465/4451/25
3/465/2137/25
Іменем України
21.07.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Рудаков Д. І., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану та проживаючуза адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, тимчасово не працюючої,
за ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Франківського районного суду м. Львова надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454514 від 22.05.2025, 06.05.2025 в 12:00 год. по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила психологічне домашнє насильство відносно своєї матері ОСОБА_2 , а саме висловлювалась нецензурною лайкою, погрожувала розправою, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 451220 від 27.06.2025, 27.06.2025 близько 21:00 год. за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила відносно своєї матері ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, а саме виражалась в її сторону нецензурною лайкою та вдарила один раз по обличчі рукою однак тілесних ушкоджень не запобіяла, чим завдала шкоди психічному здоров'ю потерпілої, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Оскільки два адміністративних протоколи складені відносно однієї особи за вчинення кількох адміністративних правопорушень, що пов'язані однією обставиною та одночасно розглядаються в одному суді, то дані справи про адміністративні правопорушення необхідно об'єднати в одне провадження.
У судове засідання призначене на 21.07.2025 ОСОБА_1 будучи належним чином повідоменою про дату та час судового засідання, не прибула, вкотре подала до суду заяву про відкладення розгляду справи.
Потерпіла ОСОБА_2 та її представник адвокат Судомляк І.К. у судовому засіданні підтвердили обставини викладені у протоколах про адміністративне правопорушення, просили призначити покарання в межах санкції статті КУпАП.
Відтак, з метою усунення зловживань процесуальними правами особи, відносно якої вирішується питання про її притягнення до адміністративної відповідальності, з метою недопущення затягування і відкладення судового розгляду на строк, який перевищує строк розгляду справи встановлений законом, враховуючи практику Європейського суду з прав людини стосовно критеріїв розумних строків є правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; характер процесу та його значення для заявника (рішення у справах «Федіна проти України» від 02.09.2010року, «Смірнова проти України» від 08.11.2005року, «Матіка проти Румунії» від 02.11.2006року, «Літоселітіс проти Греції» від 05.02.2004року тощо), а також приймаючи до уваги рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008року у справі «Пономарьов проти України» яким наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд прийшов до висновку про розгляд справи на підставі наявних у ній даних чи доказів.
Вивчивши представлені на розгляд адміністративні матеріали та дослідивши фактичні обставини у їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, дії останнього правильно кваліфіковано, оскільки вона вчинила домашнє насильство.
Доказів, які б спростовували вину ОСОБА_1 , правопорушником не надано.
Окрім визнання вини, винуватість ОСОБА_1 підтверджена наявними належними і допустимим доказами, які містяться у матеріалах справи, зокрема:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454514 від 22.05.2025, серії ВАД № 451220 від 27.06.2025, які відповідають вимогам ст. 256 КУпАП;
- заявою ОСОБА_2 від 08.05.2025,
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_2 ;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_1 від 22.05.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_3 від 22.05.2025;
- заявою ОСОБА_2 від 27.06.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_1 від 27.06.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_2 від 27.06.2025;
- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 27.06.2025, відповідно до якого рівень небезпеки низький;
- терміновим заборонним приписом стосовно кривдника від 27.06.2025 серії АА610233.
Суд критично оцінює надані потерпілою термінові заборонні приписи, форму оцінки ризиків, довідку про звернення в травмпункт, протокол про адміністративне правопорушення, консультаційний висновок експерта, оскільки такі не місять відомостей щодо обставин викладених у протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454514 від 22.05.2025, серії ВАД № 451220 від 27.06.2025.
Відтак вважаю, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
При обранні виду адміністративного стягнення з ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді накладення штрафу, що буде згідно із ст. 23 КУпАП, достатньою та необхідною мірою відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується в розмірі 0,2% розміру мінімальної заробітної плати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 268, 283, 284 КпАП України, -
Адміністративні справи №465/4451/25 (провадження №3/465/2137/25), № 465/5619/25 (провадження №3/465/2521/25) про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП об'єднати в одне провадження, справі присвоїти №465/4451/25 (провадження №3/465/2137/25).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесять) грн. 00 коп. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст. 307, 308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП, протягом 10 днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Франківський районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя Д. І. Рудаков