Постанова від 22.07.2025 по справі 334/5419/25

Дата документу 22.07.2025

Справа № 334/5419/25

Провадження № 3/334/2000/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2025 року суддя Дніпровського районного суду міста Запоріжжя Фетісов М.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 172-20 КУпАП,

встановив:

відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії АА № 009 від 07.05.2025, 24.04.2025 об 11.00 годині військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 перебував на лікуванні в медичному закладі КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 9» ЗМР (військовій частині НОМЕР_3 ) у стані в стані алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим за порушення режиму лікування був виписаний з медичного закладу. Для з'ясування повних обставин правопорушення за наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 27.04.2025 № 118-А, розслідування завершено 06.05.2025 наказом № 106, стан сп'яніння підтверджується медичним висновком КНП «ОКЗПНД та СЗХ» ЗОР м. Запоріжжя від 24.04.2025, поясненнями ОСОБА_1 від 05.05.2025 та іншими матеріалами службового розслідування. Чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-20 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. В матеріалах справи міститься заява, в якій він просив розглядати справу без його участі. Вину визнав.

До протоколу про адміністративне правопорушення додані: рапорт тимчасово виконуючого обов'язки начальника медичної служби - начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , доповідь по факту вчинення військового адміністративного правопорушення від 27.04.2025, наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 118-А від 27.04.2025, бланки отримання пояснень ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , картка соціально-демографічних даних ОСОБА_1 , службова характеристика ОСОБА_1 , медична характеристика ОСОБА_1 , первинна медична картка ОСОБА_1 , виписка із медичної карти хворого № 3780 відділення загальної хірургії, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння, іменний список військовослужбовців госпіталізованих/виписаних по зоні відповідальності 450 ВГ ( АДРЕСА_1 ), витяги з наказів командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 342-СТ від 07.12.2024, № 60-СТ від 01.03.2025, № 112-СТ від 22.04.2025, акт службового розслідування, наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по основній частині) № 104 від 06.05.2025, тимчасове посвідчення № НОМЕР_4 ОСОБА_1 , РНОКПП ОСОБА_1 , заява ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Так відповідно до положень ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП. У ньому, крім іншого, зазначається нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Згідно зі ст. 10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків; адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.

Частина 1 ст. 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

З набранням чинності Указу Президента України від 17.03.2014 № 302/2014 «Про часткову мобілізацію» в Україні настав особливий період.

З 24.02.2022 в України діє воєнний стан, підставами якого є Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX з наступними змінами.

Військовослужбовцю ОСОБА_1 інкримінується перебування на території КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 9» Запорізької міської ради (військовій частині НОМЕР_3 ) у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Проте відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Відповідно до виписки із медичної картки хворого № 3780 відділення загальної хірургії ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 9» Запорізької міської ради з 22.04.2025 по 24.04.2025. Під час виписки перебував у стані алкогольного сп'яніння (1,45‰). Виписаний до військової частини за порушення режиму.

Згідно з п. 11 Інструкція про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 23.03.2017 № 164 (далі - Інструкція № 164), військовий об'єкт - будь-який об'єкт, який в силу свого характеру, місцезнаходження, призначення чи використання може бути застосований у воєнних діях та повне або часткове руйнування, захоплення або нейтралізація якого за існуючих в даний момент умов надає певну військову перевагу. Військовими об'єктами є: підрозділи збройних сил і організованих збройних формувань (особовий склад, озброєння і військова техніка), за винятком медичних формувань, санітарно-транспортних засобів, духовного персоналу та їхнього майна; об'єкти (споруди, будинки, позиції, казарми, склади тощо), що використовуються або підготовлені до використання у військових цілях; інші об'єкти, які за своїм характером, значенням, розташуванням, призначенням або використанням можуть бути використані у воєнних діях і чиє повне або часткове зруйнування, захоплення чи нейтралізація в конкретних умовах обстановки надає явну військову перевагу. Військові об'єкти вважаються законними цілями для нападу. Військовий об'єкт залишається таким навіть у випадку, якщо на ньому перебувають цивільні особи.

Пунктом 14 Інструкції № 164 визначено, що госпітальні зони та місцевості створюються шляхом укладання угоди між сторонами міжнародного або не міжнародного збройного конфлікту безпосередньо або через безсторонню гуманітарну організацію поза зоною воєнних дій з метою захисту від ураження далекобійної зброї військових чи цивільних поранених та хворих, а також персоналу, який відповідає за організацію й управління цими зонами й місцевостями та догляд за особами, які там знаходяться.

Таким чином КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 9» Запорізької міської ради не є військовим об'єктом та територією військової частини. Вказана обставина також підтверджується випискою із медичної карти хворого № 3780 відділення загальної хірургії КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 9» Запорізької міської ради від 24.04.2025, відповідно до якої він перебував на лікування у закладі охорони здоров'я та виписаний з закладу за порушення режиму, а також актом службового розслідування від 05.05.2025. Крім цього згідно з листом військової частини від 25.04.2025 № 203/ВЛК КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 9» Запорізької міської ради не є військовою частиною НОМЕР_3 , а знаходиться у зоні відповідальності даної військової частини.

Також відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовець, який перебуває на лікуванні, не є таким, що виконує обов'язки військової служби.

День виписки включається до строку лікування. Отже 24.04.2025 об 11.00 годині в КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 9» Запорізької міської ради ОСОБА_1 перебував на лікуванні, а не виконував обов'язки військової служби.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.

Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

З огляду на те, що згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суддя, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, внаслідок чого справа про адміністративне правопорушення відносно останнього підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. 172-20, 247, 251, 252, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

постановив:

провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.

Суддя М.В. Фетісов