Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/3023/25
Провадження № 3/650/825/25
14 травня 2025 року селище Велика Олександрівка
Суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області Хомик І.І., розглянувши матеріали, які надійшли від СПД № 1 Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП,-
12.05.2025 року до Великоолександрівського районного суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 248383 від 25.04.2025 року стосовно ОСОБА_1 , згідно якого останній, 25.04.2025 року о 10 год. 20 хв., в с. Давидів Брід по Бериславського району Херсонської області по трасі Т-2207, керував транспортним засобом ВАЗ 21114 д.н.з. НОМЕР_2 , будучи тимчасово обмеженим в праві керування транспортними засобами постановою Бериславського районного ВДВС Південного міжрегіонального управління юстиції ВП № 62940421 від 08.06.2021 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,в судове засідання з'явився, свою вину визнав.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Зі змісту ст. 279 КУпАП вбачається, що справа про адміністративне правопорушення підлягає судовому розгляду в межах обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення. Тому вони, з урахуванням положень ст. 256 КУпАП, мають бути викладені в протоколі конкретно, у спосіб, який унеможливлює їх неоднозначне тлумачення та відповідати диспозиції закону про адміністративну відповідальність за вказане правопорушення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Адміністративним порушенням відповідно до ч. 3 ст. 126 КУпАП визначається керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Санкція ч. 3 ст. 126 КУпАП передбачає покарання у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, підтверджується наступними письмовими доказами:
-протоколом серії ААБ № 248383 від 25.04.2025 року, який складено правомочною посадовою особою, у встановленому законом порядку, яким зафіксовано місце, час вчинення та суть адміністративного правопорушення;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 , згідно яких він підтвердив обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення;
-рапортом підполковника поліції Павла СМОЛЯК від 25.04.2025 року;
-довідкою від 30.04.2025 року, згідно якої станом на 25.04.2025 року ОСОБА_1 тимчасово обмежений в праві керування транспортими засобами;
-постановою Бериславського районного ВДВС Південного міжрегіонального управління юстиції ВП № 62940421 від 08.06.2021 року про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;
-відповіддю з ТСЦ № 6542 РСЦ ГСЦ МВС в Херсонській області про те, що у ОСОБА_1 посвідчення водія відсутні;
Зазначені письмові докази є чіткими, узгоджуються між собою та в адміністративних матеріалах відсутні докази, які б їх спростовували.
Відповідно до ст. 23 КУпАП України, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи викладене, з урахуванням обставин вчинення адміністративного правопорушення, вважаю, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 126 КУпАП, у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 3 місяці.
Згідно зі статтею 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 126, ст. 280, 283, ст. 284 КУпАП суддя,
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на три місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в сумі 605,60 грн. ( шістсот п'ять гривень 60 копійок ).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора - 27.05.2025 року.
Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ірина ХОМИК