Рішення від 18.07.2025 по справі 320/36201/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2025 року справа №320/36201/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", третя особа: Міністерство оборони України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", у якому просить суд:

- визнати протиправними дії ДП МО України “АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» з невстановлення технічних характеристик та вимог у пунктах 1.8, 1.9, 1.11, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2. відносно “БпАК ударний коптерного типу FРV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10») з аналоговою денною камерою без модулю донаведення» у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № 3, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1 до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а;

- зобов'язати ДП МО України “АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» внести зміни у пункти 1.8, 1.9, 1.11, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2 відносно “БпАК ударний коптерного типу FРV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10») з аналоговою денною камерою без модулю донаведення» у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № 3, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1 до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а, шляхом визначення необхідних технічних вимог та характеристик відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі»;

-визнати протиправними дії ДП МО України “АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» з невстановлення технічних характеристик та вимог у пунктах 1.6, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2. відносно “БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 8“) з аналоговою денною камерою без модулю донаведення»,“БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10“) з аналоговою денною камерою без модулю донаведення», “БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10“) з аналоговою денною камерою з модулем донаведення», “БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення», у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № З, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1 до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а;

-зобов'язати ДП МО України “АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» внести зміни у пункти 1.6, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2 відносно “БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 8“) з аналоговою денною камерою без модулю донаведення»,“БпЛА типу ЕРУ (розмір БпЛА не більше 10“) з аналоговою денною камерою без модулю донаведення», “БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10“) з аналоговою денною камерою з модулем донаведення», БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення», у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № 3, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1. до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а, шляхом визначення необхідних технічних вимог та характеристик відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що він є Замовником за процедурою закупівлі за ідентифікатором UА-2025-07-10-000021-а та вважає, що тендерна документація не відповідає вимогам чинного законодавства України. Зазначає, що в тендерній документації відсутня інформація про необхідні технічні характеристики предмета закупівлі. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем встановлено незаконні та дискримінаційні вимоги у Додатку 1.1 до тендерної документації, які порушують права та інтереси позивача.

Ухвалою суду від 16.07.2025 відкрито провадження у справі та призначено засідання на 17.07.2025, а також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України.

Відповідач подав суду відзив, в якому заперечував щодо позовних вимог та просив відмовити в задоволенні позову повністю.

Третя особа подала до суду письмові пояснення в яких просила врахувати пояснення Міноборони під час ухвалення рішення суду та відмовити у задоволенні позову.

В судове засідання 16.07.2025 прибули усі учасники справи, представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити, представник відповідача заперечував щодо позовних вимог просив відмовити в задоволенні позовних вимог, представник третьої особи заперечував щодо позовних вимог, просив також відмовити в задоволенні позовних вимог.

В подальшому, сторони по справі не заперечували проти закінчення розгляду справи у порядку письмового провадження, враховуючи висловлені їх позиції та подані до суду письмові докази, у зв'язку з чим, суд протокольною ухвалою вирішив подальший розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження.

Заслухавши позиції сторін, їх доводи, розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідачем 10.07.2025 в електронній системі закупівель Prozorro оголошено -проведення відкритих торгів для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: «Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FPV (разовий)» (11 лотів) (код ДК 021:2015: 34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном) за ідентифікатором UА-2025-07-10-000021-а.

Відповідно до п. З Розділу І Тендерної документації до закупівлі закупівля з використанням рамкової угоди здійснюється шляхом проведення відкритих торгів в порядку, визначеному Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для Замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (надалі Постанова № 1178), з урахуванням Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 р. № 1275 (надалі Постанова №1275).

Предмет закупівлі поділений на 11 лотів:

1) Лот №1, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10)з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу РРУ (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки космічні та інші літальні апарати з двигуном);

2)Лот №2, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10) з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

3)Лот №3, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10)з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

4)Лот №4, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з . аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

5)Лот №5, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

6)Лот №6, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

7)Лот №7, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

8)Лот №8, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

9)Лот №9, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

10)Лот №10, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

11)Лот №11, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном).

Очікувана вартість предмета закупівлі (за лотами):

Лот №1 -202 265 223,14 (без ПДВ);

Лот №2-202 265 223,14 (без ПДВ);

Лот №3-202 265 223,14 (без ПДВ);

Лот №4-202 265 223,14 (без ПДВ);

Лот №5-177 806 614,74 (без ПДВ);

Лот №6-177 806 614,74 (без ПДВ);

Лот №7-177 806 614,74 (без ПДВ);

Лот №8-177 806 614,74 (без ПДВ);

Лот №9-177 806 614,74 (без ПДВ);

Лот №10-177 806 614,74 (без ПДВ);

Лот №11 - 181 975 001,73 (без ПДВ);

Загалом: 2 057 875 582,73 грн (без ПДВ).

