17 липня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3653/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом: Заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури, який діє в інтересах держави
до відповідача-1: Кам'янецької селищної ради Кіровоградської області, вул. Криворізька,11, с. Кам'янець, Кіровоградська область,28200
до відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, вул. Княгині Ольги, 2, м. Кропивницький, 25009
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Заступник керівника Кіровоградської обласної прокуратури, який діє в інтересах держави звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області №4085 від 19.03.2025 "Про затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь земельної ділянки загальною площею 12,6407 га з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду гр. ОСОБА_1 ";
- визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055, вчинену в Державному земельному кадастрі 25.01.2022 запис №010 Розділу 2 Поземельної книги 3523480400:02:001:9055;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області внести до Державного земельного кадастру відомості про скасування запису №010 Розділу 2 Поземельної книги 3523480400:02:001:9055.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в ході вивчення стану законності у сфері земельних відносин, встановлено факт порушення вимог земельного законодавства під час прийняття рішення органом місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, оскільки відбулася зміна цільового призначення земельної ділянки.
Зокрема вказується, що рішенням відповідача 1 від 19.03.2025 року №4085 "Про затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь земельної ділянки загальною площею 12,6707 га кадастровий номер 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду гр. ОСОБА_1 ", (пунктом 1) затверджено проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь земельної ділянки загальною площею 12,6407 га, кадастровий номер 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду терміном на 49 років для сінокосіння і випасання худоби гр. ОСОБА_1 та розташована за межами населених пунктів на території Верблюзького старостинського округу, Кам'янецької селищної територіальної громади.
Позивач вказує, що рішення відповідача є протиправними та підлягають скасуванню, з підставі зазначених у позові.
Зокрема, позивач вказує, що земельні ділянки передані в користування гр. ОСОБА_1 на підставі договору оренди, відповідно до ст. 34 Земельного кодексу України, можуть використовуватись лише, як пасовища. Зміна земельних угідь земельної ділянки 3523480400:02:001:9055 з «пасовища» на «рілля» є таким, що порушує вимоги законодавства, що стало підставою для звернення прокурора з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 04.06.2025 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (а.с.143).
Від відповідача-1 до суду надійшов відзив, в якому останній заперечив позовні вимоги, вказавши про правомірність прийнятого рішення (вх. №19435/25 від 27.06.2025).
Від відповідача-2 до суду надійшов відзив, в якому останній заперечив позовні вимоги, вказавши, що діяв в межах наданих повноважень під час внесення змін до Поземельної книги земельної ділянки з кадастровим номером 3523480400:02:9055 (а.с.155-160).
Правом надати пояснення щодо позовних вимог третя особа не скористалась.
Дослідивши докази, заяви по суті справи і письмові пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Щодо правомірності рішення №4085 від 19.03.2025, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що між Верблюзькою сільською радою Новгородківського району Кіровоградської області та ОСОБА_1 /відповідно до рішення від 04.10.2019 за №243/ укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого ОСОБА_1 передано в оренду на 49 років для сінокосіння та випасання худоби земельну ділянку з кадастровим номером 3523480400:02:9055, площею 12,6407, в тому числі 12,6407 га пасовищ (а.с. 31-35).
В подальшому, за замовленням орендаря ОСОБА_1 , ПП "Альфа Земпроект" (договір від 04.11.2021) розроблено проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь земельної ділянки з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055, площею 12,6407 га. Вказаним проектом передбачено трансформація земельних угідь (а.с. 72), тобто зміну земельних угідь земельної ділянки 3523480400:02:001:9055, угіддя до впорядкування - «пасовища», угіддя після впорядкування - «рілля» та визначено, що зміна угідь земельної ділянки не призведе до зміни категорії земель за основним цільовим призначенням, згідно ст. 19 ЗК України.
Вказаний вище проект землеустрою затверджено орендарем ОСОБА_1 самостійно, шляхом прийняття 04.11.2021 рішення у формі заяви, якою останній повідомив всіх, кого це стосується та заінтересованих осіб, органи та установи, що має намір здійснювати господарську діяльність, пов'язану з вирощуванням зернових культур на орендованій ним земельній ділянці з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055, площею 12,6407 га, в зв'язку з чим, він прийняв рішення про зміну земельних угідь з «пасовища» на «ріллю» орендованої ним земельної ділянки (а.с.69-89).
