Справа № 309/1874/25
Провадження № 3/309/632/25
21 липня 2025 року м. Хуст
Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Волощук О. Я., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли із Головного Управління ДПС у Закарпатській області Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешк. АДРЕСА_1 , ФОП, раніше до адміністративної відповідальності не притягалася,
за ст. 155-1 ч. 1 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення,
У ході проведення фактичної перевірки перукарні ФОП ОСОБА_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює підприємницьку діяльність, головним державним інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС України в Закарпатській області ОСОБА_2 встановлено не проведення розрахункових операцій та невидачу відповідних розрахункових документів в час знаходження у касі 38000 грн., згідно звіту розрахункових операцій протягом дня - 0,00 грн., чим порушено п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, не подала до суду жодних заяв.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 797/07-16-07.05 від 16.05.2025 року, актом (довідкою) фактичної перевірки №8176/Ж5/0716/0705/РРО/ НОМЕР_1 від 16.05.2025 року.
За наведених обставин суд констатує, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП - порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері послуг.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, вважаю, що відносно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП, суддя -
Визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП та застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Закарпатського апеляційного суду через Хустський районний суд Закарпатської області.
Суддя Хустського
районного суду: Волощук О.Я.