Дата документу 22.07.2025
Справа № 334/5729/25
Провадження № 2/334/3226/25
22 липня 2025 року Суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Коломаренко К.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Степанова Олена Вікторівна, до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу,
встановила:
17 липня 2025 року до Дніпровського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна заява ОСОБА_1 , сформована представником позивача - адвокатом Степановою Оленою Вікторівною (діє на підставі Ордеру серії АА №1558011 від 16.07.2025р.) в системі «Електронний суд», до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Ухвалою суду від 17.07.2025 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк на усунення недоліків.
22.07.2025 року від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків.
22.07.2025 року судом в порядку ч.8 ст. 187 ЦПК України отримано відомості з ЄДДР про зареєстроване місце проживання відповідача у справі.
Відповідно до частин 6-7 статті 187 ЦПК України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.
З Відповіді №1589608 від 22.07.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 28.02.2025 року № 376 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 року за № 380/43786, м. Енергодар Запорізької області з 24.02.2022 року є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Таким чином відповідач може бути таким, що перетинав з 24.02.2022 державний кордон України (в'їзд або виїзд).
Статтею 32 Конституції України визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
У Рішенні Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року № 2- рп/2012, зокрема, зазначено, що інформацією про особисте та сімейне життя особи (персональними даними) є будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім'ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя особи, за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка займає посаду, пов'язану зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування. Така інформація про фізичну особу та членів її сім'ї є конфіденційною і може бути поширена тільки за їх згодою, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про захист персональних даних» та статті 11 Закону України «Про інформацію» інформація про фізичну особу (персональні дані) це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Частинами першою та другою статті 21 Закону України «Про інформацію» передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом. Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.
Правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних регулюються Законом України «Про захист персональних даних», який спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних.
Відповідно до ст. 14 цього Закону поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних.
Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
З метою усунення сумнівів щодо вірного зазначення адреси місця проживання відповідача та недопущення порушення його прав, суд вважає необхідним зобов'язати Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України надати суду відомості чи перетинала державний кордон України (в'їзд або виїзд) ОСОБА_2 .
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 4-1 вказаного Закону передбачено, що єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб. Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України. Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи регулюється Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Згідно з пунктом 5 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 11 вказаного Порядку органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право безоплатно отримувати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, зокрема, в електронній формі у порядку електронної інформаційної взаємодії або за допомогою технічних засобів з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду). Інформація про осіб, які переміщуються, надається з дотриманням вимог законодавства про інформацію та законодавства про захист персональних даних.
Разом з тим, у суду відсутня можливість самостійно отримати відомості щодо місця перебування відповідача ОСОБА_2 з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Як вбачається з частини 7 статті 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Актуальна інформація про місце проживання та контактні засоби телефонного зв'язку на теперішній час дозволить суду належним чином повідомити відповідачку про час та місце судового розгляду та взагалі про справу у суді.
Враховуючи викладене, з метою встановлення відомостей про зареєстроване місце проживання та фактичне місце проживання/перебування, як внутрішньо-переміщеної особи - відповідача ОСОБА_2 , необхідно витребувати з Міністерства соціальної політики України інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відносно відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як внутрішньо переміщеної особи.
Керуючись статтями 81, 187 ЦПК України,-
Зобов'язати Міністерство соціальної політики України (місцезнаходження: вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601) надати суду інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відносно відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , як внутрішньо-переміщеної особи, а саме:
- загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження);
- дані про документ, що посвідчує особу;
- відомості про останнє зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону, та її фактичне місце проживання/перебування;
- адреса, за якою із внутрішньо-переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
Витребувати від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (адреса: 01601, Київська область, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 26, E-mail: adpsu@dpsu.gov.ua) інформацію наступного змісту:
- Чи перетинав громадянинУкраїни ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , державний кордон України в період з 24.02.2022 року по теперішній час? Якщо так, то вказати дату перетину державного кордону України.
- Надати інформацію про те чи повертався громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на територію України в період з 24.02.2022 року по теперішній час? Якщо так, то вказати дату перетину державного кордону України.
Копію ухвали надіслати Міністерству соціальної політики України та Головному центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України - для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: Коломаренко К. А.