Справа № 709/1241/25
3/709/734/25
21 липня 2025 року с-ще Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Чубай В.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від
ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії - номера обслуги першої групи мінометів першого вогневого відділення мінометної прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури швидкого реагування, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
14 липня 2025 року о 13:30 начальником 2 вогневого відділення мінометної прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури швидкого реагування лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено в місці тимчасової дислокації підрозділу (населений пункт АДРЕСА_2 ) військовослужбовця сержанта ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (характерний запах з ротової порожними та не чітка координація рухів і мови). Військовослужбовця у супроводі лейтенанта ОСОБА_2 було доставлено до КНП "Чорнобаївська багатопрофільна лікарня" Чорнобаївської селищної ради для проходження медичної експертизи з метою підтвердження або спростування стану алкогольного сп'яніння. За результатами медичного огляду, згідно з випискою з медичної карти № 42 від 14 липня 2025 року о 15:30 стан алкогольного сп'яніння підтверджено: сержант ОСОБА_1 - 2,03 проміле. Таким чином ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 7
ст. 4 Дисциплінарного статуту ЗС України, а саме не вживати під час проходження військової служби (крім медичного огляду) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У день надходження адміністративних матеріалів на розгляд ОСОБА_1 до суду доставлений не був.
У судове засідання 21 липня 2025 року ОСОБА_1 також не з'явився, про дату, час і місце розгляду адміністративних матеріалів повідомлявся шляхом надсилання повідомлення у додаток "Viber" на особистий номер мобільного телефону. Натомість адміністративні матеріали містять письмову заяву ОСОБА_1 , згідно з якою останній просить провести судовий розгляд за його відсутності, вину визнає, щиро розкаюється, просить суворо не карати.
Розглянувши адміністративні матеріали, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-20 КУпАП розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до семи діб.
Частиною 3 цієї ж статті Кодексу встановлено, що дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно з п.п. 1-5 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, з-поміж іншого, не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби (абз. 7 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України»).
Стаття 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає особливий період як період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У зв'язку з оголошенням часткової мобілізації Указом Президента України від
17 березня 2014 року № 303/2014, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», в Україні діє особливий період.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні за наведених вище обставин підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у їх достовірності і допустимості, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 15 липня 2025 року серії СхРУ № 121640, де викладено обставини вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення (а.с. 6);
- випискою № 42 від 14 липня 2025 року, відповідно до якої ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (а.с. 7);
- копією військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 17 грудня
1984 року (а.с. 10);
- копією витягу з наказу від 08 січня 2024 року № 11-АС «Про особовий склад», згідно з яким ОСОБА_1 призначено на військову посаду (а.с. 14).
Таким чином суд визнає доведеним вчинення ОСОБА_1 інкримінованого адміністративного правопорушення та кваліфікує його дії за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП як поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані та виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані.
Водночас суд не кваліфікує дії ОСОБА_1 як вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, оскільки ця кваліфікуюча ознака не вказана у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення, за межі якого суд вийти не в змозі задля уникнення погіршення становища останнього.
При накладенні стягнення згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до службової характеристики ОСОБА_1 за час військової служби зарекомендував себе посередньо.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, суд визнає щире розкаяння винного.
Суд також не визнає обтяжуючою обставиною повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню (п. 2 ст. 35 КУпАП), оскільки адміністративні матеріали не містять належних і допустимих доказів притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Сама лише вказівка в протоколі про адміністративне правопорушення на те, що ОСОБА_1 протягом року притягався до адміністративної відповідальності, не може бути розцінена судом як достатній доказ повторності. При цьому суд не повинен за власною ініціативою здобувати такі докази з метою уникнення обвинувального ухилу.
З огляду на викладене суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч гривень
00 копійок) гривень.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення; розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Разом з тим згідно з п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Отже ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 172-20, 221, 245, 280, 283-284 КУпАП, суд
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Платіжні реквізити для сплати штрафу: отримувач - ГУК у Черк.обл./тг с-ще Чорноб/21081100, код отримувача - 37930566, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA628999980313070106000023761, код платежу - 21081100.
У разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для стягнення штрафу у подвійному розмірі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Чубай