про повернення позовної заяви
21 липня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/553/25
Суддя Шморгун В. В., розглянувши матеріали позовної заяви №53-77-1626вих-25 від 26.05.2025
За позовом: Заступника керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури,
вул. Замкова, 9А, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, в інтересах держави в особі
позивача: Чернігівської обласної ради,
код ЄДРПОУ 25618741, проспект Миру, 43, м. Чернігів, 14000
до відповідача: Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області,
код ЄДРПОУ 04062009, вул. Героїв України, 6, м. Семенівка, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, 15400
Предмет спору: про витребування земельної ділянки,
Заступник керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чернігівської обласної ради звернувся до суду із позовом до Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, у якому прокурор просить витребувати з незаконного володіння Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області на користь територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в особі Чернігівської обласної ради земельну ділянку з кадастровим номером 7424781500:09:001:0028 площею 322,9592 га.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на підставі рішення Семенівської міської ради від 05.08.2021 №347 державний реєстратор Семенівської міської ради здійснив реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку за відповідачем. Проте вказана земельна ділянка сформована за рахунок земель колишніх колективних сільськогосподарських підприємств, відноситься до земель комунальної власності та перебуває у комунальній власності територіальних громад, сіл, селищ і міст Чернігівської області та в постійному користуванні Семенівського РДАП «Семенівкарайагролісгосп». Оскільки відповідач неправомірно набув право власності на спірну земельну ділянку, прокурор просить витребувати її із чужого незаконного володіння.
У зв'язку з недодержанням прокурором вимог, викладених у ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, ухвалою суду від 03.06.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено прокурору десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, шляхом подання до суду та іншим учасникам справи у порядку, визначеному ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України:
- належних доказів вартості спірної земельної ділянки або обґрунтованого розрахунку її вартості;
- доказів сплати (доплати) судового збору, виходячи із вартості спірної земельної ділянки.
Докази направлення іншим учасникам справи вказаних документів повинні бути надати суду у встановлений судом десятиденний строк.
Ухвала суду від 03.06.2025 була доставлена прокурору в його Електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» в ЄСІТС 03.06.2025 о 20:16, а отже останнім днем для подання усунення недоліків позовної заяви є 16.06.2025.
16.06.2025 від Новгород-Сіверської окружної прокуратури до суду надійшла заява про усунення недоліків з доданими до неї документами.
У поданій заяві прокурор повідомив про відсутність можливості надати дані щодо вартості спірної земельної ділянки через відсутність такої інформації в уповноважених органах.
Зокрема, прокурор зазначив, що на виконання вимог ухвали від 03.06.2025 року він звернувся з відповідним запитом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області з метою отримання відомостей про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки. У відповідь Держгеокадастр повідомив, що за наявною інформацією технічна документація із нормативної грошової оцінки на зазначену земельну ділянку не розроблялася та не затверджувалася на сесії місцевої ради.
Прокурор вважає, що чинним законодавством не передбачена можливість здійснення розрахунку вартості землі неуповноваженими суб'єктами, а також прокурор не може бути замовником експертної грошової оцінки земельної ділянки для цілей визначення її вартості в позові. Водночас відповідно до частини 2 статті 163 ГПК України якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред'явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (у разі передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки), втрат лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Частиною 2 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 3 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні», а також інших нормативно-правових актів та норм і правил (ч. 3 ст. 19 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок може проводитися за згодою сторін договору.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні» оцінка майна, майнових прав (далі - оцінка майна) - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
Оцінка майна проводиться на підставі договору між суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання та замовником оцінки або на підставі ухвали суду про призначення відповідної експертизи щодо оцінки майна (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні»).
Отже, як прокурор, так і позивач, який підтримує заявлений позов, та є заінтересованими особами могли укласти договір з відповідними суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель для визначення нормативної грошової оцінки або експертної оцінки спірної земельної ділянки, проте таких дій не вчинили.
При цьому в ухвалі суду від 03.06.2025 суд наголошував, що обов'язок визначити ціну позову (вартість спірного майна) покладається на позивача / прокурора.
Щодо посилання прокурора на ч. 2 ст. 163 ГПК України суд зазначає, що згідно з положеннями цієї статті розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи, якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред'явлення позову встановити точну його ціну неможливо.
Проте прокурор взагалі не зазначив вартості спірної земельної ділянки та не вжив належних заходів щодо встановлення її точної ціни, відтак у суду відсутні підстави для вжиття таких заходів саме судом.
За наведених обставин, суд доходить висновку, що прокурор не усунув недоліки позовної заяви у порядку та строк, встановлені судом.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Згідно з ч. 6 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що подана позовна заява підлягає поверненню прокурору.
Згідно з ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
У зв'язку з перебуванням судді Шморгуна В.В. у відпустці у період з 23.06.2025 по 20.07.2025, ця ухвала постановляється після виходу судді на роботу - у перший робочий день
Керуючись ч. 4 ст. 174, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовну заяву з доданими до неї документами повернути прокурору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду, у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В. В. Шморгун