідних підстав.

Враховуючи вищевикладене, суд не знайшов підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі № 908/1427/25.

Позивач (в особі уповноваженого представника) заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях. Позовні вимоги обґрунтовується неналежним виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії № 0503-01041, укладеним 18.04.19 шляхом подання заяви приєднання Публічного договору. Згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку, позивачем сформовано та скеровано відповідачу Акт корегування (врегулювання) № ВР/23/04-0503 від 03.05.24 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.04.23 № ВН/23/04-0503, Акту-корегування (врегулювання) від 04.07.23 №ВР/23/04-0503, згідно з яким обсяг зобов'язань відповідача щодо оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за квітень 2023 року збільшився на 36 439,76 грн з ПДВ. Виставлений позивачем рахунок на вказану суму відповідачем не оплачено. У зв'язку з допущеним відповідачем порушенням позивачем нараховано 80,87 грн 3% річних. Посилаючись на приписи ст.ст. 525, 526, 530, 610, 612, 625 ЦК України, Закону України "Про ринок електричної енергії", позивач просив (ть) суд позов задовольнити.

Відповідач у відзиві на позов поти заявлених вимог заперечив зазначивши, що згідно з договором від 18.04.19 № 0503-01041, Акт-корегування (врегулювання) №ВР/23/04-0503 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.04.23 №ВН/23/04-0503, Акту корегування (врегулювання) від 04.07.23 №ВР23/04-0503) розбіжність - 36 439,76 грн з ПДВ, не відповідав наданим від ОСР даним по ДПЗД "УКРІНТЕРЕНЕРГО" (Державна установа "Біленьківська виправна колонія (№99)"). Відповідач вважає дії позивача щодо залишення на втратах ПАТ «Запоріжжяобленерго» обсягів електричної енергії споживача ДП "Підприємство ДКВС України (№99)" за період з 08.02.22 по 31.03.22; з 01.09.22 по 06.12.23, зокрема: квітень 2023 - 49517 кВт*год, неправомірними, оскільки в результаті зазначених дій формуються грошові зобов'язання АТ «Запоріжжяобленерго» перед ПрАТ «НЕК «Укренерго». Враховуючи наявність спору між сторонами щодо віднесення обсягів спожитої електричної енергії з ДПЗД "Укрінтеренерго" по обсягам електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживача ДП "Підприємство ДКВС України (№99)" за квітень 2023 - 49517 кВт*год, який є предметом розгляду у господарській справі №910/16256/24, відповідач вважає наявними підстави для зупинення провадження у справі. Також відповідач повідомив про зміну організаційно-правової форми юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" на Акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго", про що надано відповідний витяг з ЄДРЮО. Відповідач просив (ть) у позові відмовити.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідачем у відзиві на позовну заяву не обґрунтовано та не доведено належними та допустимими доказами його заперечення щодо невідповідності суми позовних вимог та обсягу електричної енергії для врегулювання небалансів, як підстави для грошового виразу зобов'язання, а також взаємозв'язок предмету позовних вимог у цій справі із предметом позовних у справі № 910/16256/24.

У наданих 19.06.25 запереченнях відповідач, спростовуючи доводи позивача, зокрема, зазначив про здійснення контррозрахунку обсягів послуги з врегулювання небалансів електричної енергії у квітні 2023 року за умови покладання обсягів спожитої електричної енергії ДП «Підприємство ДКВС України (№99)» (49517 кВт*год.) на ДПЗД «Укрінтенерго». За твердженням відповідача, відповідно до здійснених розрахунків обсяг зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 18.04.19 № 0503-01041 у квітні 2023 року повинен бути не збільшений на 36 439,76 грн., а навпаки зменшений на 22 181,97 грн.

Як встановлено судом, 16.05.25 проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу з кодом ЄДРПОУ: 00130926, щодо зміни найменування юридичної особи.

Так, згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.05.25, найменуванням юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 00130926 (позивача) є Акціонерне товариство "ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО", організаційно-правова форма: акціонерне товариство, тип організаційно-правової форми: приватне.

У зв'язку з цим суд зазначає, що статтею 108 ЦК України встановлено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи. Таким чином, акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" є правонаступником усіх прав та обов'язків публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго".

