Рішення від 17.07.2025 по справі 380/2456/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 рокусправа № 380/2456/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Гулкевич І.З., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправної бездіяльності та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом, в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 30.05.2023 по 18.05.2024;

-зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 30.05.2023 по 18.05.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в період з 30.05.2023 по 18.05.2024 проходив службу у Національній поліції України. У день звільнення відповідачем не виплачено позивачу доплату за службу в нічний час за період з 30.05.2023 по 18.05.2024, що є порушенням його прав.

Ухвалою від 12 лютого 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що аналіз норм Закону України “Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, свідчить про те, що поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, при цьому, виплата такої доплати здійснюється на підставі довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку до Порядку № 260.

Відповідач звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження обставин виконання позивачем службових обов'язків в нічний час за час проходження служби. Згідно листа Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області від 17.02.2025 за вих. № 27747-2025 (396103) довідки обліку несення поліцейським ОСОБА_1 служби в нічний час за формою визначеною в додатку 1 до Порядку №260 не складались.Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Львівській області листом № 28715-2025 (399638) від 19.02.2025 зазначено, що згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі Порядок №260) за виконання службових обов'язків в нічний час поліцейським, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цих Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу. (п.11, Р. ІІ Порядок №260). Отже, доплата за службу в нічний час в зазначений період не нараховувалася і не виплачувалася ОСОБА_1 , тому що довідки щодо несення ним служби у нічний час до УФЗБО не надходили.

Відповідач вважає, що підстави для прийняття рішення про задоволення позову відсутні, оскільки для виплати доплати за службу в нічний час не виконано всі умови, визначені законом, а саме головна умова - надходження до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку довідки встановленої форми залишається невиконаною. ГУНП у Львівській області не може самостійно здійснити нарахування такої доплати, оскільки в такій ситуації останнє не може діяти на власний розсуд, а зобов'язане дотримуватися встановленого законом порядку. Просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач в період з 06.11.2015 по 17.12.2024 проходив службу у Національній поліції України, що підтверджується відомостями із Послужного списку позивача.

Наказом ГУНП у Львівській області від 17.12.2024 №6851 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 (0017031) з 17.12.2024 звільнено з посади старшого інспектора відділення вибухотехнічної служби батальйону поліції особливого призначення “Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП. Стаж служби позивача в поліції на час звільнення становив 22 роки 10 місяців 22 дні.

Позивач зазначає, що в період з 30.05.2023 по 18.05.2024 він був задіяний до несення служби та виконання службових обов'язків у нічний час доби з 22.00 год. до 06.00 год., що підтверджується інформацією, наданою листом відповідача №27874-2025 від 24.01.2025 на адвокатський запит представника позивача від 20.01.2025. Проте, відповідач протиправно не нараховував та не виплачував йому доплату за службу в нічний час за вказаний період.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України “Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VIII).

Частиною 1 ст.91 Закону № 580-VIII встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) визначено, що Національна поліція з метою організації своєї діяльності фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України інших джерел, не заборонених законом, а також забезпечує ефективне і цільове їх використання.

Відповідно до п. 1 Постанови № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Згідно ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 260 від 06.04.2016, яким затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799) (далі - Порядок № 260).

Пунктом 11 Розділу ІІ Порядку № 260 визначено, що поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Пунктом 15 Порядку № 260 визначено, що у разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.

Проаналізувавши наведені норми, суд робить висновок, що за несення служби в нічний час поліцейським обов'язково виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

При цьому суд зазначає, що факт неналежного ведення документообігу Львівським районним управлінням поліції №1 ГУНП у Львівській області, а саме не складання та не надсилання довідок обліку несення позивачем служби в нічний час до Головного управління Національної поліції у Львівській області, не може бути підставою для обмеження права позивача на доплату за роботу в нічний час при наявності інших доказів виконання такої роботи. Відсутність довідок про облік несення позивачем служби в нічний час, на думку суду, не є достатньою підставою для допущення спірної бездіяльності відповідачем.

Перебування позивача в нічних змінах в період з 30.05.2023 по 18.05.2024 підтверджується листом ГУНП у Львівській області № 27874-2025 від 24.01.2025 (339036).

В період з 30.05.2023 по 18.05.2024 позивач залучався до служби в нічний час доби з 21:00 год. по 09:00 год. у наступні дні: 30.05.2023, 04.06.2023, 06.06.2023, 05.07.2023, 31.07.2023, 13.08.2023, 23.08.2023,28.08.2023, 05.09.2023, 01.10.2023, 12.11.2023, 26.11.2023, 04.12.2023, 18.12.2023, 06.01.2024, 15.01.2024, 01.02.2024, 15.02.2024, 29.02.2024, 13.03.2024, 18.05.2024.

Отже, відповідач був зобов'язаний здійснювати позивачу доплату за відпрацьовані години у нічний час у розмірах і у строки, передбачені чинним законодавством.

Доказів того, що відповідач провів нарахування такої доплати, матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час за період з 30.05.2023 по 18.05.2024 та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу доплату за службу в нічний час за період з 30.05.2023 по 18.05.2024.

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ухвалив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нездійснення нарахування та виплати доплати за службу в нічний час ОСОБА_1 за період з 30.05.2023 по 18.05.2024.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 30.05.2023 по 18.05.2024.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна