г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/2935/24
Номер провадження 2/213/93/25
07 липня 2025 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
секретар судового засідання - Куропятник І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі судових засідань №14, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу №213/2935/24 за позовною заявою Виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради, як органу опіки та піклування, в інтересах дітей ОСОБА_1 , 2020 року народження, ОСОБА_2 , 2021 року народження, ОСОБА_3 , 2024 року народження, до ОСОБА_4 (інтереси якої представляє адвокат Галач Тетяна Анатоліївна), ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, за участі:
представника позивача - ОСОБА_6 ,
відповідача - ОСОБА_4 ,
представника відповідача - адвоката Галач Тетяни Анатоліївни,
відповідача - ОСОБА_5 ,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог.
Виконком Інгулецької районної у місті ради як орган опіки та піклування звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що відповідач ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідач ОСОБА_5 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .Відомості про батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. Відповідачі ухиляються від виконання своїх батьківських обов'язків стосовно малолітніх дітей. Сім'я відповідачів вперше потрапила в поле зору служби у справах дітей у січні 2021 року: фахівцями із соціальної роботи КМЦСССДМ під час здійснення виходу за адресою проживання відповідачів виявлено антисанітарні умови проживання. ОСОБА_4 притягнуто до відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП. 24 лютого 2021 року КМЦСССДМ сім'ю взято під соціальний супровід. 19 березня 2021 року спеціалістами служби у справах дітей виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради здійснено вихід за адресою відповідачів, проведено профілактично-роз'яснювальну бесіду з ОСОБА_4 щодо належного виконання своїх батьківських обов'язків та попередженопро відповідальність за ухилення від їхнього виконання. ОСОБА_4 постійно змінювала місце свого проживання, не йшла на контакт із фахівцем із соціальної роботи. 16 червня 2021 року в результаті обстеження умов проживання малолітнього ОСОБА_1 з'ясовано, що ОСОБА_4 вагітна, проте на обліку не перебуває. З відповідачами неодноразово проведена профілактично-роз'яснювальна робота щодо відповідального ставлення до батьківських обов'язків. У січні 2022 року сім'ю відповідачів знято із соціального супроводу та залишено на обліку соціальної роботи з сім'ями/особами, які опинилися в складних життєвих обставинах. Відповідно до листа ВП №6 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області від 23 травня 2024 року зі служби 102 надійшло повідомлення про ухилення відповідачами від виконання своїх батьківських обов'язків: у квартирі не створені умови для проживання та виховання малолітніх дітей, відсутнє свідоцтво про народження ОСОБА_7 . З матір'ю дітей проведено профілактичну бесіду та складено адміністративний протокол за ч.1 ст. 184 КУпАП. 28 травня 2024 року спеціалістами служби у справах дітей спільно зі старшим інспектором ювенальної превенції здійснено вихід за адресою відповідачів, проте у квартирі перебувала сестра ОСОБА_5 , яка повідомила, що ОСОБА_4 з ОСОБА_3 перебуває у лікарні у м. Дніпро, ОСОБА_1 - у дитячому садочку, а вона наглядає за ОСОБА_2 ; брат зачинив її у квартирі і їй невідомо, де він і коли повернеться. Відповідно до листа КНП «Міська багатопрофільна клінічна лікарня матері та дитини ім. професора М.Ф. Руднєва» ДМР від 04 червня 2024 року малолітню ОСОБА_3 госпіталізовано до закладу, мати залишила лікарню і цікавиться станом дитини у телефонному режимі. Крім того, матір'ю не укладено декларацію із сімейним лікарем стосовно ОСОБА_3 , на дзвінки медичної сестри вона не реагує. ОСОБА_4 не зверталася до УПСЗН з питання оформлення державної соціальної допомоги на дочку.
За адресами місця проживання відповідачів антисанітарні умови, відсутня приготована їжа. Відповідачів неодноразово попереджено про відповідальність за ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків, необхідність створення належних житлово-побутових умов проживання, але позитивні зміни відсутні. Відповідачі протягом тривалого часу ухиляються від виконання батьківських обов'язків.
З метою збереження життя та здоров'я малолітніх дітей, оперативного реагування на факти недбалого ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків виконавчий комітет Інгулецької районної у місті ради ухвалив рішення від 21 червня 2024 року № 258 про негайне відібрання від відповідачів дітей. Діти тимчасово перебувають в КНП «Криворізька міська дитяча лікарня № 4» КМР.
Просить позбавити відповідачів батьківських прав стосовно малолітніх дітей; стягнути з них аліменти на утримання дітей у розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку /доходу/.
Процесуальні дії у справі.
28 червня 2024 року позовна заява надійшла до суду.
03 липня 2024 року з метою визначення підсудності суддя скористався даними Єдиного державного демографічного реєстру.
03 липня 2024 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
29 жовтня 2024 року підготовче провадження закрито. Справа призначена до судового розгляду по суті. Задоволено клопотання про виклик свідків.
13 липня 2024 року залучено до участі у справі третю особу; зобов'язано її надати докази.
Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювались.
Заяви, клопотання.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
В судовому засіданні.
Представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, підтвердила обставини, викладені у позові, просить їх задовольнити. Пояснила, що після вилучення дітей мати лише раз навідала хлопців.
Відповідач ОСОБА_4 позовні вимоги не визнала, просить відмовити у задоволенні позову. Пояснила, що відвідує ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у КЗ «ЦСПРД №1», купує необхідні ліки. У відвідуванні ОСОБА_7 їй відмовили.
Представник ОСОБА_4 - адвокат Галач Т.А. проти задоволення позовних вимог заперечує. Пояснила, що відповідач любить дітей, спілкується з ними, надає допомогу.
Відповідач ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав. Пояснив, що підписав контракт із ЗСУ, зможе матеріально забезпечувати дітей. Просить надати другий шанс.
Фактичні обставини, встановлені судом.
ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_1 , матір'ю якого є ОСОБА_4 . Відомості про батька дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Згідно з листом від 26 січня 2021 року Криворізький міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з метою вжиття необхідних заходів щодо захисту прав малолітньої дитини повідомив начальника служби у справах дітей виконкому Інгулецької районної у місті ради та начальника Інгулецького ВП КВП про те, що 25 січня 2021 року фахівцями із соціальної роботи здійснений візит в родину ОСОБА_4 , яка має на вихованні малолітнього ОСОБА_1 . Разом з ними проживає біологічний батько дитини - ОСОБА_5 . Умови проживання в помешканні незадовільні, антисанітарія. У дитини немає постільної білизні, брудні речі, відсутні засоби особистої гігієни. З матір'ю проведено профілактично-роз'яснювальну роботу щодо відповідального ставлення до своїх батьківських обов'язків, створення комфортних умов для проживання дитини. Родину поставлено на облік соціальної роботи з сім'ями/особами, які опинилися в складних життєвих обставинах, взято під соціальний супровід.
Постановою Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 лютого 2021 року на ОСОБА_4 накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Начальник ВП № 7 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області листом від 01 березня 2021 року повідомив директора КМЦСССДМ, що інспекторами сектору ювенальної превенції здійснено вихід за адресою АДРЕСА_1 та виявлено, що у помешканні не створені належні умови для життя та повноцінного розвитку дитини. Стосовно ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП. Під час останньої перевірки родини ОСОБА_4 вдома нікого не було. При спілкуванні телефоном стало відомо, що родина переїхала до батьків ОСОБА_5 , оскільки у них вдома ремонт.
Листом від 18 березня 2021 року директор КМЦСССДМ просить начальника служби у справах дітей виконкому Інгулецької районної у місті ради вжити заходів щодо захисту прав малолітньої дитини ОСОБА_4 . Зазначається, що за останній період часу ОСОБА_4 повідомляла, що вона на період ремонту проживає у родичів за своїм місцем реєстрації, потім - у свекрухи, але на момент візиту двері ніхто не відчиняв.
На підставі вищезазначеного листа головними спеціалістами начальника служби у справах дітей виконкому Інгулецької районної у місті ради 19 березня 2021 року проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_2 , за якою тимчасово проживали ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_5 . Встановлено, що на момент обстеження базові потреби дитини задоволені, санітарний стан задовільний.
Згідно з поясненнями ОСОБА_4 від 19.03.2021 у квартирі навели лад і вона із сином та співмешканцем планують повертатися до неї. Син не хворіє, вона доглядає за ним.
28 травня 2021 року директор КМЦСССДМ повідомив службу у справах дітей та органи поліції, що за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_5 зі слів сусідів тривалий час не проживають. Місце знаходження ОСОБА_4 не відомо, вона постійно повідомляє різні адреси, за якими не проживає. Після першого візиту до родини 25 січня 2021 року ОСОБА_4 змінила місце проживання та не іде на контакт із фахівцем.
16 червня 2021 року головним спеціалістом служби у справах дітей, фахівцем із соціальної роботи КМЦСССДМ та інспектором СЮП ВП № 6 КРУП під час рейдового заходу «Сім'я» проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в результаті якого встановлено, що в квартирі створені умови для проживання малолітнього ОСОБА_1 . З'ясовано, що ОСОБА_4 вагітна, проте на обліку не перебуває, до лікарів не зверталася. Рекомендовано відвідати лікаря та стати на облік.
ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_2 , батьками якого є ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
11 січня 2022 року на підставі рейдового заходу «Сім'я» проведено обстеження умов проживання за вищезазначеною адресою, яким встановлено, що базові потреби дітей задоволені. ОСОБА_5 має неофіційні підробітки. З ОСОБА_4 проведена профілактична бесіда щодо належного виконання батьківських обов'язків.
ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_3 , батьками якої є відповідачі.
Відповідно до листа начальника ВП №6 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області від 23 травня 2024 року - 15 травня 2024 року зі служби 102 надійшло повідомлення про те, що за адресою: АДРЕСА_1 , на 2 поверсі, заявник бачить, як зовсім маленькі діти виглядають у вікно, опираються руками на скло, діти не одягнені. Виїздом на місце події СОГ встановлено, що за цією адресою проживає ОСОБА_4 разом зі своїми малолітніми дітьми: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та новонародженою дочкою, свідоцтво про народження якої відсутнє. Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_4 ухиляється від виконання батьківських обов'язків: не забезпечила належними умовами для проживання та розвитку своїх дітей, у квартирі дуже брудно, повна антисанітарія. Квартира не провітрюється. Новонароджена дівчина має дуже маленьку вагу. З ОСОБА_4 проведено профілактичну бесіду щодо належного виконання батьківських обов'язків та складено протокол за ч.1 ст. 184 КУпАП.
Згідно з актом обстеження умов проживання від 28 травня 2024 року у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 перебувала дівчина, яка назвала себе сестрою ОСОБА_5 - ОСОБА_10 . З її слів ОСОБА_4 з молодшою дочкою перебуває на лікуванні у м. Дніпро, ОСОБА_8 - у дитячому садочку, а вона наглядає за ОСОБА_9 . ОСОБА_5 закрив її з дитиною у квартирі, де він знаходиться і коли повернеться - їй не відомо.
Також 28 травня 2024 року за вищезазначеною адресою здійснено візит фахівцями із соціальної роботи КМЦСС, під час якого з'ясовано, що ОСОБА_4 з ОСОБА_11 перебувають у лікарні. У ході телефонної розмови з ОСОБА_4 стало відомо, що з 26 травня 2024 року ОСОБА_12 знаходиться в реанімації міської багатопрофільної клінічної лікарні ім. Руднєва № 3 в м. Дніпро. Дитині зроблено операцію: інвагінація кишківника та апендектомія. Двоє інших дітей дві доби перебували з 17-річною сестрою ОСОБА_5 - ОСОБА_13 , а з 28 травня 2024 року будуть проживати разом з ОСОБА_5 . У помешканні частково прибрано, неприємний запах і затхле повітря, дитячий одяг та постільна білизна брудні, у наявності мінімальний запас продуктів, приготована їжа відсутня.
Станом на 29 травня 2024 року ОСОБА_4 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_5 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 ; місце проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не зареєстровано.
Згідно з листом КНП «Міська багатопрофільна клінічна лікарня матері та дитини ім. проф. М.Ф. Руднєва» ДМР від 04 червня 2024 року ОСОБА_3 знаходиться на лікуванні в закладі з 26 травня 2024 року з діагнозом: інвагінація кишківника, стан після оперативного втручання 26 травня 2024 року, білково-енергетична недостатність 3 ступеню. Дитина госпіталізована з матір'ю. З 28 травня 2025 року жінка залишила лікарню, цікавиться станом дитини по телефону. Після одужання дитина буде переведена до стаціонару за місцем фактичного проживання батьків до вирішення питання забезпечення соціального захисту в складних життєвих умовах.
На запит начальника служби у справах дітей виконкому Інгулецької районної у місті ради адміністрація КНП «ЦПМСД №7» КМР 04 червня 2024 року повідомила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знаходяться під наглядом сімейного лікаря ОСОБА_14 у 2023-2024 діти знаходилися в АДРЕСА_4 , переїхали два тижні тому. У ОСОБА_1 щеплення згідно з календарем щеплень, соматично здоровий. ОСОБА_2 щеплення зроблено поза планом. До цього мати не брала слухавку.
ОСОБА_4 перебувала на обліку в УПСЗН виконкому Інгулецької районної у місті ради, їй призначена допомога при народженні дитини з 01 грудня 2021 року по 30 листопада 2024 року - на ОСОБА_2 . До відділу у справах сім'ї і молоді виконкому Інгулецької районної у місті ради для оформлення статусу багатодітної сім'ї та статусу дітей багатодітної сім'ї вона станом на 04 червня 2024 року не зверталася.
На засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконкому Інгулецької районної у місті ради 05 червня 2024 року вирішено доручити службі у справах дітей здійснювати координацію дій суб'єктів виявлення та організації соціального захисту дітей щодо контролю за станом виховання дітей у сім'ї ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ; надати комісії пропозиції щодо необхідності вжиття заходів впливу до батьків дітей у разі ухилення батьків від виконання своїх обов'язків з виховання дітей; рекомендовано КМЦСС взяти сім'ю під соціальний супровід з метою підвищення виховного потенціалу батьків та надання комплексу соціальних послуг.
05 червня 2024 року ОСОБА_4 надала начальну служби у справах дітей виконкому Інгулецької районної у місті ради письмові пояснення, згідно з якими вона планує після того, як дочку випишуть з лікарні, поїхати до Польщі на постійне місце проживання. Зазначила, що у неї стався конфлікт із сусідом, тому сусіди на неї наговорюють і намагаються разом з дітьми виселити з квартири. Вона попереджена про відповідальність за ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків. Зобов'язується 18 червня 2024 року з'явитися на засідання комісії з питань захисту дітей і до цього часу отримати свідоцтво про народження дочки та оформити соціальні виплати.
Постановою Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 червня 2024 року на ОСОБА_4 накладено адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до довідки № 33 від 14 червня 2024 року, виданої керуючою справами ОСББ «Каткова-59», за час проживання відповідачів з дітьми за адресою: АДРЕСА_1 від сусідів вже декілька років постійно надходять скарги на антисанітарний стан в квартирі (сморід з квартири, велика кількість тарганів). Провести дезінсекцію відмовляються, майже кожне спілкування завершується сварками. Про те, що у сім'ї народилася третя дитина, керуюча дізналася в травні при отриманні чергових скарг стосовно тарганів. Більшість сусідів під'їзду та будинку не знали про наявність третьої дитини, не бачили дітей біля будинку та на подвір'ї.
Згідно з актом обстеження умов проживання від 20 червня 2024 року санітарний стан житла за адресою: АДРЕСА_1 - незадовільний. Відсутні електро- та водопостачання, побутова техніка, приготована їжа та продукти харчування, окремі спальні місця, засоби гігієни. Одяг брудний і в мінімальній кількості. За цією адресою відсутні умови для проживання та виховання дітей. ОСОБА_4 наголошено на необхідності терміново звернутися до сімейного лікаря для укладення декларації стосовно ОСОБА_7 та здійснення медичного огляду дітей. Попереджено про відповідальність за ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків.
ОСОБА_15 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_5 , надала начальнику служби у справах дітей письмові пояснення, згідно з якими вона проживає в одному будинку з відповідачами. Вона неодноразово була свідком того, як діти відповідачів виглядають у вікно, кричать, плачуть, вони постійно перебувають без одягу. Молодшу дитину ОСОБА_16 народила вдома. ОСОБА_15 жодного разу не бачила, щоб вона з дитиною гуляла на вулиці. Зі слів сусідки з квартири АДРЕСА_6 у цьому будинку - у квартирі відповідачів антисанітарія, таргани. Відповідачі не створили умов для проживання дітей, ухиляються від виконання своїх батьківських обов'язків.
Відповідно до листа КМЦСС начальникам служби у справах дітей та Інгулецького ВП №6 КРУП від 21 червня 2024 року адміністрацією КНП «ЦПМСД № 7» КМР 21 червня 2024 року у відповідь на лист КМЦСС від 17 червня 2024 року надано відповідь, згідно з якою у квартирі відповідачів брудно, умови проживання жахливі, по стінах бігають таргани, постільна білизна брудна, стіни обдерті. Дитячого одягу медична сестра не бачила, оскільки все розкидано. Продукти харчування відсутні, посуд для приготування їжі у жахливому стані. Квартира не провітрюється, світло відсутнє, прибирання не проводиться. Зі слів сусідів діти голодні, мати просить продукти у людей. На свіжому повітрі діти не бувають. 20 червня 2024 року ОСОБА_4 пообіцяла відвідати сімейного лікаря для складання декларації, але так і не з'явилася, на телефонні дзвінки не відповідала. Просять терміново відреагувати на надану інформацію, оскільки наявна загроза життю та здоров'ю малолітніх дітей.
Аналогічна вищезазначеній інформація надана в листі КНП «ЦПМСД № 7» начальнику служби у справах дітей від 21 червня 2024 року.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради № 258 від 21 червня 2024 року вирішено відібрати малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від матері - ОСОБА_4 ; відібрати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від батька - ОСОБА_5 ; управлінню праці та соціального захисту населення припинити виплату ОСОБА_4 державної соціальної допомоги на утримання дитини.
21 червня 2024 року на гарячу лінію Дніпропетровської області звернулася ОСОБА_17 з проханням негайно втрутитися службі у справах дітей стосовно трьох неповнолітніх дітей, які проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Мати не здійснює належний догляд за дітьми, веде антисоціальний спосіб життя, у квартирі антисанітарія, відсутні комунальні послуги, їжа.
З 28 червня 2024 року малолітні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у КЗ «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей №1» КМР.
Малолітня ОСОБА_3 з 21 червня 2024 року по 16 липня 2024 року перебувала у КНП «Криворізька міська дитяча лікарня № 4» КМР, звідки переведена до КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР для проходження медичної реабілітації.
Відповідно до рішення № 261 від 12 липня 2024 року виконавчий комітет Інгулецької районної у місті ради вважає доцільним позбавлення ОСОБА_4 батьківських прав стосовно малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ; позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 стосовно малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Рішення мотивовано тим, що відповідачі ухиляються від виконання своїх батьківських обов'язків з виховання дітей.
На підставі наказу служби у справах дітей виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради № 7 від 29 серпня 2024 року малолітня ОСОБА_3 тимчасово влаштована у прийомну сім'ю до вирішення питання про позбавлення батьків батьківських прав.
З 09 жовтня 2024 року ОСОБА_5 утримувався в ДУ «Криворізька установа виконання покарань (№3)».
Згідно з листом директора КЗ «ЦСПРД №1» КМР станом на 24 жовтня 2024 року ОСОБА_4 відвідала синів один раз - 03 вересня 2024 року. Поцікавилася їхнім життям та здоров'ям, принесла дітям солодощі, фрукти. Зв'язок з дітьми через мобільний телефон не підтримує. ОСОБА_5 взагалі не цікавився дітьми та не відвідував їх.
29 жовтня 2024 року ОСОБА_4 звернулася до виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради з питання відвідування своєї малолітньої дочки, яка влаштована у прийомну сім'ю.
На засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради 06 листопада 2024 року вирішено вважати недоцільним та таким, що не відповідає найкращим інтересам дитини, відвідування ОСОБА_4 малолітньої ОСОБА_3 .
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_5 від 07 листопада 2024 року він заперечує проти позбавлення його батьківських прав. Хоче, щоб у нього і ОСОБА_4 не відбирали дітей, вони їх дуже люблять.
Згідно з листом начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради службі у справах дітей виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради від 13 листопада 2024 року для надання акту обстеження умов проживання ОСОБА_4 здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_3 . Доступу до квартири не надано, оскільки ОСОБА_4 за цією адресою не проживає, її місцезнаходження невідоме.
З листа директора КМЦСС начальнику служби у справах дітей виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради від 19 листопада 2024 року видно, що за час перебування під соціальним супроводом завдяки сприянню КМЦСС ОСОБА_4 оформила свідоцтво про народження малолітньої ОСОБА_3 та посвідчення багатодітної родини, отримувала підгузки від благодійного фонду «Слов'янське серце». З серпня 2024 року ОСОБА_4 не виконує рекомендації, вихованням дітей не займається, не відповідає на телефонні дзвінки центру, змінює місце проживання. Родину ОСОБА_4 знято із соціального супроводу у зв'язку з невиконанням умов договору.
Станом на 20 листопада 2024 року ОСОБА_4 після того, як відвідала синів 03 вересня 2024 року, більше не цікавилася їхньою долею і станом здоров'я ні в телефонному режимі, ні особисто.
Відповідно до листа директора КЗ «ЦСПРД №1» КМР від 31 березня 2025 року ОСОБА_4 03 вересня 2024 року, 23 грудня 2024 року, 29 січня 2025 року відвідувала малолітніх синів у закладі, спілкувалася з ними, приносила солодощі. У телефонному режимі з дітьми не спілкується.
Згідно з актом № 3 ОСОБА_4 станом на 31 березня 2025 року фактично проживає за адресою: АДРЕСА_7 .
У березні 2025 року ОСОБА_5 переведено до ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)».
Відповідно до листа директора КЗ «ЦСПРД №1» КМР від 05 травня 2025 року ОСОБА_4 відвідує малолітніх синів у закладі регулярно, спілкується з ними, приносить солодощі, фрукти, іграшки. Діти раді бачити матір, із задоволенням з нею спілкуються.
Згідно з актом обстеження умов проживання ОСОБА_4 від 16 червня 2025 року за адресою: АДРЕСА_7 не створено умов для виховання, проживання та розвитку її малолітніх дітей: відсутні спальні місця для дітей, дитячий одяг, іграшки.
16 червня 2025 року ОСОБА_4 надала начальнику служби у справах дітей виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради письмові пояснення, згідно з якими умови для проживання дітей за адресами: АДРЕСА_7 та АДРЕСА_3 нею не створені, оскільки вона змінила місце проживання на: АДРЕСА_8 .
За результатами проведеного 17 червня 2024 року обстеження умов проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_3 встановлено, що для проживання, виховання та гармонійного розвитку її малолітніх дітей не створено жодних умов.
27 червня 2025 року спеціалістами служби у справах дітей виконавчого комітету Покровської районної у місті ради на підставі заяви ОСОБА_4 проведено обстеження умов її проживання за адресою: АДРЕСА_9 , про що складено відповідний акт. За результатами обстеження встановлено, що у квартирі є два спальні місця, відсутні постільна білизна, одяг, взуття, іграшки, обмежений запас продуктів харчування, санвузол потребує косметичного ремонту. Разом з ОСОБА_4 за цією адресою проживає її співмешканець - ОСОБА_18 .
Зміст спірних правовідносин.
Встановленим в судовому засіданні фактам відповідають правовідносини, які регулюють умови та порядок виховання батьками неповнолітніх дітей, наслідки ухилення їх від виконання своїх обов'язків та з аліментних обов'язків батьків з утримання своїх неповнолітніх дітей.
Норми права, які застосовує суд.
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити отримання дитиною повної загальної середньої освіти, поважати дитину.
Статтею 155 СК України передбачено, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько дитини можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст.165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
При цьому, суд керується положеннями Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», згідно з п.15 якої, позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Згідно з положеннями п.16 цієї Постанови ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Відповідно до ч.2 ст.166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.
Згідно зі ст.180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Частиною другою статті 182 цього кодексу передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За приписами ст.183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом . Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття . Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
Висновок суду.
На підставі аналізу вищезазначених норм суд дійшов висновку, що в усіх рішеннях стосовно дітей їхні найкращі інтереси повинні мати першочергове значення. При цьому, найкращі інтереси дитини можуть, залежно від їх характеру та серйозності, перевищувати інтереси батьків.
Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Таким чином, підставами для позбавлення батьківських прав є ухилення від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; жорстоке поводження з дитиною; хронічний алкоголізм або наркоманія батьків; здійснення будь-яких видів експлуатації дитини, примушення її до жебракування та бродяжництва; а також небезпека для життя дитини, її здоров'я і морального виховання.
Позбавлення батьківських прав необхідно розглядати як винятковий захід, застосування якого дозволяється лише з метою захисту інтересів дитини.
Декларацією прав дитини проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і, в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітню дитину не слід, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, розлучати з батьками.
Органом опіки та піклування доведено факт ухилення відповідачів від виконання батьківських обов'язків з виховання та утримання своїх малолітніх дітей, байдужого ставлення до їхньої долі. Відповідачі не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їхнє навчання, підготовку до самостійного життя, дітьми не опікуються, не виявляють інтересу до їхнього внутрішнього світу, не створюють умови для спокійного та безпечного життя, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей тощо.
Судом встановлено, що протягом року після відібрання у них дітей відповідачі не усунули причини, які перешкоджали належному вихованню та розвитку дітей, не створили належні умови для проживання малолітніх дітей, свідомо нехтують своїми батьківськими обов'язками.
Заперечення відповідачів проти задоволення позовних вимог не підтверджено належними доказами, а сам факт їхньої незгоди із позбавленням батьківських прав не свідчить про відсутність підстав для такого позбавлення.
Відповідачі не створили комфортні умови для проживання малолітніх дітей, діти проживали в антисанітарних умовах за відсутності водо- та електропостачання, з мінімальним запасом продуктів харчування. Досліджені судом фотографії житла відповідачів, надані органом опіки та піклування, підтверджують неналежні умови для проживання, виховання та гармонійного розвитку дітей, відсутність можливості для догляду за дітьми, підтримання їхньої гігієни. Такі умови проживання наражали здоров'я малолітніх дітей на небезпеку. Незважаючи на неодноразові попередження, проведення профілактичних бесід, відповідачі не створили належні умови для дітей, не піклувалися про їхній розвиток та здоров'я. Після проведеної операції малолітньої ОСОБА_3 мати залишила дочку у лікарні саму, що свідчить про неналежне ставлення до виконання батьківських обов'язків.
Неналежне виконання відповідачами своїх батьківських обов'язків підтверджують також неодноразові звернення сусідів відповідачів до компетентних органів з метою захисту інтересів дітей.
ОСОБА_4 , будучи вагітною, до лікарів не зверталася, на облік з вагітності не стала, після народження дочки не отримала свідоцтво про її народження, не звернулася до УПСЗН з питання отримання державної соціальної допомоги при народженні дочки, не уклала декларацію із сімейним лікарем стосовно дочки, не отримала статус багатодітної родини.
Досліджені докази підтверджують, що відповідачі не піклуються про стан здоров'я дітей, ігнорують дзвінки медичних працівників.
Після відібрання дітей 21 червня 2024 року ОСОБА_4 вперше відвідала синів 03 вересня 2024 року, наступні відвідування були 23 грудня 2024 року та 29 січня 2025 року. За дозволом на відвідування дочки ОСОБА_4 звернулася до виконавчого комітету 29 жовтня 2024 року.
Тобто протягом тривалого часу після відібрання дітей вона не цікавилася їхньою долею. За час після відібрання ОСОБА_4 відвідала синів тричі, що не свідчить про регулярність, у телефонному режимі з ними не спілкується, до 29 жовтня 2024 року бажання зустрітися з дочкою не виявила.
Постійна зміна місця проживання, нездатність створити належні умови для проживання, виховання та гармонійного розвитку малолітніх дітей, уникнення контактів зі службою у справах дітей та центром соціальних служб, невиконання їхніх рекомендації не свідчить про зміну ставлення ОСОБА_4 до виконання батьківських обов'язків після відібрання дітей та бажання їх повернути.
Наданий ОСОБА_4 та її представником акт обстеження умов за останнім місцем її проживання не дає підстави вважати, що відповідачкою створено умови для проживання трьох малолітніх дітей. Так, у квартирі два спільні місця, відсутні постільна білизна, одяг, взуття, іграшки. Суд вважає, що такі умови не пристосовані для проживання трьох малолітніх дітей. Крім того, у цій квартирі ОСОБА_4 проживає з новим співмешканцем, незважаючи на те, як може позначитися на психологічному стані дітей спільне проживання з новою людиною. Зазначене свідчить не про намагання створити якнайкращі умови для проживання дітей та їхнього повернення, а про влаштування ОСОБА_4 особистого життя.
Відповідач ОСОБА_5 після відібрання дітей не вжив заходів для зустрічі з дітьми, жодного разу не відвідав синів, не звертався за дозволом на відвідування дочки, не спілкувався з ними. При цьому суд враховує, що він утримувався в ДУ «Криворізька установа виконання покарань (№3)», звідки переведений до ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)». Проте до 09 жовтня 2024 року ОСОБА_5 не виявив бажання спілкуватися з дітьми, не цікавився їхнім життям, здоров'ям, не спробував створити належні умови для їхнього виховання, проживання та гармонійного розвитку, що свідчить про його байдужість до своїх дітей.
Суд вважає, що органом опіки та піклування доведено неможливість зміни поведінки батьків у кращу сторону та наявність вини у діях відповідачів.
З урахуванням викладеного, з метою захисту інтересів дітей суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги: позбавити відповідачів батьківських прав стосовно малолітніх дітей та стягнути з них аліменти на їхнє утримання.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що застосовуваний захід не є виключно безстроковим і відповідачі мають право у випадку зміни своєї поведінки на поновлення батьківських прав в порядку, передбаченому статтею 169 СК України.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому підлягає стягненню з відповідачів в дохід держави судовий збір у розмірі 3 028,00 грн з кожного, оскільки орган опіки та піклування від сплати судового збору звільнений.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89 141, 263-265, 274-279, 280-282 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Виконкому Інгулецької районної у місті ради як Органу опіки та піклування - задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позбавити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженки м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частки з усіх видів її заробітку /доходу/, але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на кожну дитину, щомісячно, починаючи з 28 червня 2024 року і до досягнення старшою дитиною повноліття, на користь опікуна, прийомних батьків, батьків-вихователів або дитячого навчально-виховного закладу, залежно від форми влаштування дітей.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженця м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частки з усіх видів його заробітку /доходу/, але не менш ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на кожну дитину, щомісячно, починаючи з 28 червня 2024 року і до досягнення старшою дитиною повноліття, на користь опікуна, прийомних батьків, батьків-вихователів або дитячого навчально-виховного закладу, залежно від форми влаштування дітей.
На підставі п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України допустити рішення до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 3028,00 грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_5 судовий збір у розмірі 3028,00 грн. в дохід держави.
Апеляційна скарга на рішення суду, в зв'язку з оголошенням його вступної та резолютивної частини, подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - Виконком Інгулецької районної у місті ради, юридична адреса: вул. Гірницької Слави,1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, код ЄДРПОУ: 04052548.
Відповідач - ОСОБА_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Представник відповідача - адвокат Галач Тетяна Анатоліївна, адреса робочого місця: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Центральний, 30/3.
Відповідач - ОСОБА_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Повне судове рішення складено 17 липня 2025 року.
Головуючий суддя В.В.Попов.