В подальшому, на підставі поданого Проекту землеустрою, 05.01.2022 у Державному земельному кадастрі внесено зміни до складу угідь з «пасовища» на «рілля» (а.с.60,63).
Судом встановлено, що рішенням відповідача від 19.03.2025 №4085 "Про затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь земельної ділянки загальною площею 12,6707 га кадастровий номер 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду гр. ОСОБА_1 ", (пунктом 1) затверджено проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь земельної ділянки загальною площею 12,6407 га, кадастровий номер 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду терміном на 49 років для сінокосіння і випасання худоби гр. ОСОБА_1 та розташована за межами населених пунктів на території Верблюзького старостинського округу, Кам'янецької селищної територіальної громади.
Вказані твердження не спростовано в ході судового розгляду справи ні відповідачем, ні третьою особою.
Як встановлено судом, станом на 25.01.2022 відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, щодо земельної ділянки кадастровий номер 3523480400:02:001:9055, вбачається вид цільового призначення вказаної земельної ділянки: 01.08. для сінокосіння і випасання худоби. (а.с.60). Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастр вбачається, що земельна ділянка з кадастровий номер 3523480400:02:001:9055 має статус «рілля» (а.с. 63).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частин третьої-четвертої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно із абзацом 1 частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР /надалі Закон №280/97-ВР/, частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до частин третьої та п'ятої статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частинами першою, другою та п'ятою статті 60 Закону №280/97-ВР визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно із частинами 1, 2 статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України (чинної на час виникнення спірних правовідносин) землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Частиною 1, п. а частини 2 статті 22 Земельного кодексу України унормовано, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Згідно із частинами 1, 2 статті 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо: земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу.
Відповідно до пункту "а" статті 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.
Відповідно до статті 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України.
Згідно статті 37 Закону України "Про охорону земель" (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень) зміна сіножатей, пасовищ та перелогів на інші угіддя в межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, переданих у користування на умовах оренди, емфітевзису, забороняється. Ця вимога не поширюється на зміну угідь земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, право оренди, емфітевзису щодо яких виникло до набрання чинності цією частиною.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що зміна цільового призначення сіножатей, пасовищ у межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, переданих в оренду, на інші угіддя забороняється.
Судом встановлено, що зі змісту долученого до матеріалів справи проекту землеустрою вбачається, що зміна угідь вказаним проектом не призведе до зміни категорії земель (а.с.72).
Вказані твердження спростовані зібраними в результаті розгляду справи доказами.
Так, зі змісту договору оренди землі від 04.10.2019 вбачається, що орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку «для сінокосіння та випасання худоби», кадастровий номер - 3523480400:02:001:9055 (а.с.31).
Згідно наданого листа Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області вбачається, що 06.07.2016 проведено державну реєстрацію земельної ділянки с/г призначення, з цільовим призначенням « 01.00 - землі с/г призначення /землі не надані для виробництва с/г продукції, здійснення с/г науково-дослідної та навчальної діяльності/ загальною площею 12,6407 га, з них по угіддям 12,6407 га пасовища та присвоєно кадастровий номер 3523480400:02:001:9055 (а.с.44).
Однак, в 2022 році у Державному земельному кадастрі, на підставі доданого Проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь земельної ділянки, загальною площею 12,6407 га, кадастровий номер 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду на 49 років для сінокосіння і випасання худоби ОСОБА_1 внесено зміни до складу угідь з «пасовища» на «рілля» (а.с.45).
Наведені обставини свідчать про те, що селищною радою при прийнятті рішення №4085 від 19.03.2025 року, яким затверджено проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь земельної ділянки загальною площею 12,6407 га з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду ОСОБА_1 , порушено вимоги статті 37 Закону №962-IV щодо заборони зміни цільового призначення земельних ділянок, які віднесені за своїм цільовим призначенням до земель сіножатей, пасовищ, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що в силу пункту а) статті 21 ЗК України вказане рішення є протиправними.
Доводи представника селищної ради, що заборона, яка визначена у статті 37 Закону України "Про охорону земель", не поширюється на питання зміни цільового призначення, отже, в контексті зміни цільового призначення відповідач діяв правомірно, суд відхиляє, позаяк цією правовою нормою чітко установлена заборона на зміну сіножатей, пасовищ та перелогів на інші угіддя в межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, переданих у користування на умовах оренди, емфітевзису.
