16 липня 2025 року м.Київ №320/7006/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони в місті Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління поліції охорони в м. Києві, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління поліції охорони в м. Києві, щодо не вирішення питання про призначення батьку загиблого (померлого) колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) пов'язаної з проходження служби в поліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4;
- визнати протиправною бездіяльність Управління поліції охорони в м. Києві, щодо не надіслання запиту про отримання копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть колишнього працівника поліції - ОСОБА_1 ;
- визнати протиправні дії Управління поліції охорони в м. Києві, щодо неможливості подальшого розгляду по суті поданої заяви батька загиблого (померлого) колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) пов'язаної з проходження служби в поліції з додатком документів відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4;
- зобов'язати Управління поліції охорони в м. Києві розглянути повторно питання про призначення та виплату батьку загиблого (померлого) працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), пов'язаної з проходженням служби в поліції у відповідності до Закону України «Про національну поліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України від 11.01.2016 №4 за заявою з додатком документів та прийняти відповідне рішення;
- зобов'язати Управління поліції в м. Києві вчинити дії, щодо формування повного пакету документів при вирішення питання про призначення батьку загиблого (померлого) колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) пов'язаної з проходження служби в поліції відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України від 11.01.2016 №4.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що позивач є батьком колишнього працівника поліції ОСОБА_1 , який помер через нещасний випадок, що стався у період проходження служби. У серпні 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції. За результати розгляду заяви позивача, відповідач повідомив про те, що: відповідно п. п. 4 п. 4 розділу «Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року за №4, переліком документі, надання яких є обов'язковим для виплати одноразової грошової допомоги у випадку загибелі (смерті) поліцейського, передбачено надання копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського. На вказаний лист позивач знову надіслав заяву про те, що формування документів для призначення та виплати ОГД здійснюється бухгалтерською службою у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, а також працівниками медичних (військово-лікарських) комісій МВС. Проте, відповідач повернув матеріали позивача про призначення одноразової грошової допомоги у випадку загибелі до Департаменту поліції охорони на доопрацювання, а останній повернув документи без затвердження через надання позивачем неповного пакету документів. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами ОСОБА_1 , надіслав відзив на позовну заяву, у якому зазначив про те, що з огляду на ненадання копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть ОСОБА_1 , зважаючи на те, що Департаменту поліції охорони пунктом 4 Розділу IV Порядку № 4 надано право на повернення документів на доопрацювання, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач надіслав відповідь на відзив, у якій навів обґрунтування аналогічні тим, що викладені в обґрунтування позовної заяви.
Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, у яких зазначив про те, що відповідач не має законних підстав для звернення до медичних закладів із запитом про отримання постанови ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть ОСОБА_1 . Враховуючи викладене вище, позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач, ОСОБА_1 , є рідним батьком колишнього працівника поліції сержанта поліції ОСОБА_1 , який з 18 липня 2018 року по 01 січня 2021 року проходив службу в Національній поліції України на посаді поліцейського - водія взводу №3 роти реагування Шевченківського районного відділу Управління поліції охорони в м. Києві, що підтверджується Витягом з трудової книжці серія НОМЕР_1 від 16.07.2018, Витягом з наказу Управління полії охорони в м. Києві №268 о/с від 17.07.2018, копією свідоцтва від 15.04.2008 серія НОМЕР_2 про народження.
З 01 січня 2021 року, сина позивача, ОСОБА_1 - ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу Національної поліції України (за смертю), що підтверджується витягом з наказу №2 о/с від 12.01.2021, копією свідоцтва серії НОМЕР_3 від 06.01.2021 про смерть.