Відповідно до умов тендерної документації учасники мають право подати свої пропозиції до 18.07.2025. Аукціон по вказаній процедурі закупівлі має відбутись 21.07.2025.

Позивач вважає, що тендерна документація не відповідає вимогам закону, у зв'язку з чим звернувся з даним позов до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України “Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ.

Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Позивач стверджує, що тендерна документація не відповідає вимогам чинного законодавства України, з даного приводу суд зазначає наступне.

Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього установлені статтею 41 вказаного ЗУ «Про публічні закупівлі», згідно з частиною першою якої, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної -пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі (ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»).

За правилами ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України "Про оборонні закупівлі", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.

Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону України “Про оборонні закупівлі» особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Агенція оборонних закупівель» оголошено кваліфікаційний відбір кандидатів до рамкової угоди за предметом закупівлі: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу Ідентифікатор відбору: UA-F-2025-03-20-000008).

В подальшому ДП «Агенція оборонних закупівель» в межах рамкової угоди оголошено проведення відкритих торгів за предметом : Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FPV: UA-2025-07-10-000021-a ).

У додатку 11. до Тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FPV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном) присутні необхідні технічні характеристики предмета закупівлі.

Порядок та умови здійснення оборонних закупівель для служб державного замовника встановлено Особливостями здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11 2022 № 1275 (далі - Особливості № 1275).

Відповідно до Особливостей № 1275 оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану здійснюються як в електронній системі закупівель, так і без застосування видів (процедур) закупівель.

Відповідно до пункту 8 Особливостей № 1275 оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), здійснюються в електронній системі закупівель в один із таких способів:

1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178;

2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» з урахуванням положень Особливостей № 1275;

3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822;

4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до Особливостей № 1275.

Відповідно, оцінка найбільш економічно вигідних пропозицій здійснюється в електронній системі закупівель у встановленому законодавством порядку.

Закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової та спеціальної техніки, ракет і боєприпасів та їх складових частин, послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд здійснюється в порядку, визначеному пунктами 43 - 45 Особливостей № 1275 без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законами України «Про оборонні закупівлі» та «Про публічні закупівлі». Порядок проведення таких закупівель, зокрема порядок укладення державних контрактів (договорів), визначається державним замовником.

Відповідно до вимог пункту 60 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11 2022 № 1275 (далі - Особливості № 1275) оголошення про проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди повинно містити в тому числі інформацію про назву предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником та найменування товару (послуги, робіт)/конкретпий перелік товарів, робіт та/або послуг, що будуть закуповуватись із застосуванням рамкової угоди, або назва категорії предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником, назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі (за наявності).

Особливості № 1275 передбачають, що у разі коли в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди державний замовник визначає конкретний перелік товарів, робіт чи послуг, що будуть закуповуватися з використанням такої рамкової угоди, державний замовник додатково в тендерній документації визначає технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі), та порядок їх підтвердження кандидатом під час подання заявки для участі у кваліфікаційному відборі кандидатів до рамкової угоди, а також проект державного контракту (договору), що буде укладатися з переможцем запиту пропозиції за кваліфікаційним відбором серед кандидатів, включених до рамкової угоди.

Кваліфікаційний відбір до рамкових угод відбувається з урахуванням зазначених в тендерній документації умов технічної специфікації (встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару).

Відповідно до пункту 75 Особливостей № 1275 закупівля з використанням рамкової угоди здійснюється шляхом:

проведення відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10. 2022 № 1178 (далі - Особливості № 1178);

або оголошення запиту пропозицій за кваліфікаційним відбором серед кандидатів, включених до рамкової угоди (далі - запит пропозицій), у разі, коли в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди державний замовник визначає конкретний перелік товарів, робіт чи послуг, що будуть закуповуватися в рамках рамкової угоди.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Предмет оголошеної закупівлі шляхом проведення відкритих торгів через рамкову угоду закупівлі визначено згідно вимог законодавства і є незмінним.

Код ДК - ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном.

Крім того, тендерна документація, затверджена відповідачем відповідно до протокольного рішення № 999/2025 від 10.07.2025, була складена у відповідності до вимог:

Закону України «Про публічні закупівлі»;

Закону України «Про оборонні закупівлі»;

Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022;

Постанови КМУ № 1275 від 11.11.2022;

Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки № 708 від 15.04.2020.

Зміст Тендерної документації забезпечує належну реалізацію принципів відкритості, конкурентності, пропорційності та недискримінації.

Твердження Позивача про відсутність технічної специфікації є необгрунтованими, оскільки як вбачається з тексту тендерної документації, технічна специфікація з інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі наведена у Додатку 1. Згідно з вимогами законодавства, окремі частини цієї інформації не підлягають оприлюдненню для загального доступу (відповідно до абз. 3 п. 75 Особливостей здійснення оборонних закупівель, затверджених постановою КМУ № 1275).

Усі технічні характеристики були визначені відповідно до специфіки предмета закупівлі та військового призначення FPV-дронів, з урахуванням вимог оборонного замовлення, які містять режим обмеженого доступу.

Як прямо вказано в Додатку 1.1 до тендерної документації, тендерна документація включає детальну технічну специфікацію по кожному з 11 лотів, зокрема:

опис найменування кожної комплектації БАК (безпілотного авіаційного комплексу);

категорію і тип камери (аналогова, теплова, наявність модуля донаведення); габаритні розміри (розмір коптера в дюймах); належність до типу FPV.

Тобто замовник не лише визначив якісні та кількісні характеристики, але й розділив закупівлю на типологічно самостійні лоти, що є додатковим засобом забезпечення прозорості та технічної однорідності.

Позивач стверджує, що у Додатку 1.1 відсутні характеристики: потужність VTX (відеопередавача); сигнал відеопередавача; тип і прошивка приймача/передавача сигналу (Rx/Tx); частотний діапазон; антени керування; модулі навігації; додаткові комплектації тощо.

Проте, аналіз вказаного Додатку 1.1 до тендерної документації свідчить, що такі показники не є обов'язковими для зазначення на рівні ТД, якщо закупівля передбачає закупівлю типових серійних виробів FPV-класу, у яких вказані характеристики відомі фахівцям, що беруть участь у ринку, а також технічна специфікація сформульована з урахуванням функціональних характеристик, а не модифікацій окремих комплектуючих, що прямо відповідає вимогам ч. 1 ст. 23 Закону - вона має відображати кінцеву здатність- системи виконати призначену задачу, а не параметри кожного компонента.

Крім того, деякі з вимог Позивача (наприклад, частотний діапазон чи тип прошивки) становлять об'єкт службової або військової інформації, обмеженої в обігу, та надаються вже на стадії конкретизації предмета поставки в межах Договору (див. посилання на додатки до проекту державного контракту, зокрема Специфікацію - Додаток 1 до Контракту).

Технічна специфікація подана належним чином: кожен з 11 лотів має окремий перелік вимог, у тому числі тип дрону (FPV), вид камери (аналогова/теплова, з/без модуля донаведення), габарити (до 10 дюймів), що є ключовими параметрами для формування пропозиції.

Твердження Позивача про відсутність характеристик щодо VTX, сигналів відеопередавача, приймачів, частот, антени та прошивки є необгрунтованими, оскільки Закон вимагає зазначення функціональних технічних характеристик (ч. 1 ст. 23), а не параметрів внутрішніх компонентів;

об'єкт закупівлі - серійний виріб військового призначення, а отже, детальна інформація (включно з протоколами та прошивками) конкретизується на етапі виконання контракту або у складі додатків до державного контракту (що не підлягають публікації);

такі характеристики можуть підпадати під режим обмеженого доступу (у т.ч. у зв'язку з воєнним станом).

Таким чином, тендерна документація повного мірою виконала функцію формування вимог до предмета закупівлі, у т.ч. з урахуванням воєнного стану та положень Постанови Кабінету Міністрів України № 1275.

Оскільки тендерна процедура стосується рамкової угоди, а не одноразової закупівлі з широким колом учасників, технічна специфікація, сформована в ТД, є програмно узагальненою, з можливістю уточнення в рамках кваліфікації. Це відповідає: п. 3 ч. 2 ст. 22 - зазначено типи продукції та опис характеристик; ч.1 ст. 23 - технічна специфікація подана функціонально, а не компонентно; та п. 28 Постанови № 1178 - форма ТД адаптована до особливостей оборонного призначення.

Щодо твердження позивача, що в тендерній документації відсутня інформація про необхідні технічні характеристики предмета закупівлі, то суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 33 статті 1 Закону України “Про публічні закупівлі» технічна специфікація до предмета закупівлі - встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об'єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.

Даний предмет закупівлі є вкрай специфічний в умовах фактичної війни, в якій перебуває Україна.

