Єдиний унікальний номер 728/1466/25
Номер провадження 3/728/566/25
17 липня 2025 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд у складі
головуючого судді Сороколіта Є.М.
за участі:
секретаря судового засідання - Кирути Л.І.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - не з'явилася,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, фактично проживаючої в АДРЕСА_1 ,
за статтями 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі також - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про таке.
І. Опис фактичних обставин встановлених судом.
1. ОСОБА_1 (далі також - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності) 24 травня 2025 року близько 23 год 25 хв, керуючи автомобілем Mazda, модель СХ-5, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вулиці Чернігівська в місті Бахмач, поблизу будинку № 5, перед початком руху зі стоянки не переконалася, що це буде безпечно і не створить перешкод іншим учасникам дорожнього руху та скоїла наїзд на припаркований автомобіль Hyundai, модель Accent, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , чим порушила вимоги пункту 10.1 Правил дорожнього руху (далі також - ПДР), затверджених постановою Кабінету Міністрів України “Про Правила дорожнього руху» від 10.10.2001 № 1306.
Під час дорожньо-транспортної пригоди зазначені автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
2. Також Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, 24 травня 2025 року близько 23 год 25 хв, керуючи автомобілем Mazda, модель СХ-5, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вулиці Чернігівська в місті Бахмач, поблизу будинку № 5, скоївши дорожньо-транспортну пригоду, а саме здійснивши наїзд на припаркований автомобіль Hyundai, модель Accent, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , не зупинила транспортний засіб і залишила місце пригоди, чим порушила вимоги пункту 2.10.(а) ПДР.
ІІ. Рух справи.
3. Після надходження адміністративних матеріалів стосовно Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до Бахмацького районного суду (далі також - Суд), їх розгляд у судовому засіданні було призначено на 02.07.2025 о 10 год 00 хв.
4. У судове засідання, призначене на 02.07.2025 о 10 год 00 хв, Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилася, у зв'язку з чим Судом відкладено проведення судового засідання до 17.07.2025 на 12 год 30 хв та здійснено її виклик через оголошення на сайті Суду.
5. У судове засідання, призначене на 17.07.2025 о 12 год 30 хв Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилася повторно, причини неявки не повідомила.
ІІІ. Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
6. За змістом положень статті 268 КУпАП неявка належним чином повідомленої особи, що притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи за її відсутності.
ІV. Досліджені докази.
7. На підтвердження вини Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення Бахмацькому районному суду (далі також - Суд) надано такі докази, передбачені статтею 251 КУпАП, які були досліджені безпосередньо у судовому засіданні:
- протокол про адміністративне правопорушення від 05.06.2025 серії ЕПР1 № 352293;
- протокол про адміністративне правопорушення від 05.06.2025 серії ЕПР1 № 352312;
- довідка ВП № 1 (м. Бахмач) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області від 06.06.2025 № 8564/124/45.1-2025, якою підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 30.05.2025;
- письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ;
- рапорт інспектора відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області;
- схема місця ДТП.
V. Оцінка Суду.
8. Перш за все, стосовно поінформованості Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, щодо розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, Суд відмічає, що після надходження адміністративних матеріалів Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, повідомлялася про судові засіданні шляхом направлення судової повістки за адресою указаною в протоколі, але судова кореспонденція залишилася неврученою, а також шляхом публікації 02.07.2025 інформації про дату, час та місце розгляду справи на сайті Судової влади місцевого суду у розділі інформація для громадян з найменуванням “ГРОМАДЯНАМ».
9. Разом з тим, ужиті заходи не сприяли досягненню мети забезпечення участі в судовому засіданні Особи, що притягається до адміністративної відповідальності, хоча останні прямо та беззаперечно у своїй сукупності указують на те, що Особа, що притягається до адміністративної відповідальності була поінформована про цей процес, який здійснюється, однак бажання приймати у ньому безпосередню участь, не дивлячись про обізнаність у його здійсненні, не виявила.
10. Пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини (далі також - Конвенція), ратифікованої Законом України “Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» від 17.07.1997 № 475/97-ВР передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
11. Розумність тривалості провадження повинна оцінюватись, у розрізі практики ЄСПЛ окресленої ним у його рішеннях, відповідно до обставин справи та наступних критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади та важливості для заявника питання, що розглядається (див., з-поміж багатьох інших, рішення у справі “Фрідлендер проти Франції», [GC], N 30979/96, пункт 43, ECHR 2000-VII).
12. При цьому сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
13. Як наслідок, ураховуючи поінформованість ОСОБА_1 про даний процес, як і про дату, час та місце його здійснення, Суд при відсутності у особи з певних своїх причин та міркувань стійкого бажання приймати участь в цьому процесі, уважає таку поведінку останньої своїм особистим вільним користуванням власними правами на власний розсуд.
14. Більш того, Суд вважає, що ним виконано процесуальний обов'язок повідомлення Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату, час та місце розгляду цієї справи.
