Справа № 463/4959/25
н/п 2/766/10621/25
про залишення позовної заяви без руху
10.07.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Шестакова Я.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу реєстрації місця проживання департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради про визначення місця проживання дитини та реєстрацію дитини,-
Позивач 28.05.2025 року звернулася до Личаківського районного суду м. Львова з вищезазначеним позовом в якому просить визначити місце проживання дітей з матір'ю та зобов'язати відповідача провести реєстрацію місця проживання дітей за адресою реєстрації позивача.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 02.06.2025 року цивільну справу направлено за підсудністю до Херсонського міського суду Херсонської області.
Відповідно до Журналу реєстрації вхідної кореспонденції Херсонського міського суду Херсонської області від 07.07.2025 року матеріали цивільної справи та протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.07.2025 року було передано головуючому судді Шестаковій Я.В. 07.07.2025 року.
Вивчивши матеріали позовної заяви суддею встановлено, що позовну заяву подано без дотримання вимог встановлених ст.175,177 ЦПК України, що є підставою для залишення такої позовної заяви без руху.
Позивач звернулась до суду з цивільним позовом у якому просить визначити місце проживання дітей з матір'ю та зобов'язати відповідача провести реєстрацію місця проживання дітей за адресою реєстрації позивача.
Щодо вимоги позивача про визначення місця проживання дітей з матір'ю.
У відповідності до ч.5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), проте позивачем не надано жодних посилань на докази, які б свідчили про наявність спору з приводу місця проживання дитини, наявності спору саме між батьками щодо визначення місця проживання дитини.
Дані обставини мають значення адже передумовою звернення до суду з позовом є наявність спору між сторонами.
Пунктом 72 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24. 09. 2008 року №866, передбачено, що для розв'язання спору, що виник між батьками, щодо визначення місця проживання дитини, один з батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини, довідку з місця навчання, виховання дитини, довідку про сплату аліментів (у разі наявності).
Під час розв'язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини служба у справах дітей має захищати інтереси дитини з урахуванням рівних прав та обов'язків матері та батька щодо дитини.
Працівник служби у справах дітей за місцем проживання дитини проводить бесіду з батьками та відвідує їх за місцем проживання, про що складає акт.
У разі коли батьки дитини проживають у межах різних адміністративно-територіальних одиниць, той із батьків, який подав заяву про визначення місця проживання дитини з ним, звертається до служби у справах дітей за місцем свого проживання для здійснення обстеження його житлово-побутових умов та складення акту обстеження умов проживання. Зазначений акт передається заявником до служби у справах дітей за місцем проживання дитини, працівник якої проводить з ним бесіду.
Після обстеження житлово-побутових умов, проведення бесіди з батьками та дитиною служба у справах дітей складає висновок про визначення місця проживання дитини і подає його органу опіки та піклування для прийняття відповідного рішення.
На виконання зазначених норм, а також на виконання п.5 ч.3 ст. 75 ЦПК України до матеріалів позовної заяви не додано актів обстеження житлових умов матері, на предмет визначення місця проживання дитини; висновку органу опіки і піклування щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, які бажають проживати з дитиною, а також на підставі інших документів, що стосуються справи, як це передбачено ст.19 СК України.
Передумовою ухваленню рішення про встановлення місця проживання дитини, є взаємовиключні вимоги батьків про проживання дитини саме з одним з них. Без наявності такого спору, діюче законодавство та судова практика в порядку цивільного судочинства, не допускає ухвалення рішення про встановлення місця проживання дитини.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести реєстрацію місця проживання дітей за адресою реєстрації позивача.
Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) дитини віком до 10 років є задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) її батьків або інших законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина, за згодою іншого з батьків або законних представників.
Відповідно до п.33 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №265 від 07.02.2022, подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до суду із цим позовом фактично оскаржуючи дії Відділу реєстрації місця проживання департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради щодо відмови у реєстрації місця проживання дітей за адресою у м. Херсон.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно- правовий спір (пункт 1 частини першої статті 4 КАС України).
Публічно-правовий спір - це, зокрема, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).
Відповідно до з ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на зазначене, позивачу необхідно визначитись зі способом захисту своїх порушених прав, адже позовна заява про визначення місця проживання дітей з матір'ю, у разі наявності спору між батьками дітей, підлягає розгляду за правилами Цивільного процесуального кодексу із залученням органу опіки та піклування, а позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести реєстрацію місця проживання дітей за адресою реєстрації позивача, у разі наявності такої відмови підлягають розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства - адміністративним судом.
Ураховуючи суть та суб'єктний склад спірних правовідносин (за вимогою позивача про зобов'язання відповідача провести реєстрацію місця проживання дітей за адресою реєстрації позивача), вказаний спір належить до юрисдикції адміністративного суду.
Без усунення недоліків заява не може бути прийнята до провадження суду, оскільки від змісту позовної заяви залежить позиція відповідача, котрий, як і позивач, має право на судовий захист, а для реалізації цього права має бути обізнаний з тим, які вимоги до нього заявлені, з яких підстав і якими доказами це підтверджується.
Відповідно до ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку на усунення викладених в ухвалі недоліків.
Враховуючи викладене, залишення даної позовної заяви без руху з підстав, передбачених законом, не є порушенням права на справедливий судовий захист, оскільки після усунення недоліків позовна заява буде вважатися поданою в день первісного її подання до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 185, 260, 261 , Розділом ХІІ ЦПК України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу реєстрації місця проживання департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради про визначення місця проживання дитини та реєстрацію дитини - залишити без руху.
Надати позивачу строк 10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
СуддяЯ. В. Шестакова