17 липня 2025 року Справа №160/31438/24
Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м.Дніпрі заяву ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/31438/24,
установив:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 20.05.2025 р. надійшла заява від представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/31438/24.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2025р. призначено заяву до розгляду в порядку письмового провадження з 28.05.2025р. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул.Академіка Янгеля, 4, зала №10.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2025р. заяву про встановлення судового контролю у справі №160/31438/24 задоволено. Встановлено ІНФОРМАЦІЯ_1 місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 у справі №160/31438/24.
25.06.2025 на адресу суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2025р. у задоволенні затвердження звіту відмовлено. Встановлено ІНФОРМАЦІЯ_1 10 денний строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 у справі №160/31438/24 з моменту отримання цієї ухвали.
25.06.2025 на адресу суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення, в якому зазначив таке: «Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається (пункт 2 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 із змінами). Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено коло військовозобов?язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Порядок надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», регламентовано Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (пункти 56-67), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (зі змінами). Пунктом 57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначено, що для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації). Розпорядженням начальника Дніпровської районної військової адміністрації Дніпропетровської області від 24.05.2024 № 144/0/534-24 «Про утворення комісій для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (зі змінами) утворені комісії при районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки міста Дніпро та затверджено їх склад. Засідання Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відбувається щосереди в приміщенні Дніпровської районної військової адміністрації (селище Слобожанське), відповідно до розпорядження начальника Дніпровської районної військової адміністрації Дніпропетровської області від 24.05.2024 № 145/0/534-24 «Про затвердження графіків роботи комісій для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та визначення місця проведення засідань». Предметом спору адміністративного позову у справі № 160/31438/24 було рішення Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу ОСОБА_1 з підстав пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оформлене протоколом зазначеної Комісії від 02.10.2024 року № 18. ІНФОРМАЦІЯ_3 не розглядалися та не розглядаються заяви військовозобов'язаних про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією з підстав пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Заяву ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 НЕ РОЗГЛЯДАВ. Зазначену заяву, що надійшла 25.09.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 рекомендованим листом з описом вкладення поштовим оператором «Укрпошта» було зареєстровано та передано Комісії для розгляду питань надання військовозобов?язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , створеній розпорядженням начальника Дніпровської районної військової адміністрації Дніпропетровської області. Відповідно до абзацу дев?ятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (зі змінами) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації. які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних. Таким чином, відстрочку від проходження військової служби під час мобілізації надає Комісія, а районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснює її оформлення. Зобов'язавши ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, Суд примушує орган військового управління робити те, що не передбачено законодавством! Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009р. №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини). період повторно було розглянуто заяву ОСОБА_1 та відмовлено в її задоволенні (протокол від 14.05.2025 № 19). Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації знаходиться поза повноваженнями ІНФОРМАЦІЯ_5 . В разі прийняття позитивного рішення Комісією для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, відповідно до абзацу дев'ятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (зі змінами), ІНФОРМАЦІЯ_6 буде її оформлено встановленим порядком. Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. ІНФОРМАЦІЯ_6 для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період було передано копію зазначеного рішення суду 14.05.2025 Комісією для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий
Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
З 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Відповідно до норм ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2025р. позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме:
- визнано протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене у вигляді протоколу комісії № 18 від 02.10.2024, про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання йому відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у спосіб, визначений Порядком №560, прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 відстрочку від призову за мобілізацією на підставі пункту 9 частини 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Вказане рішення набрало законної сили 29.04.2025р. та не було оскаржене.
Основною конституційною засадою судочинства, серед іншого, є обов'язковість судового рішення (п. 9 ч. 2 ст. 129 Конституції України), що є однією із важливих складових принципу правової визначеності, а також права на справедливий суд, закріпленого, зокрема, у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, внесенні Законом № 1401-VIII від 02.06.2016 р. зміни до Конституції України щодо правосуддя.
Так, Законом № 1401-VIII від02.06.2016 р. Конституція України доповнена ст. 129-1, згідно з якою суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Вказані конституційні положення знайшли своє продовження у Кодексі адміністративного судочинства України (КАС України), інших процесуальних кодексах, а також у Законі України Про судоустрій і статус суддів. Так, ст. 2, ч. 2 ст. 14 КАС України та ч. 2 ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів регламентовано, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Доводи відповідача про відсутність у нього повноважень щодо прийняття рішення про надання відстрочки свідчать про незгоду з судовим рішенням, але не може бути підставою для його невиконання.
Незгода з судовим рішенням є підставою для його оскарження, але не звільнення від обов'язку його виконання.
Суд зазначає, що поданий ІНФОРМАЦІЯ_1 звіт не підтверджує виконання рішення суду по суті.
Зокрема, відповідач не довів факту розгляду заяви ОСОБА_1 відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, у спосіб, визначений цим Порядком, із прийняттям рішення про надання йому відстрочки за пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як того прямо вимагає резолютивна частина рішення суду.
Суд зазначає, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 року набрало законної сили та є обов'язковим до виконання, а звіт відповідача не містить жодних даних про прийняття рішення про надання вістрочки як зобов'язано рішенням суду.
Враховуючи викладені норми, а також зміст звіту про виконання судового рішення, суд вважає, що відповідачем рішення суду не виконано.
З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що рішення суду залишається не виконаним, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання судового рішення на двадцять днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
У прийнятті та затвердженні звіту ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 у справі №160/31438/24 - відмовити.
Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 20 денний строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 у справі №160/31438/24 з моменту отримання цієї ухвали.
Попередити ІНФОРМАЦІЯ_7 про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 -3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя А.В. Савченко