15. Щодо суті вчиненого правопорушення, оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись виключно законом і правосвідомістю Суд наголошує на тому, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності необхідно довести наявність в діях (бездіяльності) такої особи складу та події адміністративних правопорушень.
16. Суд враховує, що положеннями статті 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, у тому числі, за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
17. Об'єктивна сторона зазначеного адміністративного правопорушення полягає, серед іншого, у вчиненні будь-яких порушень правил дорожнього руху, за наслідком яких завдається матеріальна шкода.
18. Адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП, є правопорушенням з матеріальним складом і є закінченим з моменту настання наслідку у виді матеріальної шкоди.
19.При цьому, відповідно до пункту 2.3.(б) ПДР, для забезпечення безпеки дорожнього руху, водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
20. Згідно з вимогами пункту 10.1 ПДР, перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
21. Згідно з вимогами пункту 10.9 ПДР, під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
22. Статтею ж 122-4 КУпАП передбачено відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
23. За змістом положень пункту 2.10 ПДР у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний:
а) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
б) увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил;
в) не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;
г) вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров'я;
ґ) у разі неможливості виконати дії, перелічені в підпункті "г" пункту 2.10 цих Правил, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;
д) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських;
е) вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди;
є) до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
24. Отже об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого положеннями статті 122-4 КУпАП, полягає у будь-яких діях учасника дорожньо-транспортної пригоди, що спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, і які спричинили необхідність проведення поліцейськими заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу.
25. Відповідно адміністративне правопорушення, передбачене статтею 122-4 КУпАП, є правопорушенням з формальним складом і є закінченим з моменту вчинення дій, згаданих у пункті 24 цієї постанови.
26. Вина ОСОБА_1 підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, що передбачені статтею 251 КУпАП:
- довідкою від 06.06.2025 № 8564/124/45.1-2025 ВП № 1 (м. Бахмач) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області, за змістом якої ОСОБА_1 набула у встановленому порядку право керувати транспортними засобами і є водієм;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , за змістом яких остання, будучи водієм автомобіля Mazda, модель СХ-5, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , рухаючись заднім ходом, допустила зіткнення з іншим автомобілем і, оскільки не знала його власника та поспішала до міста Чернігів, залишила місце дорожньо-транспортної пригоди;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , за змістом яких остання, будучи вдома за адресою: АДРЕСА_2 , почула на вулиці якийсь скрежит, а потім побачила як біля її автомобіля розвертається інший автомобіль з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 . Вона зрозуміла, що зазначений автомобіль пошкодив її транспортний засіб Hyundai, модель Accent, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , однак, поки вона спустилася з 5-го поверху, то біля її автомобіля вже нікого не було, у зв'язку з чим ОСОБА_2 викликала поліцію;
- рапортом інспектора відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, у відповідності до якого 24.05.2025 о 00 год 13 хв від ОСОБА_2 надійшов виклик на лінію 102 з повідомленням, що її автомобіль Hyundai, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , зачепило інше авто Mazda, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ;
- схемою місця ДТП, яка підтверджує місце розташування автомобіля Hyundai, модель Accent, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , на стоянці автомобілів, який було припарковано біля будинку № 5 у місті Бахмач.
27. Також в протоколах про адміністративні правопорушення від 05.06.2025 серії ЕПР1 № 352293 та ЕПР1 № 352312 зафіксовані обставини вчинення правопорушень, вони узгоджуються із іншими дослідженими доказами.
28. Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122-4 КУпАП, а саме залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні та адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, а саме порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
VІ. Накладення адміністративного стягнення.
29. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.
30. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.
31. Відповідно до частини другої статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. Порівнюючи санкції за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 КУпАП, Суд доходить висновку, що правопорушення, передбачене положеннями 122-4 КУпАП є більш тяжким, у зв'язку із чим остаточне стягнення слід накласти у межах санкції цієї статті.
32. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, Суд відповідно до статті 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, приймаючи до уваги відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність, Суд вважає за доцільне застосувати до громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 грн 00 коп (три тисячі чотириста гривень 00 копійок), і є достатнім для виховання вищезазначеної особи, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як нею, так і іншими особами.
33. Підстави для застосування іншого, більш м'якого або більш суворого стягнення, відсутні.
34. Відповідно до статті 40-1 КУпАП та статті 4 Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір.
35. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 1, 9, 23, 33, 36, 122-4, 124, 276-285, 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд, -
1. ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. Призначити їй остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 грн 00 коп (три тисячі чотириста гривень 00 копійок).
3. Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Строк пред'явлення постанови до виконання становить 3 (три) місяці з моменту набрання нею законної сили.
Відповідно до частини першої статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, такий штраф стягується у подвійному розмірі штрафу визначеного у відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя
Бахмацького районного суду Сороколіт Євген Миколайович