про залишення позовної заяви без руху
17 липня 2025 року м. Київ № 320/35967/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить суд:
- визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» № 14 від 12.01.2022.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається обґрунтування необхідності залучення третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору.
Водночас, як вбачається з позовної заяви, позивач вказує у якості третіх осіб Державну службу України з питань праці та Міністерство економіки України, однак не зазначає, яким чином рішення у даній справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки, з приводу чого суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно частини п'ятої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Суд зазначає, що предметом спору у даній адміністративній справі відповідно до її прохальної частини є визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 №?14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці», яка, на думку позивача, була прийнята з порушенням принципів законності та правової визначеності, а її застосування призвело до порушення трудових прав позивача як державного службовця.
При цьому текст позовної заяви не містить належного обґрунтування щодо залучення у якості третіх осіб Державної служби України з питань праці та Міністерства економіки України - позивач не пояснює, яким саме чином ухвалене судом рішення щодо законності або протиправності вказаної постанови КМУ може вплинути на права чи обов'язки цих суб'єктів, та не наводить підстав для їх участі у справі у розумінні частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, позивачу необхідно уточнити, яким чином рішення суду у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Державної служби України з питань праці та Міністерства економіки України як третіх осіб без самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду:
- пояснень щодо залучення третіх осіб, зокрема обґрунтування, яким саме чином рішення суду у даній справі може вплинути на права, обов'язки або інтереси Державної служби України з питань праці та Міністерства економіки України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Леонтович А.М.