03 липня 2025 рокуСправа №160/2599/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів від 08.01.2025 №01, винесену Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області застосованого до Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області в супереч встановленому законом порядку прийнято до розгляду і виконання неналежне звернення виконавчого комітету Криворізької міської ради, безпідставно та незаконно ініційовано позаплановий захід державного нагляду (контролю) та за результатами здійснення такого заходу державного нагляду (контролю), прийнято протиправну постанову про накладення на товариство штрафу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року відкрито провадження у справі №160/2599/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 04.03.2025 о 11:00 год.
Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на наступне.
Основними завданнями Держпродспоживслужби, серед іншого є здійснення ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності (підп. 4 п. 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667.
Акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 24.12.2024 №003583 відповідає формі акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 29.01.2020 №94, та не спростовується доводами, викладеними позивачем в позовній заяві.
Додані до позовної заяви копії актів подачі теплоносіїв свідчать про своєчасно розпочатий опалювальний період 2024/2025 рр. та постачання послуги та теплової енергії лише по Південному експлуатаційному району, а не по всіх експлуатаційних районах, що перебувають на обслуговуванні АТ «Криворізька теплоцентраль».
Ні акт стану готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період 2024-2025 рр., ні акт готовності до роботи в опалювальний період 2024-2025 рр. не містять підтвердження дати включення централізованого опалення в житлових будинках м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
04.03.2025 від позивача до суду надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв"язку з неможливістю забезпечити участь представника у вказану дату.
У відповіді на відзив АТ «Криворізька теплоцентраль» підтримала позовні вимоги.
Позивач, зокрема, зазначає, що зміст листа виконавчого комітету Криворізької міської ради від 11.12.2024 № 6/20/8285, який зазначений як підстава для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю), дозволяє констатувати наступне: 1) вказаний лист не містить даних про направлення до органу державного нагляду (контролю) вказаних в ньому звернень (скарг) фізичних осіб (з додаванням відповідних документів), а також інформації про прийняття та розгляд відповідних звернень фізичних осіб органом державного нагляду (контролю), що виключає підстави для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), визначених абзацами п'ятим, шостим частини першої статті 6 Закону № 877-V; 2) вказаний лист не містить даних про наявність доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання, що виключає підстави для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), визначених абзацом восьмим частини першої статті 6 Закону № 877-V; 3) вказаний лист не містить посилання на конкретну норму закону, яка передбачає конкретне право відповідної посадової особи органу місцевого самоврядування (заступника міського голови) на звернення до органу державного нагляду (контролю) про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства згідно з абзацом одинадцятим частини першої статті 6 Закону № 877-V, у зв'язку з наступним:- сам факт віднесення до відання виконавчих органів міських рад делегованих повноважень зі здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів відповідно до підпункту 3 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачає конкретних прав на звернення до інших органів влади за здійсненням заходів державного нагляду (контролю) та переліку посадових осіб, які мають такі права;- конкретизований перелік вказаних делегованих повноважень зазначений в статті 28 Закону України «Про захист прав споживачів» і не передбачає право заступника міського голови звертатися до інших органів влади за здійсненням заходів державного нагляду (контролю); зазначена норма закону наділяє відповідними правами виключно спеціально створені структурні підрозділи з питань захисту прав споживачів при виконавчих органах місцевого самоврядування (у місті Кривий Ріг таким органом є Відділ з питань захисту прав споживачів апарату міської ради і виконкому) і тільки у випадку, встановленому пунктом 3 частини першої вказаної статті.
Керуючись статтями 23 і 26 Закону України «Про захист прав споживачів» за порушення умов договору між споживачем і виконавцем про виконання роботи, надання послуги, вчиненого щодо групи споживачів , на позивача накладений штраф у розмірі 1 591 709 грн 69 коп .Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів» за вказане порушення передбачена відповідальність у розмірі від одного до десяти відсотків вартості виконаних робіт (наданих послуг) за попередній календарний місяць, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Разом із цим, зазначена Постанова не містить будь-якого обґрунтування нарахування саме такої суми штрафу, що порушує права Позивача на отримання повної та достовірної інформації щодо своїх прав та захисту від порушень з боку органів державного нагляду (контролю).