Враховуючи викладене, позивачем у даній справі слід вважати акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго".

У судовому засіданні 15.07.25, на підставі ст. 240 ГПК України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін повідомлено про дату складення повного тексту судового рішення.

З урахуванням дії режиму воєнного стану, повітряними тривогами в м. Запоріжжі, в Господарському суді Запорізької області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. Відтак, з метою забезпечення учасників справи правом на належний судовий захист, справу розглянуто у розумні строки враховуючи вищевказані обставини та факти.

При цьому, судом враховано, що:

- у відповідності до ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається;

- станом на час прийняття та підписання процесуального рішення у цій справі по суті спору бойові дії ведуться на території Запорізької області, а не в місті Запоріжжя;

- прийом документів Господарським судом Запорізької області здійснюється в паперовому та електронному вигляді;

- сторони по справі користуючись правами визначеними ст. ст. 42, 46 ГПК України, вправі клопотати та подавати заяви у справі як в паперовому, так і в електронному вигляді.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до положень Закону України "Про ринок електричної енергії" приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

Крім того, на позивача, як оператора системи передачі покладені функції адміністратора розрахунків - юридичної особи, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг (п. 2 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 52, ст. 75 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Згідно з ч. 1 ст. 4 вказаного Закону, учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.

ПАТ "Запоріжжяобленерго" заявою-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії надало письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

ПрАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" 18.04.19 надіслано відповідачу повідомлення про укладення Договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ідентифікатором договору № 0503-01041, дата акцептування 18.04.19.

Отже, між приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (ОСП, позивач у справі) та публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (СВБ, сторона, відповідальна за баланс, відповідач у справі) укладено договір шляхом подання відповідної заяви Учасника ринку і його приєднання до умов Договору про врегулювання небалансів електричної енергії, затверджених наказом НЕК "Укренерго" від 03.04.19 № 204 з урахуванням Типової форми, встановленої у додатку 1 до Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14.03.18 № 307, зі змінами (далі - Правила ринку), з урахуванням вимог п. 1.1.2 гл. 1.1, п.1.3.2 гл. 1.3 р. І Правил ринку, ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України

Таким чином, між ПрАТ «НЕК «Укренерго» (ОСП, позивач у справі) та ПАТ «Запоріжжяобленерго» (СВБ, сторона, відповідальна за баланс, відповідач у справі) 18.04.19 укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії № 0503-01041 (далі - Договір) шляхом подання відповідної заяви Учасника ринку і його приєднання до умов Договору про врегулювання небалансів електричної енергії, затверджених наказом НЕК "Укренерго" від 03.04.19 № 204 з урахуванням типової форми, встановленої у додатку 1 до Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14.03.18 № 307, зі змінами (далі - Правила ринку), з урахуванням вимог п. 1.1.2 гл. 1.1, п.1.3.2 гл. 1.3 р. І Правил ринку, ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України.

Пунктами 1.1, 1.2 Договору визначено, що цей Договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс (далі - СВБ), у т.ч. її балансуючої групи. Цей Договір є договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого Договору в цілому. На підставі цього Договору Сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.

Наказом ДП «НЕК «Укренерго» № 117 від 01.03.24 затверджено нову редакцію Договору про врегулювання небалансів електричної енергії, яка була чинна на дату виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п. 1.3 Договору (тут і надалі в редакції чинній на момент виникнення заборгованості), СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склались в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до балансуючої групи.

Згідно з п. 1.4 Договору, ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14 березня 2018 року №307.

Відповідно до п. 1.5 Договору, врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Пунктами 2.1, 2.2 Договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Згідно з п. 5.1. Договору, виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.

Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6 Договору).

Відповідно до п. 1.1.2 глави 1.1 розділу 1 Правил ринку, платіжний документ - рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов'язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку; система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції.

За допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами (п. 1.11.1 глави 1.1 розділу 1 Правил ринку).

АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису (п. 1.11.8 глави 1.11. розділу І Правил ринку).

Згідно з п. 5.7 Договору, якщо СВБ має заперечення щодо інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов'язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП.

Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта, СВБ розглядає та повертає ОСП примірник Акта, підписаного зі своєї сторони.

Акт повинен бути підписаний в один і той самий спосіб.

У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта, СВБ протягом двох робочих дні надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначені в акті.

Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний із сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаний СВБ.

У відповідності до п. 5.9 Договору, ОСП надає СВБ у паперовому або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) два примірники Акта купівлі-продажу (далі-Акт) підписані зі своєї сторони, до 12 числа місяця, наступного за тим, щодо якого його сформовано.

За визначенням п. 5.10 Договору, СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони Акта купівлі-продажу у паперовому та/ або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП).

Відповідно до п. 1.1. Правил врегулювання Додатку 10 до Правил ринку (в редакції на момент виникнення заборгованості), якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання.

Згідно із п. 1.2 Правил врегулювання Додатку 10 до Правил ринку, розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього місяця здійснюється кожного місяця або частіше в разі прийняття АР відповідного обґрунтованого рішення. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього кварталу здійснюється у другому місяці поточного кварталу. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього року здійснюється у другому місяці поточного року.

Відповідно до п. 5.3.1 Правил ринку, рахунок A-В використовується для розрахунків за небаланси. Розрахункова активність на цьому рахунку для кожного розрахункового періоду кожного торгового дня включає дебетування за платежі або кредитування за витрати СВБ, що виникають через їх позитивний або негативний небаланс, за відповідною ціною небалансів, у т.ч. оплату/зарахування за отримання/надання аварійної допомоги операторам системи передачі суміжних держав та позапланових перетоків електричної енергії.

Порядок розподілу коштів, що надходять на рахунки із спеціальним режимом використання визначено постановою НКРЕКП від 27.06.19 за № 1246 «Про алгоритм розподілу коштів» та постановою від 18.06.19 за № 1041 «Про затвердження Порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників та внесення зміни до постанови НКРЕКП від 18 січня 2019 року №26».

Відповідно до п. 3.2 Правил врегулювання (Додаток 10), рух грошей врегулювання, отриманий від врегулювання, зараховується/списується з рахунку врегулювання A-G і списується/зараховується на ринкові рахунки учасників ринку не пізніше ніж через 3 робочі дні після закінчення строку для подання заперечень або формування остаточних звітів про врегулювання розрахунків.

Листом від 05.07.23 вих. № 01/32702 ПрАТ «НЕК «Укренерго» повідомило ПАТ «Запоріжжяобленерго» про прийняте АКО рішення щодо необхідності виконання вимог нормативно-правових актів, п. 10.2.22 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 311, щодо віднесення обсягів спожитої електричної енергії, перекладку даних комерційного обліку з ДПЗД "Укрінтеренерго" на ПАТ "Запоріжжяобленерго" по обсягам електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживача ДП "Підприємство ДКВС України (№99)" та залишило на втратах ПАТ «Запоріжжяобленерго» обсяги електричної енергії споживача ДП "Підприємство ДКВС України (№99)" за період з 08.02.22 по 31.03.22; з 01.09.22 по 06.12.23, зокрема: квітень 2023 року - 49517 кВт*год.

Згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку, позивачем сформовано та скеровано Відповідачу Акт корегування (врегулювання) №ВР/23/04-0503 від 03.05.24 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.04.23 № ВН/23/04-0503, Акту-корегування (врегулювання) від 04.07.23 № ВР/23/04-0503, згідно з яким обсяг зобов'язань відповідача щодо оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за квітень 2023 року збільшився на 36 439,76 грн з ПДВ.

09.04.25 позивачем виставлено відповідачу рахунок-фактуру (invoice) №0504202400257 від 09.04.25 за електричну енергію для врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку) за період 01.04.2023-30.04.2023 на суму 36 439,76 грн з ПДВ.

Відповідач грошові кошти за наведеним рахунком не платив.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язання щодо оплати небалансу електричної енергії згідно виставленого позивачем платіжного документа у визначені договором та Правилами спосіб та строк стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Оцінивши наявні у матеріалах справи документи (докази) суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст.13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).

Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).

У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Майново-господарські зобов'язання виникають на підставі господарських договорів (частина 1 статті 179 ГК України). При цьому, при укладенні господарського договору сторони можуть погоджувати зміст договору на основі, з-поміж інших, договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу у договір не мають права наполягати на зміні його змісту (частина 4 статті 179 ГК України).

