Постанова від 18.07.2025 по справі 686/10561/25

Справа № 686/10561/25

Провадження № 3/686/3312/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2025 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Марцинкевич С.А., з участю секретаря Созанської Л.В., прокурора Шевчук Н.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника Терлича В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з вищою освітою, не одруженого, не працюючого, жителя АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в Національній поліції України з 14.08.2017 по 09.03.2022, обіймаючи посаду оперуповноваженого сектору оперативно-агентурної роботи відділу кримінальної поліції Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 1726 КУпАП, суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 09.03.2022 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 09.01.2025 подав декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 1726 КУпАП суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, припинивши 09.03.2022 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин 09.01.2025 подав щорічну декларацію (після звільнення) суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні цих адміністративних правопорушень підтверджується сукупністю зібраних і досліджених у справі доказів.

Поясненнями самого ОСОБА_1 в суді про те, що дійсно він у зв'язку з введеним на території України воєнним станом, несвоєчасно, а саме 09.01.2025 року на офіційному веб-сайт НАЗК подав декларацію після звільнення із займаної посади та декларацію за 2021 рік.

Вищевказані обставини порушення ОСОБА_1 вимог фінансового контролю підтверджуються також: поясненнями в суді старшого о/у відділу протидії корупції Хмельницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції ОСОБА_2 щодо обставин виявлення та документування вказаних правопорушень; даними протоколів про адміністративні правопорушення, в яких зафіксовані факти несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій; відомостями Національного агентства щодо послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 ; наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області №63 о/с від 09.03.2022 року про звільнення ОСОБА_1 оперуповноваженого сектору оперативно-агентурної роботи відділу кримінальної поліції Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області; інструктажем з основних положень Закону України «Про запобігання корупції», з яким ОСОБА_1 був ознайомлений; рекомендацією для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи, з якими ОСОБА_1 був ознайомлений; розпискою ОСОБА_1 про роз'яснення йому необхідності подачі декларацій; копіями поданих ОСОБА_1 декларацій.

ОСОБА_1 належним чином був ознайомлений з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що стосується подання декларації особами, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, про що свідчить лист з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби/роботи, засвідчений особистим підписом ОСОБА_1 .

Матеріали справи не містять даних про поважні причини, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларації, не встановлено таких і судом.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», одним із основних обов'язків поліцейського є неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.

Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати обов'язкові для виконання нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції.

Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів (ч. 9 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції»).

Відповідно до п. 1 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК № 448/21 від 23.07.2021, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, із змінами, внесеними наказами НАЗК № 257/22 від 11.11.2022, № 282/23 від 06.12.2023, до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування включаються декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з роз'ясненнями НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону протягом тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1-3 пп. 2 п. 2 розділу ІІ Порядку № 449/21).

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали), декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку. Порядок здійснення такого контролю та порядок інформування Національного агентства про виявлені факти неподання або несвоєчасного подання декларацій визначаються Національним агентством (ст. 51-2 Закону, наказ Національного агентства від 20.08.2021 № 539/21).

Згідно з роз'ясненнями НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок):

декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Відповідно до ст. 2-7 Розділу 13 «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" від 20.09.2023 № 3384-IX, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Суд не бере до уваги, пояснення ОСОБА_1 про те, що його не було належним чином проінформовано про необхідність подачі декларацій не пізніше 31 січня 2024 року. Відповідно до ст. 68 Конституції України: кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Також, суд не приймає до уваги твердження сторони захисту, що моментом виявлення правопорушення є не дата складання протоколу, а дата коли уповноважений суб'єкт дізнався про факт неподання відповідної декларації, а саме 09.01.2025, коли уповноважений суб'єкт в особі працівника поліції Месропяна А.Н. повідомив ОСОБА_1 про необхідність подання декларацій.

Так, під час судового розгляду ОСОБА_2 повідомив, що можливо саме він повідомив ОСОБА_1 про неподання вчасно декларацій. Разом з цим, для того щоб прийти до висновку про наявність, чи відсутність складу адміністративного правопорушення, йому необхідно було провести перевірку, зокрема опитати ОСОБА_1 , який в свою чергу ухилявся від надання пояснень. Також пояснив, що після надходження інформації про можливе правопорушення правоохоронний орган не може автоматично скласти протокол про адміністративне правопорушення, лише після проведення ретельної перевірки та опрацювання наявних матеріалів можливо було прийти до висновку про вчинення правопорушення.

Щодо дати виявлення порушення: аналіз чинного законодавства вказує на те, що певна інформація про обставини та факти адміністративного правопорушення можуть бути відомі будь-кому (безпосередньому керівнику, викривачу, правоохоронному органу тощо). Встановлення і навіть документування ними такої інформації не може вважатися встановленням факту адміністративного правопорушення, оскільки такі особи не наділені правом робити висновок про наявність або відсутність правопорушення, вони лише інформують про певні факти компетентні органи, надають документи тощо.

«Виявити» правопорушення означає встановити наявність усіх передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак конкретного правопорушення. Право встановлення цього факту і його документування має особа, уповноважена на складання протоколу.

Особа, уповноважена на складання протоколу, у різні періоди часу може отримувати різну інформацію про події та факти, що мають стосунок до вчиненого правопорушення (збір документів, інформації, отримання пояснення тощо).

Висновок про те, що виявлено саме правопорушення (як сукупність усіх передбачених законом ознак - об'єкт, суб'єкт, об'єктивна, суб'єктивна сторона) така особа робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.

Днем виявлення будь-якого адміністративного правопорушення є день складання та підписання уповноваженою на те особою протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.

Таким чином, днем виявлення вчинених правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати дату складання протоколів про адміністративні правопорушення, а саме 11.04.2025.

Отже, з врахуванням вимог статті 38 КУпАП щодо шестимісячного строку з дня виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, строк притягнення до адміністративної відповідальності не сплинув.

Частина 1 ст. 1726 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Оцінюючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушеннядоведена та його дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення.

Суд враховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, позитивно характеризується, відсутні обставини, які б обтяжували відповідальність за адміністративне правопорушення.

Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, а також інші в сукупності обставини та їх поєднання, суд дійшов висновку накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 401, 283, 284, 294 КУпАП,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесятинеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницькоїобласті.

Суддя: