Ухвала від 18.07.2025 по справі 334/5518/24

Справа № 334/5518/24

Номер провадження № 1-кс/334/1808/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2025 року

Слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника: адвоката ОСОБА_5 , розглянувши внесене у кримінальному провадженні № 52023000000000008 від 05.01.2023 року клопотання слідчого СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Запоріжжя, громадянин України, має вищу освіту, займає посаду заступника директора Департаменту муніципального управління Запорізької міської ради, не одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,

який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, -

ВСТАНОВИЛА:

15.07.2025 року слідчий СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджене начальником Веселівського відділу Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 52023000000000008 від 05.01.2023 року за ознаками ч.5 ст.191 КК України про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 .

Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням Запорізького міського голови від 30.11.2020 № 2106 к/тр, ОСОБА_4 призначено на посаду директора департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради із збереженням йому 9 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно положення про департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради № 37 від 27.05.2020, департамент є виконавчим органом Запорізької міської ради, у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законами України з питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, нормативними актами інших центральних органів влади, Статутом територіальної громади міста Запоріжжя, рішеннями міської ради і виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, даним положенням та іншими нормативними актами. Департамент очолює директор, який призначається та звільняється з посади міським головою у відповідності з діючим законодавством України.

Згідно з вказаним вище положенням, директор департаменту: здійснює керівництво діяльністю департаменту, несе персональну відповідальність за виконання покладених на департамент завдань і здійснення ним своїх функцій; діє без доручення від імені департаменту, забезпечує виконання обов'язків і повноважень, покладених на нього, представляє інтереси департаменту в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами; укладає в межах наданих повноважень та відповідно до чинного законодавства угоди, необхідні для виконання департаментом своїх функцій; розпоряджається коштами в межах затверджених кошторисів, має право першого підпису; контролює своєчасне та якісне виконання працівниками департаменту покладених на них обов'язків; координує діяльність структурних підрозділів департаменту з усіх напрямків діяльності.

Посадовою інструкцією директора департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, затвердженою 20.01.2020 закріплено його права та обов'язки, а саме здійснювати керівництво діяльністю департаменту, нести персональну відповідальність за виконання покладених на департамент завдань і здійснення своїх функцій, розпоряджатися коштами в межах затвердженого кошторису витрат. Директор департаменту несе відповідальність за неякісне і несвоєчасне виконання посадових обов'язків і завдань, покладених на нього дійсною посадовою інструкцією або невикористання наданих йому прав.

ОСОБА_4 з огляду на його повноваження як директора департаменту є службовою особою.

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 18.10.2022 № 462 «Про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України», Запорізькій міській територіальній громаді надано 7 973 900 грн субвенції на придбання паливної деревини.

Рішенням Запорізької міської ради від 07.11.2022 № 422 «Про внесення змін до Програми розвитку інфраструктури та комплексного благоустрою міста Запоріжжя на 2020-2022 роки, затвердженої рішенням міської ради від 18.12.2019 № 15 (зі змінами та доповненнями)», головним розпорядником бюджетних коштів у сумі 7973900 грн., виділених на забезпечення деревиною паливною домогосподарств м. Запоріжжя визначено департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

Водночас, відповідно п.2, п.13 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн грн, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару в разі, коли замовник перебуває в районі проведення воєнних (бойових) дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.

Запорізька міська територіальна громада внесена до Переліку територіальних громад як така, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій станом на 10.12.2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376).

Так, на початку листопада 2022 року ОСОБА_4 , будучи обізнаним із вимогами Закону України «Про публічні закупівлі» та порядком проведення закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, в частині можливості укладання угоди без застосування відкритих торгів, вирішив використати вищезазначені норми законодавства для укладення з ТОВ «Промбудінвестінг», ФОП ОСОБА_7 та ФОП ОСОБА_8 договорів про закупівлю та поставку за завідомо завищеними цінами паливної деревини, створивши таким чином умови для розтрати бюджетних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем та отримання економічно необґрунтованого прибутку вказаними вище суб'єктами господарювання за рахунок бюджетних коштів.

