Головуючий І інстанції: О.А. Прилипчук
18 липня 2025 р. Справа № 480/1745/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Чалого І.С. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.06.2025, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, по справі № 480/1745/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач1, ГУ ПФУ в Сумській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач2, ГУ ПФУ в Кіровоградській області), в якій просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 182950009496 від 12.02.2025 року, яким відмовлено у перерахунку пенсії.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області здійснити з 06.02.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням заробітної плати згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за серпень - грудень 2007 року, за січень - грудень 2008 року та за січень - серпень 2009 року видані ООО “Мебельная фабрика Стильные Кухни» (мовою оригіналу) та згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за грудень 2009 року, за січень - жовтень 2010 року, за січень - червень 2011 року та за січень 2012 року видані ООО “ДОК - 15» (мовою оригіналу), з врахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 позов задоволено.
Скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 182950009496 від 12.02.2025 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 з 06.02.2025 року перерахунок та виплату пенсії за віком з врахуванням заробітної плати згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за серпень - грудень 2007 року, за січень - грудень 2008 року та за січень - серпень 2009 року видані ООО “Мебельная фабрика Стильные Кухни» (мовою оригіналу) та згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за грудень 2009 року, за січень - жовтень 2010 року, за січень - червень 2011 року та за січень 2012 року видані ООО “ДОК - 15» (мовою оригіналу), з врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області судовий збір в сумі 1211,20 грн.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначило, що довідки подані позивачем разом з заявою про перерахунок пенсії від 06.02.2025 є довідками про доходи фізичної особи, а не довідками для призначення (перерахунку) пенсії. Позивач звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до Законодавства України і на дані правовідносини поширюється дія Закону №1058. Відповідно до статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 (окрім цього). За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Адже відповідно до норм статті 40 Закону, окрім визначеного позивачем періоду перерахунку пенсії з 01.01.1995 року по 31.12.1999 в обов'язковому порядку враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000, як це визначено нормами статті 40 Закону №1058. Довідка про заробітну плату має бути видана за період до 01.07.2000 і містити період 60 календарних місяців, що чітко визначено нормами ст.40 Закону № 1058. Проте, довідки надані позивачем, видані після 2000 року. Отже, оскільки позивачем не надано належних довідок, то це унеможливлює проведення перерахунку пенсії. Надані позивачем довідки видані за формою №2-НДФЛ, що є формою довідки Податкової служби російської федерації. Також, довідки даної форми є довідками про доходи і суми податків фізичної особи, видаються особам, як платникам податків і не можуть слугувати підставою для здійснення перерахунку пенсії.
Позивач та ГУ ПФУ в Сумській області не скористались правом надання відзивів на апеляційну скаргу.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 у справі № 480/5068/24 скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 01.05.2024 року № 182950009496. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 12.02.2007 року по 14.05.2007 рік, з 10.08.2007 року по 24.07.2008 рік, з 22.08.2008 року по 21.08.2009 рік, з 21.12.2009 року по 27.10.2010 рік, з 28.10.2010 року по 26.08.2011 рік, з 07.11.2011 року по 31.07.2012 рік, 27.12.2012 року по 11.11.2013 рік. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 24.04.2024 року з урахуванням висновків суду (а.с. 6-9).
03.01.2025 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
06.02.2025 року позивач звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії щодо зарахування заробітної плати, згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за серпень - грудень 2007 року, за січень - грудень 2008 року та за січень - серпень 2009 року видані ООО “Мебельная фабрика Стильные Кухни» (мовою оригіналу) та згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за грудень 2009 року, за січень -жовтень 2010 року, за січень - червень 2011 року та за січень 2012 року видані ООО “ДОК - 15» (мовою оригіналу) (а.с. 36).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 182950009496 від 12.02.2025 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що 19.06.2023 року припинено дію Угоди Про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13.03.1992 року (а.с. 22).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що спірні довідки надавались до органу пенсійного фонду разом із заявою від 06.02.2025, вони містять всю необхідну інформацію про заробітну плату позивача, мають відбиток печаток товариств, чинні та не визнані недійсними, тому за наявності чинних у період роботи позивача положень Угоди, що передбачали відповідне право, позивач не може нести негативні наслідки у вигляді відмови щодо не врахування заробітної плати згідно довідок про доходи за наведені періоди.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ч. 3 ст. 46 Конституції України).
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За правилами частин 1-3 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Колегія суддів зазначає, що згідно зі статтею 19 Закону України "Про міжнародні договори України", чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Статтею 6 Угоди між Урядом України і Урядом РФ про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, яка підписана та набрала чинності 14 січня 1993 року, передбачено, що працівники Сторони виїзду, які працюють на території Сторони працевлаштування, користуються правами та виконують обов'язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування (включаючи питання трудових відносин, колективних договорів, оплати праці, режиму робочого часу та часу відпочинку, охорони та умов праці та інші). Трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтво та інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.
Статтею 7 даної Угоди встановлено, що питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.
Отже, при призначенні пенсії за законодавством України враховується набутий стаж та заробіток (дохід), з якого сплачено відповідну суму страхового внеску.
За наявності чинних у період роботи особи положень Угоди, що передбачали відповідне право, така особа не може нести негативні наслідки у вигляді відмови у зарахуванні спірного періоду роботи до страхового стажу.
Позиція відповідача суперечить принципу верховенства права, оскільки право позивача на призначення пенсії не пов'язується з такими чинниками, як припинення дипломатичних відносин з однією з держав-учасниць Угоди.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).
Згідно з пп. 2 п. 2.1 Порядку № 22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, а за періоди роботи після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав-учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків.
Абзацом 2 пп. 3 п. 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Відповідно до пункту 3 пункту 2.1 вказаного Порядку №22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Вказаним додатком затверджена форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії. В ній, зокрема, вказується орган, що видав довідку, особа, якій довідка видана, суми заробітної плати та період, за який вона нарахована, а також підстава видачі довідки (назви первинних документів).
Матеріали справи містять довідки про доходи (форми №2-НДФЛ), видані:
Справка О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за серпень - грудень 2007 року, за січень - грудень 2008 року та за січень - серпень 2009 року видані ООО “Мебельная фабрика Стильные Кухни» (мовою оригіналу) та Справка О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за грудень 2009 року, за січень - жовтень 2010 року, за січень - червень 2011 року та за січень 2012 року видані ООО “ДОК - 15» (мовою оригіналу) (а.с.10-13).
Зазначені довідки надавались до органу пенсійного фонду разом із заявою від 06.02.2025, вони містять всю необхідну інформацію про заробітну плату позивача, мають відбиток печаток товариств, чинні та не визнані недійсними.
Разом з тим, відповідач не врахував вищевказані довідку за спірні періоди.
Суд зазначає, що за наявності чинних, у період роботи позивача, положень Угоди, що передбачали відповідне право, позивач не може нести негативні наслідки у вигляді відмови щодо не врахування заробітної плати згідно довідок про доходи за наведені періоди.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 182950009496 від 12.02.2025 року є протиправним, а тому підлягає скасуванню, а позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області здійснити з 06.02.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком з врахуванням заробітної плати згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за серпень - грудень 2007 року, за січень - грудень 2008 року та за січень - серпень 2009 року видані ООО “Мебельная фабрика Стильные Кухни» (мовою оригіналу) та згідно СПРАВОК О ДОХОДАХ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА от 03.11.2010 № 1 в ИФНС № 5050 (мовою оригіналу) за грудень 2009 року, за січень - жовтень 2010 року, за січень - червень 2011 року та за січень 2012 року видані ООО “ДОК - 15» (мовою оригіналу), з врахуванням раніше виплачених сум підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 по справі № 480/1745/25 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді І.С. Чалий З.Г. Подобайло