Рішення від 17.07.2025 по справі 486/1205/25

Справа № 486/1205/25

Провадження № 2-а/486/16/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року м. Південноукраїнськ

Південноукраїнський міський суд Миколаївської області склад: головуючого судді Далматової Г.А розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,

учасники справи: позивач ОСОБА_1 , відповідач ІНФОРМАЦІЯ_1 , представник відповідача Оксенюк В.О.

ВСТАНОВИВ:

27 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Південноукраїнського міського суду Миколаївської області з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просить постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №318 від 13 травня 2025 року про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП скасувати, провадження у справі закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, стягнути з відповідача на його користь судові витрати у сумі 1211, 20 грн.

Свою позицію позивач обґрунтовує тим, що 13 травня 2025 року постановою №318 про адміністративне правопорушення начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн.

В постанові зазначено, що ОСОБА_1 в порушення ч.1, 3 ст. 1, ч. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» якими зокрема визначено, що «призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.» та підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року (зі змінами) яким встановлено, що «призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов 'язаного, резервіста;», чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП.

Вказані обставини зафіксовані протоколом про адміністративне правопорушення від 13 травня 2025 року, без вказання хоч якихось доказів правопорушення, без долучання його пояснень та самого розгляду справи.

Зауважив, що згідно Закону України від 09 травня 2024 року №3696-ІХ, текст статті 210 КУпАП було доповнено приміткою, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Зробив висновок про те, що дана норма звільняє особу від відповідальності за ст. 210, 210-1 КУпАП за будь які порушення законодавства про мобілізацію у випадку, якщо стосовно цієї особи існує можливість отримання будь-якої частини персональних даних з інших реєстрів.

Просив при тлумаченні даної норми застосувати презумпцію правомірності рішень та дій особи.

Зазначив, що відповідач мав та має можливість отримати персональні дані позивача шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Оскільки у ст. 210 КУпАП прямо не передбачені інші персональні дані, вимога ТЦК та СП про їх уточнення суперечить ст. 19 Конституції України, згідно якої ніхто не може бути зобов'язаний вчинити дії, які прямо не передбачені або суперечать Закону.

Він, як особа яка притягається до адмінвідповідальності, не був належним чином повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення та фактично не мав часу для підготовки свого захисну та подання заперечень на протокол, ознайомлення з доказами тощо.

16 липня 2025 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ОСОБА_1 не проходив військово-лікарську комісію з 2009 року, не звертався для взяття на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 з 20 червня 2024 року, не здійснив уточнення своїх військово-облікових даних та фактично з 04 травня 2025 року є порушником військового обліку, відповідно з чим на законних підставах було здійснено притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Дата, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення зазначені на 2 сторінці бланку протоколу № 76 від 04 травня 2025 року.У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 просив відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду віл 01 липня 2025 року позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою суду від 07 липня 2025 року поновлено строк звернення до суду, відкрито провадження у справі за адміністративним позовом та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам роз'яснено порядок розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; подання відзиву, відповіді на відзив, заперечень, клопотань і доказів. Надіслано сторонам копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в цивільній справі.

Дослідивши докази в сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 04 травня 2025 року офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно ОСОБА_1 складено протокол №76 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП /а.с.39-41/.

Відповідно до протоколу 04 травня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 працівниками поліції було доставлено ОСОБА_1 . Під час перевірки ОСОБА_1 по базі « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з'ясувалось, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку. Ч. 3 ст. 210 КУпАП, ЗУ про ВО і ВС, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Зазначене вказує, що ОСОБА_1 в порушення вимог ч.1,3 ст. 1, ч. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пунктів 1, 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року №1487 визначено, що військовозобов'язані у разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси, місця проживання (перебування) освіти, місця роботи, посади, зобов'язані особисто в семиденний строк повідомляти про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку.

Таким чином ОСОБА_1 , не повідомивши у визначений законом строк про зміни у персональних даних, вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.

У протоколі також зазначено, що ОСОБА_1 роз'яснено положення ст.63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП, та повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 14.00 год. 13 травня 2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_1 .

З протоколом ОСОБА_1 ознайомився 04 травня 2025 року та отримав його другий примірник, що засвідчив своїми підписами.

13 травня 2025 року за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 винесено постанову №318 по справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн /а.с .11/.

До позовної заяви ОСОБА_1 долучено тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 (замість військового квитка), видане 06 квітня 2015 року військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_5 /а.с. 14/ та копію повістки про виклик його 02 січня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 16/.

20 червня 2024 року ОСОБА_1 був взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа. Фактичним місцем проживання ОСОБА_1 у довідці Центру надання адміністративних послуг міста Южноукраїнська вказано АДРЕСА_2 /а.с.15/.

Як вбачається з копії облікової картки долученої представником відповідача до відзиву з 04 травня 2025 року адресою реєстрації ОСОБА_1 зазначено АДРЕСА_3 . На облік ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 взятий 04 травня 2025 року /а.с. 42, 43/.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу п. 1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно до змісту ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані стосовно даного правопорушення встановлюються окрім протоколу про адміністративне правопорушення поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та іншими доказами.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Приміткою до статті 210 КУпАП встановлено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядком організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 року.

За приписами ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

Особливий період в Україні розпочався з 17 березня 2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.

Згідно з абз.1-6 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Згідно з абз.7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Отже, враховуючи вимоги зазначеного абз.7 ч.3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Також, за приписами частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2 ч.10 ст.1); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6 ч.10 ст.1).

Таким чином, положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» наведені в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року №3633-ІХ, який набрав чинності з 18 травня 2024 року.

Також, відповідно до ч.11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Абзацом другим пункту 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (надалі - Порядок №1487), встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів містяться у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, в тому числі і з змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України №563 від 16 травня 2024 року (надалі Правила військового обліку).

Абзацом 4 підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Також, пунктом 3 Правил військового обліку визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із КУпАП.

Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Отже, вищевказані норми передбачають три способи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно), а саме. через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Позивач у встановлені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» строки та способи свої військо-облікові дані не уточнив й відповідно доказів на спростування вказаного до суду не надав.

Посилання позивача на примітку до статі 210 КУпАП суд відхиляє, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.

До того ж, інформаційно-комунікаційні системи, реєстри, бази даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, можуть не містити окремих даних, які необхідно було оновити до 16 липня 2024 року, зокрема, актуального номеру телефону, адреси електронної пошти.

Таким чином позивач не виконав покладеного на нього обов'язку, жодним з визначених способів не уточнив своїх персональних даних, чим порушив Правила військового обліку, отже, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Розмір судового збору, який підлягає стягненню у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та становить 605, 60 грн.

При звернені з адміністративним позовом до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, тобто в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст. ст. 9, 77, 90, 241, 242, 244, 246, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити без задоволення адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №318 від 13 травня 2025 року про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, залишити без змін.

Роз'яснити позивачу, що переплачена ним сума судового збору буде повернута йому за ухвалою суду у разі звернення з відповідним клопотанням.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне ім'я позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 .

Повне найменування відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_7 , АДРЕСА_5 , Код НОМЕР_3 .

Суддя Південноукраїнського

міського суду Г.А. Далматова