Справа № 560/17526/23
Головуючий у 1-й інстанції: Польвий О.Л.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
16 липня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Капустинського М.М. Ватаманюка Р.В.
за участю:
секретаря судового засідання: Пращерук М. О.,
представника позивача: Кравчука С.А.
представника відповідача:Гадзіни М.Ю.
представника відповідача: Дячок В.В.
представника відповідача:Малік Л.В.
представника відповідача: ОнищукО.М.
представника відповідача: Омелянчук О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Розсошанської сільської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, третя особа Фермерське господарство "Дар землі" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 р. задоволено заяву представника позивачів та третьої особи у вказаній вище адміністративній справі Кравчука С.А. про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суд від 28 грудня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, третя особа Фермерське господарство "Дар землі" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Згідно з матеріалами справи 11 квітня 2025 року судом першої інстанції, за наслідками встановлення судового контролю в порядку, передбаченому статтею 382 КАС України, постановлено ухвалу про відмову у прийнятті звітів про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2023 року у справі №560/17526/23, накладення штрафів з підстав, встановлених частиною першою-третьою статті 382 КАС України, встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
За результатами розгляду справи №№560/17526/23 постановою КАС ВС від 13 травня 2025 року задоволено частково касаційну скаргу Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, скасовано в частині рішення судів першої та апеляційної інстанції з ухваленням в частині рішення про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_19 , ОСОБА_18 , ОСОБА_20 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території колишньої Скаржинецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, із земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6825886400:04:046:0002, площею 9,31 га, в порядку статей 32, 118 Земельного кодексу України. В решті судові рішення залишено без змін.
Станом на час розгляду апеляційних скарг на ухвали суду першої інстанції від 30 липня 2024 року та від 11 квітня 2025 року, постановлені згідно зі статтею 382 КАС України, за наслідками їх апеляційного перегляду, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність обставин, що зумовили необхідність скасування заходів судового контролю, застосованих у даній справі щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суд від 28 грудня 2023 року.
Водночас, згідно з матеріалами справи встановлено, що під час розгляду процесуальних питань щодо застосування заходів судового контролю судом першої інстанції обґрунтовано взято до уваги відсутність доказів забезпечення відповідачем виконання судового рішення, яке набрало законної сили. Відповідач - орган місцевого самоврядування, а також депутати у його складі - висловили позицію щодо незгоди з обов'язком виконати судове рішення, яке набрало законної сили.
У зв'язку з цим суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на те, що відповідно до статтей 129, 129-1 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення та забезпечення його виконання. Цей принцип розвинуто та застосовано також у законах України "Про судоустрій і статус суддів", "Про виконавче провадження" та Кодексі адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна особа має право на справедливий суд, що передбачає реальне та своєчасне виконання судового рішення, яке набрало законної сили. Невиконання судових рішень суперечить як принципу верховенства права, так і принципу юридичної визначеності, що підтверджує практика Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини неодноразово висловився, що невиконання рішень національних судів становить самостійне порушення Конвенції, та виснував, що право на суд було б ілюзорним, якби остаточне судове рішення не виконувалося; органи публічної влади зобов'язані забезпечити повне виконання рішень судів без зволікань; і підтвердив існування проблеми своєчасного виконання рішень національних судів органами влади.
Так, усталена позиція ЄСПЛ стосовно виконання судових рішень полягає у наступному: право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції («Шмалько проти України», заява № 60750/00, пункт 43).
Позиція ЄСПЛ, сформована, зокрема у справах «Hornsby v. Greece» (заява № 18357/91, пункт 40), «Деркач та Палек проти України» (заяви № 34297/02 та № 39574/02, пункт 18): право на суд, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін; ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок; право на звернення до суду також передбачає практичне виконання остаточних, обов'язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні; виконання судового рішення, яке набрало законної сили підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок («Immobiliare Saffi v. Italy», заява № 22774/93, пункт 74).
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок у державі передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Чинне правове регулювання діяльності органів місцевого самоврядування встановлює, що органи місцевого самоврядування є частиною системи публічної влади і зобов'язані неухильно виконувати вимоги статті 19 Конституції України. Таким чином, ігнорування виборним органом обов'язку виконання судового рішення, яке набрало законної сили, порушує принцип верховенства права і підриває суспільну довіру до правосуддя, самого інституту представництва територіальних громад в публічному управлінні та демократичних інститутів загалом.
В силу наведених вище приписів Закону орган місцевого самоврядування не може нехтувати обов'язком виконання судового рішення, яке набрало законної сили, навіть у випадку незгоди з ним. Чинним процесуальним законодавством про адміністративне судочинство передбачено право на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, а також процесуальний закон вимагає від учасників справи добросовісно, без необґрунтованих зловживань, користуватися своїми процесуальними правами та дотримуватись обов'язків.
У зв'язку з цим та в контексті встановлених у справі обставин виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2023 року у справі №560/17526/23 суд вважає за необхідне звернути увагу, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає виконанню й у разі зміни його редакції за наслідками апеляційного або касаційного переглядів. Остаточне рішення суду підлягає обов'язковому виконанню, а його ігнорування може бути розцінене як відкрите небажання дотримуватись встановленого правового порядку.
Відповідні висновки неодноразово висловлено КАС ВС щодо обов'язковості виконання судових рішень усіма органами державної влади та місцевого самоврядування. Його недотримання порушує принцип верховенства права; а у разі незгоди з рішенням воно може бути оскаржене, але не проігнороване.
Згідно з частиною першою статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалуі направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
З огляду на викладене суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу, з метою недопущення в майбутньому аналогічних порушень чинного законодавства органом місцевого самоврядування - Розсошанською сільською радою Хмельницького району Хмельницької області, дотримання ним принципу обов'язковості судових рішень, як цього вимагає чинне законодавство України, та міжнародно-правових зобов'язань України, зокрема, констатованих практикою Європейського суду з прав людини.
Керуючись ст.ст. 243, 249, 324, 325, 328, 329 КАС України, суд
1. Направити окрему ухвалу Розсошанській сільській раді Хмельницького району Хмельницької області для вжиття заходів реагування щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню норм чинного законодавства України щодо неналежного виконання судового рішення, яке набуло законної сили.
2. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Сьомий апеляційний адміністративний суд протягом місяця з моменту її отримання.
Окрема ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст виготовлено 18 липня 2025 року.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Капустинський М.М. Ватаманюк Р.В.