18.07.2025 Справа №607/13849/25 Провадження №3/607/5510/2025
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., за участю прокурора Дедюх Т.Я., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , пенсіонер, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановила:
ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади головного спеціаліста сектору реєстрації та роботи з клієнтами з надання кваліфікованих електронних довірчих послуг Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 08.02.2024 о 14:26 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що повністю розуміє зміст роз'яснених їй прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення визнала за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснила, що вона не робила цього навмисно, просто не зауважила. Причин не подачі декларації вчасно немає.
Прокурор Дедюх Т.Я. у судовому засіданні подала висновок (у межах ч. 1 ст. 250 КУпАП) у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, щодо наявності у діяннях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у якому викладено обставини вчинення останньою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які аналогічні тим, що зафіксовані у протоколі про адміністративне правопорушення.
Прокурор приходить до висновку: визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.
Прокурор поданий нею висновок підтримала з підстав, наведених у ньому.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку:
диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №6-к від 13.12.2011 «Про призначення працівників Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області», ОСОБА_1 13.12.2011 призначено на посаду головного спеціаліста відділу прикладного програмного забезпечення та програмно-технічних комплексів управління інформаційних технологій та захисту інформації. Взято до уваги, що ОСОБА_1 присвоєно одинадцятий ранг державного службовця. Стаж державної служби ОСОБА_1 на 13.12.2011 складає 20 років 7 місяців 2 дні.
Згідно з наказом Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №45-к від 02.05.2019 «Про присвоєння рангів», державному службовцю Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області ОСОБА_1 02.05.2019 присвоєно черговий ранг в межах відповідної категорії посад державної служби (ранг, що присвоюється - 8, категорія посади - В).
Наказом начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №177-к від 12.05.2020 «Про переведення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 » ОСОБА_4 12.05.2020 переведено на посаду головного спеціаліста сектору реєстрації та роботи з клієнтами з надання кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також частина 5 статті 5 Закону України «Про державну службу» визначає, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та, відповідно, є суб'єктом декларування.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок № 252/23), визначено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Крім того, пунктом 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
12.10.2023 набрав чинності Закон України від 20.09.2023 №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено декларування.
Відповідно до п. 1-1 роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами), після відновлення обов'язку подання декларацій за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Наказом начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №353-к від 27.10.2021 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 29.10.2021 звільнено з посади головного спеціаліста сектору реєстрації та роботи з клієнтами з надання кваліфікованих електронних довірчих послуг Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області відповідно до пункту 7 частини першої статті 83 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із виходом на пенсію.
Відтак ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади головного спеціаліста сектору реєстрації та роботи з клієнтами з надання кваліфікованих електронних довірчих послуг Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення), до 00:00 01.02.2024.
Водночас згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення), лише 08.02.2024 о 14:26, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться матеріалами, дослідженими у судовому засіданні, а саме:
- даними, які містяться у протоколі №209 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 01.07.2025,в якому зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративного правопорушення, а також пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: «в частині вчинення умисно не згідна»;
- скріншотом з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з якого вбачається, що 08.02.2024 о 14:26 ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічна);
- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення), поданою ОСОБА_1 08.02.2024 о 14:26;
- поясненнями ОСОБА_1 від 17.06.2025, згідно з якими вона з 2011 року працювала в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Тернопільській області, 29.10.2021 звільнена з посади головного спеціаліста сектору реєстрації та роботи з клієнтами з надання кваліфікованих електронних довірчих послуг Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області. З вимогами Закону України «Про запобігання корупції» ознайомлена. Щодо несвоєчасної подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення) повідомляє, що 18.11.2021 нею було подано декларацію (перед звільненням) та в неї був обов'язок подати декларацію після звільнення до 01.04.2022, однак у зв'язку з військовим станом даний обов'язок був відмінений, тому дану декларацію у даний період вона не подавала. На початку 2024 року вона була проінформована, що відновили обов'язок подання декларації, однак так як вона перебуває на пенсії не відслідковувала зміни у законодавстві та була впевнена, що дану декларацію потрібно подати на загальних умовах до 01.04.2024. Однак їй зателефонувала працівниця Головного управління та повідомила, що її, тобто ОСОБА_1 , декларації (після звільнення), за 2021 рік немає на сайті НАЗК, після чого вона одразу 08.02.2024 подала дану декларацію;
- копією листа Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №21349/02-2025 від 02.06.2025 «Про скерування матеріалів»;
- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-06/45703-25 від 27.05.2025;
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 13.02.2024 №18-06-06/1225;
- роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ;
- копією запиту Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №66769-2025 від 09.06.2025;
- листом Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області від 12.06.2025 №18-06-06/3147«Про надання інформації»;
- копією наказу начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №6-к від 13.12.2011 «Про призначення працівників Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області»;
- копією наказу начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №177-к від 12.05.2020 «Про переведення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 »;
- копією наказу Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №45-к від 02.05.2019 «Про присвоєння рангів»;
- копією наказу начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №353-к від 27.10.2021 «Про звільнення ОСОБА_1 »;
- копією посадової інструкції державних службовців категорій «Б» та «В», затвердженою начальником Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області 04.05.2020, з якою ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлена;
- копією особової картки державного службовця,з якої вбачається, що ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлена, зокрема, з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та зобов'язується їх дотримуватися;
- копією повідомлення про декларування від 21.11.2023, яке надіслано 16.11.2023 на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- копією таблиці, відповідно до якої 29.10 проведено інструктаж ОСОБА_1 згідно з ЗУ «Про запобігання корупції», про що свідчить її особистий підпис;
- копією попередження про необхідність подання відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, - не пізніше 20 робочих днів з дня такого припинення; декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік - до 1 квітня 2022 року. Із вказаним попередженням ОСОБА_1 ознайомлена 29.10.2021 під особистий підпис;
- характеристикою заступника начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області від 11.06.2025, складеною на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якої ОСОБА_1 працювала в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Тернопільській області (далі - Управління) з 13.12.2011, на посаді головного спеціаліста сектору реєстрації та роботи з клієнтами з надання кваліфікованих довірчих послуг з 12.05.2020. В посадові обов'язки головного спеціаліста входило надання кваліфікованих електронних довірчих послуг. За період роботи в Управлінні зарекомендувала себе як висококваліфікований, відповідальний і грамотний спеціаліст, посадові обов'язки виконувала якісно та у визначені терміни. Постійно підвищувала свій професійний рівень. У колективі Управління ОСОБА_1 користувалася повагою і авторитетом. Спокійна та врівноважена, уважна до деталей. Швидко знаходила спільну мову з клієнтами. Від розпорядників коштів та клієнтів управління - лише позитивні відгуки. ОСОБА_1 надзвичайно ерудована і цікава у спілкуванні людина. Доброзичлива і завжди готова прийти на допомогу. Неконфліктна, має високі моральні якості. Дисциплінарні стягнення відсутні;
- копією витягу з положення про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженим наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019.
Таким чином, зібрані по справі докази є належними та допустимими, взаємоузгодженими між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на ухилення від подання чи несвоєчасне подання декларації, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб, або мала непрямий умисел, свідомо допускаючи наслідки у вигляді неподання або несвоєчасного подання декларації, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до роз'яснень, викладених у абз. 9 пп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.
Суддя визнає доводи ОСОБА_1 про відсутність у неї умислу на вчинення інкримінованого адміністративного правопорушення неспроможними з огляду на те, що доказів, які б свідчили про поважність причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення), остання у судовому засіданні не навела, а також з матеріалів справи вбачається, що її було доведено до відмова про обов'язок як державного службовця подати вказану декларацію, що в судовому засіданні нею не заперечувалося.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому її слід притягнути до відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 277, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
постановила:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, який стягнути в дохід держави.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок) в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
СуддяН. П. Воробель