За результатами проведеного спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 02 січня 2021 року близько 20 год. 00 хв. (вказано час виявлення трупу) з поліцейським - водієм взводу №3 роти реагування Шевченківського районного міжрегіонального відділу Управління поліції охорони в м. Києві сержантом поліції Олексієнком Олександром Олександровичем, було складено Акт №60 від 22.06.2022. Згідно з п. 7 у висновку комісії цього Акту, зазначено проте, що за фактом смерті сержанта поліції ОСОБА_2 комісією Управління поліції охорони в м. Києві проведено службове розслідування, висновок службового розслідування від 20.01.2021. Відповідно до підпункту 1 пункту 8 розділу III Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05 жовтня 2020 року №705, зареєстрованого Міністерством юстиції України 17 листопада 2020 року за 1139/35422, нещасний випадок визнається таким, що стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків. Родині померлого ОСОБА_1 роз'яснено їх права відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п.1 Акту №60 від 22.06.2022 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 02 січня 2021 року близько 20 год. 00 хв. (вказано час виявлення трупу) з поліцейським-водієм взводу №3 роти реагування Шевченківського районного міжрегіонального відділу Управління поліції охорони в м. Києві сержантом поліції Олексієнком Олександром Олександровичем, зазначено діагноз, який встановлено закладом охорони здоров'я, а саме: смерть ОСОБА_1 настала від гострого отруєння моно оксидом вуглецю (висновок експерта від 31.05.2021 №5 КЗ КОР «Київське обласне бюро судово-медичної експертизи» відділ експертизи трупів)».
03.01.2021 Фастівським районним управлінням поліції Головного управління національної поліції в Київській області (попередня назва - Фастівським відділенням Васильківського відділу Головного управління національної поліції в Київській області) до ЄРДР за №1202111310000006 внесені відомості про кримінальне правопорушення за фактом вбивства сержанта поліції ОСОБА_1 , передбачене ч. 1 ст. 115 КК України (Умисне вбивство).
28.08.2023 позивач як потерпілий звернувся рекомендованим листом №0850003346157 від 28.08.2023 до Управління поліції охорони в м. Києві з письмовою заявою з додатком про виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності у зв'язку з тим, що відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України №4 від 11.01.2016 (у редакції наказу МВС України від 21.09.2017 №188) та підпункту 2 пункту 1 ст. 97 Закону України «Про національну поліцію» одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції Шевченківському районному відділі Управління поліції охорони в м. Києві.
За результати розгляду письмової заяви з матеріалами на призначення одноразової допомоги у зв'язку зі смертю сина ОСОБА_3 (вх. №0-2 від 05.09.2023) листом заступник начальника Департаменту поліції охорони - начальником Управління поліції охорони в м. Києві полковник поліції Володимир Кравець від 07.09.2023 за №0-2/43/31/4/01-2023 повідомлено про те, що відповідно п. п. 4 п. 4 розділу Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 за №4, переліком документі, надання яких є обов'язковим для виплати одноразової грошової допомоги у випадку загибелі (смерті) поліцейського, передбачено надання копії постанови відповідної ВПК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського. Матеріалами, наданими позивачем на призначення одноразової грошової допомоги, копія постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського, відсутні. Ураховуючи викладене, позивачеві запропоновано додатково надати зазначений документ для розгляду матеріалів по суті.
Позивачем на виконання листа відповідача рекомендованим листом №0850003386981 від 27.09.2021 направлено письмову заяву, якою зазначено про те, що відповідно до пункту 1 розділу III Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016, оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги (ОГД), закріплено чіткий алгоритм дій, яким передбачено формування документів для призначення та виплати ОГД в органах поліції, закладах освіти здійснюється бухгалтерською службою у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП), підрозділами правового забезпечення органів поліції та закладів освіти, а також працівниками медичних (військово-лікарських) комісій МВС (далі - ВЛК). Всі подані мною документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги (ОГД) у зв'язку зі смертю поліцейського (рідного сина) сержанта поліції ОСОБА_1 , містять відомості про факт смерті останнього, 01.01.2021, які (відомості) Фастівським відділенням поліції Васильківського відділу Головного управління Національної поліції в Київській області 03.01.2021 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12021110310000006 (в рамках цього кримінального провадження встановленим порядком мене, дружину та дочку визнано потерпілими) за ознаками, передбаченими ч. 1 cт. 115 КК України (Умисне вбивство) вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншої людині, а саме подія є такою яка сталася в період проходження служби.
Матеріали на призначення одноразової грошової допомоги у випадку загибелі (смерті) батьку колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 , були Управлінням поліції охорони в м. Києві передані до Департаменту поліції охорони листом від 10.10.2023 року за №3778/43/31/3/01-2023, які (надіслані матеріали) останнім перевірено та повернено без затвердження матеріали на призначення одноразової грошової допомоги у випадку смерті колишньому поліцейському до Управління поліції охорони в м. Києві, про що листом заступник начальника Департаменту поліції охорони полковник поліції Лукічов В. від 31.10.2023 за №5766/43/3/03-2023 на №3778/43/31/3/01-2023 від 10.10.2023 повідомив Управління поліції охорони в м. Києві про наступне, що виплата одноразової грошової допомоги поліцейським здійснюється відповідно до Закону України «Про національну поліцію» і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4. Призначення та виплата одноразової грошової допомоги в органах поліції охорони здійснюється на підставі, поданих особою документів, вичерпний перелік яких визначений розділом Ill Порядку. Ураховуючи викладене, документи ОСОБА_1 повернуто за належністю для формування повного пакету документів відповідно до затвердженого Порядку.
За результати розгляду письмової заяви з додатками та матеріалами на призначення одноразової допомоги у зв'язку зі смертю сина ОСОБА_1 (вх. №0-2 від 05.09.2023) листом заступник начальника Департаменту поліції охорони - начальником Управління поліції охорони в м.Києві полковником поліції Володимиром Кравець від 02.11.2023 за №0-2/43/31/3/02-2023 повідомлено про те, що з урахуванням заяви позивача стосовно відсутності копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського, що передбачено п. п. 4 п. 4 розділу Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 за №4, матеріали на призначення одноразової грошової допомоги були передані до Департаменту поліції охорони листом від 10.10.2023 за №3 778/43/31/3/01-2023.
Листом Департаменту поліції охорони від 31.10.2023 №5766/43/3/03-2023 матеріали повернуті без затвердження, причина - неповний пакет документів. Ураховуючи викладене, позивача проінформовано про неможливість подальшого розгляду поданих заяв по суті без долучення відсутнього документу.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Згідно зі статтею 3 Закону № 580-VIII, у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
У зв'язку зі смертю ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Фастівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), наказом УПО від 12.01.2021 № 2 о/с було виключено зі списку особового складу сержанта поліції ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII, одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - ОГД) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
За змістом частини 2 статті 97 Закону № 580-VIII, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Стаття 101 Закону № 580-VIII передбачає вичерпні підстави, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме: якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
На реалізацію статей 97 - 101 Закону № 580-VIII та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, Кабінет Міністрів України прийняв наказ № 4 від 11.01.2016, яким затвердив Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4).
Згідно з пунктом 1 розділу II Порядку № 4, днем виникнення права на отримання ОГД, у разі загибелі (смерті) поліцейського, є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Підпунктом 3 пункту 4 розділу І Порядку № 4 передбачено призначення ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського під час проходження поліцейським служби (пункт 2 частини першої статті 97 Закону № 5 80-VIII) - випадок, який не пов'язаний із безпосереднім виконанням службових обов'язків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
Пунктом 2 розділу II Порядку № 4 встановлено, що ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України «Про Національну поліцію», особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.
Розділ III Порядку № 4 регламентує порядок оформлення документів для виплати ОГД.
Відповідно до положень Розділу III цього Порядку, посадові особи органів поліції, закладів освіти у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги (пункт 2).
Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, закладів освіти за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до органів державної влади (далі - останнім місцем проходження служби).
У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи (пункт 3).
Пунктом 4 Розділу III Порядку № 4 передбачено, що для виплати ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського за останнім місцем проходження служби подаються такі документи:
1) особами, які мають право на цю виплату:
заява кожного члена сім'ї (повнолітнього), батьків та утриманців загиблого (померлого), а в разі наявності малолітніх, неповнолітніх дітей - іншого з батьків, опікунів чи піклувальників інших законних представників цих дітей про виплату грошової допомоги;
2) кадровим підрозділом:
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) поліцейського із списків особового складу;
витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) поліцейського;
3) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.
