Справа № 686/18087/25
Провадження № 1-кс/686/6978/25
18 липня 2025 року м. Хмельницький
Слідча суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12025240000000710,
встановила:
15.07.2025 старший слідчий ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим із прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради, ( АДРЕСА_1 ), із можливістю їх вилучення.
ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12025240000000710 від 19.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що «24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 введено в Україні воєнний стан, який у подальшому неодноразово був продовжений відповідними Указами Президента України, зокрема 14 квітня 2025 року № 235/2025 продовжено воєнний стан в Україні з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.
ОСОБА_5 , відповідно до наказу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради, перебуває на посаді лікаря-травматолога.
При цьому, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, тобто особою, яка постійно обіймає посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у своїй роботі керується чинним законодавством України про охорону здоров'я, Кодексом законів про працю України та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я, зобов'язаний діяти відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, згідно якої посадові особи органів державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, всупереч ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», використовуючи своє службове становище, вчинив злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , з корисливих мотивів, використовуючи свої службові повноваження та пов'язані з ними можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе, за вплив на прийняття рішення посадовими особами експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради, які у відповідності до ст. 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюють інвалідність повнолітній особі за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи та п. 2 Положення «Про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1338 від 15.11.2024, у відповідності до якого експертні команди формуються та функціонують у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності та відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктами відповідальності за корупційні діяння, і є особами, уповноваженими на виконання функцій держави в частині встановлення інвалідності, з метою власного незаконного збагачення, умисно створивши умови за яких особа вимушена надати неправомірну вигоду, налагодив механізм виготовлення медичних документів, оформлення «фіктивних» історій хвороб особам для подальшого оформлення їм груп інвалідності.
15 травня 2025 року ОСОБА_5 підшукав особу, а саме ОСОБА_6 , який мав намір отримати групу інвалідності та висунув останньому вимогу надати за вказані дії неправомірну вигоду в сумі 8000 доларів США, а також медичні документи та документи що посвідчують особу. В подальшому отримані копії особистих та медичних документів ОСОБА_5 передавав для подальшого оформлення невстановленій досудовим розслідуванням особі.
Так, ОСОБА_5 , умисно, реалізовуючи до кінця свій злочинний намір, спрямований на незаконне одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави (зловживання впливом) вимагав та 25 червня 2025 року близько 10:20 години, перебуваючи на 3 поверсі коридорі ортопедичного відділення корпусу № 3 КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради отримав від ОСОБА_6 неправомірну вигоду в сумі 6000 доларів США за встановлення експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради останньому третьої групи інвалідності терміном на 1 рік.
Після чого, злочинні дії ОСОБА_5 викрито працівниками правоохоронних органів на місці події.
Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що заявник у кримінальному провадженні ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 фіктивно перебував на стаціонарному лікуванні в ІНФОРМАЦІЯ_3 травматологічне відділення, оскільки це було обов'язковою умовою для подальшого прийняття позитивного рішення експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення останньому групи інвалідності.
З метою повного, всебічного, об'єктивного дослідження усіх обставин кримінального провадження, виникла необхідність у дослідженні усіх медичних документів які знаходяться в медичній картці стаціонарного хворого ОСОБА_6 , з метою встановлення та фіксації проведених медичних маніпуляцій, виписаних направлень, проведених досліджень МРТ, КТ, аналізів тощо, результатів обстеження та діагнозів що є суттєвими обставинами вчиненого злочину.
Орган досудового розслідування не може в повній мірі оглянути та зафіксувати інформацію яка знаходиться в медичній картці стаціонарного хворого без її наявності, яка знаходиться у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради.
Окрім того, отримана інформація в ході огляду медичної картки стаціонарного хворого може бути використана як доказ у кримінальному провадженні».
Слідчий у судове засідання не з'явився, однак у його клопотанні міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без його участі.
Крім того, слідчий просить розглянути це клопотання за відсутності володільців вказаних документів, з причин негайної потреби отримання інформації та реальній загрозі зміни або знищення документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Беручи до уваги, що прокурором у клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення запитуваної інформації, тому розгляд клопотання з урахуванням положень ч. 2 ст. 163 КПК України проводиться слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У п. 2 ч. 1 ст. 162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю. Відтак, відомості про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, належать до охоронюваної законом таємниці.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчим доводів, слідча суддя дійшла висновку, що під час розгляду клопотання слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради, ( АДРЕСА_1 ), відносяться до охоронюваної законом таємниці, самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Також слідчим доведено, що ці речі та документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою призначення судової експертизи, зокрема судово-медичної, а тому є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 160, 163 КПК України; існування обґрунтованої підозри щодо вчинення розслідуваного кримінального правопорушення, яка доведена слідчим належними засобами доказування; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; іншими способами встановити та довести обставини, які передбачається з'ясувати за допомогою цих документів, неможливо; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідча суддя уважає, що клопотання слідчого є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 163, 164 КПК України,
постановила:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , слідчому ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_7 , слідчому ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , слідчому СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_9 , заступнику начальника ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_10 , слідчому ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 , старшому слідчому ВРЗЗС СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_12 , старшому слідчому СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_13 на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення оригіналів, які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради, ( АДРЕСА_1 ), а саме до медичної картки стаціонарного хворого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який знаходився на стаціонарному лікуванні в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ХОР в травматологічному відділенні та до усіх документів, які містяться в ній.
Уповноваженим службовим особам КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Хмельницької обласної ради, ( АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість вилучити оригінали вказаних документів.
Ухвала діє по 16 вересня 2025 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідча суддя