Справа № 372/1644/25
3-826/25
іменем України
16 липня 2025 року м. Обухів
Суддя Обухівського районного суду Київської області Рабчун Р.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Обухівського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , року народження, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, РНОКПП НОМЕР_1 за ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №712007 від 19.03.2025 року гр. ОСОБА_1 створила антисанітарні умови проживання для своїх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , 19.03.2025 року близько 15 год. 09 хв. за адресою АДРЕСА_1 , чим наражає дітей на небезпеку.
Чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Гр. ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення заперечила в повному обсязі. Зазначила, що вважає адміністративне провадження безпідставним, оскільки умови проживання у її помешканні є належними: приміщення утримуються в чистоті, забезпечені всім необхідним для проживання, в тому числі мають належний санітарно-гігієнічний стан. Зі слів особи, будь-яких порушень, які могли б свідчити про невиконання нею обов'язків, не було, а зауваження, викладені у протоколі, вважає суб'єктивними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.
Захисник Воропай Р.М. в судовому засіданні зазначив, що стан житла відповідає встановленим санітарно-гігієнічним вимогам, а особа дотримується обов'язків, покладених на неї законом. У зв'язку з цим просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного висновку.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачено ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Частиною 2 зазначеної статті ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Для встановлення складу правопорушення, зазначеного у ч. 1 ст. 184 КУпАП необхідно з'ясувати чи дійсно було умисне ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, в чому полягало невиконання батьківських обов'язків та які наслідки мало.
Обов'язки батька та матері дитини щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання дитини передбачені як Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, яка була ратифікована постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року, так і Законом України «Про охорону дитинства» та нормами СК України, які серед іншого передбачають піклування, захист і безпеку дитини, право дитини на здоров'я та безпечне довкілля.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її стан здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність людини, готувати її до самостійного життя та праці.
Водночас, відповідно до роз'яснень, викладених в пункті 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Складаючи протокол про адміністративне правопорушення інспектором поліції має бути розкрито таку ознаку об'єктивної сторони адміністративного правопорушення як «ухилення від виконання батьківських обов'язків».
В протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано, в чому саме полягало умисне ухилення від виконання батьківських обов'язків, зокрема не зазначено, які конкретно дії чи бездіяльність правопорушниці свідчили про створення антисанітарних умов у місці проживання дитини. Фактичні обставини, що мали б підтверджувати наявність ознак адміністративного правопорушення, викладено формально, без належної деталізації.
Тим більше, правопорушниця у своїх поясненнях вказала, що регулярно підтримує чистоту в оселі та надає відповідні фотоматеріали, які підтверджують належний санітарно-гігієнічний стан житла. Отже, надані нею відомості та докази ставлять під сумнів наявність складу правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП.
Ситуація, яка склалась, не свідчить про наявність складу адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вище наведене, приходжу до висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП в діях ОСОБА_1 , тому адміністративне провадження підлягає закриттю на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 184, 247, 283, 284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 184 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Р.О. Рабчун