У подальшому, маючи повноваження на укладання угод, 22.11.2022 ОСОБА_4 у денний час, будучи службовою особою, а саме директором департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, знаходячись на своєму робочому місці в приміщенні вказаного вище департаменту, який розташований по пр. Соборному, 214 в м. Запоріжжі, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в порушення положень ст.ст. 626, 632 ЦК України, ст.ст. 7, 26 БК України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки у вигляді одержання майнової неправомірної вигоди для ТОВ «Промбудінвестінг» та ФОП ОСОБА_7 у вигляді оплати на їх користь надмірно сплачених коштів державного бюджету за поставку деревини дров'яної непромислового призначення, діючи умисно, підписав договір № 41/22/24 з ТОВ «Промбудінвестінг» про закупівлю деревини дров'яної непромислового використання для опалення у кількості 998,4 м.куб. на загальну суму 3095040 грн. (3100 грн. за 1 м.куб.), договір № 40/22/23 та ФОП ОСОБА_7 про закупівлю деревини дров'яної непромислового використання для опалення у кількості 800 м.куб. на загальну суму 2480000 грн. (3100 грн. за 1 м.куб.).

В подальшому, 19.12.2022 ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати злочинний умисел, направлений на розтрату бюджетних грошових коштів, у денний час, будучи службовою особою, а саме директором департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, знаходячись на своєму робочому місці в приміщенні вказаного вище департаменту, який розташований по пр. Соборному, 214 в м. Запоріжжі, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в порушення положень ст.ст. 626, 632 ЦК України, ст.ст. 7, 26 БК України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки у вигляді одержання майнової неправомірної вигоди для ФОП ОСОБА_8 у вигляді оплати на її користь надмірно сплачених коштів державного бюджету за поставку деревини дров'яної непромислового призначення, діючи умисно, підписав договір № 46/22/28 з ФОП ОСОБА_8 про закупівлю деревини дров'яної непромислового використання для опалення у кількості 771,2 м.куб. на загальну суму 2390720 грн (3100 грн. за 1 м.куб.).

Таким чином, ОСОБА_4 , зловживаючи службовим становищем, в порушення принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання бюджетних коштів, уклав угоди з ТОВ «Промбудінвестінг», ФОП ОСОБА_7 та ФОП ОСОБА_8 за ціною вище ринкової, що склалась на той час.

У подальшому, на підставі складених актів приймання-передачі деревини та підписаних ОСОБА_4 відповідних платіжних документів, з банківського рахунку Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, що емітований в Державній казначейській службі України № UA818201720344220028071095199, здійснено перерахування бюджетних коштів на банківський рахунок ТОВ «Промбудінвестінг», що емітований в АТ «Державний ощадний банк України» № НОМЕР_1 на загальну суму 3095040 грн, а саме: 28.12.2022 - 1120960 грн, 28.12.2022 - 1120960 грн. та 28.12.2022 - 853120 грн. Таким чином, розрахунок за договором №41/22/24 від 22.11.2022 про постачання деревини дров'яної непромислового використання для опалення здійснено в повному обсязі.

Крім того, на підставі складених актів приймання-передачі деревини та підписаних ОСОБА_4 відповідних платіжних документів, з банківського рахунку Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, що емітований в Державній казначейській службі України № UA818201720344220028071095199, здійснено перерахування бюджетних коштів на банківський рахунок ФОП ОСОБА_7 , що емітований в АТ «ПУМБ» № НОМЕР_2 на загальну суму 2480000 грн, а саме: 28.12.2022 - 783680 грн, 28.12.2022 - 515840 грн, 28.12.2022 - 188480 грн, 28.12.2022 - 198400 грн, 28.12.2022 - 99200 грн, 30.12.2022 - 496000 грн та 30.12.2022 - 198400 грн. Таким чином, розрахунок за договором №40/22/23 від 22.11.2022 про постачання деревини дров'яної непромислового використання для опалення здійснено в повному обсязі.

Крім цього, на підставі складених актів приймання-передачі деревини та підписаних ОСОБА_4 відповідних платіжних документів, з банківського рахунку Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, що емітований в Державній казначейській службі України № UA818201720344220028071095199, здійснено перерахування бюджетних коштів на банківський рахунок ФОП ОСОБА_8 , що емітований в АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_3 на загальну суму 2390720 грн, а саме: 29.12.2022 - 595200 грн, 30.12.2022 - 992000 грн, та 30.12.2022 - 803520 грн. Таким чином, розрахунок за договором №46/22/28 від 19.12.2022 про постачання деревини дров'яної непромислового використання для опалення здійснено в повному обсязі.

Відповідно висновку комплексної судової товарознавчої та економічної експертизи № 597-25 від 19.06.2025 встановлено, що середня ринкова вартість 1 куб.м. деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи (сосна) без ПДВ з урахуванням доставки станом на листопад-грудень 2022 року у Запорізькій області та найближчих регіонах складала 2789 грн.

У результаті проведеного арифметичного розрахунку різниця між ринковою вартістю 998,4 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною товарознавчим дослідженням, та вартістю 998,4 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною у договорі № 41/22/24, який укладено між департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради та ТОВ «Промбудінвестінг» складає 310502,40 грн.