04.03.2025 у зв'язку з неявкою позивача в підготовче засідання, судом відкладено підготовче засідання на 25 березня 2025 року об 11:30 год.
25.03.2025 оголошено судом перерву у підготовчому засіданні для надання доказів до суду до 15.04.2025 об 10:00 год.
Після відкриття провадження у справі ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 позовну заяву Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, залишено без руху. Встановлено позивачу термін для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання доказів зарахування судового збору.
Ухвалою суду від 08.04.2025 продовжено розгляд адміністративної справи №160/2599/25.
14.04.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення до справи додаткових доказів.
15.04.2025 представник відповідача в підготовче засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
У зв'язку з неявкою представника відповідача судом збільшено підготовче засідання на 30 днів до 20.05.2025 на 10:00 год.
20.05.2025 відповідачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи запису перевірки АТ «Криворізька Теплоцентраль» на електронному носії.
20.05.2025 судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 10.06.2025 об 10:30 год.
В судовому засідання 10.06.2025 судом ухвалено перерву до 03.07.2025 об 10:00 год.
На виконання суду 30.06.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі і належним чином скановані копії акту перевірки та інших документів.
30.06.2025 позивачем надані письмові пояснення з метою підтвердження причинно-наслідкового зв'язку між техногенною катастрофою, пов'язаною з підривом греблі Каховської ГЕС та безпосереднім впливом на господарську діяльність АТ «Криворізька теплоцентраль».
03.07.2025 зважаючи на те, що сторони в судовому засіданні надали свої пояснення, досліджені письмові докази, у зв'язку із закінченням строку розгляду справи, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, вислухавши сторін, суд встановив наступні обставини.
На підставі листа Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 11.12.2024 №6/20/82858 спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведена позапланова перевірка державного нагляду (контролю) Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, буд. 1 у термін з 11.12.2024 по 24.12.2024.
За результатами проведення позапланової перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області складено акт №003583 від 24.12.2024. За висновками перевірки встановлено, що виконавцем послуги АТ «Криворізька теплоцентраль» не забезпечено своєчасність, надання, безперервність і належну якість послуги згідно із законодавством та умовами договорів про її надання.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність, зокрема, за порушення умов договору між споживачем і виконавцем про виконання роботи, надання послуги - у розмірі ста відсотків вартості виконаної роботи (наданої послуги), а за ті самі дії, вчинені щодо групи споживачів, - у розмірі від одного до десяти відсотків вартості виконаних робіт (наданих послуг) за попередній календарний місяць, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області 08.01.2025 за №1 прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів, якою за порушення умов договору між споживачем і виконавцем про виконання роботи, надання послуги, вчиненого щодо групи споживачів застосовано до Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» штраф у розмірі один мільйон п"ятсот дев"яносто одна тисяча сімсот дев'ять гривень 69 коп.
Позивач не погодившись з вказаною постановою про накладення штрафу звернувся за захистом своїх порушених прав і інтересів до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007р. №877-IV «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Законом України від 12 травня 1991 року №1023-XII «Про захист прав споживачів» , Законом України від 09.11.2017р. №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) діє відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (Положення № 667).
Відповідно до п. 3 Положення №667, основним завданням Держпродспоживслужби є, зокрема, здійснення ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності (пп. 4 ).
Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи (п. 7 Положення №667).
Підстави для здійснення позапланових заходів наведені у ст. 6 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .
Зокрема, такою підставою для здійснення заходу є, звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом.
Як встановлено судом, підставою перевірки був лист Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 11.12.2024 №6/20/82858.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02. 2024 р. № 127 затверджено Порядок здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, який визначає механізм та умови здійснення перерахунку вартості послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами/управління побутовими відходами (далі - послуги) за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості.
Дія цього Порядку поширюється на виконавців послуг (далі - виконавці) та споживачів, яким надається відповідна послуга (далі - споживач).
За визначеннями у п. 2 Порядку, надання послуги невідповідної якості - надання виконавцем послуги з порушенням вимог щодо її якісних характеристик, передбачених договором про надання комунальної послуги (далі - договір), а також стандартами, нормативами, нормами, порядками і правилами;
ненадання послуги, надання послуги не в повному обсязі - ненадання виконавцем послуги протягом усього розрахункового періоду, визначеного умовами договору, часткове її надання та/або надання протягом періоду, що є меншим за розрахунковий період, визначений умовами договору, зокрема у зв'язку з перевищенням виконавцем нормативних строків проведення аварійно-відновлювальних робіт.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №127 від 06.02.2024 року у разі ненадання послуги, надання не в повному обсязі або невідповідної якості виконавець зобов'язаний протягом одного місяця, що настає за розрахунковим періодом, самостійно здійснити перерахунок згідно з вимогами цього Порядку, а також сплатити споживачеві неустойку (штраф) у порядку та розмірі, що визначені законодавством або договором.
Здійснення перерахунку вартості комунальних послуг за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №127 від 06.02.2024 року у разі коли причиною ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі є перевищення виконавцем нормативних строків проведення аварійно-відновлювальних робіт або коли надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення почалося пізніше початку опалювального періоду та/або припинилося раніше закінчення опалювального періоду, виконавець за відповідний період (за винятком періоду, протягом якого відбувалася ліквідація або усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з вини споживача), крім здійснення перерахунку, виплачує таким споживачам неустойку (штраф) у порядку та розмірі, що визначені законодавством або договором (п.4 Порядку).
На підтвердження здійснення перерахунку Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» додало до позовної заяви протокол №1 засідання Комісії з вирішення питань, пов'язаних з проходженням опалювального періоду 2024/2025 від 11.12.2024 та протокол №2 засідання Комісії з вирішення питань, пов'язаних з проходженням опалювального періоду 2024/2025 від 12.12.2024.
Вищевказані протоколи, що надані позивачем не можуть бути підтвердженням проведення перерахунку вартості послуг з постачання теплової енергії споживачам, оскільки не є документами, що підтверджують фактичне проведення перерахунку вартості послуг з постачання теплової енергії споживачам. Виписок чи витягів з особових рахунків споживачів послуг з постачання теплової енергії за грудень 2024 - січень 2025 року позивачем надано не було.
Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за результатом перевірки було накладено штраф за незабезпечення позивачем своєчасного надання, безпереревності і відповідної якості послуги з постачання теплової енергії.
За поясненнями АТ «Криворізька теплоцентраль» враховуючи фактичний стан теплових мереж та тривалий термін встановлення розрахункових гідравлічних режимів, включення котелень в роботу (розпал котлів) здійснено: районна котельня №6 з 08:50 25.10.2024 районна котельня №2 з 11:20 30.10.2024 котлотурбінний цех з 5:45 31.10.2024 районна котельня №4 з 22:35 01.11.2024 районна котельня №5 з 03:00 06.11.2024 районна котельня №3 з 08:25 15.11.2024.
Позивачем стверджується, що споживачі теплової енергії, зокрема, Інгулецького району від котельні №6 були підключені у встановлені строки, що підтверджується актами подачі теплоносія до будинків.
Натомість включення котелень №6, №2, №4,№5,№3 (котлотурбінного цеху) в роботу (розпал котелень) не підтверджуєтся жодним документом. Додані до позовної заяви копії актів подачі теплоносіїв свідчать про своєчасно розпочатий опалювальний період 2024/2025 рр. та постачання послуги та теплової енергії лише по Південному експлуатаційному району, а не по всіх експлуатаційних районах, що перебувають на обслуговуванні в АТ «Криворізька теплоцентраль».