Отже, закон допускає укладення господарського договору на підставі договору приєднання і у такому разі між його сторонами виникають господарсько-договірні зобов'язання.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначено Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори, зокрема, про врегулювання небалансів.

Згідно з частиною 1 статті 68 Закону України «Про ринок електричної енергії», в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.

Відповідно до ч. 7 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії", за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному Правилами ринку.

За змістом ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії», усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії. З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі. Купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів. Оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором. Вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку. Під час визначення обсягів небалансів електричної енергії правила ринку визначають порядок урахування обсягів електричної енергії, відпущеної та/або спожитої постачальником допоміжних послуг у разі фактичного надання допоміжних послуг.

Відповідно до підпунктів 1.2.1, 1.3.2 Правил ринку, затв. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.18 №307 (далі - Правил ринку), учасниками ринку електричної енергії є: виробники; електропостачальники; трейдери; ОСП; ОСР; ОР; гарантований покупець; споживачі, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цими Правилами та Законом. Для суб'єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 цього розділу (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) обов'язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.

Згідно із підпунктами 1.1.2, 1.11.1 та 1.11.8 Правил ринку, система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції. За допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами. АР (адміністратор розрахунків) надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП).

Позивач, як учасник ринку, використовує у своїй діяльності систему управління ринком через мережу Інтернет за http://mms.ua.energy/.

Адміністратор ринку на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній особі, відповідальній за баланс, із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду (підпункт 7.3.1. пункту 7.3. розділу VІІ Правил ринку).

Оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа (підпункт 7.7.3. пункту 7.7. розділу VІІ Правил ринку).

Пунктом 10.12 Правил ринку встановлено, що виконання зобов'язань СВБ/ППБ, що виникли за результатами діяльності на балансуючому ринку у розрахункові періоди до 01 липня 2024 року здійснюється відповідно до виставлених АР платіжних документів та звітів, шляхом внесення плати на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 33 Закону "Про ринок електричної енергії", оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за продану електричну енергію на балансуючому ринку.

Згідно із пп. 2. п. 3.2 Договору, ОСП має право на своєчасну оплату вартості небалансу електричної енергії, що склався на ринку в певному розрахунковому періоді.

Відповідно до пп. 5 п. 3.5 Договору, СВБ зобов'язаний здійснювати вчасно та в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку.

Відповідно до п.п. 7.8.1-7.8.3 глави 7.8 розділу VII Правил ринку, якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.

Таким чином, умови укладеного договору про врегулювання небалансів електричної енергії передбачають права та обов'язки сторін щодо врегулювання небалансів та сплати відповідної вартості у порядку визначеному наведеними Правилами ринку, а тому обов'язком ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» є урегулювання небалансів електричної енергії для потреб ПАТ «Запоріжжяобленерго», а обов'язком останнього являється сплата виставлених у «системі управління ринком» рахунків на сплату вартості небалансів протягом двох робочих днів з дати їх направлення.

Так, на виконання умов Договору, 03.05.24 позивачем, на підставі оновленої версії даних комерційного обліку (перекладку даних комерційного обліку з ДПЗД "Укрінтеренерго" на ПАТ "Запоріжжяобленерго" по обсягам електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживача ДП "Підприємство ДКВС України (№99)"), сформовано та скеровано відповідачу Акт корегування (врегулювання) №ВР/23/04-0503 від 03.05.24 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.04.23 № ВН/23/04-0503, Акту-корегування (врегулювання) від 04.07.23 № ВР/23/04-0503, згідно з яким обсяг зобов'язань відповідача у цій справі щодо оплати електричної енергії для врегулювання небалансів за квітень 2023 року збільшився на 36 439,76 грн з ПДВ.

09.04.25 позивачем виставлено відповідачу рахунок-фактуру (invoice) №0504202400257 від 09.04.25 за електричну енергію для повторного врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку) за період 01.04.2023-30.04.2023 на суму 36 439,76 грн з ПДВ.

Рахунок виставлено відповідачу через систему управління ринком (https://mms.ua.energy), що підтверджується скріншотом з електронної пошти про виставлення рахунку. Кінцевий термін оплати цього рахунку (з урахуванням положень п. 3.2 Додатку 10 до Правил ринку) - 14.04.25.