З відкритих джерел відомо, що найбільш поширеними частотами для РРУ є 900 МГц, 1,2 ГГц, 2,4 ГГц і 5,8 ГГц.

Разом з цим, на кожному напрямку бойового зіткнення склались свої умови щодо ведення бойових дій. Це свідчить, що на кожному напрямку застосовуються різні бойова та військова техніка. Вказане відноситься також і до роботи радіоелектронної боротьби.

Відтак, зазначити у тендерній документації про вимоги до предмету закупівлі в частині частоти керування та відеосигналу зазначити неможливо, адже це унеможливить налаштування одиниць предмету закупівлі у підрозділі, якому воно буде передано, під кожен напрям (географічно) бойових дій з метою універсальності використання даного предмету закупівлі на всіх напрямках.

Антенна система (1.11) - 1 комплект, з підтримкою всіх діапазонів сигналу керування та відеопередавача згідно замовлення.

Сигнал відеопередача (3.4) - діапазони надаватимуться згідно замовленням.

Потужність VTX (З.5) - надаватимуться згідно замовленням.

Передавач (приймач) сигналу керування: діапазони надаватимуться згідно з замовленням.

Частотний діапазон - діапазони надаватимуться згідно з замовленням.

Вимоги до прошивки системи керування (Rx/Tx) - протокол (CRSF SUT6/milELRS) встановлена прошивка (з підтримкою всіх діапазонів сигналу керування згідно замовленням).

Таким чином, технічні вимоги, зазначені у Додатку 1 (Технічна специфікація) є достатніми і такими, що не суперечать закону.

Також суд зазначає, що відповідно до статті 13 Закону України “Про оборонні закупівлі»:

“1. Вітчизняні та іноземні учасники закупівель усіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у закупівлях на рівних умовах, крім випадків, визначених частиною четвертою статті 11 цього Закону, та якщо до них не застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у них оборонних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції".

2.Державний замовник не має права розголошувати інформацію, передану йому учасниками, виконавцями державних контрактів (договорів), яку вони обґрунтовано визначили як конфіденційну.

Не може бути визначена конфіденційною інформація про запропоновану ціну, інші критерії оцінки, технічні умови, технічні специфікації та документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям, визначеним законодавством.

3.Державні замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників закупівель.»

Крім того, одним з принципів оборонних закупівель є запобігання корупції, зловживанням та дискримінації (стаття 3 цього Закону).

Аналогічні вимоги містяться у Законі України “Про публічні закупівлі».

Також у пункті 3 частини другої статті 22 Закону України “Про публічні закупівлі» зазначено, що у тендерній документації зазначаються такі відомості інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону.

В свою чергу, частина четверта статті 5 цього Закону визначає, що Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Позовна заява містить в собі вимоги щодо зобов'язання Замовника внести зміни до ряду пунктів тендерної документації шляхом визначення необхідних технічних вимог та характеристик відповідно до п.3 ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України “Про публічні закупівлі».

Зазначене стосується визначення технічних характеристик предмету закупівлі.

Твердження Позивача про порушення п. 3 ч. 2 ст. 22 та ч. 1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі» є безпідставними, оскільки:

-технічна специфікація існує та є складовою частиною документації;

-обсяг технічної інформації сформовано з урахуванням балансу публічності та державної таємниці/службової інформації;

-надання певних характеристик обмежене в зв'язку з правовим режимом воєнного стану.

Ні до позовної заяви, ні в судовому засіданні, ані в подальшому, позивачем не надано доказів того, що саме йому було обмежено право подати тендерну пропозицію чи, що наявна дискримінація. Посилання на недосконалість публічної версії специфікації не є підставою для визнання всієї документації протиправною.

Позивач помилково вважає, що неперерахування у відкритому доступі параметрів компонентів дронів є порушенням.

Тендерна документація сформована відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», містить обов'язкові складові, передбачені п. 28 Постанови КМУ № 1178, враховує обмеження щодо публічного розміщення даних, передбачених для оборонних закупівель та забезпечує рівний доступ усіх учасників, які включені до відповідної рамкової угоди.

Таким чином, суд дійшов висновку, що тендерна документація сформульована відповідно до вимог чинного законодавства, з достатнім рівнем технічної деталізації, прийнятним для ринку, і не суперечить вимогам ст. 22, 23 Закону, Постанови КМУ № 1178 та № 1275, отже відповідач діяв у межах та спосіб, передбачений законом.

Відповідно до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування та питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд зазначає, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи положення ст. 139 КАС України, підстави для розподілу витрат у справі у суду відсутні. Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 250, 255, 282 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.

Суддя Лиска І.Г.