Відповідно до Акту стану готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період 2024-2025 рр. №1 від 09 жовтня 2024 року зроблено висновок, що Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» підготовлено до роботи в опалювальний період і має право на отримання акту готовності до роботи в опалювальний сезон. На підставі Акту стану готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період 2024-2025 рр. №1 від 09 жовтня 2024 року Акціонерному товариству «Криворізька теплоцентраль» видано акт готовності до роботи в опалювальний період 2024-2025. Ні акт стану готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період 2024-2025 рр. ні акт готовності до роботи в опалювальний період 2024-2025 не містять підтвердження дати включення централізованого опалення в житлових будинках м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
За приписами ч. 1 ст. 2 Закону України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» ( Закон №2189-VIII ) предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках, житлових будинках.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону №2189-VIII споживач комунальних послуг має право зокрема одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Цим Законом передбачено, що споживач має право на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг та на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості.
Статтею 12 Закону №2189-VIII встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Пунктом 13 «Правил надання послуги з постачання теплової енергії» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830 ( із змінами та доповненнями) передбачено, що надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах. Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
У разі вчинення будь-якої з дій, переліченої вище, договір вважається укладеним, навіть за відсутності факту підписання такого договору.
Зміна договору вчиняється в такій самій формі, що і договір, що змінюється.
У разі зміни виконавцем умов договору вони вступають в силу через 30 днів з моменту розміщення змінених умов на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця. Між АТ «КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ» та споживачами (абонентами АТ «КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ») м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, укладені Типові індивідуальні договори про надання послуги з постачання теплової енергії без обслуговування внутрішньобудинкових систем.
Відповідно до п. 1 ч 2 ст. 8 Закону №2189-VIII виконавець комунальної послуги зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
За вимогами підп. 1 п. 48 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, виконавець зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і належну якість послуги згідно із законодавством та умовами договорів про її надання, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Відповідно до підпункту 1 пункту 43 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830 (із змінами та доповненнями) виконавець зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуги згідно із законодавством та умовами цього договору, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
У пункті 95.1 акту, складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 24.12.2024 № 003583 зазначено, що АТ «Криворізька теплоцентраль» не забезпечено своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів (п. 1 ч. 2 ст. 8 З акону 2189-VIII).
За пунктами 9 ,11 ч. 1 ст. 26 Закону України від 12 травня 1991 року №1023-XII «Про захист прав споживачів» (Закон №1023-XII ) у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання припису посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, про усунення порушень прав споживачів - у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян порушення умов договору між споживачем і виконавцем про виконання роботи, надання послуги - у розмірі ста відсотків вартості виконаної роботи (наданої послуги), а за ті самі дії, вчинені щодо групи споживачів, - у розмірі від одного до десяти відсотків вартості виконаних робіт (наданих послуг) за попередній календарний місяць, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суми штрафів зараховуються до державного бюджету. У разі невиконання в добровільному порядку суб'єктами господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, визначених у статті 26 цього Закону рішень (постанов) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та його посадових осіб про накладення стягнення примусове виконання таких рішень (постанов) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" (частини 2 і 3 ст. 26 Закону №1023-XII).