Наведене відповідачем під час розгляду цієї справи не заперечувалось.

Згідно з частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання)

Частиною 1 статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на ринку електричної енергії, між учасниками цього ринку здійснюються в грошовій формі відповідно до укладених договорів у порядку, визначеному цим Законом, правилами ринку, правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку.

Згідно з частиною 4 статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії", постачальники послуг з балансування та сторони, відповідальні за баланс, в яких виникли зобов'язання перед оператором системи передачі в результаті діяльності на балансуючому ринку, вносять плату за електричну енергію виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання оператора системи передачі в уповноважених банків. Кошти з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оператора системи передачі перераховуються відповідно до правил ринку на: 1) поточні рахунки постачальників послуг з балансування та сторін, відповідальних за баланс, крім електропостачальників; 2) поточні рахунки із спеціальним режимом використання електропостачальників; 3) поточний рахунок оператора системи передачі. З метою здійснення розрахунків з постачальниками послуг з балансування під час врегулювання системних обмежень оператор системи передачі може вносити на свій поточний рахунок із спеціальним режимом використання кошти з власного поточного рахунка.

Однак, ПАТ «Запоріжжяобленерго» взяті на себе зобов'язання щодо оплати вартості небалансів в сумі 36 439,76 грн не здійснено, чим порушено приписи як договірних умов, так і наведених положень законодавства, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед позивачем у наведеній сумі.

Щодо доводів відповідача про оскарження ним рішення НЕК «Укренерго» про перекладення на нього обсягів електричної енергії поставленої ДПЗД «Укрінтенерго» для ДП «Підприємство ДКВС України (№99)» в обсязі 49,517 МВт*год. та існування господарської справи № 910/16256/24, суд зазначає наступне.

31.05.22 НКРЕКП прийнято постанову № 555 "Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії її умовах воєнного стану", та постанову від 09.08.22 № 872 "Про затвердження змін до постанови НКРЕКП від 31 травня 2022 року № 555".

Відповідно до підпункту 6 постанови, ППКО дозволяється формувати дані щодо обсягів прийому/віддачі електричної енергії в ТКО на межі додаткових областей комерційного обліку в електричних мережах операторів систем за даними, які отримані із засобів комерційного обліку, або визначені розрахунковим шляхом з використанням наявних даних.

У разі відсутності у ППКО можливості отримати покази основного, дублюючого, верифікаційного лічильників, лічильників технічного обліку та/або даних телевимірювань для формування даних комерційного обліку в ТКО (у межах його відповідальності) власними силами ППКО звертається до відповідних сторін, зокрема оператора системи, іншого ППКО, сторони, приєднаної до мережі або електропостачальника для отримання даних комерційного обліку електричної енергії з найближчих суміжних ТКО (у межах їх відповідальності).

Після отримання офіційного звернення ППКО відповідні сторони невідкладно мають надати йому відповідні дані (у разі їх наявності), на підставі яких ППКО формує дані комерційного обліку в ТКО.

ППКО має право приймати рішення щодо подальшого використання цих даних для формування валідованих даних комерційного обліку. Якщо відповідні дані від відповідних сторін не отримані, неповні або не пройшли валідацію, ППКО формує оціночні дані комерційного обліку в ТКО з використанням результатів вимірювання за попередню декаду або інших періодів, коли режим роботи електроустановок у ТКО відповідав режиму роботи електроустановок у розрахунковий донь (з відповідним підтвердженням даних стосовно фактичного режиму роботи), або розрахунковим шляхом на основі балансу електричної енергії для відповідної площадки або області комерційного обліку.

ККОЕЕ Главою 9.10. передбачено формування оціночних даних комерційного обліку.

Відповідно до абз. 11 та 12 п. 6 постанови КМУ № 555, у разі незгоди з сформованими ППКО даними комерційного обліку учасник ринку має право ініціювати розгляд суперечки у порядку, встановленому ККОЕЕ.

У даному випадку ППКО і СВБ збігаються в одній особі АТ "Запоріжжяобленерго".

До дати врегулювання суперечки пріоритет для поточних розрахунків мають дані комерційного обліку, сформовані оператором системи, на території ліцензованої діяльності якого знаходиться відповідна ТКО.

Як вбачається з постанови КМУ № 555, дані обліку формуються за даними обліку самих ліцензіатів, яким, зокрема, є і АТ "Запоріжжяобленерго", які отримані із засобів комерційного обліку або визначені розрахунковим шляхом, відповідно до затвердженої методики розрахунку.

Обсяг електричної енергії для врегулювання небалансів визначається та коригується в порядку визначеному ККОЕЕ з врахуванням постанови КМУ № 555 та відповідно даних наданих відповідачем як учасника ринку в якості ППКО, а не позивачем самостійно.

Відповідно до п. 10.1.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП 14.03.18 № 311 (далі ККОЕЕ), будь-яка суперечка між двома або більше сторонами, яка виникає у зв'язку з виконанням цього Кодексу та нормативних документів, що розроблені АКО, повинна бути розглянута керівництвом або уповноваженими представниками сторін після отримання письмової вимоги будь-якої зі сторін.

У разі недосягнення сторонами згоди вирішення зазначених суперечок проводиться АКО, Регулятором або в судовому порядку (п. 10.1.4. ККОЕЕ).

АКО розглядаються суперечки, що попередньо розглядались сторонами та щодо яких не було досягнуто згоди (п. 10.2.1. ККОЕЕ).

Розгляд такої суперечки може бути ініційовано будь-якою зі сторін шляхом відповідного звернення до АКО. У зверненні можуть також міститись вимоги щодо улаштування ЗКО та вузлів обліку, перегляду або виправлення будь-якого результату та значення даних комерційного обліку електричної енергії, проведення повторних обчислень і, за умови виявлення помилок, проведення заміни відповідних даних комерційного обліку електричної енергії (п. 10.2.2. ККОЕЕ).

У результаті проведеного аналізу і перевірок АКО повинен вирішити, що значення сертифікованих даних є правильними і не повинні бути змінені або що звернення обґрунтовано і значення даних мають бути змінені (п. 10.2.24. ККОЕЕ).

У разі відхилення звернення АКО повинен протягом двох робочих днів з дня отримання надати учаснику ринку, який подав це звернення, чіткі роз'яснення щодо причин відхилення цього звернення (п. 10.2.25. ККОЕЕ).

Якщо вирішення суперечки передбачає зміну даних, АКО повинен провести нове формування сертифікованих даних для відповідних учасників ринку та передати ці дані АР та учасникам ринку для здійснення перерахунку платежів (п. 10.2.26. ККОЕЕ).

Якщо сторону суперечки не влаштовує прийняте АКО рішення, вона має право звернутися з цього питання до Регулятора у порядку, встановленому законодавством. (п.10.3.1. ККОЕЕ).

Лист № 01/32702 від 05.07.23, на який посилається відповідач, лише підтверджує факт звернення ДПЗД «Укрінтеренерго», на підставі наведених вище норм, до НЕК «Укренерго», як АКО, за вирішенням суперечки між ним та ПАТ «Запоріжжяобленерго» з питання невідповідності даних комерційного обліку, наданих ПАТ «Запоріжжяобленерго» у звіті щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника «останньої надії» (ПОН) за квітень 2023 року.

ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» розглянуто суперечки між ДПЗД «Укрінтеренерго» та ПАТ «Запоріжжяобленерго» щодо непогодження електропостачальника із покладанням обсягів спожитої електричної енергії, зокрема, споживачем ДП «Підприємство ДКВС України (№99)», до обсягів постачання електричної енергії споживачам, постачання яким здійснює ПОН, у зв'язку із нездійсненням ПАТ «Запоріжжяобленерго» відключення даного споживача після отриманої заявки на відключення від електропостачальника.

Результати розгляду звернення ДПЗД «Укрінтеренерго» до НЕК «Укренерго», викладені в листі № 01/32702 від 05.07.23, що засвідчує про рішення АКО про необхідність виконати вимоги нормативно-правових актів та відповідно до вимог п.10.2.22 ККОЕЕ, ПАТ «Запоріжжяобленерго» необхідно:

- Прибрати з обсягів постачання електроенергії ПОН обсяги споживання споживачів господарські потреби ПАТ «Запоріжжяобленерго», ПІДПРИЄМСТВО ДКВС УКРАЇНИ ( № 99) ДП за період 01.04.2023 року по 30.04.2023 року.