Підсумовуючи вищевикладене суд зазначає, що відповідач, приймаючи рішення №4085 від 19.03.2025 року, не дотримався вимог статті 37 Закону України "Про охорону земель", а тому в силу пункту "а" статті 21 Земельного кодексу України, вказане рішення є протиправним та підлягають скасуванню.
Щодо вимог про визнання протиправною та скасування державної реєстрації змін до відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055, вчинену в Державному земельному кадастрі 25.01.2022 запис №010 Розділу 2 Поземельної книги 3523480400:02:001:9055; зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області внести до Державного земельного кадастру відомості про скасування запису №010 Розділу 2 Поземельної книги 3523480400:02:001:9055, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до пунктів 60-61 Порядку №1051 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів/ініціала власного імені Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються:
в електронній (цифровій) формі - кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора;
у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
Ведення Державного земельного кадастру повністю здійснюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру, а державні кадастрові реєстратори Держгеокадастру та його територіальних органів на практиці мають різний функціонал та рівень доступу.
Таким чином, розподіл повноважень та заяв для розгляду державних кадастрових реєстраторів здійснюється Держгеокадастром через адміністратора Державного земельного кадастру шляхом реалізації функціональних можливостей у програмному забезпеченні Державного земельного кадастру.
Зміст та загальні вимоги до адміністрування Державного земельного кадастру визначає Порядок адміністрування Державного земельного кадастру, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 27.12.2012 № 836.
Відповідно до пункту 1.2. Порядку адміністрування Державного земельного кадастру, адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як було зазначено відповідачем 2 у відзиві, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в 2024 році зверталося до ДП «Центр ДЗК» з листом, щодо розроблення та впровадження функціоналу, щодо скасування (поновлення) запису у відомостях Поземельної книги на підставі рішення суду.
ДП «Центр ДЗК» листом від 01.05.2024 року №3/1267 повідомило, що ДП «Центр ДЗК», як адміністратор Державного земельного кадастру, здійснює заходи з адміністрування Державного земельного кадастру, у тому числі в частині створення, доопрацювання та впровадження функціональних можливостей програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідно до визначених Держгеокадастром, як держателем Державного земельного кадастру, таких заходів із термінами для їх виконання у Плані заходів із адміністрування Державного земельного кадастру. Планом заходів не передбачалося здійснення заходів з розробки функціоналу щодо скасування (поновлення) записів у Поземльній книзі на підставі рішення суду та запропоновано Головному управлінню звернутися до Держгеокадастру з пропозицією передбачити виконання відповідних заходів у План заходів.
Головне управління звернулося з листом до Держгеокадастру та отримало лист - відповідь від 19.07.2024 року №22-28-0.215-7737/2-24, в якому зазначено, що на сьогодні технічна можливість в частині скасування (поновлення) Державним кадастровим реєстратором запису у Поземельній книзі на підставі рішення суду, з урахуванням положень пунктів 60, 61 Порядку №1051, у Державному земельному кадастрі відсутня, розроблення та впровадження у програмному забезпеченні Державного земельного кадастру зазначеної зазначеної функціональної можливості Планом заходів із адміністрування державного земельного кадастру на 2024 рік не передбачено.
Отже, в програмному забезпеченні Національної кадастрової системи, за допомогою якої здійснюється ведення Державного земельного кадастру, відсутній функціонал для скасування (поновлення) записів у Поземельній книзі на підставі рішення суду.
Крім того, з метою приведення категорії земельної ділянки кадастровий номер 3523480400:02:001:9055 до її цільового призначення, яке існувало до внесення відповідних змін, необхідно зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області вжити заходів з внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055 в частині внесення змін щодо її цільового призначення з «рілля» на «пасовища».
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури, який діє в інтересах держави до Кам'янецької селищної ради Кіровоградської області, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області №4085 від 19.03.2025 "Про затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь земельної ділянки загальною площею 12,6407 га з кадастровим номером 3523480400:02:001:9055, що надана в оренду гр. ОСОБА_1 ".
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, відповідно до вимог чинного законодавства, вжити заходів з внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровими номерами 3523480400:02:001:9055 в частині внесення змін щодо її цільового призначення з «рілля» на «пасовища».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО