Справа № 400/5471/25
іменем України
"18" липня 2025 р. суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області Вуїв О.В., дослідивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
28 травня 2025 року ОСОБА_1 через свого представника Каплуна О.Б. звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Документ сформовано в системі «Електронний суд» 27 травня 2025 року.
Згідно ухвали судді Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року справу передано на розгляд за підсудністю до Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області.
Суд прийшов до висновку, що позовна заява не відповідала вимогам ст.ст.160, 161 КАС України, а саме:
1. Не було зазначено власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав (п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України).
2. Не було зазначено та не надано доказів надсилання копії позову та копій доданих документів іншим учасникам справи (ч. 2 ст. 161 КАС України).
3. В порушення ч. 7 ст. 161 КАС України позивачем до позовної заяви не було додано копію оскаржуваної постанови, а у разі відсутності - клопотання про її витребування.
4. В позові було відсутнє клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду та не зазначено підстави для поновлення цього строку (Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови). З матеріалів справи вбачається, що, постанову про накладення адміністративного стягнення винесено 01 грудня 2024 року, проте позов подано до суду лише 27 травня 2025 року, тобто з пропуском встановленого законом строку на звернення до адміністративного суду).
У зв'язку з цим ухвалою судді Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 01 липня 2025 року позовну заяву було залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків позову.
На виконання вимог ухвали суду від 01 липня 2025 року представник позивача Каплун О.Б.:
- зазначив письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- надав суду клопотання про витребування від відповідача копії оскаржуваної постанови від 01 грудня 2024 року, зазначив підстави такого витребування.
Однак вимоги ухвали суду повністю не виконані, недоліки позову в повному обсязі не усунуті.
Зокрема, позивач (його представник) не надав клопотання про поновлення строку на звернення з позовом до адміністративного суду та не зазначив підстави для поновлення цього строку. У цій частині представник позивача відмовився усувати недоліки позову, вказуючи на те, що оскільки оскаржувана постанова винесена 01 грудня 2024 року, про її наявність представнику стало відомо 22 квітня 2025 року, позов поданий 27 травня 2025 року, тобто без пропуску встановленого строку на звернення до суду.
Однак погодитися з такими твердженнями представника позивача неможливо.
Зокрема, суд нагадує, що згідно ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України).
Однак, згідно ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зокрема, згідно ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Тобто, оскільки позов не стосується оскарження рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а тому повинен бути поданий до суду протягом десяти днів з дня ухвалення оскаржуваної постанови, а саме з 01 грудня 2024 року до 11 грудня 2024 року (включно), однак був поданий лише 27 травня 2025 року. Також позивачем (його представником) ні самостійно, ні на виконання ухвали суду не було подано обґрунтоване клопотання про поновлення вказаного строку.
Згідго ч.ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Також, відповідно до ч.ч. 5-8 ст. 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.
Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено. У разі скасування ухвали про повернення позовної заяви за результатами її перегляду та направлення справи для продовження розгляду суд не має права повторно повертати позовну заяву.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Тому, керуючись ст.ст. 123, 169, 241, 243, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя: О.В. Вуїв