У разі смерті від захворювання акти розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) та акти, що свідчать про причини та обставини смерті поліцейського, не подаються;
4) копію постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського;
5) копію свідоцтва про смерть поліцейського;
6) копію посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) ветерана війни (за наявності);
7) копію свідоцтва про народження поліцейського - для виплати грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
8) копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
9) копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
10) копії свідоцтва про народження дитини, паспорта дитини, у разі його наявності - для виплати грошової допомоги дитині;
11) копії документів членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), що підтверджують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті);
12) копію рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської, районної в місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування у разі здійснення опіки або піклування над дітьми поліцейського, влаштування у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу;
13) копію рішення суду, нотаріально посвідченого правочину або довідки органу місцевого самоврядування, що підтверджує факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого) або перебували на його утриманні).
Засвідчення копій документів, зазначених у підпунктах 3, 4, здійснює керівник підрозділу, установи, організації, що видав(ла) документ. Копії документів, зазначених у підпунктах 5-12, засвідчує своїм підписом фізична особа, що подає документи, та перевіряє особа, що їх приймає.
Отже, згідно з пунктом 4 Розділу III Порядку № 4, подання копії постанови ВЛК є обов'язковою умовою для розгляду документів на виплату одноразової грошової допомоги (ОГД) у разі смерті поліцейського, якщо смерть сталася внаслідок захворювання, поранення, травми тощо.
У зв'язку зі смертю ОСОБА_1 позивач звернувся до начальника УПО із заявою від 28.08.2023 про виплату одноразової грошової допомоги (вх. № 0-2 від 05.09.2023). До заяви про виплату ОГД було додано: копію паспорту та РНОКПП, копію свідоцтва про шлюб, копії свідоцтва про народження та свідоцтва про смерть сина, копію акта форми Н-1 (НВП).
Крім позивача з подібними заявами про виплату ОГД до УПО звернулись мати та сестра померлого, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Управління листом від 07.09.2023 № 0-2/43/31/4/01-2023 повідомило позивача про відсутність копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського та просило додатково надати дану постанову.
Натомість, позивач не надав постанову відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського, та листом від 27.09.2023 просив прийняти до розгляду заяву від 28.08.2023 та ухвалити рішення.
Згідно пункту 7 Розділу III Порядку № 4, при прийманні матеріалів особа, що приймає документи, зобов'язана перевірити оформлення заяви та поданих до неї документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та іншим документам, що засвідчують особу.
Підрозділи, служби, інші фахівці, зазначені у пункті 1 розділу III, що беруть участь у формуванні пакета документів для призначення та виплати ОГД, у разі необхідності, для перевірки даних або достовірності інформації, наданих особою, мають право, в установленому порядку звертатися за місцем отримання відповідних документів.
Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку № 4, у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу III, бухгалтерські служби готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
Висновок про призначення ОГД складається працівником бухгалтерської служби і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, закладу освіти, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Пунктом 2 Розділу IV Порядку №. 4 встановлено, що висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє:
1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій;
2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
3) у закладів освіти - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пункт 4 Розділу IV Порядку № 4 передбачає, що у Департаменті поліції охорони Національної поліції України (далі - ДПО) та територіальних органах поліції охорони висновок про призначення ОГД складає працівник бухгалтерської служби.
Висновок про призначення ОГД підписують: у ДПО - керівники бухгалтерської служби та кадрового підрозділу; у територіальному органі поліції охорони - керівники бухгалтерської служби, кадрового підрозділу та територіального органу поліції охорони.
Керівник територіального органу поліції охорони, в якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк із дня реєстрації документів, зазначених у пункті 4 або пункті 5 розділу III цього Порядку, подає до ДПО зазначені документи та висновок про призначення ОГД.
Висновок про призначення ОГД затверджує або відмовляє в призначенні ОГД керівник ДПО або особа, яка виконує його обов'язки.
Керівник ДПО (територіального органу поліції охорони) у п'ятнадцятиденний строк із дня затвердження висновку про призначення ОГД приймає рішення про призначення виплати ОГД шляхом видання наказу про виплату такої допомоги. У разі відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) заявника письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Висновок про призначення ОГД затверджує або відмовляє в призначенні ОГД керівник ДПО або особа, яка виконує його обов'язки.
З огляду на зазначене, листом від 10.10.2023 № 3778/43/31/3/01-2023 Управлінням було направлено матеріали на призначення ОГД до ДПО.
Підпункт 3 пункту 4 Розділу IV Порядку № 4 передбачає, що у разі відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) заявника письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Згідно листа Департаменту поліції охорони від 31.10.2023 №5766/43/3/03-2023, матеріали про призначення ОГД у випадку смерті ОСОБА_1 повернуто на доопрацювання до Управління.
З урахуванням змісту листа ДПО від 31.10.2023 № 5766/43/3/03-2023, Управління листом від 02.11.2023 №0-2/43/313/01-2023 повідомило позивача про повернення Департаментом поліції охорони матеріалів на призначення ОГД, у зв'язку з відсутністю копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть ОСОБА_1 (пп. 4 п. 4 р. III Порядку № 4).
У відзиві відповідач стверджує, що він виконав всі вимоги, визначенні Порядком 4 щодо формування та направлення матеріалів на призначення ОГД.
Однак, суд звертає увагу на те, що Порядком №4 передбачена можливість відповідача у разі необхідність направляти запити про надання чи уточнення документів. Крім того, відповідач у випадку необхідності для перевірки чи уточнення відомостей, щодо прийнятої постанови ВЛК, міг самостійно звернутися до державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по м. Києву».
У разі надсилання запитів до органів поліції, інших підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення одноразової грошової допомоги, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Також, відповідно до п. 1 Розділу VIII «Постанови військово-лікарських комісій» Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2017 № 285 (далі - Положення), за результатами лікарської та військово-лікарської експертизи ВЛК приймають постанови, які включають діагноз, встановлений особі за результатами проведеного обстеження, рішення щодо ступеня придатності чи про непридатність до служби та висновок про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва).
Згідно з пп. 3 п. 1 Розділу IX Положення «Оформлення постанов ВЛК» Положення постанови ВЛК, прийняті за результатами лікарської (військово-лікарської) експертизи, записуються щодо поліцейських, військовослужбовців за результатами медичного огляду - до Акта медичного огляду, Довідки або Свідоцтва про хворобу, медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, Книги (журналу) обліку документації ВЛК, в інших випадках - до Книги протоколів засідань ВЛК (додаток 16) та Постанови (додаток 17).
Як вбачається з заяви позивача від 28.08.2023 та додатку до неї про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) мого сина колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 , було долучено комісійний Акт №60 від від 22.06.2022 спеціального розслідування нещасного випадку, затвердженого начальником Управління поліції охорони в м. Києві полковником поліції Анатолієм Андрієвським, в якій відповідно до Положення включений діагноз сина: ОСОБА_1 - ОСОБА_1 , встановлений за результатом проведеної судово-медичної експертизи, який (діагноз) встановлено закладом охорони здоров'я, - смерть гр. ОСОБА_1 настала від гострого отруєння моно оксидом вуглецю (висновок експерта від 31.05.2021 року №5 КЗ КОР «Київське обласне бюро судово-медичної експертизи» відділ експертизи трупів) та нещасний випадок з поліцейським сержантом поліції ОСОБА_1 визнається таким, що стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.
Крім цього, із долучено Акту №60 від 22.06.2022 року спеціального розслідування нещасного випадку, у переліку додатку до нього (Акту) вбачаються та містяться документи (Висновок експерта, Довідка ДУ «ТМО МВС України по м. Києву), а саме: п. 18 Висновок експерта від 31.05.2021 №05 КЗ КОР «Київське обласне бюро судово-медичної експертизи», відділ експертизи трупів; п. 21 Довідка про проходження ОСОБА_6 медичного огляду ВЛК Держаної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по м. Києву» від 08.06.2018 року №1188 в якій відповідно до Положення включений діагноз позивача, встановлений за результатами проведеного обстеження, та висновок ВЛК.
Отже, документи, долучені позивачем містять висновок судово-медичної експертизи (з причин смерті) та перелік документів у додатку, в якому прямо згадується довідка ВЛК, що містить медичні висновки.
Разом з тим, відповідачем не спростовано, що під час розгляду заяви позивача щодо призначення ОГД, ним не здійснювалося витребування з відповідних медичних установ всіх належних для повного і всебічного розгляду даного питання, а отже, й не проводилося та не могло бути проведеним відповідне ретельне дослідження для вирішення спірного питання.
Крім того, суд відзначає, що відповідачем не було прийнято жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача, а лише направлено листа, що не є рішенням та носить суто інформаційних характер.
Посилання відповідача на те, що запитувані позивачем відомості є лікарською таємницею, суд вважає безпідставними і такими, що суперечать приписам Порядку №4.
Також, суд звертає увагу на те, що у межах розгляду даної справи не є спірним питання трапляння нещасного випадку з сином позивача у період проходження ним служби. Даний факт сторонами повністю визнається та не оспорюється. Тим більше, що висновок ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення, що спричинили смерть поліцейського мав бути двічі врахований відповідачем під час призначення ОГД матері та сестрі загиблого.
Проте, спірним питанням у цій справі є обов'язок надання позивачем висновку ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення, що спричинили смерть поліцейського (який фактично у нього відсутній) під час оформлення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Натомість, відповідач наділений повноваженнями щодо взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП), підрозділами правового забезпечення органів поліції, а також працівниками медичних (військово-лікарських) комісій МВС (далі - ВЛК) та на отримання спірного висновку ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення, що спричинили смерть поліцейського замість повернення документів позивача без розгляду з формальних підстав.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що згідно з загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо призначення ОГД, документи, які у позивача відсутні та які він просив підготувати, сформувати, не витребовувались та будь-яка постанова не приймалась, що свідчить саме про протиправну бездіяльність відповідача та про наявність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду питання призначення ОГД Олексієнку О.О.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача розглянути повторно питання про призначення та виплату батьку загиблого (померлого) працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), пов'язаної з проходженням служби в поліції у відповідності до Закону України «Про національну поліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України від 11.01.2016 №4 за заявою з додатком документів та прийняти відповідне рішення та щодо формування повного пакету документів при вирішення питання про призначення батьку загиблого (померлого) колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) пов'язаної з проходження служби в поліції відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України від 11.01.2016 №4, то остання також підлягає задоволенню, оскільки є похідними від визнаної судом протиправної бездіяльності відповідача.
В силу положень статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За приписами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим відповідач не довів суду правомірність своєї бездіяльності.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправною бездіяльність Управління поліції охорони в м. Києві щодо неналежного розгляду про призначення батьку загиблого (померлого) колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) пов'язаної з проходження служби в поліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 та щодо невитребування від медичної (військово-лікарської) комісії МВС копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть колишнього працівника поліції - ОСОБА_1 та зобов'язанняґ Управління поліції охорони в м. Києві (код ЄДРПОУ - 40109147, вул.Студентська, буд.9, м.Київ, 04050) розглянути повторно питання про призначення та виплату батьку загиблого (померлого) працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), пов'язаної з проходженням служби в поліції у відповідності до Закону України «Про національну поліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України від 11.01.2016 №4 за заявою з додатком документів та прийняти відповідне рішення, з формуванням повного пакету документів та з витребуванням від медичної (військово-лікарської) комісії МВС копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть колишнього працівника поліції - ОСОБА_1 .
Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління поліції охорони в м. Києві щодо неналежного розгляду про призначення батьку загиблого (померлого) колишнього працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) пов'язаної з проходження служби в поліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 та щодо невитребування від медичної (військово-лікарської) комісії МВС копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть колишнього працівника поліції - ОСОБА_1 .
Зобов'язати Управління поліції охорони в м. Києві (код ЄДРПОУ - 40109147, вул.Студентська, буд.9, м.Київ, 04050) розглянути повторно питання про призначення та виплату батьку загиблого (померлого) працівника поліції ОСОБА_1 - ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), пов'язаної з проходженням служби в поліції у відповідності до Закону України «Про національну поліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України від 11.01.2016 №4 за заявою з додатком документів та прийняти відповідне рішення, з формуванням повного пакету документів та з витребуванням від медичної (військово-лікарської) комісії МВС копії постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть колишнього працівника поліції - ОСОБА_1 .
Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.