справа № 380/6708/25
18 липня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 79016, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі відповідач), в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо застосування абз. 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 року;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 року на підставі довідки з оновленого грошового забезпечення від 45811 грн. 25 коп. з відсоткового значення розміру пенсії 70% з обмеженням максимальним розміром пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 року з виплатою щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07. 2021 року №713, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 у відповідності до норм ст. 13 Закону №2262 в редакції чинній на дату призначення пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від довідки з оновленого грошового забезпечення з 45811 грн 25 коп. суми грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум без обмеження пенсії максимальним розміром.
Ухвалою від 07.04.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що частина сьома статті 43 Закону України № 2262, яка передбачала обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а тому протиправними є дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що розмір пенсії позивача перевищує максимальний розмір, визначений Законом України №2262. Рішенням суду не зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених позовних вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до протоколу за пенсійною справою від 01.03.2024 позивачу призначено пенсію у розмірі 90% сум грошового забезпечення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2024 по справі №380/17381/24, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення від 03.07.2024 № 31/28-2053, виданої РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 03.07.2024 № 31/28-2053, виданої РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
01.12.2024 в результаті проведеного перерахунку на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду 25.08.2024 по справі № 380/17381/24 розмір пенсії позивача: 70% грошового забезпечення, з урахуванням підвищень та надбавок становить: 30491,10 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
Листом від 28.02.2025 №4490-3846/А-52/8-1300/25 відповідач повідомив позивачу, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 90% сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.
Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України №3668-VI від 08.07.2011 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3668-VI від 08.07.2011 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності вказаним Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений вказаним Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому зазначеним Законом.
Якщо внаслідок прийняття вказаного Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до статті 1-1 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до зазначеного Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Приписами частини сьомої статті 43 зазначеного Закону (у редакції Закону України №1774-VIII від 06.12.2016, який набрав чинності з 01.01.2017) знову ж таки передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте, частина сьома статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
Буквальне розуміння змін, внесених Законом України № 1774-VIII від 06.12.2016 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є відсутньою частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
За таких обставин, внесені Законом України № 1774 від 06.12.2016 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 03.10.2018 у справі №127/4267/17, від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17, від 14.05.2019 у справі № 591/2109/17.
Отже, внесені Законом України № 1774 від 06.12.2016 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до частини сьомої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (яка визнана неконституційною і втратила чинність) зміни щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії, є повторним запровадженням регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому, ці зміни самі по собі не створюють підстав для обмеження максимального розміру пенсії. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії, починаючи з 01.11.2023, діючим законодавством не було встановлено обмежень щодо максимального розміру пенсій для категорії пенсіонерів, до яких належить позивач.
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, які під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Таким чином, правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача з 01.12.2024 відсутні.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром.
З метою повного відновлення прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 року у відповідності до норм ст. 13 Закону №2262 в редакції чинній на дату призначення пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Щодо позовної вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо застосування абз. 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 року та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024 року з виплатою щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07. 2021 року №713, з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає таке.
В матеріалах справи наявний перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.06.2021 у справі № 640/5158/21, який було проведено станом на 01.08.2021 року за період з жовтня 2012 по липень 2021.
Відповідно до означеного перерахунку, позивачу не було встановлено щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07. 2021 року №713.
Окрім цього, відповідач в клопотанні про приєднання до матеріалів справи від 11.07.2025 зазначив, що відповідно до засобів програмного забезпечення ПВП ДКГ, після 01.03.2018 проводився перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.06.2021 у справі № 640/5158/21, в результаті чого розмір пенсії, визначений відповідно до статті 13 Закону № 2262, щомісячна доплата відповідно до Постанови № 713 встановлена не була.
Отже, матеріали справи не містять доказів призначення ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07. 2021 року №713. Отож, враховуючи те, що щомісячна доплата в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 позивачу не призначалася, відтак вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням такої доплати задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2024, з відсоткового значення розміру пенсії 70% з обмеженням максимальним розміром пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.12.2024 у відповідності до норм статті 13 Закону №2262 в редакції чинній на дату призначення пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум без обмеження пенсії максимальним розміром.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити повнстю.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мричко Н.І.