Україна
Донецький окружний адміністративний суд
за наслідком розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду
17 липня 2025 року Справа №200/6112/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про зміну способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 200/6112/24 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , поданим позивачами в інтересах їх неповнолітнього сина, ОСОБА_3 , до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Олександрівського відділу про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 4 липня 2025 року) позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Олександрівського відділу щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена листом від 5 липня 2024 року № 1402.55/5-24
- зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Олександрівського відділу оформити та видати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII.
4 липня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про зміну способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року шляхом покладення обов'язку щодо виконання рішення суду безпосередньо на Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області або на визначений ним в адміністративному порядку структурний підрозділ.
Ухвалою суду від 7 липня 2025 року заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду призначено до розгляду у судовому засіданні на 17 липня 2025 року на 14-00 год.
Ухвалою суду від 14 липня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про проведення судового засідання, призначеного на 17 липня 2025 року, за участю представника управління в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
15 липня 2025 року судом отримана заява від адвоката Ткачук Віри Борисівни, представника позивачів по справі, про проведення судового засідання без її участі та без участі позивачів.
16 липня 2025 року судом отримано заяву від Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про проведення судового засідання з розгляду заяви про зміну способу виконання судового рішення по справі № 200/6112/24 без участі представника відповідача.
17 липня 2025 року заявник, позивачі (або їх представники) у судове засідання не з'явились.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи зазначене, суд вважає за можливе розглянути заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду без участі викликаних осіб у письмовому порядку.
Заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду обґрунтована наступним.
27 червня 2025 року на електронну адресу Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області (далі - ГУ ДМС у Донецькій області) надійшло електронне звернення ОСОБА_1 про вжиття заходів відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України щодо зміни способу чи порядку виконання рішення, а саме: шляхом покладення обов'язку щодо виконання рішення суду безпосередньо на Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області або на визначений ним в адміністративному порядку структурний підрозділ, та подачі до суду відповідної заяви. Звернення обгрунтовано тим, що з початку 2024 року його родина проживає в місті Слов'янську Краматорського району Донецької області. В липні 2024 року він разом з дружиною, ОСОБА_2 , звернулись до Олександрівського відділу ГУ ДМС у Донецькій області щодо оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки їхньому неповнолітньому сину, ОСОБА_3 . На той час найближчим працюючим органом ДМС у Донецькій області до місця їх проживання у місті Слов'янську був Олександрівський відділ ДМС. На даний час Слов'янський відділ ГУ ДМС у Донецькій області є працюючим органом. Селище Олександрівка Краматорського району Донецької області знаходиться на відстані близько 100 кілометрів від місця їхнього проживання в м. Слов'янську. З того часу до сьогоднішнього дня воєнна обстановка в Донецькій області змінилась, шлях до селища Олександрівка проходить автошляхом Краматорськ-Добропілля, який на даний час є небезпечним, час від часу перебуває під обстрілом, автобусне сполучення до сел. Олександрівка відсутнє, власного автотранспорту в їхній сім'ї немає. За таких обставин та зважаючи на безпекову ситуацію в Донецькій області на даний момент звернутись особисто до Олександрівського відділу ГУ ДМС у Донецькій області є дуже проблематичним для його родини, а отже виконання рішення суду у справі № 200/6112/24 Олександрівським відділом ГУ ДМС у Донецькій області фактично є неможливим.
У заяві ГУ ДМС у Донецькій області зазначено, що наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28 лютого 2025 року визначено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до якого з 24 лютого 2022 року Олександрівська територіальна селищна громада Краматорського району відноситься до цього Переліку, на якій ведуться активні бойові дії.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 року № 679-р встановлено провести обов'язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони.
Наказом ДМС України від 30 березня 2022 року № 59 «Про роботу територіальних органів ДМС» встановлена можливість Головного управління під час воєнного стану самостійно вирішувати питання щодо оголошення простою для конкретних працівників підпорядкованого територіального органу шляхом видачі відповідного наказу територіального органу.
Згідно з пп. 1 п. 3 розділу І «Загальні положення» Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, який затверджений наказом МВС України від 6 червня 2019 року № 456, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за № 620/33591 (далі - Тимчасовий порядок), оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи ДМС особі, яка досягла 16-річного віку, на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Відповідно до п. 11 Загальних положень Тимчасового порядку після проведення перевірок та прийняття рішення про оформлення паспорта за заявою особи територіальний підрозділ ДМС отримує від територіального органу ДМС бланк паспорта громадянина України для його заповнення та подальшої видачі.
Положенням про Головне управління ДМС у Донецькій області, затвердженим наказом ДМС від 18 липня 2011 року № 28 (у редакції наказу ДМС від 16 вересня 2024 року № 239),встановлено, що Головне управління ДМС у Донецькій області є юридичною особою публічного права та має територіальні підрозділи, через які здійснює свої повноваження. Територіальні підрозділи Головного управління ДМС у Донецькій області не є юридичними особами та здійснюють лише частину її функцій.
Відповідно до п.п. 7, 8 зазначеного Положення ГУ ДМС у Донецькій області здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи, а також шляхом взаємодії з ПТПІ, Державним підприємством «Документ» та центрами надання адміністративних послуг. Територіальні підрозділи є структурними підрозділами ГУ ДМС.
Станом на сьогодні свої повноваження здійснюють такі територіальних підрозділи Головного управління ДМС у Донецькій області: Олександрівський відділ, Добропільський відділ, Краматорський відділ, Покровський відділ, Слов'янський відділ.
Проте у зв'язку з нестабільною безпековою ситуацією перелік таких територіальних підрозділів може бути змінений.
Зважаючи на той факт, що владні повноваження ГУ ДМС у Донецькій області, яке є юридичною особою, здійснюються, у тому числі і через територіальні підрозділи, то у разі зміни способу виконання рішення суду шляхом зобов'язання саме ГУ ДМС у Донецькій області у рішенні суду оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року надасть можливість самостійно визначити територіальний підрозділ для забезпечення відповідного його виконання.
Враховуючи зазначене, задля належного виконання судового рішення по справі № 200/6112/24 Головне управління ДМС у Донецькій області просить суд змінити спосіб або порядку виконання судового рішення.
У заяві адвоката Ткачук В.Б., представника позивачів по справі, від 15 липня 2025 року викладено прохання задовольнити заяву ГУ ДМС у Донецькій області про зміну способу та порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року.
Розглядаючи заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Аналогічні положення містяться у ст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, […].
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.ст. 14 та 370 КАС України.
Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, висловленим в постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа № 140/279/21.
Частиною 1 та абз. 1 ч. 3 ст. 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Верховний Суд у постанові від 21 серпня 2018 року у справі № 803/3805/15 зазначив, що системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.
Згідно з пп. 1 п. 3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 6 червня 2019 року № 456, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за № 620/33591, оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи ДМС особі, яка досягла 16-річного віку, на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Відповідно до п. 11 розділу І цього Порядку після проведення перевірок та прийняття рішення про оформлення паспорта за заявою особи територіальний підрозділ ДМС отримує від територіального органу ДМС бланк паспорта громадянина України для його заповнення та подальшої видачі.
Разом із цим згідно із Положенням про Головне управління ДМС у Донецькій області, затвердженим наказом ДМС від 18 липня 2011 року № 28 (у редакції наказу ДМС від 16 вересня 2024 року № 239) ГУ ДМС у Донецькій області є юридичною особою публічного права.
Пунктом 34 цього Положення встановлено, що ГУ ДМС у Донецькій області здійснює оформлення, обмін і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, пересилає, визнає недійсними, вилучає та знищує такі документи в передбачених законодавством випадках (паспорти громадянина України, паспорти громадянина України для виїзду за кордон).
Відповідно до п.п. 7, 8 вказаного Положення, ГУ ДМС у Донецькій області здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи, […].
Територіальні підрозділи є структурними підрозділами ГУ ДМС у Донецькій області, отже не наділені статусом юридичної особи.
Враховуючи наведені заявником у заяві про зміну способу та порядку виконання рішення суду підстави, беручи до уваги, що саме на ГУ ДМС у Донецькій області покладено обов'язки з організації оформлення, обміну і видачі громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також те, що саме ГУ ДМС у Донецькій області має статус юридичної особи, суд висновує про обґрунтованість заяви про зміну способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року шляхом покладення обов'язку із оформлення та видачі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки, на Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (самостійно або шляхом покладення цього обов'язку на відповідний структурний підрозділ).
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 378, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про зміну способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року - задовольнити.
Змінити встановлений рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року в адміністративній справі № 200/6112/24 спосіб виконання судового рішення із: «Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Олександрівського відділу оформити та видати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII» - на новий спосіб виконання судового рішення:
«Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області оформити та видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття до Першого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки:://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна