Справа № 947/22857/25
Провадження № 3/947/3089/25
17.07.2025 року м. Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Чаплицький В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.122-4 КУпАП,
ОСОБА_1 23.11.2024 року, приблизно о 15:01 год., рухаючись в м.Одесі по просп.Небесної Сотні, 2, керуючи транспортним засобом Volkswagen Sharan, державний знак НОМЕР_1 , став учасником ДТП та залишив місце події.
ОСОБА_1 про дату та час судового засідання повідомлений належним чином, шляхом направлення SMS-повістки за вказаними у протоколі про адміністративне правопорушення засобами зв'язку, а також шляхом публікації оголошення про дату, час та місце проведення судового засідання на сайті «Судової влади», проте до суду не з'явився.
Разом з тим, представником ОСОБА_1 - адвокатом Піроговським В.Ф., було подано клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до відповідальності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Всебічно, повно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи про адміністративне правопорушення, вияснивши причини та умови, що сприяли вчиненню даного адміністративного правопорушення, проаналізувавши усі фактичні дані, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, вважаю, що вина ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними і дослідженими матеріалами справи, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №356562 від 09.06.2025 року, заявою про вчинення адміністративного правопорушення схемою місця ДТП, поясненнями учасників ДТП, тощо.
З досліджених судом матеріалів справи, судом встановлено, що обставини, викладені у протоколі знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, тобто встановлена сукупність обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП та наявність причинного зв'язку між діями ОСОБА_1 та наслідками, які настали.
Таким чином, суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що водій ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП, тобто залишення місця ДТП та його вина повністю доведена.
Водночас, з матеріалів справи вбачається, що зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №356562 від 09.06.2025 року події відбувались 23.11.2024 року, особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 КУпАП, було встановлено суддею Іванчуком В.М. під час розгляду справи про адміністративне правопорушення №947/733/25 відносно ОСОБА_2 06.02.2025 року, а матеріали справи до суду надійшли 19.06.2025 року, тобто строк накладення адміністративного стягнення сплив ще до надходження матеріалів справи про адміністративне правопорушення до суду.
У відповідності до ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Таким чином, відповідно до вимог ч.2 ст.38 КУпАП на момент надходження матеріалів про адміністративне правопорушення до суду строк притягнення до адміністративної відповідальності сплив.
Відповідно до вимог п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
НКР при ВАСУ зазначила, що зі змісту норм статей 247, 38 КУпАП закриття провадження можливе за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення; закінчення встановленого законом двомісячного строку, перебіг якого розпочинається з дня вчинення правопорушення (при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.)
Виходячи з положень п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_3 за ст..195-5 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.38, 124, 247 КУпАП України, суд
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.122-4 КпАП України закрити, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КпАП України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, через Київський районний суду м.Одеси, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В. В. Чаплицький