17 липня 2025 р. № 640/6167/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаАдміністрації Державної прикордонної Служби України, вул. Володимирська, 26,м. Київ,01001,
провизнання протиправним та скасування рішення від 15.09.2020 року № 125; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду із позовом до Адміністрації Державної прикордонної Служби України (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Адміністрації Державної прикордонної Служби України від 15.09.2020 №125 про відмову в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у зв'язку із встановленням 22.07.2020 II групи інвалідності внаслідок отриманої травми, пов'язаної із захистом Батьківщини;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної Служби України прийняти рішення про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з урахуванням права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, як інваліду II групи інвалідності внаслідок отриманої травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, з урахуванням проведених виплат, та факту подання позивачем усіх документів передбачених законодавством, у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 №975.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.10.2018 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, внаслідок отриманої травми, пов'язаної із захистом Батьківщини. У подальшому, 22.07.2020 йому встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок отриманої травми, пов'язаної із захистом Батьківщини. Для реалізації прав передбачених ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" позивач звернувся із заявою про призначення одноразової грошової допомоги, однак отримав відмову у зв'язку із тим, що зміна причин інвалідності або ступеня втрати працездатності відбулась у понад дворічний термін. Позивач вважає вищенаведену відмову протиправною.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивач звернувся до МСЕК вперше у 2017 році (довідка до акта огляду медико-соціальноїпекспертної комісії від 27.02.2017 серії 12 АГ № 0013418), а повторно у 2020 році (довідка до акта огляду медико соціальної експертної комісії від 22.07.2020 серії 12 ААБ № 703929) і між даними зверненнями пройшов дворічний термін, який передбачений законодавством. Таким чином, рішення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 15.09.2020 № 125 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону № 2011-ХІІ, капітану 1 рангу запасу ОСОБА_1 ґрунтується на нормах чинного законодавства, яке визначало порядок виплати одноразової грошової допомоги на момент виникнення спірних правовідносин є законним і обґрунтованим, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 року прийняти до свого провадження адміністративну справу №640/6167/21 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд,
Позивач проходив військову службу у Державній прикордонній службі України.
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 10.07.2018 року №630-ОС капітана 1 рангу ОСОБА_1 звільнено в запас із військової служби за підпунктом "а" пункту 2 частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 27.02.2017 серії АГ № 0013418, Центральної медико-соціальної експертної комісії №2, ОСОБА_1 вперше встановлено (дата огляду 27.02.2017) 25 (двадцять п'ять) % втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.
Згідно рішення Адміністрації Держприкордонслужби від 26.04.2017 № 45 Східним регіональним управлінням була виплачена одноразова грошова допомога ОСОБА_1 в сумі 28 000 (двадцять вісім тисяч) гривень 00 копійок.
Відповідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 29.10.2018 серії 12 ААА № 955946, Харківської обласної медико-соціальної експертної комісії, ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності (дата огляду 29.10.2018), внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.
Згідно рішення Адміністрації Держприкордонслужби від 14.12.2018 № 178 відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 6 та пункту 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), ОСОБА_1 була призначена доплата за отримання ІІІ (третьої) групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини з урахуванням раніше виплаченої суми в сумі 412 500 (чотириста дванадцять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок.
Донецько-Луганським регіональним управлінням була виплачена одноразова грошова допомога ОСОБА_1 в сумі 412 500 (чотириста дванадцять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок.
Відповідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 22.07.2020 серії 12 ААБ № 703929, Полтавської обласної транспортно-радіологічної медико соціальної експертної комісії, ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено ІІ (другу) групу інвалідності з 30.06.2020 (дата огляду 22.07.2020), внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.
31.07.2020 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про доплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ (другої) групи інвалідності.
Згідно Рішення Адміністрації Держприкордонслужби від 15.09.2020 за № 125 позивачу було відмовлено у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку із тим, що зміна причин інвалідності або ступеня втрати працездатності відбулась у понад дворічний термін.
Не погодившись із рішення, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-ХІІ ) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року (далі - Закон № 2011-ХІІ) та виданим на його виконання Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі Порядок № 975).
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
У пункті 4 статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ (редакція статті на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.
Зазначена норма Закону кореспондується з нормою передбаченою п. 8 Порядку № 975, є імперативною та регламентує, що початком дворічного терміну, який встановлено законодавцем для забезпечення можливості отримання такої грошової допомоги є дата первинного встановлення факту втрати працездатності - незалежно від того, чи призвела вона до інвалідності, чи лише до втрати працездатності без встановлення такої. Відповідно, з моменту первинного встановлення факту втрати працездатності починається сплив дворічного терміну, і можливість отримання грошової допомоги в більшому обсязі (доотримання її) пов'язано з встановленням інвалідності, чи більш високого її ступеню саме протягом вказаних (двох) років.
Законом № 2011-ХІІ встановлено кількісно-цифровий показник звернень особи для огляду на МСЕК та жодним чином такі звернення - огляди (первинний і повторний) не пов'язані з медичною термінологією, що застосовується при заповнені медичної документації МСЕК. Таким чином, закон поставив в пряму залежність набуття права на виплату особі одноразової грошової допомоги відповідно до кількості її звернень на огляд МСЕК з урахуванням часового проміжку в два роки.
Згідно рішення Адміністрації Держприкордонслужби від 26.04.2017 № 45 Східним регіональним управлінням була виплачена одноразова грошова допомога ОСОБА_1 в сумі 28 000 (двадцять вісім тисяч) гривень 00 копійок (встановлення 25 % втрати працездатності, внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини).
Згідно рішення Адміністрації Держприкордонслужби від 14.12.2018 № 178 ІНФОРМАЦІЯ_1 була виплачена одноразова грошова допомога (доплата) ОСОБА_1 в сумі 412 500 (чотириста дванадцять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок (встановлення ІІІ (третьої) групи інвалідності, внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини).
Таким чином, позивач скористався та реалізував своє право на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 25% втрати працездатності та встановлення ІІІ (третьої) групи інвалідності, внаслідок поранення пов'язаноого із захистом Батьківщини, яке виникло вперше 27.02.2017.
Відповідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 22.07.2020 серії 12 ААБ № 703929, Полтавської обласної транспортно-радіологічної медико соціальної експертної комісії, ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено ІІ (другу) групу інвалідності з 30.06.2020 (дата огляду 22.07.2020), внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.
Оскільки з дня встановлення ступеня втрати професійної працездатності позивачу 27.02.2017 до дня встановлення ІІ групи інвалідності 22.07.2020 минуло понад два роки, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі.
Щодо посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 06.04.2022 №1-р(ІІ)/2022, то пункт 4 статті 16-3 Закону України №2011-XII втратив чинність лише з 06.04.2022, а станом на час виникнення спірних правовідносин був чинним і підлягав застосуванню до спірних правовідносин.
Відтак, за вказаних обставин, рішення Адміністрації Державної прикордонної Служби України про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення ІІ групи інвалідності є правомірним.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-262, КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної Служби України (вул. Володимирська, 26,м. Київ,01001, ідентифікаційний код 00034039) про визнання протиправним та скасування рішення від 15.09.2020 року № 125; зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар