Рішення від 18.07.2025 по справі 400/2763/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2025 р. № 400/2763/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаКоблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, вул. Одеська, 4,с. Коблеве,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57453,

провизнання протиправним та скасування рішення від 13.02.2025 №50-VIII, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 13 лютого 2025 року за №50-УІІІ «Про відмову у вирішенні земельних питань» в частині відмови ОСОБА_1 , у наданні земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В.03.08), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 в межах території Коблевської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області;

- зобов'язати Коблівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області передати ОСОБА_1 , земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В.03.08), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 в межах території Коблевської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.06.2023 рішенням відповідача йому було надано дозвіл на розробку документації із землеустрою. Ним було розроблено землевпорядну документацію відповідно до чинного законодавства та подано її до відповідача для затвердження, проте спірним рішенням відповідач відмовив у наданні земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років. Позивач вважає, що така відмова суперечить висновкам Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 400/9670/23. Також, позивач вважає безпідставним посилання в спірному рішенні на невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам містобудівної документації, а саме Плану зонування (зонінг) села Коблеве Коблівської сільської ради, оскільки наявність такого плану не була підставою для відмови на час прийняття рішення від 06.06.2023 року, а тому, за одних і тих же обставин розгляду земельного питання, не може бути підставою для відмови в затверджені вже виготовленої землевпорядної документації.

Ухвалою суду від 26.03.2025 року відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач у встановлений строк відзив на позовну заяву не надав, проти позову не заперечив.

З огляду на те, що жодна зі сторін у справі не подала до суду докази, необхідні для повного встановлення обставин справи, суд, з урахуванням принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, наведеного у частині четвертій статті 9, та вимог частини четвертої статті 77, статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вжив визначені законом заходи, необхідні для з'ясування відповідних обставин, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Так, ухвалою від 23.05.2025 суд витребував у Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області матеріали справи, на підставі яких прийнято рішення відповідача № 50 від 13.02.2025 про відмову ОСОБА_1 у наданні земельної ділянки в оренду.

20.06.2025 до суду надійшли витребувані судом докази, а також пояснення відповідача щодо них. Так, відповідач зазначає, що позивач ОСОБА_1 у своїй заяві просить надати йому у користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, проте до заяви долучає документи на іншу земельну ділянку, розташовану за іншою адресою, з цільовим призначенням - для розміщення свердловини, тобто не за тим цільовим призначенням, яке вказано в заяві. Відмова у задоволенні його звернення обґрунтована невідповідністю місця розташування ділянки затвердженій містобудівній документації, а саме: генеральному плану, плану зонування території. Крім того, відповідач зауважує, що у позовній заяві зазначено, що на земельній ділянці розташований об'єкт - насосна станція, що є гідротехнічною спорудою, а не об'єктом туристичної інфраструктури. Тобто фактичне використання земельної ділянки не відповідає її цільовому призначенню, чим порушуються вимоги чинного земельного та містобудівного законодавства. Також, відповідач повідомив суд, що у Господарському суді Миколаївської області слухається справа № 915/32/25 за позовом Миколаївської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Коблівської сільської ради до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом демонтажу тимчасової споруди та скасування державної реєстрації права приватної власності з закриттям розділу (стосовно зазначеної насосної станції).

Ухвалою від 01.07.2025, з огляду на надані пояснення, суд додатково витребував у відповідача всі додатки до заяви ОСОБА_1 , вхідний № 1526 від 25.12.2024; витяг з плану зонування села Коблево Коблівської сільської ради, затвердженого рішенням № 17 ХХХХІІІ сесії 6 скликання від 14.07.2015 року, в частині, що стосується земельної ділянки 4820982200:12:041:0301.

17.07.2025 відповідач надав витребувані документи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з рішення Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 50 від 13.02.2025 (спірне рішення), його прийнято за результатами розгляду заяви вхід. № 1526 від 25.12.2024 року і з врахуванням рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року №400/9670/23, від 25 жовтня 2023 року №400/9763/23.

Спірним рішенням відповідач відмовив позивачу у наданні земельної ділянки в оренду на 49 років, площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301, (код КВЦПЗ 03.08) для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в межах Коблівської сільської територіальної громади, Миколаївського району, Миколаївської області, у зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки вимогам містобудівної документації, а саме Плану зонування (зонінг) села Коблеве Коблівської сільської ради, затвердженого рішенням № 17 ХХХХІІІ сесії 6 скликання від 14.07.2015 року, відповідно до п. З ст. 123 Земельного кодексу України.

З наданих відповідачем на вимогу суду документів суд встановив, що в заяві вхід. № 1526 від 25.12.2024 позивач звертався до Коблівської сільської ради з проханням «надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років для будівництва і обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В03.08). Кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 земельної ділянки загальною площею 0,25 га, яка розташована в с. Коблево Миколаївського району Миколаївської області, на якій знаходиться моє нерухоме майно по адресу: України, АДРЕСА_2 ».

До заяви від 25.12.2024 додано: копію паспорту і довідки про РНОКПП позивача, рішення виконавчого комітету Коблівської сільської ради від 15.09.2022 № 56 «Про присвоєння адреси закінченого будівництвом об'єкту» громадському будинку (насосна станція), схему розташування земельної ділянки для проведення геологорозвідувальних робіт ФОП ОСОБА_1 , гідрогеологічний висновок № 75/02 від 27.10.2025 про можливість використання підземних вод, виконаний ДП «Українська геологічна компанія»

Крім посилання на зазначену заяву, в спірному рішенні зазначено, що відповідачем враховано рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року №400/9670/23, від 25 жовтня 2023 року №400/9763/23.

З відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень суд встановив, що 25.10.2023 Миколаївським окружним адміністративним судом прийнято рішення по справі № 400/9763/23, яким визнано протиправним та скасовано рішення Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області №26 XXX сесії 8-го скликання від 06.06.2023 "Про відмову вирішенні земельних питань"; зобов'язано Коблівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,09 га. за кадастровим номером 4820982200:07:039:0017 в довгострокову оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) в с. Коблеве у межах території Коблевської сільської ради.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року №400/9670/23 визнано протиправним і скасовано рішення Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 25-VIII від 06.06.2023 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки»; зобов'язано Коблівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 від 05.06.2023 року та прийняти відповідне рішення з дотриманням вимог діючого законодавства України.

Відповідачем додано до матеріалів справи витяг з плану зонування території (зонінг) села Коблеве, затвердженого рішенням ХХХХХІІІ сесії 6 скликання від 14.07.2015 року №17, у частині, що стосується розташування земельної ділянки 4820982200:12:041:0301.

Вважаючи рішення відповідача № 50 від 13.02.2025 про відмову у наданні земельної ділянки в оренду протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні норми законодавства України.

Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; технічних документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок у разі поділу та/або об'єднання земельних ділянок.

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У заяві зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частина 3 цієї статті передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає заяву і дає дозвіл на розроблення документації із землеустрою або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання документації із землеустрою приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Стаття 124 Земельного кодексу України визначає порядок передачі земельних ділянок в оренду. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

За приписами ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності, зокрема, у разі:

розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Застосовуючи ці приписи до обставин справи, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача з заявою від 25.12.2024, в якій просив надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровим номером 4820982200:12:041:0301, як власнику об'єкту нерухомого майна, розташованого на цій земельній ділянці.

Натомість, спірним актом відповідач вирішив питання щодо надання позивачу зазначеної земельної ділянки в оренду.

Тобто, відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 25.12.2024 вирішено питання, яке позивач у зазначеній заяві не порушував і не вирішено те, про яке заявлено.

При цьому, як вбачається з аналізу наведених вище норм Земельного кодексу України, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і передача земельної ділянки в оренду відбуваються за відмінними процедурами і підставами.

Проте, суд наголошує, що необхідною умовою для прийняття відповідних рішень органом місцевого самоврядування є звернення особи, в якому міститься її волевиявлення.

Щодо посилання в спірному акті на судові рішення, суд звертає увагу, що рішення від 25.10.2023 по справі № 400/9763/23 прийнято за відносинами, які виникли між сторонами не з приводу земельної ділянки кадастровий номер 4820982200:12:041:0301, а стосуються іншої земельної ділянки (кадастровий номер 4820982200:07:039:0017).Початок форми

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 по справі № 400/9670/23 встановлено, що позивач 05.06.2023 звертався до відповідача з заявою про надання йому в оренду земельної ділянки кадастровий номер 4820982200:12:041:0301. Суд зобов'язав відповідача повторно розглянути цю заяву.

Водночас, як вже зазначено вище, спірне рішення прийнято за результатами розгляду іншої заяви (від 25.12.2024) з іншим клопотанням, а, отже, висновки суду по справі № 400/9670/23 не мають значення для цієї справи, оскільки зроблені за інших обставин.

Кінець форми

В обґрунтування позову позивач зазначив, що має право на оренду земельної ділянки, ним було розроблено землевпорядну документацію відповідно до чинного законодавства та подано її до відповідача для затвердження.

Суд зазначає, що до заяви від 25.12.2024 землевпорядну документацію додано не було. Це узгоджується зі змістом і метою самої заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що ні заява позивача від 25.12.2024, ні рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року по справі №400/9670/23, від 25 жовтня 2023 року по справі №400/9763/23 не надавали відповідачу підстав для розгляду на сесії сільської ради питання про надання позивачу земельної ділянки в оренду.

Відтак, це рішення прийнято з порушенням вимог ст. 123 Земельного кодексу України і як протиправне підлягає скасуванню.

Водночас, з наведених вище мотивів не може бути, на думку суду, задоволена позовна заява про зобов'язання Коблівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області передати позивачу земельну ділянку кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду.

Суд зауважує, що питання наявності чи відсутності у позивача права на оренду земельної ділянки не є предметом розгляду в межах даної справи, позаяк суд перевіряє в цій справі правомірність спірного рішення суб'єкта владних повноважень як прийнятого за результатами розгляду заяви, в якій позивач не ставив питання про надання йому земельної ділянки кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду

Обираючи спосіб захисту порушеного права суд зазначає, що заява позивача від 25.12.2024 розглянута відповідачем неналежно, тобто не прийнято рішення щодо прохання позивача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років для будівництва і обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування.

За таких обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути і прийняти рішення по суті за заявою позивача від 25.12.2024.

З огляду на викладене, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн. Враховуючи часткове задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в частині, яку суд визначив в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (вул. Одеська, 4,с. Коблеве,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57453 ЄДРПОУ 04375748) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 13 лютого 2025 року за №50-УІІІ «Про відмову у вирішенні земельних питань» в частині відмови ОСОБА_1 , у наданні земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В.03,08), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 в межах території Коблевської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

3. Зобов'язати Коблівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 вхід. № 1526 від 25.12.2024 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.

4. В іншій частині позову відмовити

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (вул. Одеська, 4,с. Коблеве,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57453 ЄДРПОУ 04375748) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко