21 липня 2025 року Справа №160/15113/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Златін С.В., розглянувши позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить суд:
- стягнути податковий борг з платника податків фізичної особи ОСОБА_1 до бюджету у сумі 15 215,81 гривень.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2025р. у справі № 160/15113/25 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
15.07.2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано заяву про зупинення провадження, яка надійшло від представника відповідача в підсистемі «Електронний Суд». Відповідач просить зупинити провадження на підставі п. 3 ч.1 ст. 236 КАС України до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/11136/25, за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача зазначив, 08 липня 2025 року в судовому засіданні проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) рішення у справі №160/11136/25, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровські області та визнано протиправними і скасовано спірні податкові повідомлення-рішення: 1) від 16.01.2025 №0026932408 про нарахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 4 037 383,00 грн. та штрафної санкції в сумі 1 009 345,75 грн.; 2) від 16.01.2025 №0026942408 про нарахування військового збору, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування в сумі 336 448,58 грн. та штрафної санкції в сумі 84 112, 15 грн.,- 3) від 16.01.2025 №0026952408 про нарахування штрафних санкцій (фінансових) санкцій за ненадання документів на запит ГУ ДПС в сумі 6 500,00 грн.; 4) від 16.01.2025 №0026922408 про нарахування штрафних санкцій (фінансових) санкцій за неподання до контролюючого органу податкової декларації про майновий стан в сумі 340,00 грн.
Суд, дослідивши клопотання позивача про зупинення виконавчого провадження, зазначає наступне.
Предметом розгляду справи № 160/15113/25 є стягнення заборгованості (пені) по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у розмірі 15 215,81, грн. А предметом розгляду справи № 160/11136/25 є податкові повідомлення-рішення: 1) від 16.01.2025 №0026932408 про нарахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 4 037 383,00 грн. та штрафної санкції в сумі 1 009 345,75 грн.; 2) від 16.01.2025 №0026942408 про нарахування військового збору, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування в сумі 336 448,58 грн. та штрафної санкції в сумі 84 112, 15 грн.,- 3) від 16.01.2025 №0026952408 про нарахування штрафних санкцій (фінансових) санкцій за ненадання документів на запит ГУ ДПС в сумі 6 500,00 грн.; 4) від 16.01.2025 №0026922408 про нарахування штрафних санкцій (фінансових) санкцій за неподання до контролюючого органу податкової декларації про майновий стан в сумі 340,00 грн.
Відповідно до приписів ст. 236 КАС України визначені обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Статтею 236 КАС України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
За таких умов матеріали справи вказують на відсутність підстав для зупинення провадження у справі, оскільки не наведено будь-яких конкретних, дійсних, обставин, які б унеможливлювали розгляд справи, що виключає можливість зупинення провадження в цій адміністративній справі.
Відтак, аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви представника відповідача про зупинення провадження у справі необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку приписів статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Златін