- Переузгодити Звіт за квітень 2023 року з ДПЗД «Укрінтеренерго».

- Переоформити Довідку по області комерційного обліку (Додаток 3 до Порядку) та згідно вимог Порядку надати її до АКО НЕК «УКРЕНЕРГО» на електронну адресу datahub@ua.energy.

- Надіслати до НЕК «УКРЕНЕРГО» звернення на електронну адресу datahub@ua.energy щодо надання доступу для перевантаження відповідних даних комерційного обліку на платформу MMS, із зазначенням точки комерційного обліку та періоду, за який буде перезавантажено дані, та зазначенням причини перезавантаження - щодо врегулювання суперечки.

30 грудня 2024 року відповідач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом щодо оскарження дій та рішень НЕК «Укренерго», як адміністратора комерційного обліку, щодо віднесення обсягів спожитої електричної енергії споживача ДП «Підприємство ДКВС України (№99)» з ДПЗД «Укрінтенерго» на витрати ПАТ «Запоріжжяобленерго» та зобов'язати НЕК «Укренерго» зняти (анулювати) в системі управляння ринком на платформі MMS та первинних документах обсяги електричної енергії спожитої ДП «Підприємство ДКВС України (№99)», зокрема за період квітня 2023 року.

16.01.25 за вказаним позовом відкрито провадження у справі за № 910/16256/24.

Разом з тим, існування господарського справи № 910/16256/24 не спростовує обов'язку відповідача щодо сплати заборгованості, визначеної актом коригування (врегулювання) №ВР/23/04-0503 від 03.05.24 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.04.23 № ВН/23/04-0503, та рахунком-фактурою (invoice) №0504202400257 від 09.04.25 на суму 36 439,76 грн.

Доказів оскарження відповідачем даних комерційного обліку з якими він не погоджується та неправомірного формування АКО даних комерційного обліку, на підставі яких сформовано первинну документацію щодо обсягу електричної енергії, придбаної ним для врегулювання небалансів, суду у справі № 908/1427/25 не надано. Докази, які б спростовували невідповідність даних у первинних документах - Акті купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.04.23 № ВН/23/04-0503, Акті-корегування (врегулювання) від 04.07.23 № ВР/23/04-0503, а також в Акті корегування (врегулювання) №ВР/23/04-0503 від 03.05.24 суду у справі № 908/1427/25 також не надано.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність вимог позивача щодо стягнення з відповідача 36 439,76 грн основного боргу.

За порушення грошового зобов'язання позивач нарахував відповідачу 80,87 грн 3% річних.

На особу, яка допустила неналежне виконання зобов'язання, покладаються додаткові юридичні обов'язки, в т.ч. передбачені статтями 611, 625 ЦК України.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом наведеної норми закону нарахування на суму боргу 3% річних входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Сплата 3% річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.

Приймаючи до уваги встановлений факт прострочення відповідачем виконання грошового зобов'язання, вимоги про стягнення з нього 3% річних заявлені позивачем обґрунтовано.

Судом перевірено розрахунок 3% річних за заявлений позивачем період з 15.04.25 по 12.05.25 та визнано правильним. До стягнення підлягає сума 80,87 грн 3% річних, як і визначено позивачем.

Отже, позивачем доведено обґрунтованість та правомірність заявлених позовних вимог.

Відповідач визнані судом обґрунтованими позовні вимоги не спростував, доказів, які могли б свідчити про виконання ним зобов'язання по оплаті виставленого позивачем рахунку у визначений договором строк, не надав.

На підставі викладеного, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11-15, 20, 24, 42, 46, 53, 73-80, 86, 91, 123, 129, 236-238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, ідентифікаційний код 00130926) на користь приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25, ідентифікаційний код 00100227) - 36 439 (тридцять шість тисяч чотириста тридцять дев'ять) грн 76 коп. основного боргу, 80 (вісімдесят) грн 87 коп. 3% річних та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України.

Повний текст рішення складено 21.07.2025.

Суддя В.Л. Корсун