У результаті проведеного арифметичного розрахунку різниця між ринковою вартістю 800 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною товарознавчим дослідженням, та вартістю 800 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною у договорі № 40/22/23, який укладено між департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради та ФОП ОСОБА_7 складає 248800 грн.

У результаті проведеного арифметичного розрахунку різниця між ринковою вартістю 771,2 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною товарознавчим дослідженням, та вартістю 771,2 м3 деревини дров'яної непромислового використання для опалення 2-3 групи, визначеною у договорі № 46/22/28, який укладено між департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради та ФОП ОСОБА_8 складає 239843,20 грн.

За таких обставин, у період з 22.11.2022 року по 19.12.2022 року, директор департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради ОСОБА_4 , зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою розтрати бюджетних коштів в інтересах третіх осіб, уклав від імені департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради договір № 41/22/24 з ТОВ «Промбудінвестінг», на підставі якого 28.12.2022 року на розрахунковий рахунок вказаного суб'єкта господарювання надлишково сплачено 310502,40 грн., договір №40/22/23 з ФОП ОСОБА_7 , на підставі якого з 28 по 30.12.2022 року на розрахунковий рахунок вказаного суб'єкта господарювання надлишково сплачено 248 800,00 грн. та договір №46/22/28 з ФОП ОСОБА_8 , на підставі якого з 29 по 30.12.2022 року на розрахунковий рахунок вказаного суб'єкта господарювання надлишково сплачено 239843,20 грн., чим здійснив розтрату бюджетних грошових коштів на загальну суму 799145,60 грн., що більше ніж у 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян станом на момент вчинення кримінального правопорушення та є особливо великим розміром.

Таким чином, ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення ч.5 ст.191 КК України - розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах.

24.06.2025 слідчим повідомлено про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

27.06.2025 слідчим повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Обґрунтованість підозри підтверджується наступним: інформацією Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради від 03.04.2023 з доданими матеріалами; інформацією Управління ДКСУ у м. Запоріжжі від 06.05.2024 №03-08-06/788 щодо руху коштів по рахунку Департаменту інфраструктури та благоустрою ЗМР; інформацією, наданою від ФОП « ОСОБА_9 » та ФОП « ОСОБА_10 » стосовно середньоринкової вартості деревини паливної з урахуванням вартості розпилу, розколу та доставки, станом на листопад-грудень 2022 року; висновком комплексної судової товарознавчої та економічної експертизи № 597-25 від 19.06.2025; показаннями свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та іншими матеріалами кримінального провадження.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , згідно ст.12 КК України, віднесено до категорії особливо тяжких злочинів, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Крім того, вказаний злочин, відповідно примітки до ст.45 КК України є корупційним кримінальним правопорушенням.

Необхідність застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади обумовлена наступним.

По-перше, кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , безпосередньо пов'язане з виконанням ним посадових обов'язків, покладених на нього у зв'язку із займаною посадою.

По-друге, на даний час ОСОБА_4 обіймає посаду заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради. При цьому, до ліквідації Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, ОСОБА_4 обіймав посаду директора зазначеного департаменту. Хоча рішенням Запорізької міської ради №?73 від 07.12.2022 Департамент інфраструктури та благоустрою ліквідовано, того ж дня рішенням №?75 від 07.12.2022 утворено новий орган - Департамент муніципального управління Запорізької міської ради. Вказаний новостворений департамент de jure не є правонаступником ліквідованого департаменту, однак de facto, з огляду на положення його статуту та фактичний розподіл функцій, виконує аналогічні завдання і повноваження, що й ліквідований орган. Крім того, у складі новоутвореного департаменту продовжують працювати особи, які раніше обіймали посади у Департаменті інфраструктури та благоустрою, зокрема ті, хто перебував у прямому службовому підпорядкуванні підозрюваному, які наразі беруть участь у цьому кримінальному провадженні в процесуальному статусі свідків.

З огляду на викладене, існують обґрунтовані підстави вважати, що перебування ОСОБА_4 на займаній посаді створює наступні ризики:

- ризик знищення або підробки речей чи документів, що мають значення для досудового розслідування, зокрема у контексті дій, пов'язаних з укладанням та виконанням договорів №?41/22/24, №?40/22/23, №?46/22/28 у період з листопада по грудень 2022 року, за якими на даний час органом досудового розслідування вживаються заходи для витребування належним чином завірених копій відповідних документів;

- ризик незаконного впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження, оскільки підозрюваний наразі займає керівну посаду в органі, який фактично виконує ті ж функції, що й попередній департамент, а працівники, які підпорядковувалися йому раніше, і далі залишаються в його підпорядкуванні.

У сукупності ці обставини свідчать про наявність реальної загрози перешкоджання підозрюваним кримінальному провадженню та зумовлюють необхідність його відсторонення від займаної посади на період досудового розслідування. Застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади також обумовлене імперативними положеннями ч.5 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від займаної посади.

Враховуючи, що ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, пов'язаного з використанням службового становища, його подальше перебування на посаді створює загрозу впливу на хід досудового розслідування та суперечить вимогам антикорупційного законодавства, що виключає можливість продовження виконання ним посадових обов'язків на період досудового розслідування.

Враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, а також наявність обставин, які дають обґрунтовані підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, незаконними способами впливатиме на свідків, або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином та може продовжити злочинну діяльність.

Прохав застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 захід забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради до 24.08.2025 року в межах строку досудового розслідування.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та прохав задовольнити.

У судовому засіданні захисник підозрюваного: адвокат ОСОБА_5 заперечував проти задоволення клопотання, вважає ризики необґрунтовані та не підтверджені, ОСОБА_4 наразі перебуває на зовсім іншій посаді, ніж та, що була на час укладання спірних договорів, тому у нього відсутні можливості знищити чи підробити речі та документи, оскільки вони не перебувають в його розпорядженні, клопотання взагалі не містить підтвердження, що ОСОБА_4 перебуває на посаді заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, прохав відмовити у задоволенні клопотання.

У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію свого захисника.

Вислухавши пояснення підозрюваного та його захисника, доводи прокурора, дослідивши подані матеріали, слідчий суддя приходить висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

05.01.2023 року до ЄРДР за № 52023000000000008 внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

26.03.2025 року проведення досудового розслідування доручено СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області.

24.06.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

27.06.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

01.07.2025 року ухвалою слідчого судді Дніпровського районного суду м. Запоріжжя у справі №334/5518/24 ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.

Згідно ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно ч.2 ст.131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є: 4) відсторонення від посади.

Згідно ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно ч.1,2 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.

Згідно ч.2 ст.155 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) посада, яку обіймає особа; 5) виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; 6) виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином; 7) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання. До клопотання також додаються: 1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання; 2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.

Згідно ч.1 ст.157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Слідчим суддею встановлено, що до суду під час досудового розслідування звернувся слідчий за погодженням з прокурором із клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, з підстав того, що існують обґрунтовані підстави вважати, що перебування ОСОБА_4 на займаній посаді створює ризики: знищення або підробки речей чи документів, що мають значення для досудового розслідування, та незаконного впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження.

Однак, слідчим суддею встановлено, що на час вчинення інкримінованого кримінального правопорушення ОСОБА_4 займав посаду директора Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

Рішенням Запорізької міської ради №?73 від 07.12.2022 припинено шляхом ліквідації Департамент інфраструктури та благоустрою ЗМР.

27.03.2023 року згідно Розпорядження Запорізького міського голови №646 к/тр звільнено ОСОБА_4 27.03.2023 року з посади директора Департаменту інфраструктури та благоустрою ЗМР за переведенням до Департаменту муніципального управління ЗМР.

27.03.2023 року згідно Розпорядження Запорізького міського голови №647 к/тр призначено ОСОБА_4 з 27.03.2023 року за переведенням на вакантну посаду заступника директора департаменту - начальника управління інфраструктури та благоустрою Департаменту муніципального управління ЗМР.

Отже, підозрюваний на час розгляду клопотання про відсторонення від посади займає іншу посаду в іншому органі.

Таким чином, прокурором не доведено наявність підстав вважати, що відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради є необхідне для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Тому, слідчий суддя вважає, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення ОСОБА_4 від посади заступника директора Департаменту муніципального управління - начальника управління інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, не може досягти дієвості для виконання завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звернулася з цим клопотанням.

Крім того, ст.43 Конституції України передбачено, що кожен громадянин має право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності.

У зв'язку з цим, будь-які обмеження щодо реалізації вказаного права, у тому числі відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинні здійснюватися виключно з підстав та в порядку, передбачених КПК України.

А тому клопотання не підлягає задоволенню, як таке, що не підтверджене встановленими обставинами та наданими слідчому судді доказами.

Керуючись ст.ст. 154, 155, 156, 157, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИЛА:

Клопотання слідчого СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 52023000000000008 від 05.01.2023 року за ознаками ч.5 ст.191 КК України про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено 21.07.2025 року о 15:00.

Слідчий суддя: ОСОБА_1