Частиною 1 ст. 26 Закону №1023-XII встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право: 1) давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; 2) перевіряти додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог нормативно-правових актів щодо безпеки продукції, а також правил торгівлі та надання послуг шляхом безперешкодного відвідування та обстеження відповідно до законодавства будь-яких виробничих, торговельних та складських приміщень таких суб'єктів; 3) відбирати у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг зразки товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів для перевірки їх якості на місці або проведення незалежної експертизи у відповідних лабораторіях та інших установах, акредитованих на право проведення таких робіт згідно із законодавством, з оплатою вартості зразків і проведених досліджень (експертизи) за рахунок коштів державного бюджету. У разі встановлення за результатами проведених досліджень (експертизи) факту реалізації продукції неналежної якості та/ або фальсифікованої суб'єкт господарювання, що перевірявся, відшкодовує здійснені за це витрати. Кошти відшкодовування витрат зараховуються до державного бюджету. Порядок відбору таких зразків визначається Кабінетом Міністрів України; 4) проводити контрольні перевірки правильності розрахунків із споживачами за реалізовану продукцію, у тому числі харчові продукти, відповідно до закону; 5) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії необхідних документів, які характеризують якість продукції, сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, що використовуються для виробництва цієї продукції; 7) забороняти суб'єктам господарювання реалізацію споживачам продукції: г) забороняти суб'єктам господарювання реалізацію неправильно маркованих харчових продуктів або непридатних харчових продуктів; ґ) яка є фальсифікованою; 8) приймати рішення про: а) припинення суб'єктами господарювання сфери торгівлі і послуг реалізації та виробництва продукції, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, - до усунення виявлених недоліків; б) тимчасове припинення діяльності суб'єктів господарювання сфери торгівлі (секцій, відділів), послуг складів підприємств оптової і роздрібної торгівлі та організацій незалежно від форми власності, що систематично реалізують товари неналежної якості, порушують правила торгівлі та надання послуг, умови зберігання та транспортування товарів, - до усунення виявлених недоліків; 9) опломбовувати у порядку, передбаченому законодавством, виробничі, складські, торговельні та інші приміщення суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, а також несправні, з неправильними показаннями, з пошкодженим повірочним тавром або без нього, чи з таким, строк дії якого закінчився, засоби вимірювальної техніки, за допомогою яких здійснюється обслуговування споживачів, з подальшим повідомленням про це центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду; 10) подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів; 11) передавати матеріали перевірок на дії осіб, що містять ознаки кримінального правопорушення, органам досудового розслідування; 12) накладати на винних осіб у випадках, передбачених законодавством, адміністративні стягнення. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів; 13) накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; 14) здійснювати контроль за розкриттям замовником будівництва (девелопером будівництва, управителем фонду фінансування будівництва) інформації про подільний об'єкт незавершеного будівництва (багатоквартирний будинок) та накладати штраф за порушення вимог щодо розкриття такої інформації.
За вимогами ч. 2 ст. 26 Закону №1023-XII результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, оформлюються відповідними актами.
Згідно з пунктом першим Положенням про Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015р. № 667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Відповідно до п. 2 Порядку накладення стягнень за порушення законодавства про захист прав споживачів на суб'єктів господарювання накладається стягнення у вигляді штрафу відповідно до статті 23 Закону України “Про захист прав споживачів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. №1177.
За п. 3 вказаного Порядку накладати на суб'єктів господарювання штрафи, передбачені пунктом 2 цього Порядку, мають право Голова Держпродспоживслужби, його заступники, начальники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники у межах їх компетенції.
Як вбачається з матеріалів справи стягнення у вигляді штрафу накладалось заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Приходько Василем Івановичем.
Відповідно до п. 4 Порядку рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарювання та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Порядку, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономіки.
Спірна постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів №01 від 08 січня 2025 року прийнята Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на підставі акта від 24 грудня 2024 року №003583, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.
Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарювання. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарювання про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Питання про накладення штрафу вирішувалось Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області 08.01.2025 року за участі уповноваженого представника АТ«Криворіжська теплоцентраль» - Корж Юлії Сергіївни.
Відповідно до п. 5 Порядку постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший і другий примірники залишаються у Держпродспоживслужбі або її територіальному органі, який прийняв постанову про накладення штрафу, третій примірник у 3-денний термін після її прийняття надсилається суб'єкту господарювання або видається його представнику під розписку.
Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів №01 від 08 січня 2025 року було вручено уповноваженому представнику АТ «Криворіжська теплоцентраль» - Корж Юлії Сергіївни.
На підставі вищевказаних положень законодавчих та підзаконних нормативно правових актів посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області було винесено постанову №01 від 08 січня 2025 року про накладення штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів на Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль».
Відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Позивачем належними доказами не доведено протиправність прийнятої відповідачем постанови про накладення штрафу, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки у задоволенні позовної заяви відмовлено, суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 242-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування постанови -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона