Рішення від 17.07.2025 по справі 160/13798/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 рокуСправа №160/13798/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового стажу роботи ОСОБА_1 період проходження військової служби з 01.04.2022 року по 29.12.2024 року та періоду проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. в розрахунку один місяць служби за три;

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 року без врахування заробітної плати за період з страхового стажу з 01.03.2022 по 29.02.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 в розрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. та зробити перерахунок пенсії з дати призначення з 22.01.2020 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 в розрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби з 01.04.2022 року по 29.12.2024 р. протягом якої він, як військовослужбовець, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 28.06.2023 по 26.10.2023 р., з 11.11.2023 по 16.03.2024 р., з 12.06.2024 по 21.06.2024 р., з 24.06.2024 по 25.06.2024, з 27.06.2024 по 15.08.2024 р., з 11.09.2024 по 29.09.2024 р. та зробити перерахунок пенсії з 03.02.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2024 року перерахунок пенсії по заробітній платі за період страхового стажу з 01.03.2022 по 29.02.2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно відмовило в перерахунку пенсії позивачу, не зарахувавши до його страхового стажу періоди військової служби на пільгових умовах, а також не здійснивши перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати. Зокрема, відповідач відмовився зарахувати період проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 року в розрахунку один місяць служби за три, незважаючи на надані документи, а саме довідку № 3/419 від 24.12.2019 та військовий квиток, а також не врахував на пільгових умовах період військової служби з 01.04.2022 року по 29.12.2024 року, під час якої позивач брав безпосередню участь у бойових діях, що підтверджується довідкою від 28.01.2025 року № 80 та військовим квитком. Крім того, відповідач відмовився перерахувати пенсію із врахуванням заробітної плати, посилаючись на відсутність необхідних 24 місяців страхового стажу після попереднього перерахунку, що суперечить нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Індивідуальним відомостям про застраховану особу (ОК-5), які підтверджують продовження роботи позивача після призначення пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Згідно довідки про доставку електронного листа, відповідачем ухвалу про відкриття провадження у справі отримано 15.05.2025 року.

Станом на 17.07.2025 року відзив на позов від відповідача не надходив.

Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).

Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком.

03.02.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з роботи, а також надав наступні документи: витяг з наказу про звільнення з роботи від 28.01.2025 року; довідку про безпосередню участь в бойових діях від 28.01.2025 року № 80; військовий квиток; витяг про звільнення з військової служби від 29.12.2024 р. № 367.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 11000-6311/З-01/8-0400/25 від 05.03.2025 року відповідач повідомив позивача, що період участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, при призначені пенсії за віком зараховано в одинарному розмірі.

Щодо пільгового періоду участі у бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан повідомлено, що надана довідка від 22.01.2020 за № 716, що видана Міністерством оборони України ІНФОРМАЦІЯ_1 не відповідає вимогам Постанови № 637. У разі надання відповідної довідки можливо буде розглянути питання щодо пільгового обчислення.

Щодо перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати повідомлено, що перерахунок пенсії провадиться відповідно до статті 42 Закону № 1058. Відповідно частини 4 статті 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Не погодившись із даними діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до ч.2 ст. 2 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; ч.3 ст. 2 Закону громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Відповідно до статтей 1 та 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Згідно абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналогічна правова позиція викладена і пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".

З системного аналізу норм чинного законодавства вбачається, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Так, в період проходження військової служби з 01.04.2022 року по 29.12.2024 р., позивач як військовослужбовець брав участь у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, в Харківській областях з 28.06.2023 по 26.10.2023 р., з 11.11.2023 по 16.03.2024 р., з 12.06.2024 по 21.06.2024 р., з 24.06.2024 по 25.06.2024, з 27.06.2024 по 15.08.2024 р., з 11.09.2024 по 29.09.2024 р., що підтверджується довідкою про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 80 від 28.01.2025 року, а відтак суд приходить до висновку, що військова служба протиправно не зарахована відповідачем один місяць служби за три до страхового стажу позивача.

Вказана правова позиція узгоджуються з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17.

Що незарахування до страхового стажу роботи проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. в розрахунку один місяць служби за три, суд зазначає наступне.

За приписами статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також, зокрема, військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку №637).

Відповідно до пункту 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань).

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Поряд з цим, за даними військового квитка та довідки від 24.12.2019 р. № 3/419 у період з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. позивач проходив військову службу у складі радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, а отже він має право на пільги, встановлені постановою від 17.01.1983 №59-27 "Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, які перебувають у складі обмеженого контингенту радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім'ям".

Згідно з пунктом 13 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовозобов'язані, які призивалися на навчальні збори і направлялися до Афганістану в період ведення там бойових дій.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №2232-XIІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

При цьому, статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яким зокрема визначено порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років.

Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа виконувала інтернаціональний обов'язок, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Пунктом 1 Додатку № 2 до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (пункт 2.3) визначено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій, крім періодів військової служби, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (далі - Положення), на пільгових умовах зараховуються такі періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР (з урахуванням вимог додатка 1 до постанови Ради Міністрів СРСР від 15 грудня 1990 року № 1290 Про вислугу років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і допомоги цим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям та пунктів 2.4 - 2.6 Положення): 1) один місяць служби за три місяці: - на території Республіки Афганістан, а також в інших країнах, які ведуть (вели) бойові дії, якщо військовослужбовці брали участь у цих діях (крім військовослужбовців, звільнених з дійсної військової служби або відряджених з цих країн за вчинення проступків, які дискредитують звання військовослужбовця), - з 01 грудня 1979 року і час безперервного перебування військовослужбовців на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, отриманих у цих країнах.

Крім того, частиною першою Постанови Центрального Комітету Комуністичної Партії Радянського Союзу та Ради Міністрів Союзу Радянських Соціалістичних Республік №59-27 від 17.01.1983 встановлено: "надати військовослужбовцям Радянської Армії та Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки СРСР та Міністерства внутрішніх справ СРСР, які проходять службу у складі обмеженого контингенту радянських військ, що тимчасово знаходяться в Демократичній Республіці Афганістан, та їх сім'ям такі пільги: а) зараховувати у вислугу років для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці час служби на території Демократичної Республіки Афганістан військовослужбовцям, які прослужили встановлений термін служби в цій країні, а тим, що отримали поранення, контузії, каліцтва або захворювання - незалежно від терміну служби, та час безперервного перебування у зв'язку з цим на лікуванні в лікувальних закладах".

Позивачем при призначенні пенсії надавалась довідка про проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_2 24.12.2019 р. за № 3/419.

Крім того, суд зазначає, що посилання ж пенсійного органу в якості підстави для відмови у зарахуванні до страхового стажу роботи проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. в розрахунку один місяць служби за три, на те, що надана довідка від 22.01.2020 за № 716, яка видана Міністерством оборони України ІНФОРМАЦІЯ_1 не відповідає вимогам Постанови № 637, судом оцінюються критично, оскільки згідно з вимогами пункту 6 Постанови №637 для підтвердження військової служби до уваги пенсійним органом мають прийматися не лише виключно дані довідки про проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій, а й дані військового квитка, який у позивача є в наявності, містить відомості про перебування останнього на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. та надавався при поданні заяви про призначення пенсії від 22.01.2020 року..

Разом з цим, вказаний період не було зараховано до страхового стажу роботи позивача в розрахунку один місяць служби за три, а відтак, суд приходить до висновку, що період проходження військової служби один місяць служби за три з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. підлягає зарахуванню з дати призначення пенсії 22.01.2020 року.

Щодо непроведення перерахунку пенсії по заробітній платі, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 22.01.2020 року.

Після призначення пенсії, первинний автоматичний перерахунок пенсії за стажем (відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») було проведено з 01.04.2022 року. Вторинний автоматичний перерахунок пенсії, після набуття позивачем 24 місяців страхового стажу, здійснено з 01.04.2024 року. Однак, останній перерахунок пенсії було проведено без врахування заробітної плати.

Листом від 05.03.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, повідомлено, що право на перерахунок із заробітної плати позивач не набув, оскільки після попереднього перерахунку пенсії не набув 24 місяці страхового стажу.

Суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Законодавство також передбачає, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії може проводитись із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У випадку, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду зобов'язані щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводити перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення такого перерахунку на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Зважаючи на вищевикладене, суд, проаналізувавши лист відповідача, встановив, що перерахунок пенсії за стажем проведено лише по 29.02.2024 року, тоді як заробітна плата для обчислення пенсії врахована лише по 28.02.2022 року. Оскільки записи в трудовій книжці позивача та Індивідуальні відомості про застраховану особу (ОК-5) підтверджують його подальшу трудову діяльність у ТОВ "ВЕЙЛБІЛДІНГ" та проходження військової служби під час мобілізації з 01.04.2022 року по 29.12.2024 року, суд вважає, що відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії з 01.04.2024 року виключно за стажем, без належного врахування заробітної плати позивача за відповідний період.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню судом.

Оскільки позивач відповідно до п. 13 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, враховуючи приписи ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу роботи ОСОБА_1 період проходження військової служби з 01.04.2022 року по 29.12.2024 року та періоду проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. в розрахунку один місяць служби за три.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 року без врахування заробітної плати за період з страхового стажу з 01.03.2022 по 29.02.2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 в розрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби на території Демократичної Республіки Афганістан з 25.12.1983 року по 06.02.1986 р. та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з 22.01.2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 в розрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби з 01.04.2022 року по 29.12.2024 р., протягом якої він, як військовослужбовець, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 28.06.2023 по 26.10.2023 р., з 11.11.2023 по 16.03.2024 р., з 12.06.2024 по 21.06.2024 р., з 24.06.2024 по 25.06.2024, з 27.06.2024 по 15.08.2024 р., з 11.09.2024 по 29.09.2024 р., та здійснити перерахунок пенсії з 03.02.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2024 року перерахунок пенсії по заробітній платі за період страхового стажу з 01.03.2022 по 29.02.2024 року.

Розподіл судових витрат у справі не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник