Постанова від 17.07.2025 по справі 569/13149/25

Справа № 569/13149/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Головчак М.М., з участю представника Рівненської митниці Ярмолюка І.М., захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Твердого М.К., розглянувши матеріали, які надійшли з Рівненської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , ФОП, РНОКПП ______________, за ч.1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

07.05.2025 року з метою декларування товарів, що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , далі по тексту - ФОП ОСОБА_1 ) останнім як особою уповноваженою на роботу з митними органами, на митний пост «Сарни» Рівненської митниці подано митну декларацію типу ЕК10АА №25UA204060003778U7.

У графі 31 даної митної декларації ФОП ОСОБА_1 заявив наступну інформацію про товар: «Пиломатеріали обрізні, хвойних порід (сосна звичайна, Pinus silvestris L.), природної вологості, ІІ ґатунок, довжиною 4,00м: дошка обрізна розмірами(мм): 25х120 - 5,100 м.куб.; 25х200 - 5,140 м.куб.; 30х200 - 3,000 м.куб.; 50х200 - 7,440 м.куб.; 50х250 - 10,000 м.куб.; 50х300 - 2,760 м.куб.; Всього: 33,440 м.куб», загальною вартістю 6520,80 доларів США або 270315,85 грн. по курсу НБУ на день подання митної декларації.

До митного контролю вищезазначеного товару митним органам України ФОП ОСОБА_1 подав наступні документи: рахунок-фактуру (Invoice) №1 від 07.05.2025 року, специфікацію №1 від 07.05.2025 року, Специфікацію №1 до контракту №24/04 від 24.04.2025 року, контракт №24/04 від 24.04.2025 року, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів від 07.05.2025 серії UA.20250507-000149.

Товар експортувався ФОП ОСОБА_1 на виконання контракту №24/04 від 24.04.2025 року, укладеного з компанією « SC “Lemn Comert» SRL» (Moldova , Chisinau, st. Petricani 88/1).

Переміщення товару здійснювалось вантажним автомобілем та причепом державний реєстраційний номер НОМЕР_2 / НОМЕР_3 .

Згідно з поданою до митного контролю специфікацією №1 від 07.05.2025 року, експортуються пиломатеріали обрізні соснові /дошка обрізна/, природної вологості, наступних розмірів та об'ємів:

- товщина 5мм, ширина 120мм., довжина 4000мм., кількість 425 шт., об'єм 5,10 м.куб.;- товщина 25мм, ширина 200мм, довжина 4000мм., кількість 257 шт., об'єм 5,14 м.куб.;

- товщина 30мм, ширина 200мм, довжина 4000мм., кількість 125 шт., об'єм 3,00 м.куб.;- товщина 50мм, ширина 200мм, довжина 4000мм., кількість 186 шт., об'єм 7,44 м.куб.;

- товщина 50мм, ширина 250мм, довжина 4000мм., кількість 200 шт., об'єм 10,00 м.куб.;

- товщина 50мм, ширина 300мм, довжина 4000мм., кількість 46 шт., об'єм 2,76 м.куб.

За митною декларацією типу ЕК10АА № 25UA204060003778U7 від 07.05.2025 року системою управління ризиками згенеровано форми контролю 203-1 «Проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації» та 911-1 «Забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки».

За результатами митного огляду встановлено, що у вантажний відсік транспортного засобу з реєстраційним номерним знаком НОМЕР_2 / НОМЕР_3 завантажено пиломатеріали соснові обрізні хвойної породи сосна, що сформовані в 16 пакетів.

До митного огляду залучено експерта Сарненського відділення Рівненської торгово-промислової палати та здійснено заміри фізичних розмірів пиломатеріалів. Експертом Сарненського відділення Рівненської торгово-промислової палати встановлено, що у згаданому транспортному засобі знаходяться пиломатеріали в кількості 80 шт. розміром 50*250*4060-4070мм. та об'ємом 4,065 м.куб., які не відповідають товаросупровідним документам з врахуванням допустимих відхилень згідно ДСТУ ISO 738:2018).

Вищезазначені факти засвідчені експертним висновком експерта Сарненського відділення Рівненської торгово-промислової палати №В-7 від 08.05.2025 року та актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 25UA204060003778U7.

Встановлені обставини свідчать про те, що з метою здійснення митного оформлення в режимі «експорт» товару «Пиломатеріали обрізні, хвойних порід (сосна звичайна, Pinus silvestris L.), природної вологості, ІІ гатунок, довжиною 4,00м: дошка обрізна розмірами(мм): 25х120 - 5,100 м.куб.; 25х200 - 5,140 м.куб.; 30х200 - 3,000 м.куб.; 50х200 - 7,440 м.куб.; 50х250 - 10,000 м.куб.; 50х300 - 2,760 м.куб.; Всього: 33,440 м.куб», загальною вартістю 6520,80 доларів США або 270315,85 грн. по курсу НБУ на день подання митної декларації за митною декларацією типу ЕК10АА №25UA204060003778U7 від 07.05.2025 року, а в подальшому з метою переміщення через митний кордон України Рівненській митниці надано документи, а саме: рахунок-фактуру (Invoice) №1 від 07.05.2025 року, специфікацію №1 від 07.05.2025 року, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів від 07.05.2025 серії UA.20250507-000149, що містять неправдиві відомості щодо кількості товару та його геометричних розмірів зазначених у товаросупровідних документах.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (із змінами і доповненнями) визнано, що документами, які містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. N1260 «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», експортери несуть відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах. Згідно з ч. 2 ст. 459 та п.7, п. 43 ст. 4 Митного кодексу України суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Відповідно до п.1 та п. 3 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Враховуючи частину 1 статті 318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. №651, відомості, заявлені у митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.

Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

В поясненні від 08.05.2025 громадянин ОСОБА_1 вказав, що невідповідність кількісних та геометричних характеристик експортованого товару, виникла у зв'язку із великим об'ємом переробки лісо продукції.

Згідно з протоколом про порушення митних правил №0086/UA204000/2025 у графі «Пояснення, зауваження особи, що притягується до відповідальності» ОСОБА_1 вказав, що свою вину в порушенні митних правил визнаю.

Таким чином, ФОП (декларант) ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), вчинив дії, спрямовані на переміщення товару «пиломатеріали обрізні соснові, розмірами 50*250*4060-4070мм., в кількості 80 шт., об'ємом 4,065 метри кубічних», через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу, як підстави для переміщення документів, які містять неправдиві відомості щодо кількості товару (його геометричних розмірів) зазначеного в товаросупровідних документах, чим вчинив порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з висновком СЛЕД Держмитслужби від 18.06.2025 № 1420003400-0495 вартість товару «пиломатеріали обрізні соснові, розмірами 50*250*4060-4070мм., в кількості 80 шт., об'ємом 4,065 метри кубічних» становить 28 902,15 грн.

Представник Рівненської митниці Ярмолюк І.М. під час розгляду справи вказав, що протокол про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 складений правомірно, у ньому викладені всі обставини справи, що підтверджують винуватість останнього у вчиненні порушення передбаченого ч.1 ст. 483 МК України. Просив застосувати до порушника стягнення передбачене санкцією ч.1 ст. 483 МК України.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Твердий М.К., просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, покликаючись на обставини, викладені у письмовій заяві. Вказав, що протокол про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 складено щодо документів, які містять неправдиві відомості щодо кількості товару його геометричних розмірів, проте геометричні розміри товару не є одиницею виміру кількості товару, що не відноситься до ч.1 ст. 483 МК України.

Заслухавши представника Рівненської митниці, захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що зазначені дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбачені ч.1 ст. 483 МК України.

Диспозиція ч.1 ст. 483 МК України, передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Матеріалами справи доведено, що особою, яка притягується до відповідальності, вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом надання в якості підстави для переміщення товарів до органу доходів і зборів документів, що містять неправдиві відомості, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.

В діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 р. N? 8 судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Так, відповідно до абз. 4 п. 6 даної Постанови документами, що отримані незаконним шляхом, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені, чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Відповідно до ч. 1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за порушення митних правил за ч.1 ст. 483 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, які відповідно до ст. 495 МК України, є доказами у справі про порушення митних правил, якими є, протокол про порушення митних правил №0086/UA204000/2025 від 08.05.2025; митна декларація типу ЕК10АА №25UA204060003778U7; рахунок-фактура (Invoice) №1 від 07.05.2025 року, специфікація №1 від 07.05.2025 року, Специфікація №1 до контракту №24/04 від 24.04.2025 року, контракт №24/04 від 24.04.2025 року, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів від 07.05.2025 серії UA.20250507-000149; висновком експерта Сарненського відділення Рівненської торгово-промислової палати №В-7 від 08.05.2025 року та актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 25UA204060003778U7; висновком СЛЕД Держмитслужби від 18.06.2025 № 1420003400-0495 про вартість товару, та іншими матеріалами справи.

Згідно з висновком СЛЕД Держмитслужби від 18.06.2025 № 1420003400-0495 вартість товару «пиломатеріали обрізні соснові, розмірами 50*250*4060-4070мм., в кількості 80 шт., об'ємом 4,065 метри кубічних» становить 28 902,15 грн.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, докази у їх сукупності, особу порушника, ступінь його вини, суд дійшов до висновку, що до порушника слід застосувати стягнення передбачене санкцією ч.1 ст. 483 МК України, у виді штрафу в розмірі від 50 відсотків вартості товару, що становить 14 451,07 грн., без конфіскації товару.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 257, 293, 458, 485, 486, 495, 527 МК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення за порушення митних правил передбачених ч.1 ст. 483 МК України та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі від 50 відсотків вартості товарів що становить 14 451,07 (чотирнадцять тисяч чотириста п'ятдесят одна) гривня 07 копійок, без конфіскації товару.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Головчак М.М.